Vize Alındıktan Sonra Gidilmezse Ne Olur

Vize Alınan Ülkeye Gitmeyenler için Yeni Vize Başvurusu

Vize başvurusu onaylanan birçok kişi 2020 ve 2021 yılında ülkelerin uyguladığı pandemi kısıtlamaları ve şahsi sebepler yüzünden vize aldıkları ülkelere gidememiştir. Vize alınan ülkeye gitmeyenler için yeniden vize başvurusu şansı bulunmakta olup vize alıp gitmeme durumu genellikle büyük bir sorun olmamaktadır.

Vize alınan ülkeye gitmemek bazı ülkeler için sonraki vize başvurularında sorun teşkil etmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Vize Alıp Ülkeye Giriş Yapmamanın Cezası Var Mıdır?

Vize alıp ülkeye giriş yapmamanın herhangi bir cezai yaptırımı bulunmamaktadır.

Vize Alıp Gitmeyen Birisi Tekrar Vize Başvurusunda Bulunabilir Mi?

Vize alıp gitmeyen birisi tekrar vize başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak aynı ülkeye vize başvurusu yapılacaksa vize başvuru dilekçesinde daha önceki vize süresi içerisinde neden ülkeye giriş çıkış yapılmadığına dair geçerli bilgi bulunması ve destekleyici belge sunulması gerekmektedir.

Vize Alıp Gitmeyen Birisi Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Vize alıp gitmeyen birisi için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Sağlık raporları
  • Ölüm belgesi
  • Diğer acil durumları gösteren belgeler

Aynı Ülkeye Yeni Pasaportla Başvuru Yapılırsa Ne Olur?

Aynı ülkeye vize alınıp gidilmeyen pasaport dışında yeni bir pasaportla başvuru yapmak vize sonucu açısından fark oluşturmamaktadır. Kişinin daha önceden vize alıp gitmediği Konsolosluk sisteminde gözükmektedir. Böyle bir durumda yeniden başvuru yapacak olan kişilerin neden daha önce gidiş yapılamadığına dair geçerli bir mazereti vize dilekçesinde sunması gerekmektedir.

Amerika’ya Vize Aldıktan Sonra Gitmezsem Ne Olur?

Amerika’ya vize aldıktan sonra gidilmezse ve tekrar Amerika vize başvurusunda bulunulacak ise konsolosluk mülakatında pasaport görevlisi kişiye neden vize süresi boyunca Amerika’ya gitmediğini soracaktır, bu durumda geçerli bir sebebin sunulması gerekmektedir; aksi halde kişinin vize reddi alma ihtimali yüksek olmaktadır.

Vize Alıp Gidilmezse Vize İhlali Sayılır Mı?

Vize alıp gidilmezse bu durum vize ihlali sayılmamaktadır. Bu durumdaki bir kişinin aynı ülkeye yaptığı vize başvuruları genelde ilk aldığı vize süresinden daha kısa düzenlenmektedir.

Vize alınan ülkede izin verilen süreden fazla kalmak gibi durumlar vize ihlali olarak tanımlanmaktadır.

Vize Alıp Başka Ülkeye Gidilebilir Mi?

Vize alıp başka ülkeye seyahat vize anlaşması olan ülkeler arasında yapılabilmektedir ancak ilk giriş yapılan ülkenin vizesi alınan ülke olmadığı durumlarda pasaport polisi kişiyi ülkeye alıp almamakta yetki sahibidir.

Schengen ülkeleri için vize başvurusunun ilk giriş yapılacak ülke veya tüm seyahat boyunca en fazla konaklamanın yapılacak olduğu ülke konsolosluğuna yapılması gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: