Vize Almaya Engel Suçlar ve Hükümlülükler

2022 Vize Almaya Engel Suçlar ve Hükümlülükler?

Hüküm giymiş kişiler, suç işlemeleri nedeniyle bazı ülkelere girememektedir. Hüküm giymiş kişileri Kanada, Çin, İngiltere, Japonya gibi ülkelere giriş yapması mümkün değildir.

Vizem.net, adli sicil kaydı olan kişilerinde vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir. Adli sicil kaydı olan kişiler için yapılan vize başvurularında vizem.net, %84,8 başarı oranı ile Türkiye’deki en yüksek orana sahiptir.

Adli Sicil Kaydı Olan Birisi Vize Alabilir Mi?

Adli sicil kaydı olan birisi, adli sicil kaydı ile giriş izni veren ülkelerden vize alabilmektedir. Ancak bazı ülkeler, adli sicil kaydı olan kişilerin ülkelerine girmesine izin vermemektedir. Bu nedenle yalnızca adli sicil kaydı olan kişilerin girişine izin veren ülkelerden vize alınmaktadır.

Vize Almaya Engel Suçlar Nelerdir?

Vize almaya engel suçlar hafif ve ağır suçlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Hafif suçlar, vize almaya engel olmayan, ülkelerin vize verirken göz ardı edebildiği suçlardır. Ağır suçlar ise, ülkelerin vize verirken göz ardı etmediği, kendi ülkelerinin halkı için tehdit oluşturacağına inandığı suçlardır.

Vize Almaya Engel Ağır Suçlar Nelerdir?

Vize almaya engel olan ağır suçlar aşağıda listelenmiştir.

 • Cinayet
 • İnsan kaçakçılığı
 • Tecavüz veya cinsel saldırı
 • Çocuk pornografisi
 • Vergi kaçırma
 • Adam kaçırma
 • Hayvanlara işkence, saldırı
 • Saldırı, şiddet
 • Siber suç

Ülkelerin ağır ve hafif suçlar ile ilgili görüşleri farklı olabilmektedir. Bir ülke için ağır bir suç sayılan bir eylem, diğer bir ülke için hafif suça girebilmektedir. Böylece belli bir eylem sonucunda bazı ülkelerden vize almak mümkün iken bazılarından mümkün değildir.

Adli sicil kayıtlarının belirli bir zaman sonra silinmesi ile de vize alınabilmektedir. Ancak bazı ülkeler, zamana bakmaksızın ağır suçlardan adli sicil kaydı olan kişilere vize vermemektedir.

Vize Almaya Engel Hafif Suçlar Nelerdir?

Vize almaya engel hafif suçlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kişisel kullanım için esrar bulundurmak
 • Dikkatsiz araç sürmek
 • Vandalizm
 • Küçük çapta hırsızlık
 • Sarhoş olarak halkın huzurunu bozma
 • Düzensiz davranış, halkın huzurunu bozma
 • İzinsiz girme (haneye tacavüz)

Bazı ülkeler adli sicil kaydı olan kişilerin belirli bir zaman dilimi içerisinde işlenmiş başka bir suçu bulunmuyorsa, bu kişilere vize vermektedir. Ancak bazı ülkeler zaman aşımını dikkate almadan, adli suçu bulunan kişilere hiçbir zaman vize vermemektedir.

Suçtan Beraat Edilmesi Durumunda Vize Alınabilir Mi?

Suçtan beraat edilmesi durumunda vize bazı ülkelerden alınabilmektedir. Yalnızca bir suçtan yargılanmış ancak hüküm giymemiş kişilere, bazı ülkeler tarafından vize verilmektedir. Seyahat edilmek istenen ülkenin suçtan beraat edilmesi durumunda vize verip vermediğini öğrenmek için dış temsilciliği ile konuşmak gerekmektedir.

Hırsızlıktan Cezası Olan Birisi Vize Alabilir Mi?

Hırsızlıktan cezası olan birisi, vize başvurusu yapmak istediği ülkenin vize politikasına göre vize alabilmektedir. Bazı ülkelerde hırsızlık ağır bir suç olarak sayılırken, bazı ülkelerde hafif bir suç olarak sayılmaktadır. Hırsızlık suçunu işleyen kişinin vize alıp alamayacağını seyahat etmek istediği ülkenin dış temsilciliğinden öğrenmesi gerekmektedir.

Adli sicil kaydının olması vize alınmasını engelleyen durumlar arasında yer almaktadır. Vize için sabıka kaydı belgesi alınması gerekmektedir. Sabıka kaygı olan kişilerin, vize alıp alamayacağı ülkelerin vize politikalarına ve suç tanımlarına bağlıdır.

Suç İşlemiş Bir Yabancı Türkiye’ye Girebilir Mi?

Suç işlemiş bir yabancı Türkiye’ye girebilmektedir. Türkiye, adli suç kaydı olan kişilere vize veren ülkeler arasında yer almaktadır.

Asker Kaçakları Vize Alabilir Mi?

Asker kaçakları vize alabilmektedir. Ancak askeri kaçağı olan bir kişi hakkında hakim tarafından çıkarılmış bir yakalama emri bulunuyorsa bu kişi, vize alamamakta ve ülkeden çıkmadan yakalanmaktadır.

Asker kaçağı olan kişilerin vize alamaması ve yurt dışına çıkamaması hakim kararına bağlıdır. Kimler vize alamaz sorusunun cevabı, asker kaçağı olupta hakkında hakim tarafından verilmiş bir yurt dışı yasağı olan kişiler olarak cevaplanabilmektedir.

Paylaş: