Vize Başvuru Formu Nedir, Nasıl Doldurulmalıdır?

Vize Başvuru Formu Nedir, Nasıl Doldurulmalıdır?

Vize başvuru formu; hamilin kişisel bilgilerini, talep ettiği vize türünü, seyahat süresini ve amacını ilgili ülke vize politikasına uygun şekilde online ya da elle doldurarak yetkili makamlara bildirdiği formdur. Vize başvuru formu tüm vize başvurularında sunulması gereken zorunlu evraklar arasında yer almaktadır.

Tüm ülkelerin ortak olarak kullandığı standart bir vize başvuru formu bulunmamakla birlikte, ülkelerin hazırladıkları vize başvuru formları birbirine benzemektedir. Vize başvuru formu, vize başvurularında sunulan en kritik evraklardan biridir ve vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması, vize onay sürecinin olumlu sonuçlanmasını doğrudan etkilemektedir.

Vize başvurularında Türkiye'nin en yüksek onay oranlı akredite acentesi olan Vizem.net danışmanlığında yapılan vize başvurularında vize başvuru formu deneyimli danışmanların desteği ile doldurulmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Vize Başvuru Formu Nereden İndirilir?

Vize başvuru formu, vize başvurusu yapılacak ülkeye göre yetkili aracı kurum web sitesinden ya da ilgili ülke dış temsilcilik web sitesinden indirilmektedir. Online vize başvuru uygulamasının yürürlükte olduğu ülkeler için vize başvuru formu indirilmeden sadece çevrimiçi portal üzerinden doldurulmaktadır.

Vize Başvuru Formu Ücretli Midir?

Hayır, vize başvuru formuna ilgili ülkenin aracı kurum sitesinden ya da dış temsilcilik sitesinden ücretsiz olarak erişim sağlanmaktadır.

Vize Başvuru Formlarında Hangi Bilgiler İstenmektedir?

Vize başvuru formunda doldurulması istenen bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Soyad
 • İkinci ad (Göbek adı)
 • Ad
 • Doğum tarihi
 • Doğum yeri
 • Uyruk
 • Cinsiyet
 • Medeni durum
 • Seyahat belgesi türü
 • Seyahat belgesi numarası
 • Pasaport düzenlenme tarihi
 • Pasaport geçerlilik tarihi
 • Pasaportun alındığı kurum
 • Başvuru sahibi iletişim bilgileri (Ev adresi, e-posta adresi ve telefon numarası)
 • Başvuru sahibinin başka ülkede oturum izni olup olmadığı, oturma izninin geçerlilik süresi ve numarası
 • Meslek
 • İşveren firma ve iletişim bilgileri
 • Seyahat amacı
 • Seyahat planlanan ülke ismi
 • Seyahat süresi
 • Biyometri kayıt bilgileri
 • Seyahat bitiş tarihi
 • Seyahat başlangıç tarihi
 • Davet eden firma / kuruluş bilgileri
 • Konaklama ve uçuş rezervasyon bilgileri

Vize başvuru formunda istenen bilgiler ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir, yukarıda listelenenler standart olarak istenen bilgilerdir.

Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Vize başvuru formu doldurma prosedürü ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Bazı ülkeler sadece online başvuru kabul etmekte ve vize başvuru formu ilgili ülkenin online vize başvuru web sitesinde doldurulmaktadır.

Online vize başvuru sistemi olmayan ülkelerde ülkeden ülkeye değişmekle birlikte vize başvuru formu bilgisayarda ya da elle doldurulmaktadır ve bilgisayarda doldurulması durumunda çıktı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Vize başvuru formunun elle doldurulması istenen durumlarda formun okunaklı şekilde tükenmez kalemle doldurulması gerekmektedir.

Hangi Ülkelerin Vize Başvuru Formu Online Olarak Doldurulabilir?

Amerika, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda, Hindistan, Rusya ve İsveç başta olmak üzere son yıllarda pek çok ülke online vize başvurusu kabul etmeye başlamıştır.

Ülkelerin vize politikalarına uygun olarak hazırladıkları online vize başvurusu için form, ilgili ülkenin online vize başvuru adresinden doldurulmaktadır.

Schengen Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen vize başvuru formu doldurma işlemi başvuru yapılan Schengen ülkesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği üye ülkelerine seyahat edebilmek için gerekli Schengen vize başvuru formunda bulunan 37 alanın eksiksiz ve doğru şekilde doldurulması vize onayı açısından son derece önemlidir. Schengen vize başvuru formu ekinde başvuru sahibinin vize fotoğraf özelliği taşıyan bir fotoğrafı istenmektedir.

Romanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İsveç, Norveç, Litvanya, Slovakya, Belçika, Polonya, Letonya, Estonya, Almanya, İzlanda ve Hollanda için online Schengen vize başvuru formu ilgili ülkenin online vize başvuru portalından doldurulmaktadır.

Örnek Schengen vize başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Schengen Vize Formu Nasıl Doldurulur?
Schengen Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen Almanya vize başvuru formu web sitesinden indirdikten sonra elle ya da VIDEX sistemi üzerinden online olarak doldurulabilmektedir. Almanya vize başvuru formu elle doldurulurken; verilen bilgilerin eksiksiz ve tam olmasına, Almanca ya da Türkçe dillerinde hazırlanmasına, yazının okunaklı olmasına ve tükenmez kalem kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Almanya için vize başvuru formu online olarak VIDEX sistemi üzerinden adresinden doldurulmaktadır. Almanya için online vize başvuru formunda istenen kişisel bilgiler verilirken nüfus cüzdanı veya pasaport üzerinde yazılan bilgiler kullanılmaktadır, form doldurmaya başlamadan önce nüfus cüzdanı veya pasaportun hazır bulundurulması işlemler sırasında kolaylık sağlamaktadır. Almanya vize başvuru formunun doldurulduğu VIDEX sistemi açıldıktan sonra adım adım tüm bilgiler dikkatlice doldurulmalı ve ardından devam butonuna basarak başvuru işlemi tamamlanmalıdır.

Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Almanya Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Fransa vizesi online başvuru formu https://france-visas.gouv.fr/en_US/ web adresi üzerinden doldurulmaktadır. France-visas web adresi ziyaret edilerek birinci adım olan “Do you need a visa?” seçildikten sonra genel olarak kişisel bilgiler ve seyahat amacıyla ilgili bilgiler istenmekte ve vize konusunda destek alınabilmektedir.

https://france-visas.gouv.fr/en_US/ web adresinden Fransa vize formuna erişim sağlayabilmek için sistem üzerinde hesap oluşturmak gerekmektedir ve hesap oluşturulduktan sonra web sitesi açılarak Fransa vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Fransa Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Fransa Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İngiltere, vize başvurularını online olarak kabul eden ülkeler arasındadır ve İngiltere online vize başvuru formu Gov.uk portalı üzerinden doldurulmaktadır. Gov.uk portalı açıldığında ihtiyaç duyulan vize türüne göre doldurulması gereken form, sistem tarafından otomatik olarak görüntülenmektedir. İngiltere için vize başvuru formu Gok.uk portalı üzerinden Türkçe dahil olmak üzere yaklaşık 20 dilde doldurulabilmektedir.

Birleşik Krallık vize başvuru formuna https://visas-immigration.service.gov.uk/apply-uk-visa adresi üzerinden ulaşılmaktadır. Gov.uk portalı açıldığında ilk olarak formu görüntülemek için tercih edilen dil seçimi ve ardından talep edilen vize türü, hangi ülkeden başvuru yapıldığı, biyometri kaydı ve evrak teslimi için vize başvuru merkezi seçimi yapıldıktan sonra vize başvuru işlemlerinin tamamlanması için hesap oluşturulması gerekmektedir. Gov.uk portalı üzerinde oluşturulan hesap ile yönergeler takip edilerek İngiltere vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

İngiltere Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
İngiltere Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika online vize başvurusu https://ceac.state.gov/genniv web adresi üzerinden doldurulmaktadır.

ABD online vize başvurusu sırasında ilk olarak hangi ülkeden başvuru yapıldığı seçilmekte ve ekranda gösterilen güvenlik kodu ilgili bölüme yazılmaktadır. ABD vizesi ikinci aşamasında vize başvuru formuna ulaşmak için güvenlik sorusu yanıtlanmaktadır ve ardından kişisel bilgiler, seyahat bilgileri, daha önceki ABD ziyaretleri, iletişim bilgileri, pasaport detayları, ziyaret amacı ile ilgili sorulan sorular eksiksiz ve doğru şekilde cevaplanarak vize başvuru formunun doldurulması tamamlanmaktadır.

Amerika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Amerika Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

18 Yaşından Küçükler için Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

18 yaşından küçükler için vize başvuru formunun talep edilen vize türü belirtilerek, detaylı, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurması gerekmektedir.

18 yaş altı başvuru sahiplerinin reşit olmaması nedeniyle; vize başvuru formlarının veli veya vasi tarafından imzalanması istenmektedir ve çocuklar için vize randevusunda veli ya da vasinin randevu tarihinde hazır bulunması gerekmektedir.

Vize Başvuru Formu Doldurma Hizmeti Nereden Alınabilir?

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda vize formu, başvuru sahibi adına Vizem.net'in ilgili ülke danışmanları tarafından doldurulmaktadır. Hem elde doldurulan formlar hem de online başvuru formları için Vizem.net uzman desteği sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: