Hindistan Konsolosluğu

Hindistan Konsolosluğu | Indian Consulate in Turkey

Hindistan Konsolosluğu, Türkiye-Hindistan arasındaki ticari ve diplomatik ilişkileri geliştiren ve ülkede yaşayan Hindistan vatandaşlarına yetki çerçevesi içinde yardımda bulunan kurumdur. Hindistan Konsolosluğunun görev ve yetkileri arasında Türkiye’de yaşayan Hindistan vatandaşları için yürütülen noter, askerlik, evlilik, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı gibi işlemler ve TC vatandaşları için vize ve pasaport işlemleri yer almaktadır.

Türkiye ve Hindistan, 1948 yılında karşılıklı olarak ülkelerine elçi göndermeye başlamıştır ve iki ülke arasındaki ikili ilişki diplomatik, kültürel, ekonomik ve ticari bağlamda yıllar boyunca gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir.

Hindistan Konsolosluğu Türkiye'de Hangi İllerde Bulunur?

Hindistan Konsolosluğu, Türkiye’de İstanbul ve Ankara illerinde bulunmaktadır.

Ankara Hindistan Büyükelçiliği

Ankara’da bulunan Hindistan dış temsilciliği büyükelçilik statüsünde hizmet vermektedir. Ankara Hindistan Büyükelçiliğinin başlıca görev ve yetkileri arasında pasaport ve vize işlemleri ile Hindistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri yer almaktadır.

Hindistan Büyükelçiliği'nin Yetki Alanı Nedir?

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğunun yetki alanındaki Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova şehirleri dışında kalan diğer tüm şehirler için Hindistan Büyükelçiliği hizmet vermektedir.

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğunun yetki alanı dışında kalan illere Ankara Hindistan Büyükelçiliği hizmet vermektedir.

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu

İstanbul’da bulunan Hindistan dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. İstanbul Hindistan Başkonsolosluğunun başlıca görev ve yetkileri arasında pasaport ve vize işlemleri yer almaktadır. İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu aynı zamanda Türkiye’yi ziyaret eden Hindistan vatandaşları için konsolosluk hizmeti sunmaktadır. İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu 1994 yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Hindistan Başkonsolosluğu'nun Yetki Alanı Nedir?

Hindistan Başkonsolosluğunun yetki alanındaki iller Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Sakarya, Tekirdağ ve Yalova’dır.

Yetki alanındaki illerde ikamet eden Hindistan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan Başkonsolosluğu üzerinden gerekli evrakları ibraz etmesi gerekmektedir.

Türkiye Hindistan Konsolosluğu Adres Bilgileri Nedir?

Ankara Hindistan Büyükelçiliğinin adresi 77, Cinnah Caddesi, Çankaya 06680’dir.

İstanbul Hindistan Başkonsolosluğunun adresi Cumhuriyet Caddesi, No: 42, daire no 11-12, 6. kat, Dörtler Apartmanı, Elmadağ, 34367, İstanbul’dur.

Hindistan Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Ankara Hindistan Büyükelçiliğinin telefon numarası 00-90-312-4382195-98’dir. İstanbul Hindistan Başkonsolosluğunun e-posta adresi cons1.istanbul@mea.gov.in ve Hindistan Konsolosluğu telefon numarası (90) 212 2962131’dir.

Hindistan Cumhuriyeti Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Hindistan Cumhuriyeti Konsolosluğu resmi web siteleri Ankara için “https://www.indembassyankara.gov.in/” ve İstanbul için “https://www.cgiistanbul.gov.in/”dir.

Hindistan Konsolosluğu'nun Çalışma Saatleri Nasıldır?

Hindistan Konsolosluğunun çalışma günleri ve saatleri pazartesiden cuma gününe kadar 09.00- 17.30 saatleri arasındadır. Hindistan Konsolosluğunda vize başvuru kabul saatleri pazartesiden cuma gününe kadar 09.30- 11.30 saatleri arasında ve pasaport/vize evrak teslimi 16.45- 17.15 saatleri arasında yapılmaktadır.

Hindistan Konsolosluğu'nun Resmi Tatil Günleri Hangileridir?

Hindistan Konsolosluğunun resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Cumhuriyet Bayramı, 26 Ocak Çarşamba
 • Holi (Hindu Bayramı), 18 Mart Cuma
 • Mahavir Jayanti Günü, 14 Nisan Perşembe
 • Kutsal Cuma, 15 Nisan Cuma
 • Idu’l Fitr (Ramazan Bayramı), 2 Mayıs Pazartesi
 • Buddha’nın Doğum Günü, 16 Mayıs Pazartesi
 • Idu’l Zuha (Kurban Bayramı), 9 Temmuz Cumartesi
 • Demokrasi ve Milli Birlik Günü, 15 Temmuz Cuma
 • Bağımsızlık Günü, 15 Ağustos Pazartesi
 • Zafer Bayramı, 30 Ağustos Salı
 • Dussehra Festivali, 5 Ekim Çarşamba
 • Hz. Muhammed’in Doğum Günü, 9 Ekim Pazar
 • Diwali Festivali, 24 Ekim Pazartesi
 • Cumhuriyet Bayramı, 29 Ekim Cumartesi
 • Noel, 25 Aralık Pazar

Türkiye Hindistan Konsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

Türkiye Hindistan Konsolosluğunun Türkiye’de ikamet eden Hindistan vatandaşlarına verdiği hizmetler arasında pasaport işlemleri, evlenme ve boşanma işlemleri, isim değişikliği işlemleri, adres değişikliği, vekalet vb belgelerin tasdiki ve sicil işlemleri yer almaktadır. Türkiye Hindistan Konsolosluğunun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verdiği hizmetler arasında vize ve pasaport işlemleri yer almaktadır.

Hindistan Konsolosluğu'na Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Türkiye’den yapılacak Hindistan vize başvurularının vize türü fark etmeksizin ikamet edilen ilin yetki alanında bulunduğu Hindistan Konsolosluğuna yapılması gerekmektedir. Hindistan vize başvurularının ilk olarak vize başvuru formu doldurma, fotoğraf yükleme ve randevu alma gibi online başvuru adımlarının tamamlanarak yapılması ve daha sonrasında vize randevusu alarak ilgili dış temsilcilikte geri kalan işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan’ı kısa veya uzun süreli ziyaret etmek için ikamet edilen ilin yetki alanındaki Hindistan Konsolosluğuna başvurarak Hindistan vizesi alması gerekmektedir.

Hindistan Konsolosluğu'nda Yapılan Vize İşlemleri Nelerdir?

Hindistan Konsolosluğunda yapılan vize işlemleri aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru evraklarının teslimi
 • Biyometri işlemleri
 • Vize başvuru ücretinin ödenmesi
 • Vize sonucu çıktıktan sonra pasaport teslimi

Hindistan Konsolosluğu Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hindistan Konsolosluğu ile iletişime geçerek randevu alınamamaktadır; randevu alma işlemi online vize işlemleri sırasında vize başvuru formunun doldurulmasından sonra yapılabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: