Hindistan Vatandaşlığı

Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hindistan Cumhuriyeti, yabancıların Hindistan vatandaşlığı alabilmeleri için doğum yolu, soybağı yolu, evlilik yolu ve kayıt yolu olarak 4 farklı yol sunmuştur. Vatandaşlık alma yöntemleri 1955 Hindistan Vatandaşlık Yasası ve Hindistan Anayasası tarafından düzenlenmektedir. Yabancıların 4 farklı yoldan biri ile Hindistan vatandaşlığı alabilmeleri için öğrenci, çalışma ve giriş vizesi gibi vize türleri ile Hindistan’da en az 12 yıl yaşamaları gerekmektedir.

Hindistan vatandaşlığı alan kişiler Hindistan’da sürekli oturum, çalışma ve eğitim hakkına sahip olmakta, aynı zamanda Hindistan pasaportu alabilmektedir. Hindistan pasaportu dünyadaki en güçlü pasaportlar arasında 66. sırada yer almaktadır.

Hindistan Vatandaşı Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Hindistan vatandaşı olmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Vatandaş olabilmek için kişinin, başvuru tarihinden önceki 12 ay boyunca Hindistan’da ikamet etmiş olması veya Hindistan hükümetine hizmet etmesi gerekmektedir.
 • 12 aylık dönem öncesinde kişinin 14 yıl içerisinde en az 11 yıl süreyle, Hindistan’da ikamet etmesi veya Hindistan hükümetine hizmet etmesi gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin iyi bir karaktere sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin Anayasa’nın 8. cetvelinde belirtilen dillerden birini iyi derecede bilmesi gerekmektedir.

Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Hindistan vatandaşlığını almak için yollar aşağıdaki listelenmiştir.

 • Doğum yoluyla Hindistan vatandaşlığı
 • Soybağı yoluyla Hindistan vatandaşlığı
 • Kayıt yoluyla Hindistan vatandaşlığı
 • Başvuru yoluyla Hindistan vatandaşlığı

Doğum Yoluyla Hindistan Vatandaşlığı

Doğum yoluyla Hindistan vatandaşlığı alabilmek için, kişilerin doğum tarihine göre farklı uygulamalar bulunmaktadır. 26 Ocak 1950 ve 1 Temmuz 1987 tarihleri arasında Hindistan’da doğan kişilere, anne ve babaların vatandaşlıklarına bakılmaksızın Hindistan vatandaşlığı verilmektedir. 1 Temmuz 1987 ile 3 Aralık 2004 tarihleri arasında Hindistan’da doğan kişilere ise ebeveynlerinden en az birinin Hindistan vatandaşı olması durumunda doğum yoluyla vatandaşlık verilmektedir. 3 Aralık 2004 gününde ya da sonrasında Hindistan’da doğan kişiler; ebeveynlerinin her ikisi de Hindistan vatandaşı ise ya da ebeveynlerinden bir Hindistan vatandaşı diğeri ise yasadışı göçmen değilse doğum ile vatandaşlık alabilmektedir.

Soybağı Yoluyla Hindistan Vatandaşlığı

Soybağı yoluyla Hindistan vatandaşlığı, 26 Ocak 1950 ile 10 Aralık 1992 tarihleri arasında Hindistan dışında doğan kişilere, babasının doğum yoluyla Hindistan vatandaşı olması halinde verilmektedir; kişinin babası soybağı yoluyla Hindistan vatandaşı ise, o kişi doğumdan sonraki 1 yıl içerisinde Hindistan Konsolosluğuna kayıt edilmedikçe veya 1 yıldan sonra hükümet izni olmadıkça Hindistan vatandaşlığı alamamaktadır.

10 Aralık 1992 ile 3 Aralık 2004 tarihleri arasında Hindistan dışında doğan bir kişi, ebeveynlerinden biri doğum esnasında doğum yolu ile Hindistan vatandaşı ise soybağı sebebiyle Hindistan vatandaşı sayılmaktadır; ebeveynlerinden birinin soybağı yoluyla Hindistan vatandaşı olması halinde ise kişi doğrudan vatandaş olarak kabul edilmez ve doğumdan itibaren 1 yıl içinde Hindistan dış temsilciliğine kayıt olması veya 1 yıldan sonra hükümet izni verilmesi halinde Hindistan vatandaşlığı alabilir. 3 Aralık 2004 tarihinden sonra Hindistan dışında doğan bir kişi, ebeveynlerinin reşit olmayan kişinin başka bir ülke pasaportuna sahip olmadığını belirtmedikçe ve Hindistan Konsolosluğuna çocuğun doğumunu kayıt ettirmedikçe vatandaşlık alamamaktadır.

Kayıt Yoluyla Hindistan Vatandaşlığı

Kayıt yoluyla Hindistan vatandaşlığı için Hindistan kökenli kişiler başvuru tarihinden önce 7 yıl boyunca Hindistan’da ikamet ediyorsa başvuru yapabilmektedir. Hindistan Vatandaşlık Yasası Bölüm 5 altında herhangi bir ülkede normal olarak ikamet eden Hint kökenli kişiler Hindistan vatandaşlığına kayıt yoluyla başvurabilmektedir.

Her iki ebeveyni de Hindistan vatandaşı olan reşit olmayan çocuklar için ebeveynleri, kayıt yolu ile Hindistan vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir. Reşit olan kişiler; ebeveynleri kayıt veya vatandaşlığa kabul yoluyla Hindistan vatandaşı ise, ebeveynlerinden biri bağımsız Hindistan vatandaşı olarak 1 yıl Hindistan’da ikamet ediyor ise ya da 5 yıl süreyle yurt dışı Hindistan vatandaşı olarak kayıtlı iken 1 yıl boyunca Hindistan’da ikamet etmiş ise Hindistan vatandaşlığına başvuru yapabilmektedir.

Evlilik Yoluyla Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Evlilik yoluyla Hindistan vatandaşlığı almak için bir Hindistan vatandaşı ile ya da Hindistan oturma izni bulunan bir kişiyle evlenmek ve Hindistan’da 7 yıl boyunca ikamet etmiş olmak gerekmektedir.

Bir Hindistan vatandaşı veya Hindistan oturma hakkı sahibi ile evlenen yabancı ülke vatandaşları, giriş vizesi alarak Hindistan’a gelebilmekte ve eşleri ile birlikte yaşayabilmektedir. Hindistan giriş vizesi, Hindistan vatandaşı, Hindistan kökenli ya da Hindistan’da oturum izni bulunan kişi ile evlenen kişilere çoklu girişli olarak 5 yıllık süre ile verilen bir vize türüdür. Hindistan Cumhuriyeti giriş vizesi ile Hindistan’a gelen eşler 5 yıllık vize süresi bittikten sonra, Hindistan Yabancılar Kayıt Ofisi’ne veya Yabancılar Bölge Kayıt Ofisi’ne başvurarak vizelerini uzatabilmektedir.

Giriş vizesi ile Hindistan’da 7 yıl ikamet eden ve diğer kriterleri karşılayan yabancı eşler, evlilik yolu ile Hindistan vatandaşlığı başvurusunda bulunabilmektedir.

Başvuru Yoluyla Hindistan Vatandaşlığı

Başvuru yoluyla Hindistan vatandaşlığına, başvuru tarihinden önceki 1 yıl ve ondan önceki 14 yılda 11 yıl olmak üzere, toplamda 12 yıl Hindistan’da yasal yollarla ikamet eden kişiler başvurabilmektedir. Başvuru sahiplerinin ayrıca Hindistan Vatandaşlık Yasası’nın 3 nolu tablosunda belirtilen kriterleri sağlaması gerekmektedir.

Yatırımcı Oturum İzniyle Hindistan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yatırımcı oturum izniyle Hindistan’da belli bir süre kalan yabancı yatırımcılar, gerekli şartları sağlamaları halinde Hindistan vatandaşlığı için başvuru yapabilmektedir.

Yabancı ülke vatandaşı yatırımcılar, 18 ay içerisinde Hindistan’da en az 100 milyon Hindistan rupisi veya 36 ay içerisinde 250 milyon hindistan rupisi yatırım yapmayı taahhüt ederek ve yıllık en az 20 kişiye istihdam sağlayarak, 10 yıl süreli yatırım yoluyla Hindistan oturma izni alabilmektedir.

Hindistan Cumhuriyeti Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Cumhuriyeti vatandaşlık başvurusu online olarak https://indiancitizenshiponline.nic.in/ adresi üzerinden yapılmaktadır. Vatandaşlık başvurusu için online işlemler sırası ile başvuru formunun doldurulması, kişisel adres ve sicil kaydı gibi bilgilerin paylaşılması, fotoğraf ile diğer evrakların sisteme yüklenmesi ve başvuru ücretinin ödenmesi şeklindedir. Online vatandaşlık başvurusu yapıldıktan sonra, başvuru formunun ve diğer belgelerin 3’er adet kopyaları, İçişleri Bakanlığı’na, Yabancılar Şubesine ve Eyalet Hükümeti Vatandaşlık Birimi aracılığıyla Merkezi Hükümete iletilmek üzere, başvuru sahibinin ikamet ettiği yerdeki tahsilat görevlisi Bölge Sulh Hakimi’ne sunulması gerekmektedir.

Hindistan Vatandaşlığı Online Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan vatandaşlığı online başvuru formu https://indiancitizenshiponline.nic.in/ic_6_1_tab.aspx.aspx adresi üzerinden online olarak doldurulabilmektedir. Başvuru formu doldurulurken eksik bir alan kalmamasına ve formun doğru bilgiler ile doldurulmasına dikkat edilmelidir. Hindistan vatandaşlık başvuru formunda başvuru sahibinin adı, adresi, ülkesi, doğum yeri ve tarihi, milliyeti, iletişim bilgileri, cinsiyeti, pasaport numarası, pasaport geçerlilik süresi, Hindistan’a giriş tarihi, anne, baba ve eşinin adı, soyadı, doğum yeri ve tarihi gibi bilgiler yer almaktadır.

Hindistan vatandaşlığı başvuru formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Hindistan Vatandaşlığı Online Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hindistan Vatandaşlığı Online Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan Vatandaşlığı Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hindistan vatandaşlığı almak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaportun fotokopisi
 • Hindistan oturma izni fotokopisi
 • Vatandaşlık için 1.500 Hindistan rupisinin Hindistan Devlet Bankasına yatırıldığını gösteren makbuz
 • Başvuru sahibi ve iki Hint vatandaşından alınmış, başvuru sahibinin karakterini teyit eden taahhüt belgesi
 • Onaylı bir kurumdan başvuru sahibinin Hint dillerinden herhangi birini bildiğini gösteren bir dil sertifikası
 • Başvuru sahibinin başvuru formunda öngörülen dilde vatandaşlık için başvuru yapma niyetini gösteren farklı gazetelerden ya da farklı tarihli gazetelerden iki adet küpür

Hindistan Vatandaşlık Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan vatandaşlık başvuru ücreti; başvurunun Hindistan’da doldurulması durumunda talep taslağı yolu ile yapılan her başvuru sahibi için 275 $, genel kategori için 15.000 Hindistan rupisi, PIO kart sahipleri için 1.400 Hindistan rupisi ve PIP kart sahibi küçükler için 8.000 Hindistan rupisidir.

Hindistan Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir?

Hindistan vatandaşlığının avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistan’a sınırsız giriş yapabilmek
 • Hindistan’da ömür boyu ikamet edebilmek
 • Hindistan’da yasal bir şekilde çalışabilmek
 • Hindistan’da eğitim görebilmek
 • Hindistan pasaportuna sahip olmak ve pasaportun sağladığı avantajlardan yararlanmak
 • Vahşi yaşam koruma alanlarını ve milli parkları ziyaret etme konusunda Hint vatandaşları ile aynı haklara sahip olmak

Hindistan Pasaportu Avantajlı Mıdır?

Hindistan Pasaportu Avantajlı Mıdır?
Hindistan Pasaportu Avantajlı Mıdır?

Hindistan pasaportu; dünyanın en güçlü pasaportları listesinde 66. sırada yer aldığı ve hamiline 52 ülkeye vizesiz veya kapıda vize ile seyahat hakkı tanıdığı için, avantajlı bir pasaport olarak sayılabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: