Hindistan Transit Vize

2023'te Hindistan Transit Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Bir ülkeden başka bir ülkeye giderken Hindistan havaalanında aktarma yapılacağı zaman alınması gereken vize türüne transit vize denilmektedir. Hindistan seyahatleri için vizeye tabi olan yabancı ülke vatandaşlarının Hindistan havaalanlarından aktarmalı olarak yapacakları uçuşlarda, aktarma için bekleme sürelerinin 24 saatten fazla olması ve havaalanı transit alanından çıkılacak olması durumunda Hindistan transit vizesi almaları gerekmektedir.

Vizem.net, uluslararası uçuşlarında Hindistan havaalanlarından aktarma yapacak kişilere Hindistan transit vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren yetkili kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Hindistan Transit Vize İstiyor Mu?

Hindistan, ülkeye girişlerde vize istediği yabancı ülke vatandaşlarından, aktarma yapacakları uçuş için bekleme süresinin 24 saatten fazla olması ve havalimanı transit bölgesinden ayrılacak olmaları halinde transit vize istemektedir.

T.C. Vatandaşlarının Hindistan Transit Vizesi Alması Gerekir Mi?

Diplomatik pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan transit vizesinden muaftır. Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin ise aktarma süresinin 24 saatten az sürmesi ve bekleme süresi içerisinde havaalanı transit bölgesinden ayrılmamak koşulu ile Hindistan havalimanlarından yapacakları aktarmalar için transit vize almaları gerekli değildir; ancak bu koşulların sağlanmadığı aktarmalı seyahatlerde hizmet pasaportu, hususi pasaport ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin transit vize almaları gerekmektedir.

Hindistan Cumhuriyeti Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Cumhuriyeti transit vize başvurusu online başvuru işlemlerinin yapılması ve devamında başvuru sahibinin şahsen Hindistan Konsolosluğuna giderek geri kalan diğer vize işlemlerini tamamlaması ile yapılmaktadır.

Hindistan transit vize online başvurusu; vize başvuru formunun doldurulması, biyometrik fotoğrafın yüklenmesi ve vize randevusunun alınması işlemlerinden oluşmaktadır. Online başvuru yapıldıktan sonra, kişilerin ikamet ettikleri ile bağlı olan Hindistan Konsolosluğuna vize evraklarını teslim etmesi, biyometri işlemlerini yapması ve vize harç bedelini ödemesi ile Hindistan transit vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Hindistan Transit Vize Online Başvuru İşlemi Nereden Yapılır?

Hindistan transit vize online başvuru işlemi https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresi üzerinden yapılmaktadır.

Hindistan transit vize online başvuru ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Hindistan Transit Vize Online Başvuru İşlemi Nereden Yapılır?
Hindistan Transit Vize Online Başvuru İşlemi Nereden Yapılır?

Hindistan Transit Geçiş Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan transit geçiş vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Hindistan transit vize başvuru formu: Transit vize başvuru formu online olarak, herhangi bir yazım yanlışı yapmadan, doğru bilgilerle eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
  • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, en az 6 ay geçerliliği olan ve 2 adet boş sayfası bulunan pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Standart fotoğraf boyutlarında, güncel 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
  • Taahhüt yazısı: Başvuru sahibinin taahhüt yazısı sunması gerekmektedir.
  • Varış ülkesinin vizesi: Başvuru sahibi varış yapacağı ülkenin vizesine sahip olmalıdır.
  • Onaylanmış uçak biletleri: Uçak biletlerinin onaylanmış rezervasyonlarının sunulması gerekmektedir.
  • İkametgah/oturum izni fotokopisi: Başvuru sahibinin ikametgah belgesini ya da oturum izninin fotokopisini ibraz etmelidir.

Hindistan Transit Vize Evrakları Nereye Teslim Edilmelidir?

Hindistan transit vize evrakları başvuru sahibinin ikamet ettiği ile bağlı olarak İstanbul Hindistan Başkonsolosluğuna ya da Ankara Hindistan Büyükelçiliğine vize randevusu esnasında teslim edilmelidir.

Hindistan transit vize için gerekli evrakların online olarak yüklenmesi mümkün değildir ve tüm belgelerin eksiksiz bir şekilde şahsen Türkiye Hindistan Konsolosluğu vize randevusu gününde vize yetkililerine sunulması gerekmektedir.

Hindistan için Transit Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Hindistan için transit vize başvurusunun en geç seyahat süresinden 1 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir.

Hindistan Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan transit vize ücreti 23 ABD dolarıdır ve vize randevu gününde ücretin dolar cinsinde, nakit olarak ve tam tutarda Hindistan Konsolosluğuna ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, online vize başvuru formu doldurma, ulaşım rezervasyonları ve danışmanlık ücreti dahil transit Hindistan vize işlemleri ortalama 55 dolar tutmaktadır.

Hindistan Transit Geçiş Vize Süresi Ne Kadardır?

Hindistan transit geçiş vizesi, vize veriliş tarihinden itibaren 15 günlük süre için verilmektedir ve vize yalnız bir seyahat için geçerli olmaktadır. Seyahatin 15 günlük süre içerisinde yapılmaması durumunda, tekrardan transit vize almak gerekmektedir. Transit vize yalnızca her ziyaret için 3 günden fazla olmayan transit geçişler için geçerlidir.

Hindistan Havaalanı Transit Vizesi Uzatılabilir Mi?

Hindistan havaalanı transit vizesi; hastalık, kötü hava koşulları, trafik aksaması ve grev gibi ekstrem acil durumlar dışında uzatılamamaktadır.

Hindistan Havaalanından Transit Vize Alınabilir Mi?

Hayır, Hindistan havaalanından transit vize alınamamaktadır. Transit vizenin seyahat tarihinden önce alınması gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: