Hindistan Turist Vizesi

Hindistan Turist Vizesi Başvuru ve Takip İşlemleri

Hindistan’a turistik amaçlı 6 ayı aşmayacak süreyle seyahat etmek için verilen vize türüne turist vizesi adı verilmektedir ve turist vizeleri tek girişli ya da çok girişli olarak ikiye ayrılmaktadır. Hindistan; kültürü, doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile yabancı ülkelerden turist çekmektedir. Tac Mahal, Kızıl Kale, Altın Tapınak, Kankaria Gölü, Borra Mağaraları, Cennet Sahili, Ganj Nehri ve Kailasagiri gibi yerler Hindistan’ın en meşhur lokasyonlarıdır. Statista web sitesine göre Hindistan’a 2020 yılında yabancı ülkelerden yaklaşık olarak 6,33 milyon turist gelmiştir.

2017-2022 yılları arasında akredite acente Vizem.net'in danışmanlığında yapılan 486 Hindistan turist vizesi başvurusundan 479'u kabul edilmiş olup Vizem.net Türkiye'nin en yüksek onaylanma skorunu elde etmiştir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Hindistan'a Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Hindistan’a turist olarak gitmek için umuma mahsus pasaport, hizmet pasaportU ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat amaçlarına göre vize almaları gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahipleri ise 90 günü aşmamak kaydı ile Hindistan’a vizesiz giriş yapabilmektedir.

Hindistan Turistik Vize Nasıl Alınır?

Hindistan turistik vize almak için ilk olarak online olarak vize başvuru formunun doldurulması, biyometrik fotoğrafın sisteme yüklenmesi ve vize randevusunun alınması gerekmektedir. Online olarak vize başvuru formu doldurulduktan sonra çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmalı ve diğer vize için gerekli evraklar ile birlikte vize randevu gününde ilgili Hindistan dış temsilciliğine teslim edilmelidir.

Biyometri işlemleri ve vize harcının ödemesi işlemleri de randevu gününde yapılmalıdır; tüm işlemleri yapıldıktan sonra başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Hindistan Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hindistan turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistan vize başvuru formu: Vize başvuru formu eksiksiz olarak, yazım yanlışı olmadan doğru bilgiler ile online olarak doldurulmalı ve daha sonra çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: 10 yıldan eski olmayan, seyahat dönüşünden sonra 6 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • İkametgah belgesi: Başvuru sahibi e-devletten ikametgah belgesini almalıdır.
 • Otel rezervasyon onayı: Hindistan seyahati esnasında konaklanacak otelden kalış tarihlerinin belirtilmiş olduğu rezervasyon onayı alınmalıdır.
 • Uçak bileti: Hindistan’a gidiş ve dönüş uçak biletlerinin sunulması gerekmektedir.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin Hindistan seyahatini finansal olarak karşılayabileceğini gösteren banka hesap dökümü ya da maaş bordrosu gibi başka finansal kaynaklarını ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Vize davetiyesi: Hindistan’da yaşayan birinin ziyaret edilmesi durumunda, Hindistan’da bulunan kişiden davet mektubu alınmalı ve davet mektubunda, davet eden kişinin kimlik ve pasaport bilgileri, adresi, telefon numarası ile davet edilen kişinin ismi, telefon numarası ve pasaport numarası gibi bilgiler yer almalıdır.

Hindistan turist vizesi için gerekli evraklar başvuru sahibinin yaşı ve mesleki durumuna bağlı olarak değişebilmekte ve ek belgeler istenebilmektedir.

Hindistan Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan turist vizesi başvuru formu https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresi üzerinden online olarak doldurulmaktadır. Vize başvuru formunda ilk olarak kişisel bilgiler ve Hindistan seyahatine dair bilgiler gibi temel bilgilerin doldurulmalı, daha sonra detaylı vize başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır.

Hindistan turist vizesi başvuru formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Hindistan Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hindistan Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan Turistik Vize için Otel Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Hindistan turistik vize için otel rezervasyonu başvuru sahibinin gerçekten kalmayı planladığı otel için yapılmalıdır ve ücretsiz olarak yapılan otel rezervasyonlarının vize reddi alma ihtimali yüksektir. Turist vizesi için gerekli evraklar arasında otel rezervasyonları, kalış tarihleri belli şekilde ve onaylı olarak sunulması istenmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda otel voucher'ı anlaşmalı otellerden temin edilip başvuran adına hazırlanmaktadır. Vizem.net üzerinden yapılan tüm başvurularda eğer ihtiyaç duyuluyor ise dünya genelinde çalışılan 13'ü Avrupa ülkesinde olmak üzere

toplam 36 otel ile anlaşmalı vize için otel rezervasyonu işlemleri sağlanmaktadır. Konsolosluktan gelecek olası teyit aramaları için otel sistemine girilen isimler eşleştiği için vize ret olasılığı düşmektedir.

Turistik Hint Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırılmalı Mıdır?

Turistik Hint vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunlu değildir, ancak Hindistan seyahati esnasında karşılaşılabilecek sağlık problemlerine ve beklenmedik durumlara karşı seyahat sağlık sigortasının yaptırılması tavsiye edilmektedir. Yabancı ülkelerin sağlık sistemlerinin pahalı ya da karışık olmasından dolayı seyahat sağlık sigortasının turistik geziler için yaptırılması önerilmektedir.

Türkiye'den Hindistan'a seyahat edecek kişiler akredite kuruluş Vizem.net'in sigorta birimi ile Hindistan seyahat sağlık sigortalarını en uygun fiyat garantisi ile yaptırabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hindistan Cumhuriyeti Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Hindistan Cumhuriyeti turistik vize başvurusunun online adımları https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresi üzerinden; evrak teslimi, biyometri işlemleri ve vize harç ödemesi gibi başvuru adımları ise başvuru sahibinin ikamet ettiği ilin yetki alanında bulunan Hindistan Konsolosluğuna yapılmalıdır. Hindistan Konsolosluklarında vize işlemlerini yapmak için öncesinde vize randevusu almak gerekmektedir.

Turistik Vize için Hindistan Konsolosluğu Randevusu Nasıl Alınır?

Turistik vize için Hindistan Konsolosluğu randevusu online vize başvuru formu doldurulduktan sonra, online olarak başvurunun yapılacağı Hindistan Konsolosluğu seçilerek alınabilmektedir. Vize başvuru formunun çıktısı alındıktan sonra Hindistan vize randevu tarihi vize başvuru formunun sağ üst köşesinde belirtilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile yapılan Hindistan vize başvuruları için vize randevusu danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Hindistan Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan turist vizesi ücreti 103 ABD dolarıdır ve ücret dolar cinsinden, nakit olarak ve tam tutarda Hindistan Konsolosluğuna randevu gününde ödenmelidir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme hizmeti ve danışmanlık ücreti dahil Hindistan turist vizesi masrafları ortalama 210 dolar tutmaktadır.

Hindistan Turistik Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hindistan turisik vize başvuru takibi https://indianvisaonline.gov.in/visa/StatusEnquiry adresi üzerinden kayıt ve pasaport numaralarının girilmesi ile online olarak yapılabilmektedir.

Hindistan turistik vize başvurusunun takip ekranı aşağıdaki görselde verilmiştir.

Hindistan Turistik Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Hindistan Turistik Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Hindistan vizeleri için takip ve sorgulama işlemi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme hizmeti ile yapılmaktadır.

Hindistan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan turist vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için en az 1-2 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların, Türkiye dışında uzun süreli oturumu olanların ya da çift vatandaşlığa sahip olanların Hindistan turistik vize başvurusu 3-4 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Hindistan Turistik Vize Kaç Günlük Verilir?

Hindistan turistik vize ile Hindistan’da 90 günü aşmayan sürelerde kalınabilmektedir. Hindistan turistik vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 6 ay süreyi geçmeyecek şekilde verilmektedir.

Hindistan Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Hindistan turist vizesi özel durumlar dışında vize türü ne olursa olsun, uzatılamamakta ya da yenilenememektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hindistan turist vizesi ve Hindistan seyahatleri hakkında uzmanlarımıza en sık iletilen sorulara cevapları ile birlikte aşağıda yer verilmiştir.

Hindistan Turist Grubu Vizesi Nedir?

Hindistan turist grubu vizesi, bilinen bir seyahat acentesi altında 4 kişiden daha kalabalık bir grup ile seyahat eden yabancı turistlere verilen bir vize türüdür. Grup turist vizesi yalnızca IVFRT altında çevrimiçi modda verilmektedir.

Hindistan turist grubu vize uygulamasından yararlanmak için, seyahat acentesinin www.indianvisaonline.gov.in adresi üzerinden online olarak başvuruları doldurmaları gerekmektedir. Başvuru yapılan temsilcilik, gerekli kontrollerin yapılmasından sonra turist grubu Hindistan vizesi vermektedir.

Hindistan Seyahatinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hindistan seyahatinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistan seyahat sağlığıaçısından, Hindistan’a giriş yapmadan önce kızamık, hepatit A, tifo ve kuduz aşısı gibi aşıların yaptırılmış olması gerekmektedir.
 • Hindistan seyahati sırasında günlük su içme miktarı yüksek olmalı ve sular kapalı ambalajlı pet şişelerden içilmelidir; eczanede satılan klor ile içme suları dezenfekte edilebilmektedir.
 • Hindistan’da herhangi bir sebze ya da meyve yemeden önce ilaçlı suda yiyecekleri temizlemek gerekmektedir.
 • Özellikle Hindistan’ın kırsal alanlarına giden turistlerin hayvan ısırmalarına önlem olarak mutlaka kuduz aşılarını olmaları gerekmektedir.
 • Sarıhumma aşısı olmayan kişiler ya da sarıhummanın görüldüğü yerden gelen kişiler Hindistan'a vardıklarında 6 gün gözlem altında tutulmaktadır.
 • Sivrisinek, kene ve kum sineği gibi ısırıklara karşı önlem alınmalıdır.
 • Hindistan’da sokak satıcılarında satılan yiyecekler, pastörize edilmemiş süt ürünleri, az pişmiş yemekler ya da yıkanmamış sebze ve meyveleri yemekten kaçınılmalıdır.
 • Hindistan’ın birçok yerinde kamyon, araba, motosiklet, minivan, insanlar ve hayvanlar aynı trafik şeridinde ilerlediği için dikkat etmek gerekmektedir.

Hindistan'a Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Hindistan’a girişte dikkat edilmesi gerekenlerin başında, Hindistan’a seyahat eden tüm yabancıların yerel yasalara uymaları gerekmesi yer almaktadır. Hindistan’a giren tüm yabancı vatandaşların bir Hint misyonu ya da dış temsilciliğinden alınan geçerli bir vizeye ve ulusal pasaport gibi uluslararası geçerli seyahat belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Hindistan’da uydu telefon servislerine izin verilmemektedir. Yasal olmayan Thuraya uydu telefon servislerinden yararlanan turistler dahil tüm kişiler için yasal işlemler başlatılmakta ve kişilerin sahip olduğu cihazlara el koyulmaktadır. Hindistan’ı ziyaret eden yabancıların yanlarında uydu telefonları taşımamaları gerekmektedir.

Turist Vizesi ile Hindistan'da Çalışılabilir Mi?

Turist vizesi ile Hindistan’da çalışılamamaktadır; turist vizesi hamilleri yalnızca turistik amaçlar ile tek bir ziyaret için 90 gün süreyle Hindistan’ı ziyaret edebilmektedir. Hindistan’da çalışabilmek için çalışma vizesinin alınması gerekmektedir.

Turist vizesi yabancılara Hindistan’ı gezmek, kısa süreli yoga programlarına katılmak, akraba ya da arkadaşları ziyaret etmek için verilmektedir; Hindistan çalışma vizesi sahibi olunmadıkça Hindistan’da çalışmak mümkün değildir.

Hindistan Turist Vizesi ile Ticari Faaliyetlerde Bulunulabilir Mi?

Hindistan turist vizesi ile ticari faaliyetlerde bulunulamamaktadır. Hindistan’a iş gezisi gibi ticari amaçlar ile gidecek kişilerin Hindistan ticari vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Ticari vize, Hindistan’da yer alan bir firma ile iş anlaşması yapma, ürün satma ya da alma, fuar ya da toplantıya katılma, Hindistan’daki potansiyel müşteriler ile görüşmeler yapma, seyahat acentesi ya da turlar aracılığı ile ticari turlara katılma gibi amaçlarla ve GIAN programı altında gelen yabancı akademisyenlere verilmektedir. Ticari vize alabilmek için başvuru sahiplerinin belirli bir finansal kaynağa sahip olmaları ve gerekli vergileri ödemeleri gerekmektedir. Hindistan ticari vize en fazla 180 günlük süre için verilmektedir.

Hindistan'da Gezilebilecek Turistik Yerler Nerelerdir?

Hindistan'da Gezilebilecek Turistik Yerler Nerelerdir?
Hindistan'da Gezilebilecek Turistik Yerler Nerelerdir?

Turist vizesi ile Hindistan’da gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Tac Mahal, Agra
 • Amber Kalesi, Jaipur
 • Kızıl Kale, Delhi
 • Hawa Mahal, Jaipur
 • Altın Tapınak, Amritsar
 • Meenakshi Amman Tapınağı, Madurai
 • Lotus Tapınağı, Yeni Delhi

Hindistan kültürü ve gelenekleri bakımından farklı bir ülkedir. Dini inançlarının mimarisine de yansıyan Hindistan’da çok sayıda tarihi yapılar bulunmaktadır. En bilinen yapılarından biri olan Tac Mahal ile birlikte Hindistan gezilecek yerler bakımından çok sayıda görkemli yapılara sahiptir.

Turistik Vize ile Hindistan'da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Turistik vize ile Hindistan’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistan’da dağ tırmanışı yapmak
 • Ashwem Plajı’nda sörf yapmak
 • Holi Festivali’ne katılmak
 • Rikşa ile gezinti yapmak
 • Hint mutfağını deneyimlemek
 • Fillerle yolculuk yapmak
 • Agra Kalesi’ni ziyaret etmek
 • Varanasi’da ölü yakma törenlerini izlemek
 • Goa Kumsalı’nda güneşlenmek
 • Hugging Mom Ashram’da sarılma seansına katılmak

Hindistan'da Dağ Tırmanışı Seçenekleri Nasıldır?

Hindistan'da Dağ Tırmanışı Seçenekleri Nasıldır?
Hindistan'da Dağ Tırmanışı Seçenekleri Nasıldır?

Hindistan’da dağcılık aktivitesi oldukça popüler ve yaygındır. Özellikle Hindistan’da yer alan Kançencunga Dağı’na tırmanmak için çok sayıda yabancı kişi Hindistan’a gelmektedir. Kançencunga Dağı 8536 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek 3. zirvesidir. Kançencunga Dağı, Hindistan’ın en yüksek dağ zirvesine sahiptir ve tırmanmak için en tehlikeli dağ olarak bilinmektedir. Fırtınaları ve çığ tehlikesinden dolayı tırmanmak için zorlayıcı bir dağdır.

Hindistan’a dağ tırmanışı amacı ile gelecek kişilerin dağcılık vizesi almaları gerekmektedir. Diğer Hindistan vize türlerinden farklı olarak dağcılık vizesi alırken bazı kurumlardan izin almak gerekmektedir. Hindistan dağcılık vizesi başvurusunda Hindistan Dağcılık Kurumu, Savunma Bakanlığından dağa tırmanmak için izin alınması gerekmektedir.

Hindistan Seyahatinde Ne Yenir?

Hindistan Seyahatinde Ne Yenir?
Hindistan Seyahatinde Ne Yenir?

Hindistan seyahatinde yenilebilecek Hindistan’a özgü yemek ve yiyecekler aşağıda listelenmiştir.

 • Dal
 • Naan
 • Roti
 • Biryani
 • Paneer ve Palak Paneer
 • Samosa
 • Aloo Gabi
 • Aloo Tikki
 • Tandoori Chicken
 • Masala Dosa
 • Chicken Curry
 • Rogan Josh
 • Dhokla
 • Pav Bhaji

Hindistan yemekleri baharatlı olması ile öne çıkmaktadır. Hindistan yemeklerinde çok sayıda farklı baharat kullanılmaktadır ve Hint yemekleri baharat kullanımından dolayı Türk yemeklerine benzerlik göstermektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: