Hindistan Üniversiteleri

Hindistan Üniversiteleri: 2023 Başvuru, Kayıt ve Vize İşlemleri

Hindistan üniversite eğitimi, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den sonra dünyanın üçüncü büyük yükseköğretim sistemidir. Hindistan’da birçok farklı türde, boyutta, uzmanlıkta ve kökende bazıları devlet kurumu, bazıları özel olmak üzere seçim yapılabilecek çok sayıda kolej ve üniversite bulunmaktadır. Hindistan’ın yüksek öğretim sistemi, 2018 Yüksek Öğretim Sistemi Güç Sıralamasında dünyada 26. sırada yer almıştır.

Hindistan’da ortaöğrenimini tamamlayan öğrenciler, mesleki, teknik ya da üniversite eğitimini tercih edebilmektedir. Yüksek İkincil Sınavını (Standart 12 sınavı) geçen öğrenciler sanat, ticaret bilim alanında lisans veya mühendislik, tıp, hemşirelik ve hukuk gibi profesyonel derece programlarına kayıt olabilmektedir. Hindistan açık ve uzaktan eğitim sistemiyle sürekli eğitim fırsatını kaçıranlar için hizmet vermektedir. Yükseköğretimde açık ve uzaktan eğitim, İndira Gandhi Ulusal Açık Üniversitesi (IGNOU) tarafından koordine edilmektedir.

Statista 2020 yılı verilerine göre, Hindistan’da çoğu devlet olmak üzere 1.043 üniversite bulunmaktadır. Bombay Teknoloji Enstitüsü, Delhi Teknoloji Enstitüsü ve Hindistan Bilim Enstitüsü dünya sıralamasında ilk 250 içinde bulunmaktadır.

Hindistan yabancı öğrenciler tarafından üniversite eğitimi için tercih edilmektedir. 2019-2020 akademik yılında üniversite okumak için toplam 168 farklı ülkeden 49.348 yabancı öğrenci Hindistan’ı tercih etmiştir. Ülkedeki eğitim standardının yükselmesi ve yükselen BT sektörü sayesinde yabancı öğrenciler Hindistan’da üniversite okumak için gelmektedir. Öğrencilerin çoğu mühendislik veya bilgi teknolojileri bölümlerini tercih etmektedir.

Hindistan'da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Hindistan yüksek öğrenim yapısı üniversiteler, kolejler ve kurslardan oluşmaktadır. Üniversite ve kolejler eğitimde standardı sağlamak için düzenleyici ve akreditasyon kurumları ile uyum içinde çalışmaktadır. Yönetimsel olarak Hindistanda üniversiteler, merkez, eyalet, özel, saygın ve ulusal öneme sahip enstitüler olmak üzere beşe ayrılırlar.

Hindistan üniversite eğitimi genel olarak ikiye ayrılır. STEM dersleri bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik anlamına gelen geniş terimdir. STEM dersleri teorik derslerin yanı sıra pratik ve uygulamalı derslerle öğrencilerin yaratıcı düşünmesi geliştirilmektedir. Ticaret, sanat, beşeri bilimler ve sosyal bilimler alanında verilen dersler ise STEM dışı derslerdir.

Hindistan’da öğrenciler 18 yaşından itibaren lisans düzeyinde eğitim alabilmektedir. Tarım, mühendislik, eczacılık ve teknoloji alanında eğitim genellikle dört sene iken; hukuk, mimarlık ve tıp bölümleri beş yıl sürebilmektedir.

Hindistan’da yüksek lisans derecesini tamamlamak iki yıl, doktora derecesini tamamlamak 3 yıl sürmektedir. Hindistan’da lisansüstü eğitiminde büyük ölçüde öğrenciler kadındır ve lisansüstü eğitim üniversiteler ve kolejler tarafından verilmektedir. Lisansüstü eğitim, öğrencilerin seçilen bir alanda uzmanlaşmalarına ve araştırma yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Hindistan’daki çoğu kolej ve üniversite, puan sistemi olarak CGPA (kümülatif GPA) olarak bilinen 10 puanlık bir ölçek ya da yüzdelik sistem kullanmaktadır.

Hindistan Yüksek Lisans Eğitimi Nasıldır?

Hindistan’da yüksek lisans eğitimi, genellikle İngilizce olarak verilmektedir; bu nedenle ülke uluslararası öğrenciler arasında daha popüler hale gelmektedir. Yüksek lisans eğitimi genellikle bir ile iki yıl arasında sürmektedir. Yüksek lisans derecesi elde etmek isteyen öğrencilerin dönem başına 36 ila 54 eğitim kredisi veya 60 ila 90 çeyrek krediyi tamamlamaları gerekmektedir.

Hindistan’da tıp, bilim ve teknoloji alanında yüksek lisans eğitimi almak isteyen kişiler, uluslararası sıralamalarda en üst sıralarda yer alan Hindistan Delhi Teknoloji Enstitüsü (IITD), Hindistan Bombay Teknoloji Enstitüsü (IITB) ve Hindistan Teknoloji Enstitüsü Kanpur’u tercih etmektedir. Bilgisayar bilimleri, mühendislik, işletme, yönetim ve teknoloji en çok tercih edilen yüksek lisans bölümleridir.

Hindistan yüksek lisans fiyatları akademik yıl başına 150 ile 5.000 euro arasında değişmektedir. Hindistan’da yaşam maliyetleri de ortalama olarak 150 ile 300 euro arasındadır ve oldukça düşüktür.

En İyi Hindistan Üniversiteleri Hangileridir?

En iyi Hindistan üniversiteleri, 2022 yılı QS verilerine göre aşağıda listelenmiştir.

 • Bombay Hindistan Teknoloji Enstitüsü, Mumbai
 • Delhi Hindistan Teknoloji Enstitüsü, Yeni Delhi
 • Hindistan Bilim Enstitüsü, Bangalore
 • Madras Hindistan Teknoloji Enstitüsü, Chennai
 • Kanpur Hindistan Teknoloji Enstitüsü, Kanpur
 • Kharagpur Hindistan Teknoloji Enstitüsü, Kharagpur

Hindistan Bilim Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Hindistan Bilim Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?
Hindistan Bilim Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Hindistan’ın Karnataka eyaletinin Bangalore şehrinde bulunan Hindistan Bilim Enstitüsü (IISc), bilim, mühendislik, tasarım ve yönetim alanlarında araştırma yapan devlet araştırma üniversitesidir. Enstitü 1909’da Jamsetji Tata’nın desteğiyle kurulmuştur; bu nedenle yerel olarak Tata Enstitüsü olarak da bilinmektedir. QS 2022 sıralamasında 186. sırada bulunan enstitü Hindistan’daki en prestijli akademik kurumlar arasında yer almaktadır.

Hindistan Bilim Enstitüsünde 50 uluslararası öğrencisiyle birlikte toplam 3.846 öğrenci bulunmaktadır. Uluslararası öğrencilerin lisans programına kayıt olamadıkları ve daha çok lisansüstü programlarını tercih ettikleri bilinmektedir. Enstitüde öğrenciler biyoloji bilimleri, kimya bilimleri, fizik ve matematik bilimleri, mekanik bilimler ve disiplinlerarası çalışabilmektedir. Eğitim ücreti lisans için 10.000, yüksek lisans için 29.200 ve doktora programı için 35.200 Hindistan rupisidir; seçilen programlara göre ücretler değişiklik gösterebilmektedir.

Hindistan Bilim Enstitüsü ulusal ve uluslararası olmak üzere öğrencilere çeşitli burslara başvuru imkanı sağlamaktadır. Bilim ve Teknoloji Bursu (DST) Hindistan Bilim Enstitüsünde fen, mühendislik veya matematik eğitimi alan ve KVPY veya INSPIRE bursuna sahip olan öğrencilere verilmektedir. Üniversite, öğrencilere enstitüye katıldıkları tarihten itibaren kurum içi burs almaktadır, bursların değeri başvurulan programa göre değişmektedir. İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanlığı (MHRD) bursları; GATE, JEST veya JAM giriş sınavlarını geçen ulusal ve uluslararası öğrencilere, tıp, teknoloji ya da mühendislik fakültelerine kayıt olma şartıyla verilmektedir.

Bombay Hindistan Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Bombay Hindistan Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?
Bombay Hindistan Teknoloji Enstitüsü Eğitimi Nasıldır?

Hindistan Teknoloji Enstitüsü Bombay (IIT Bombay), Powai, Mumbai, Maharashtra’da bulunan, 1958 yılında kurulan, teknik devlet üniversitesidir. QS 2022 sıralamasında 177. sırada bulunan enstitü, Hindistan’da bilim ve mühendislik bölümlerinde ilk tercih edilen enstitülerinden birisidir. Teknoloji alanında lisans ve yüksek lisans programına; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında doktora programlarına sahiptir.

Hindistan Teknoloji Enstitüsü 113 yabancı öğrencisi ile toplam 10.775 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Enstitü, Hindistan Mumbai olarak da bilinen Bombay kampüsünde havacılık, elektrik, uzay ve makine mühendisliği, veri bilimi ve yapay zeka, bilgisayar bilimi ve mühendisliği gibi lisans, yüksek lisans ve doktora derecesinde programlar sunmaktadır.

Bombay Hindistan Teknoloji Enstitüsünde lisans eğitim ücreti 220.000 Hindistan rupisi yani yaklaşık 2.500 Amerikan dolarından başlamaktadır ve seçilen programa veya eğitim seviyesine göre ücretler artmaktadır. Enstitü yüksek lisans öğrencilerine, haftada 8 saat öğretim veya araştırma konusunda yardımcı olmaları koşulu ile, ilk iki yıl için aylık 385 Amerikan doları ve sonraki iki yıl için 430 Amerikan doları mali yardım sunmaktadır.

Delhi Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Delhi Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Delhi Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Delhi Üniversitesi, 1922 yılında Merkezi Yasama Meclisi Yasası ile kurulmuştur ve Üniversite Ödenekler Komisyonu (UGC) tarafından Eminence Enstitüsü (IoE) olarak kabul edilmiştir.

Kuruluşunda üç kolej, iki fakülte ve 750 öğrenciden oluşan Delhi Üniversitesi, Hindistan Yeni Delhi şehrinde bulunmaktadır, kurulduğu tarihten beri Hindistan’ın ve dünyanın en büyük yüksek öğrenim kurumu arasında yer almaktadır. QS 2022’ye göre 501-510 sıralamasında bulunan Delhi Üniversitesinin kuzey ve güney kampüslerine dağılmış 16 fakültesi ve 86 bölümü vardır. Delhi Üniversitesinin 1500’ü yabancı öğrenci olmak üzere 25.315 öğrencisi vardır.

Delhi Üniversitesi eğitimleri sanat, ticaret ve bilim olmak üzere üç fakülte altında toplanır. Üniversite ücreti başvurulacak kolej, fakülte ve bölüme göre 3.000 ile 100.000 Hindistan rupisi arasında değişmektedir. Delhi Üniversitesi başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere DU bursu vermektedir. Burs miktarı okunan seneye ve programa bağlı olarak 40 ila 300 Hindistan rupisi arasında değişmektedir.

Hindistan'da Üniversitelerin Eğitim Dili Nedir?

Hindistan'daki üniversitelerin eğitim dili, Hintçe ve İngilizcedir.

Üniversitelerde her iki resmi Hindistan dili olan İngilizce ve Hintçe dersler verilmekteyse de, teknik, tıp ve mesleki eğitim gibi dersler genellikle İngilizcedir.

Hindistan Üniversite Ücretleri Ne Kadardır?

Hindistan üniversite ücretleri eğitim düzeyine bakılmaksızın akademik yıl başına ortalama 3.300 ile 7.800 Amerikan doları arasındadır. Hindistan Bombay Teknoloji Enstitüsü ile Hindistan Kanpur Teknoloji Enstitüsü 3.000 Amerikan doları, Ulusal Hukuk Üniversitesi ise 3.600 Amerikan doları ile düşük ücretli üniversiteler arasındadır.

Asya ülkeleri arasında bir değerlendirme yapıldığında, Singapur’da bulunan yükseköğretim kurumları Hindistan’a göre çok daha yüksek eğitim ücretleri istemektedir; Singapur üniversiteleri yıllık ücreti 12.000 Amerikan dolarını geçen eğitimler sunmaktadır. Türkiye’de özel üniversitelerde ortalama yıllık ücret 3.000 Amerikan dolarından başlamaktadır ve Hindistan ile benzer seviyededir.

Hindistan'da Ücretsiz Üniversite Eğitimi Alınabilir Mi?

Hayır, Hindistan’da ücretsiz üniversite eğitimi almak mümkün değildir. Hindistan’da üniversiteye kayıt olmak için çok düşük bir miktar dahi olsa bir ücret ödenmektedir. Hindistan’da yabancı öğrenciler burs almaları durumunda düşük bir ücret karşılığında ya da ücretsiz olarak üniversite eğitimi alabilmektedir.

Uluslararası Öğrenciler için Hindistan Üniversite Bursları Hangileridir?

Uluslararası öğrenciler için Hindistan üniversite bursları aşağıda listelenmiştir.

 • Yabancı Öğrenciler için Genel Burs Programı
 • İndira Gandhi Kalkınma Araştırmaları Enstitüsü Bursu
 • KIIT Üniversitesi Uluslararası Burs Programı
 • Hindistan İşletme Okulu Uluslararası Bursu
 • ITEC/SCAAP Hindistan Hükümeti Burs Programı
 • Nalanda Üniversitesi Yabancı Öğrenciler için Yüksek Lisans Burs Programı
 • Gelişmekte Olan Ülkeler için SIU-ICCR Ortak Bursu

Hindistan’da eğitim bursu alınabilmesi için adayların İngilizce yeterliliklerini kanıtlaması, önceki eğitim başarılarını sunması ve üniversiteye kabul edildiğini belgelemesi k gerekmektedir. Burs programlarının başvuru tarihleri değişiklik göstermektedir; adayların tarihleri kontrol ederek, son başvuru tarihinden önce gerekli belgeleriyle başvurularını tamamlamaları gerekmektedir.

Hindistan Cumhuriyeti'nde Üniversite Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Cumhuriyeti’nde üniversite başvurusu, çoğu program için uluslararası öğrenciler tarafından doğrudan üniversiteye başvurularak yapılabilmektedir; her üniversitenin başvuru kabul prosedürü farklı olabilmektedir. Hindistan’da mühendislik, mimarlık ya da Ulusal Teknoloji Enstitüsünde okumayı planlayan öğrencilerin Yurt Dışından Öğrenci Kabul Programı (DASA) aracılığıyla başvuru yapmaları mümkündür; DASA aracılığıyla başvuru için öğrencinin 25 yaş ve altında olması şartı aranır.

Hindistan’da bir üniversiteye başvuracak öğrencinin, başvuru için istenen gerekli evrakları hazırlaması ve başvuru yapılacak sisteme yükleyerek başvurularını kaydetmesi gerekir. Başvuru ücreti istenen hallerde, başvuru ücretinin ödenmesi zorunludur; DASA aracılığıyla başvuran öğrencilerin başvuru ücreti ve ilk dönem ücreti toplamı olarak 4.300 Amerikan doları ödemesi gerekmektedir.

Başvurulacak üniversite veya programın istemesi halinde IELTS, TOEFL, GMAT, JEE gibi testlerin sonuçlarının da sunulması gereklidir. Üniversite başvurusunu tamamlayan kişilerin, kabul durumları için bilgi beklemesi ve kabul halinde vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Hindistan Üniversite Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan üniversite başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaport
 • Kayıt başvuru formu
 • Onaylı transkript kopyası
 • Özgeçmiş
 • Dil yeterlilik belgesi
 • Motivasyon ya da amaç mektubu
 • Finansal yeterlilik kanıtı
 • Referans mektubu

Dil yeterliliğini kanıtlamak amacıyla talep edilen IELTS ve TOEFL gibi sertifikaların alınma tarihinin başvuru esnasında 2 yılı geçmemiş olması istenmektedir. Hindistan üniversite başvuruları için sunulan ve İngilizce olmayan tüm belgelerin ise, tercüme edilerek sunulması gereklidir.

Hindistan'da Üniversite Eğitimi İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

Hindistan'da üniversite eğitimi için Hindistan öğrenci vizesi alınması gerekmektedir. Hindistan öğrenci vizesi 5 yıllığına verilmektedir; ancak bu süre öğrencinin eğitim süresine göre değişiklik göstermektedir. Öğrenci vizesi ile Hindistan’da sadece bir eğitim kurumunda öğrenim görülebilmektedir; hindistan öğrenci vizesi ile çalışmak mümkün değildir.

Hindistan’da bulunan bir üniversite başvurusu kabul edilen ve kabul mektubu almış öğrenciler, öncelikle online olarak https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresi üzerinden Hindistan öğrenci vizesi için online başvuru yapmalıdır. Online başvuru formu doldurulduktan sonra fotoğraf yüklenmeli ve vize randevusu alınmalıdır. Online başvuru ardından, ikamet iline bağlı olarak, başvurunun yapılacağı Hindistan Konsolosluğunda vize evraklarının teslimi, biyometri işlemleri ve vize harcı ödemesi yapılması ile Hindistan öğrenci vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Hindistan’da üniversite eğitimi hakkında en sık sorulan sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Hindistan'da Üniversite Okumanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hindistan üniversitelerinin ve eğitim programlarının çeşitliliği öğrencilere Hindistan^da okumanın avantajı olarak çalışabilecekleri geniş çaplı alanlar sunmaktadır. Hindistan eğitim sistemi önceden belirlenmiş müfredat ile sınırlı değildir ve uygulanan 360 derece eğitim sistemleriyle öğrenciye hem akademik hem de bireysel olarak kendini geliştirme imkanı sunulmaktadır. Birincil öğretim dilinin İngilizce olması, üniversite ücretlerinin karşılanabilirliği ve öğrenci yaşamının ucuzluğu Hindistan’da üniversite okumanın avantajları arasındadır.

Hindistan’ın zengin ve farklı kültürlere sahip olması, kültürel uyumunu zorlaştırabildiği için uluslararası öğrenciler için bazı dezavantajlara yol açmaktadır. Kampüste İngilizce konuşulmasına rağmen, öğrenciler kampüs dışında dil açısından sıkıntı yaşayabilmektedir. Hindistan’da yükseköğretim kaliteli olduğu için rekabet düzeyi de bir o kadar yüksektir ve bu da Hindistan’da üniversite okumanın dezavantajlarındandır.

Yabancı Öğrenciler Hindistan'da Okurken Çalışabilir Mi?

Yabancı öğrenciler Hindistan’da okurken çalışamazlar; Hindistan öğrenci vizesi hamiline çalışma hakkı tanımamaktadır.

Hindistan'da Üniversite Öğrencilerinin Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Hindistan'da üniversite öğrencilerinin yaşam masrafları; öğrenim ücretleri dışında, telefon faturaları, kitaplar, ulaşım, seyahat veya eğlence faaliyetleri ile yapılan kişisel harcamalar göz önüne alındığında ortalama aylık 400 Amerikan doları tutmaktadır.

Avrupa ülkeleri veya Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslama yapıldığında, Hindistan’da yaşam oldukça ekonomiktir.

Öğrenciler için En Uygun Hindistan Şehri Hangisidir?

Öğrenciler için en uygun Hindistan şehri, 2019 yılı Mercer hayat kalitesi sıralamasına göre Haydarabad’dır.

Hindistan’da yaşam masrafları bakımından en uygun şehirlerden biri olan Haydarabad’da bir devlet üniversitesi bulunduğu gibi, Haydarabad’ın bulunduğu Telangana eyaletinde de birçok yükseköğretim kurumu mevcuttur. Öğrenciler için en uygun Hindistan şehirleri sıralamasında Hindistan'ın en ucuz şehri Haydarabad’ı, Yeni Delhi, Bangalore ve Kolkata gibi şehirler takip etmektedir.

Hindistan'da Üniversite Seminerine Katılmak için Öğrenci Vizesi Mi Alınmalıdır?

Hayır, Hindistan’da üniversite seminerine katılmak için öğrenci vizesi alınmamaktadır.

Hindistan’ı ziyaret etme sebebi yalnızca seminere katılmak olan kişilerin Hindistan konferans vizesi alması gerekmektedir. Konferans vizeleri, Hindistan’da düzenlenen uluslararası bir konferans, seminer ya da çalıştaylarda, organizasyon tarafından davet mektubu olan kişilere verilen vizedir. Hindistan konferans vizesi, turistik amaçlarla da birleştirilebilir ve Hindistan konferans vizesi ile en fazla 30 gün Hindistan’da kalınabilir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: