Hindistan Araştırma Vizesi

Hindistan Araştırma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hindistan araştırma vizesi, Hindistan’da araştırma çalışması yapmak isteyen araştırma görevlilerine verilmektedir. Vize başvuru sahipleri Hindistan’da araştırma projesi yürütmek için ilgili yerlerden izin almalıdır.

Vizem.net, Türkiye'den Hindistan'a araştırma yapma amacı ile gitmek isteyen araştırmacılara vize başvurularında online vize başvuru formunun doldurulmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Hindistan Cumhuriyeti Araştırma Vizesi Kimlere Verilir?

Hindistan Cumhuriyeti araştırma vizesi, araştırma yapmak amacıyla Hindistan’a gitmek isteyen öğrenciler, profesörler, doktorlar, arkeologlar, çevreciler ve diğer meslek grupları için verilen özel vizedir.

Hindistan Araştırma Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan araştırma vizesi alabilmek için ilk olarak https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresinden online başvuru işlemleri yapılmalıdır. Online işlemlerinin ardından başvuru sahibinin şahsen Hindistan Konsolosluğuna giderek gerekli diğer vize başvuru işlemlerini yaparak vize başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.

Hindistan araştırma vizesi için online başvuru esnasında, online vize başvuru formu eksiksiz doldurulmalı, biyometrik fotoğraf yüklenmeli ve vize randevusu alınmalıdır. Başvurunun tamamlanması için başvuru sahibinin ikamet ettiği ile bağlı olarak başvurunun yapılacağı Hindistan Konsolosluğuna vize evraklarını teslim etmesi, biyometri işlemlerini yapması ve vize harcını ödemesi gerekmektedir.

Hindistan Araştırmacı Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan araştırmacı vizesi başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

  • Hindistan vize başvuru formu: Vize başvuru formu eksiksiz, doğru bilgilerle ve yazım yanlışı yapılmadan online olarak doldurulmalıdır.
  • Pasaport: En az iki adet boş sayfası bulunan orijinal pasaport ve fotokopisi gerekli evraklar arasında bulunmalıdır.
  • Fotoğraf: Standart pasaport fotoğrafı boyutlarında çekilmiş 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
  • Bilgilendirme yazısı: Başvuru sahibinin okuduğu veya çalıştığı kurumdan ya da firmadan alınan bir bilgilendirme yazısı başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
  • Hindistan davet mektubu: Hindistan'daki kurum tarafından başvuru sahibinin araştırma görevlisi olarak seçildiğini belirten orijinal mektup ibraz edilmelidir.
  • Proforma: Vize başvurusu ile birlikte doldurulan yedi set proforma gerekmektedir.

Hindistan Araştırma Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan araştırma vize ücreti süresine göre değişiklik göstermektedir. 6 aylık Hindistan araştırma vizesi başvuru ücreti 83 dolar ve bir yıllık araştırma vizesinin ücreti ise 123 dolardır. Vize ücreti dolar cinsinde, nakit olarak ve tam tutarında Hindistan Konsolosluğunda ödenmelidir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Hindistan araştırmacı vizesi masrafları 190 ile 225 dolar arasında değişmektedir.

Hindistan Araştırmacı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan araştırmacı vizesi ortalama 5 ile 7 iş günü arasında çıkmaktadır.

Hindistan Cumhuriyeti Araştırma Vizesi Nasıl Takip Edilir?

Hindistan Cumhuriyeti araştırma vizesi başvurusu https://indianvisaonline.gov.in/visa/StatusEnquiry adresi üzerinden kayıt ve pasaport numaraları ile online olarak takip edilmektedir.

Hindistan Cumhuriyeti araştırma vizesi takip ekranının görseli aşağıda verilmiştir.

Hindistan Cumhuriyeti Araştırma Vizesi Nasıl Takip Edilir?
Hindistan Cumhuriyeti Araştırma Vizesi Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Hindistan araştırma vizesi başvuruları hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile takip edilmektedir.

Hindistan Araştırma Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Hindistan araştırma vizesi üç yıllık bir süre için veya araştırma projesinin süresi boyunca verilmektedir.

Hindistan Araştırmacı Vizesi Uzatılabilir Mi?

Hindistan araştırma vizesi uzatılabilmektedir. Araştırma vizesinin uzatılması hususunda yetki Yabancılar Kayıt Ofisi (FRO) veya Yabancılar Bölge Kayıt Ofisi (FRRO) elindedir.

Araştırma vizesinin toplam süresi, araştırmanın sürdürüldüğü enstitünün onayladığı proje süresi veya en fazla 5 yıl ile sınırlandırılmaktadır; proje tamamlanmış olsa bile gerekli ise vizeye altı ay daha son bir ek süre verilebilmektedir.

Hindistan Araştırma Vizesi ile Aile Üyeleri Hindistan'a Gelebilir Mi?

Hindistan araştırma vizesi ile vize sahibinin bakmak ile yükümlü olduğu aile üyeleri, ‘X’ vizesi olarak da bilinen giriş vizesi ile Hindistan’a girebilmektedir. Araştırma vizesi hamillerinin aile bireyleri, şartları karşılamaları halinde kendileri için araştırma vizesi veya öğrenci vizesi alabilmektedir.

Hindistan araştırma vizesinin süresi ile araştırma vizesi hamilinin aile bireylerine verilen Hindistan giriş ‘X’ vizesinin geçerlilik süresi aynıdır; ancak bazı hallerde araştırma vizesinden daha kısa süre için de Hindistan giriş vizesi verilebilmektedir.

Öğrenci Vizesi Hindistan Araştırma Vizesine Çevrilebilir Mi?

Öğrenci vizesi Hindistan araştırma vizesine çevrilebilir.

Halihazırda Hindistan'da bulunan ve eğitimlerini Hindistan'da tamamladıktan sonra araştırma programlarına devam etmek isteyen yabancı öğrencilerin Hindistan öğrenci vizesi; Yabancılar Kayıt Ofisi (FRO) veya Yabancılar Bölge Kayıt Ofisi’ne (FRRO) öğrencinin bir araştırma programına kabul edildiğine ve yeterli mali kaynaklara sahip olduğuna dair belgeli kanıt sunması halinde, araştırma vizesine dönüştürülebilir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: