Hindistan Sağlık Görevlisi Vizesi

Hindistan Sağlık Görevlisi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hindistan sağlık görevlisi vizesi, Hindistan sağlık vizesi ile Hindistan’a tıbbi tedavi almak için gidecek kişilere eşlik edenlere verilen bir vize türüdür. Hindistan sağlık görevlisi vizesi Hindistan sağlık vizesine bağlı bir vizedir ve öncelikle Hindistan’da tedavi görecek kişinin vize başvurusunda bulunması gerekir. Hindistan’da tıbbi tedavi görecek kişilerin aile bireylerinin, hemşirelerinin ve refakatçilerinin alabileceği Hindistan sağlık görevlisi vizesi hamiline 60 gün süre ile Hindistan’da bulunma hakkı veren kısa süreli bir vize türüdür.

Vizem.net, Hindistan'da tedavi görecek kişilerin yanında refakatçi olarak gitmesi gereken uzman ya da hasta yakınları için Hindistan sağlık görevlisi vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Ön bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hindistan Refakatçi Vizesi Kimlere Verilir?

Hindistan refakatçi vizesi Hindistan’a tıbbi tedavi amacıyla seyahat eden kişilerin; aile bireylerine, hemşirelerine ve birlikte seyahat ettikleri yardımcılarına verilir.

Hindistan Sağlık Görevlisi Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Hindistan sağlık görevlisi vize başvuru şartları arasında; başvuru sahibinin bir yakınının Hindistan’da tedavi görecek olması ve ülkede tedavi görecek kişinin daha önceden Hindistan sağlık vizesi almış olması yer almaktadır. Hindistan sağlık vizesi hamili hastalar için iki ayrı kişiye Hindistan sağlık görevlisi vizesi verilebilmektedir.

Hindistan sağlık görevlisi vizesi, Hindistan sağlık vizesi gibi kısa süreli bir vize türüdür ve hamiline Hindistan’da 60 gün süre ile bulunma hakkı vermektedir. Hindistan’da 60 günden uzun bir süre kalmak isteyen kişilere Hindistan sağlık görevlisi vizesi verilmemektedir.

Hindistan Cumhuriyeti Sağlık Görevlisi Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan Cumhuriyeti sağlık görevlisi vizesi almak isteyen kişilerin yakını oldukları bir hastanın Hindistan sağlık vizesi almış olması gerekir. Hindistan sağlık vizesi bulunan bir kişinin yakını ya da ona refakat edecek kişilerin sağlık vizesi için; öncelikle https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresindeki online sistem üzerinden ve devamında Hindistan Konsolosluğuna şahsen müracaat ederek başvuru yapmaları gerekmektedir.

Hindistan sağlık görevlisi vizesi başvurusu için online sistem üzerinden izlenmesi gereken adımlar; online vize başvuru formunun doldurulması, biyometrik fotoğrafın yüklenmesi ve vize randevusunun alınmasıdır. Online sistem üzerinden Hindistan sağlık görevlisi vizesi başvurusu için gerekli işlemleri yapan kişilerin ikamet ettikleri yere bağlı olarak başvurunun yapılacağı Hindistan Konsolosluğunda vize evraklarının teslimi, biyometri işlemleri ve vize harcının ödenmesi işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir. Vize harcı ödeme işlemini yapan kişilerin Hindistan sağlık görevlisi vizesi başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Hindistan Sağlık Görevlisi Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan sağlık görevlisi vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Hindistan vize başvuru formu: Hindistan vize başvuru formunun; vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından, eksiksiz bir biçimde, yazım yanlışı yapılmadan ve doğru bilgiler kullanılarak online sistem üzerinden doldurulması gerekir.
  • Pasaport: Vize başvuru sahibine ait olan, planlanan Hindistan seyahatinin bitiş tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaport gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Vize başvuru sahibine ait, biyometrik standartlara uygun olarak çekilmiş ve standart pasaport fotoğrafı boyutlarında olan 2 adet biyometrik fotoğrafın ibraz edilmesi gerekir.
  • Hasta yakınlığını gösteren belgeler: Hindistan’da tıbbi tedavi görecek olan hastaya Hindistan'daki tedavi sürecinde eşlik edecek kişilerin hasta ile olan yakınlığını ve ilişkisini gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.
  • Tıbbi kimlik bilgileri: Hindistan’da tıbbi tedavi görecek olan hastaya eşlik edecek kişinin tıp uzmanı olması durumunda kişiye ait tıbbi kimlik bilgilerinin fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekir.

Hindistan Sağlık Görevlisi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan sağlık görevlisi vize ücreti, başvuruda bulunulan vizenin süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 6 aylık Hindistan sağlık görevlisi vizesi başvuru ücreti 83 dolar ve 1 yıllık vize başvuruları için harç ücreti 123 dolar olarak belirlenmiştir. Hindistan sağlık görevlisi vize ücretinin nakit olarak, dolar cinsinde ve tam tutarında Hindistan Konsolosluğunda ödenmesi gerekir.

2022 yılı için Hindistan sağlık görevlisi vize başvuruları toplam masrafları; tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, yeminli tercüme ve danışmanlık hizmetlerinin ücreti dahil olmak üzere 190 dolar ile 225 dolar arasında tutmaktadır.

Hindistan Hasta Yakını Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hindistan hasta yakını vizesi başvurusunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vizesi ortalama 1 ila 2 iş günü arasında çıkmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan ya da çifte vatandaşlık sahibi kişilerin yaptığı Hindistan hasta yakını vizesi başvuruları ortalama 3 ile 4 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Hindistan Refakatçi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Hindistan refakatçi vize başvurusu takip işlemleri, https://indianvisaonline.gov.in/visa/StatusEnquiry adresi üzerinden kayıt ve pasaport numaralarının girilmesi ile yapılabilmektedir.

Refakatçi vize başvurusu Hindistan vize takip ekranına ait ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Hindistan Refakatçi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Hindistan Refakatçi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Hindistan sağlık görevlisi vize başvuruları hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile sorgulanmaktadır.

Sağlık Görevlisi Vizesi ile Hindistan'a Gidince Ne Yapılmalıdır?

Sağlık görevlisi vizesi ile Hindistan’a gidince başvuru sahiplerinin; Hindistan'a varış tarihinden itibaren 14 gün içinde ilgili Yabancılar Bölgesel Kayıt Ofisi’ne (Foreigners Regional Registration Office - FRRO) ya da Yabancılar Kayıt Ofisi’ne (Foreigners Registration Office - FRO) kayıt yaptırmaları gerekir.

Hindistan Sağlık Görevlisi Vizesinin Geçerliliği Ne Kadardır?

Hindistan sağlık görevlisi vizesinin geçerliliği genellikle 6 aydır.

Hindistan'da tedavi görecek kişiye verilen Hindistan sağlık vizesi süresine bağlı olarak, Hindistan sağlık görevlisi vize süresi değişebilmektedir.

Hindistan'da Sağlık Görevlisi Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, Hindistan’da sağlık görevlisi vizesi en fazla 1 yıl süre ile uzatılabilir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: