Hindistan Çalışma Vizesi

2023'te Hindistan Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hindistan çalışma vizesi, Hindistan’da çalışmak isteyen yüksek vasıflı profesyonellere maksimum 5 yıllığına verilen vize türüdür.

Hindistan’ın gelişmiş sektörleri arasında; tarım ve ormancılık, havacılık, otomobil, biyoteknoloji gibi sektörler bulunmaktadır. Gelişmiş sektörlerde pek çok açık pozisyonun bulunması ve yüksek vasıflı profesyonellere kısa sürede terfi alma imkanı sunması sebebiyle Hindistan, yabancı çalışanlar tarafından tercih edilmektedir.

Vizem.net, 2017-2022 yılları arasında Hindistan'da bir şirket veya kurumdan iş teklifi alan kişilere çalışma vizesi başvurularında verdiği danışmanlık hizmetiyle elde ettiği % 97,8 onay oranı ile Türkiye'de en yüksek onaylanma skoruna sahip olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hindistan Cumhuriyeti Çalışma Vizesi Kimlere Verilir?

Hindistan Cumhuriyeti çalışma vizesi, yüksek vasıflı profesyonellere verilmektedir.

Hindistan Cumhuriyeti çalışma vizesinin verilemeyeceği kişiler arasında; sekreterlik, büro işleri gibi sıradan işlerde çalışanlar ve pozisyonu kalifiye bir Hint tarafından doldurulabilecek kişiler bulunmaktadır.

Hindistan'da Çalışma Vizesi Alınabilecek Meslekler Hangileridir?

Hindistan çalışma vizesi alınabilecek meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistanlı bir şirketin sabit ücretli sözleşme danışmanı olarak Hindistan'a gelen yabancı uyruklular
 • Oteller, kulüpler ve diğer kuruluşlar tarafından verilen iş sözleşmesi süresince düzenli performanslar yürütmekle meşgul sanatçılar
 • Ulusal veya eyalet düzeyindeki takımların, tanınmış spor kulüplerinin antrenörü olarak istihdam edilmek üzere Hindistan'a gelen yabancı uyruklular
 • Hindistan kulüpleri veya kuruluşları tarafından belirli bir süre için sözleşme yapılan yabancı sporcular
 • Bağımsız olarak mühendislik, tıp, muhasebe, hukuk veya diğer yüksek vasıflı hizmetler sunmak için yasalar çerçevesinde izin verilen serbest meslek sahibi yabancı uyruklular
 • Ekipman temini sözleşmesi kapsamında ekipman, makine, aletlerin kurulumu ve devreye alınması için Hindistan'a gelen yabancı mühendisler veya teknisyenler
 • Hindistan şirketinin ücret ya da telif hakkı ödediği know- how hizmetlerinin yabancı bir şirkete devri için teknik destek olarak görevlendirilen yabancı uyruklular
 • Hindistan medya kuruluşlarında çalışmak üzere Hindistan'a seyahat etmek isteyen yabancı gazeteciler
 • Medya içindeki gazetecilik dışı faaliyetler için Hindistan'a gelen çalışanlar veya yöneticiler
 • Yabancı Misyonlar tarafından istihdam edilen etnik aşçılar
 • Yabancı dil öğretmenleri
 • Çevirmenler
 • Hindistan'daki Büyükelçilik veya Yüksek Komisyon için çalışan personeller
 • Sivil toplum kuruluşlarındaki onursal çalışmaları için e-vize almaya hak kazanmış kişiler
 • Sirk sanatçıları

Hindistan Cumhuriyeti Çalışma Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Hindistan Cumhuriyeti çalışma vizesi başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Yüksek vasıflı bir profesyonel olmak
 • Yıllık 25.000 dolardan fazla maaş almak (etnik aşçılar, yabancı dil öğretmenleri, çevirmenler vb. hariç)
 • Çalışılacak Hindistan şirketinden alınıp imzalanmış iş sözleşmesine sahip olmak

Hindistan Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan çalışma vizesi alabilmek için öncelikle Hindistan'da bir işe başvurmak ve şirket tarafından kabul edilmek gerekmektedir. Hindistan iş başvurusu kabul edilen kişilerin çalışma vizesi başvurularının ilk aşamasında online olarak “https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration” adresine girmesi, online vize başvuru formunu doldurması, biyometrik fotoğraf yüklemesi ve vize randevusu alması gerekmektedir.

İkamet edilen ile bağlı olarak ilgili Hindistan Konsolosluğu'ndan vize randevusu alan kişilerin; randevu gününde konsolosluğa gitmesi, vize evraklarını teslim etmesi, biyometri işlemlerini gerçekleştirmesi ve vize harcını ödeyerek çalışma vizesi başvurusunu tamamlaması gerekmektedir.

Hindistan Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hindistan çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistan çalışma vizesi başvuru formu: Doğru bilgilerle, eksiksiz ve yazım yanlışı yapılmadan, online olarak doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, vize süresine bağlı olarak bitiş tarihinden itibaren 6 ay veya 3 yıl daha geçerliliği olan orijinal pasaport ve vize ya da oturum izni bulunan sayfaların fotokopisinin alınması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: Standart pasaport fotoğrafı boyutlarında, 2 adet, beyaz fonlu pasaport fotoğrafı sunulması gerekmektedir.
 • Hindistan şirket belgeleri: İşveren kuruluşun Hindistan'da kayıtlı olduğunu gösteren belgelerin kopyalarının sunulması gerekmektdir.
 • Meslek ve eğitim belgeleri: Başvuru sahibinin profesyonellik alanı veya eğitim geçmişini gösteren evrakların sunulması gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Hindistan'daki şirket tarafından hazırlanan, her iki tarafın da imzaladığı noter tasdikli iş sözleşmesinin Hindistan Ticaret ve Sanayi Odası ile Dışişleri Bakanlığı (MEA) tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Hindistan Çalışma Vizesi Evrakları Nereye Teslim Edilir?

Hindistan çalışma vizesi evraklarının, belirlenen vize randevu tarihinde başvuru sahibinin ikamet ettiği ilin yetki alanında bulunduğu Hindistan Konsolosluğu’na teslim edilmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hindistan çalışma vizesi başvularında vize evraklarının uygunluk kontrolü, teslim edilmeden önce uzman danışmanlar tarafından yapılmakta, uygun bulunan başvurular için online başvuru formu doldurulmakta ve vize randevusu alınmaktadır.

Hindistan Çalışma Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Hindistan çalışma vizesi için randevu alma işlemi, online başvuru formunun doldurulmasından sonraki adımda online olarak yapılmaktadır ve tamamlanmış başvuru formunun sağ üst köşesinde randevunun tarihi belirtilmektedir.

Hindistan Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

6 aylık Hindistan çalışma vizesi başvuru ücreti 123 dolar, 1 yıllık Hindistan çalışma vizesi başvuru ücreti ise 203 dolardır. Hindistan çalışma vizesi için başvuru ücreti; vize randevusu gününde, nakit olarak, dolar cinsinde ve eksiksiz biçimde Hindistan Konsolosluğu'na ödenmektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve otel rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Hindistan çalışma vizesi masrafları 225 ile 310 dolar arasında değişmektedir.

Hindistan'a Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan çalışma vizesi, ortalama 2- 3 iş günü içinde çıkmaktadır.

Hindistan Çalışma Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Hindistan çalışma vizesinin geçerlilik süresi, başvuru sahibinin mesleğine göre değişmektedir.

Hindistan Hükümeti ile yabancı hükümet arasındaki ikili bir anlaşmayla veya Hindistan Hükümeti tarafından onaylanmış bir işbirliği anlaşmasıyla Hindistan'a gelen yabancı bir uzman, anlaşmanın süresi veya beş yıllık bir süre için çoklu giriş çalışma vizesi almaktadır.

Bilgi teknolojisi yazılımı veya bilgi teknolojisi etkin sektörlerde istihdam edilmiş yüksek vasıflı işçiler, anlaşmanın süresi veya üç yıllık bir süre için Hindistan çoklu giriş çalışma vizesi almaktadır.

Hindistan Hükümetinin ikili bir anlaşmasıyla veya bilgi teknolojisi etkin sektörlerle Hindistan’a istihdam edilmemiş kişiler, anlaşmanın süresi veya iki yıllık bir süre için çoklu giriş çalışma vizesi almaktadır.

Hindistan Çalışma Vizesi Uzatılabilir Mi?

Hindistan çalışma vizesi, Yabancılar Bölge Kayıt Ofisi (FRRO) veya Yabancılar Kayıt Ofisi (FRO) tarafından, başlangıç tarihinden itibaren maksimum 5 yıl geçerli olacak şekilde uzatılabilmektedir.

Hindistan çalışma vizesi tek bir seferde 1 yıllığına uzatılmaktadır ve daha uzun süre Hindistan’da çalışacak kişilerin her yıl yeniden uzatma işlemi yaptırması gerekmektedir.

Çalışma Vizesi ile Hindistan'a Gittikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

180 günden uzun sürecek bir işte çalışacak kişilerin, çalışma vizesi ile Hindistan’a gittikten sonraki 14 gün içinde Yabancılar Bölge Kayıt Ofisi (FRRO) veya Yabancılar Kayıt Ofisi’ne (FRO) giderek giriş kaydı yaptırması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hindistan çalışma vizesi ve hamiline tanınan haklar ile ilgili uzmanlarımıza en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda derlenmiştir.

Çalışma Vizesi ile Hindistan'a Giden Kişinin İşvereni Değişebilir Mi?

Çalışma vizesi ile Hindistan'a giden kişinin işvereni bazı durumlar hariç değişmemektedir.

Teknik uzman gibi üst düzey bir yönetici veya kalifiye bir pozisyonda çalışanlar, ortak girişimciler, konsorsiyumlar ve iştirakleri istihdam değişikliği için İçişleri Bakanlığı'ndan ön izin alarak işveren değiştirebilmektedir.

Çalışma Vizesi Sahibi Kişilerin Aileleri Hindistan'a Gelebilir Mi?

Çalışma vizesi sahibi kişilerin aileleri, bağımlı vizesiyle Hindistan'a gelebilmektedir.

Bağımlı vizesi, çalışacak kişinin eşi veya 18 yaşından küçük çocukları için alınabilmektedir ve çalışma vizesi sahibinin vize geçerlilik süresiyle aynı geçerlilik süresine sahip olmaktadır. Uygun gereklilikleri sağlayan bağımlı vize sahipleri, öğrenci vizesi gibi vizeler de alabilmektedir.

Hindistan bağımlı vizesi, Yabancılar Bölge Kayıt Ofisi (FRRO) veya Yabancılar Kayıt Ofisi (FRO) btarafından maksimum 5 yıl geçerli olacak şekilde uzatılabilmektedir.

Hindistan Ticari Vize Çalışma Vizesine Çevrilebilir Mi?

Hayır, Hindistan iş vizesi çalışma vizesine çevrilmemektedir.

Hindistan’da çalışmak isteyen kişinin ülkesine geri dönerek Hindistan ticari vize yerine çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Hindistan'da Staj Yaptıktan Sonra Çalışma Vizesi Alınabilir Mi?

Hindistan'da staj yaptıktan sonra çalışma vizesi alınamamaktadır.

Hindistan’da yapılan stajın bitişinin hemen ardından çalışma vizesi alınamayacağından, kişinin öncelikle iş teklifi alması ve sonrasında ülkesindeki Hindistan dış temsilciliğine giderek çalışma vizesi başvurusunda bulunması gerekmektedir. Sahip olunan Hindistan stajyer vizesi, hiçbir durumda çalışma vizesine çevrilememektedir.

Hindistan'da Çalışma Vizesi ile Oturma İzni Alınabilir Mi?

Hindistan çalışma vizesiyle oturma izni alınabilmektedir.

Hindistan çalışma vizesinin süresi 180 gün ve üzerinde olan herkese oturma izni verilmektedir. Hindistan’a vardıktan sonra oturma izni almak için, Yabancılar Bölge Kayıt Ofisi’ne (FRRO) giderek kayıt yaptırılması ve Kalıcı Hesap Numarası (PAN) alınması gerekmektedir.

Hindistan Gelir Vergisi Dairesi tarafından verilen Kalıcı Hesap Numarası (PAN), Hindistan'da çalışmak ve Hindistan oturma izni almak isteyen herkes için gereklidir.

Hindistan Çalışma Vizesi ile Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Hindistan çalışma vizesi ile vatandaşlık alınabilmektedir.

Hindistan çalışma vizesi ile vatandaşlık almak isteyenlerin, 12 yıl boyunca Hindistan'da yaşamış olması gerekmektedir.

Hindistan hükümetinin kabul yoluyla Hindistan vatandaşlık verme şartları arasında bulunan 12 yıl yaşama sürecinde ilk 12 ay kesintisiz bir şekilde Hindistan’da yaşanması ve 12 ayı takip eden 11 yılın vize alındıktan sonraki 14 yıl içinde olması gerekmektedir.

Hindistan Gönüllü Çalışma İmkanları Nelerdir?

Hindistan’da gönüllü çalışma imkanları; çevre, kadın hakları, hayvan kurtarma, çocuk bakımı, sosyal seyahat gibi pek çok alanda bulunmaktadır.

Hindistan’da gönüllü çevre çalışması yapmak isteyenler için en iyi seçenek, Sadhana Ormanı ağaçlandırma çalışmasıdır. Sadhana Ormanı programına katılan gönüllüler, 70 dönümlük ağır aşınmış araziyi tropikal kuru yaprak dökmeyen ormanla yeniden ağaçlandırmak için çalışmaktadır.

Hindistan’da hayvanlara yardım amacıyla gönüllü çalışmak isteyenler için en iyi program, Pod Gönüllüsü programıdır. Pod Gönüllüsü programına katılan kişiler; 200 kadar inek, köpek, kedi, keçi ve kuşun dahil olduğu yaralanan ve kurtarılan hayvanı beslemek ve temizlemek gibi görevlere yardımcı olmaktadır.

Hindistan kültürünü tanımak ve kısa sürede Hindistan'ı keşfetmek isteyenler için en iyi gönüllülük seçeneği, Tarzan Yolu'ndaki Sosyal Seyahat programıdır. Sosyal seyahat programı kapsamında 6 hafta boyunca Hindistan’ın 16 şehri gezilmekte ve hayvanlarla veya çocuklarla çalışmanın yanı sıra fotoğrafçılık gibi atölyelere katılım sağlanmaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: