Hindistan E-Vize

Hindistan Cumhuriyeti E Vize Uygulaması

Hindistan e-vize uygulaması, Hindistan hükümetinin 2013 yılında ülkeye turist çekmek ve Hindistan’a planlanan seyahatleri desteklemek amacıyla çıkardığı dünyadaki ilk elektronik vize uygulamasıdır. Günümüzde seyahat amacına göre e-Turist, e-Sağlık, e-Ticari gibi vize türlerini içeren Hindistan e-vize uygulamasından toplam 156 ülke yararlanabilmekte olup; Türkiye bu ülkeler arasında yer almadığından dolayı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan e-vize başvurusu yapma hakkı bulunmamaktadır. Türkiye’den Hindistan vizesine başvurmak isteyen bireylerin, standart vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Türkiye'den Hindistan'a gidecek T.C. vatandaşları ile oturum izni bulunan yabancı ülke vatandaşları, vize başvuru işlemlerinde yüksek onay oranlı akredite acente Vizem.net'ten danışmanlık ve takip hizmeti alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hangi Ülke Vatandaşları Hindistan E-Vize Başvurusu Yapabilir?

Hindistan’ın e-vize uygulaması kapsamında toplam 156 ülke bulunmaktadır.

Avrupa’da İtalya, Almanya, İspanya; Orta Doğu’da Afganistan, İsrail, Umman; Asya’da Vietnam, Tayland, Filipinler ve Amerika’da Arjantin, Ekvador ve Kolombiya Hindistan e-vize başvurusu yapabilecek ülkelerden bazılarıdır.

Türk Vatandaşları Hindistan E Vize Başvurusu Yapabilir Mi?

Hayır, Türk vatandaşları Hindistan e-vize başvurusu yapamamaktadır. Türkiye, Hindistan e-vize başvuru uygulaması kapsamında bulunmamaktadır.

Hindistan E Vize Uygulaması ile Hangi Vize Türlerine Başvurulabilir?

Hindistan e-vize uygulaması ile başvurulabilecek olan vize türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Hindistan turist vizesi
  • Hindistan medikal vize
  • Hindistan ticari vize
  • Hindistan konferans vizesi
  • Hindistan sağlık görevlisi vizesi
  • Hindistan acil vize

Hindistan E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan e-vize başvurusu https://indianvisaonline.gov.in/evisa/Registration adresi üzerinden başvuru formunda yer alan kişisel ve seyahat amacına yönelik bilgiler doldurularak, sonrasında fotoğraf ve kişinin bilgilerinin yer aldığı pasaport sayfası yüklenerek ve en sonunda kredi kartı ile online olarak vize harcı ödenerek yapılabilmektedir. Hindistan e-vize başvurusu için gerekli adımlar tamamlandıktan sonra bireylerin başvuru formunda verdiği e-posta adresine gelen elektronik seyahat doğrulama belgesinin yazdırılması ve belirtilen belgenin seyahat tarihinde havaalanlarında bulunan kontrol noktalarında pasaporta damgalanmak üzere yetkili kişilere sunulması gerekmektedir.

Hindistan e-vize başvuru ekranının görseli aşağıda gösterilmiştir.

Hindistan E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?
Hindistan E-Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan Cumhuriyeti E-Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan Cumhuriyeti e-vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Fotoğraf, kişisel bilgiler ve pasaport detaylarının yer aldığı pasaportun biyografi sayfası taratılmalıdır.
  • Kısa süreli kurslar için ilgili eğitim kurumu, organizasyon veya hastane tarafından antetli kağıda yazılmış mektubun fotokopisi gerekmektedir.
  • Gönüllü olarak yapılan kısa süreli işler için kurum tarafından antetli kağıda yazılmış mektubun fotokopisi gerekmektedir.

Hindistan e-vize başvuru evrakları, başvurulan vize türüne göre değişebilmektedir.

Hindistan E-Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan e-vize başvuru formunun, online olarak e-vize başvuru sisteminden doldurulması gerekmektedir. Hindistan e-vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması, Hindistan vize sonucunun olumlu sonuçlanmasındaki en büyük etkenlerden biridir.

Hindistan e-vize başvuru formunda; başvuru sahibinin uyruğu, doğum tarihi, iletişim bilgisi ve pasaport bilgisi gibi kişisel bilgiler ve Hindistan’a gidiş tarihi ve vize türü gibi Hindistan seyahatine ilişkin bilgiler istenmektedir.

Hindistan e-vize başvuru formunun ekran görseli aşağıda gösterilmiştir.

Hindistan E-Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hindistan E-Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan E Vizesi için Dijital Fotoğraf Nasıl Olmalıdır?

Hindistan e-vizesi için dijital fotoğraf; jpeg formatında, 10 kb ile 1 mb arasında bir boyutta, yüksekliği ve genişliği aynı, arka planı düz ve beyaz olmalıdır. Hindistan e-vize fotoğrafında suratın tamamen ortada yer alması gerekmekte olup; suratta veya arka planda herhangi bir gölge olmaması gerekmektedir. Fotoğrafta yüz karşıdan tam olarak görülmeli ve kişi gözlüksüz olmalıdır.

Hindistan E-Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan e-vize başvuru ücreti başvurulacak olan vize türüne ve başvurunun yapıldığı ülkeye göre değişiklik göstermekte olup; 49 euro ile 114 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Hindistan E Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Hindistan e vize başvurusu https://indianvisaonline.gov.in/evisa/StatusEnquiry adresi üzerinden, başvuru sahibine ait kayıt ve pasaport numaraları ile giriş yapılarak takip edilebilmektedir.

Hindistan e-vize başvuru takip ekranının görseli aşağıda gösterilmiştir.

Hindistan E Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Hindistan E Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Hindistan E Vize Sonucu Ne Zaman Çıkar?

Hindistan e-vize sonucu ortalama 72 saatte çıkmaktadır. Hindistan e-vize başvuru formunda bilgisi verilen e-posta adresine başvurulan vizenin onayı veya reddi ile ilgili bir mail atılacak olup; onaylanması halinde Hindistan e-vizesinin çıktısının alınması gerekmektedir.

E-Vize Alan Kişiler Hindistan'a Nereden Giriş Yapabilir?

E-vize alan kişiler Hindistan’a, ülkede bulunan 28 farklı giriş kapısının herhangi birinden giriş yapabilmekte olup; Hindistan’da bulunan yetkili göçmenlik kontrol noktalarının herhangi birinden çıkış yapabilmektedir. Hindistan’a girişlerde belirlenen giriş kapılarını kullanmayacak olan kişilerin e-vize yerine standart vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Hindistan e-vizesi alan kişiler, hava yolu ile giriş yapmaları halinde Ahmedabad, Amritsar, Bagdogra, Bengaluru, Bhubaneswar, Calicut, Chennai, Chandigarh, Cochin, Coimbatore, Delhi, Gaya, Goa, Guwahati, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Madurai, Mangalore, Mumbai, Nagpur, Portblair, Pune, Tiruchirapalli, Trivandrum, Varanasi veya Visakhapatnam şehirlerinde bulunan havalimanlarındaki; deniz yolu ile giriş yapmaları halinde ise Chennai, Cochin, Goa, Mangalore veya Mumbai limanlarındaki giriş kapılarını kullanmalıdır.

TC Vatandaşları için Hindistan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

T.C. vatandaşları için Hindistan vize başvurusunun; öncelikli olarak https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresi üzerinden vize türünün ve başvuru yapılacak dış temsilciliğin seçilmesi, kişisel bilgilerin paylaşılması ve online başvuru formununun eksiksiz bir şekilde doldurulması, sonrasında ise doldurulan vize başvuru formunun çıktısının alınıp imzalanması gerekmektedir. Çıktısı alınıp imzalanan Hindistan vize başvuru formunun sağ üstünde yer alan tarihte, ilgili dış temsilciliğe gidilerek gerekli olan diğer tüm evraklar ile birlikte başvuru formu, vize memuruna teslim edilmelidir.

Hindistan vize başvuru formu ve gerekli olan diğer tüm belgeler teslim edildikten sonra dış temsilcilikte biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi ile birlikte Hindistan vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Standart vize, e-vize uygulamasına göre nispeten daha uzun süreli ve yorucu olmasına rağmen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hindistan online vize başvurusu yapmaya hakkı olmadığından standart vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Vizem.net Türkiye'den yapılan Hindistan vize başvuruları için online başvuru, randevu alma, gerekli evrakların hazırlanması ve vize takibi dahil olmak üzere tüm işlemler için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: