Hindistan Dağcılık Vizesi

Hindistan Dağcılık Vizesi Nedir, 2023'te Nasıl Alınır?

Yükseltilerin yoğun olduğu ve fazla yer kapladığı bir coğrafyaya sahip olan Hindistan’da dağ turizmi ülkenin ekonomisinde büyük bir önem taşımaktadır. Hindistan’ın en ünlü dağları ve tepelerinden bazıları Kedarkanth, Chandrashila, Shrikhand Mahadev, Kanamo, Stok Kangri, Patalsu ve Anamudi’dir. Zorlu patikaları olduğu kadar dağcılığa yeni başlayan kişiler için de çok fazla seçenek sunması sebebiyle Hindistan, ekstrem spor sevenler tarafından tercih edilmektedir.

Dağ tırmanışı veya dağ gezisi yapmak isteyen turistler için Hindistan, vize başvuru sürecinde kolaylık sağlamak ve dağ turizmini teşvik etmek amacıyla dağcılık vizesi vermektedir. Dağcılık vizesi hamilleri bir irtibat görevlisi eşliğinde Hindistan Dağcılık Kurumu tarafından yayınlanan listedeki dağ ve tepeleri gezme hakkına sahiptir.

Türkiye'den Hindistan'a dağcılık faaliyetlerinde bulunma amacıyla gitmek isteyen kişiler, Hindistan dağcılık vizesi başvuru işlemleri için akredite kuruluş Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hindistan'a Gidecek Dağcılar için Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Hindistan’a gidecek dağcılar için vize başvurusunda temel şart, dağ tırmanışı veya dağ gezisi amaçlı yapılacak seyahat için Hindistan Dağcılık Kurumu ve Hindistan Milli Savunma Bakanlığı’ndan izin alınmış olmasıdır; iznin alınmamış olması halinde başvuru sahiplerine vize verilmemektedir.

Hindistan Dağcı Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan dağcı vizesi başvurusu için öncelikle gerekli izinler alınmalı, daha sonra online ve konsolosluktan yapılacak vize işlemleri yapılmalıdır. Hindistan dağcı vizesi için gerekli olan başvuru formunun doldurulması, vize fotoğrafının yüklenmesi ve vize randevusunun alınması gibi online işlemler https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresinden yapılmalıdır. Online işlemler bitirildikten sonra belirlenen randevu gününde ikamet edilen ilin yetki alanında bulunan Hindistan Konsolosluğuna gidilerek evrak teslimi, biyometri ve vize ücretinin ödenmesi işlemleri yapılarak başvuru tamamlanmalıdır.

Hindistan’da Dağcılık için Vize İzni Nereden Alınır?

Hindistan’da dağcılık için vize izni Hindistan Dağcılık Kurumu’ndan alınmaktadır. Dağcılık vizesi talebi seyahat tarihinden en az 4 ay önce tüm detaylarıyla Hindistan Dağcılık Kurumu’na ulaştırılmalıdır ve talebin bir kopyası Hindistan İçişleri Bakanlığı’na iletilmelidir.

Hindistan’da yapılacak her dağ gezisi için Hindistan Dağcılık Kurumu tarafından bir irtibat görevlisi atanmaktadır; gezide irtibat görevlisi bulunmaması halinde dağa yapılacak olan sefer iptal edilmektedir.

Hindistan Dağcılık Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan dağcılık vizesi başvuru evrakları aşağıda verilmiştir.

 • Hindistan vize başvuru formu: Doğru bilgilerle, eksiksiz olarak ve yazım yanlışı yapılmadan doldurulan vize başvuru formu, online ortamda doldurulmaktadır.
 • Fotoğraf: Standart pasaport fotoğrafı boyutunda 2 adet güncel fotoğraf gerekmektedir.
 • Pasaport: Başvuru sahibine ait geçerli pasaport ile pasaportun fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Dağcılık izin yazısı: Tüm dağcılık seferlerini kontrol eden Hindistan Dağcılık Kurumu’ndan ve Hindistan Mili Savunma Bakanlığı’ndan alınan dağcılık izin yazısı gerekmektedir.

Yukarıda verilen standart vize evraklarına ek olarak, başvuru sahibinin kişisel durumuna göre başka evraklar da talep edilebilmektedir.

Hindistan Dağcılık Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan dağcılık vizesi başvuru harcı 6 aylık vize için 83 dolar, 1 yıllık vize için ise 123 dolardır. Hindistan dağcılık vizesi ücreti nakit ve dolar olarak, tam tutarında Hindistan Konsolosluğunda ödenmelidir.

Hindistan dağcı vizesi masrafları 2022 yılı için; tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak 190 ile 225 dolar arasında değişmektedir.

Hindistan Dağcı Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan dağcı vizesi ortalama 3 ile 5 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Hindistan Cumhuriyeti Dağcı Vizesi için Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hindistan Cumhuriyeti dağcı vizesi için başvuru takibi https://indianvisaonline.gov.in/visa/StatusEnquiry adresi üzerinden kayıt ve pasaport numaraları ile yapılmaktadır.

Hindistan dağcılık vizesi başvuru takip ekranı aşağıda verilmiştir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti kapsamında yapılan dağcılık vizesi başvurularında, Hindistan vize takip işlemleri hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile gerçekleştirilmektedir.

Hindistan Dağcı Vizesi Kaç Aylık Verilir?

Hindistan dağcı vizesi en fazla 12 aylık süre ile verilmektedir.

Turist Vizesi ile Hindistan'da Dağ Tırmanışı Yapılabilir Mi?

Turist vizesi ile Hindistan’da dağ tırmanışı yalnızca belirli dağlarda yapılabilmektedir. Turist vizesine sahip olan kişilerin Hindistan’da dağ tırmanışı yapabilmeleri için ilgili makamlardan izin almaları gerekmektedir.

Hindistan dağcılık vizesi, Hindistan turist vizesi ile farklı olarak, dağ tırmanışı yapmak isteyen turistlerin izin işlemlerini kolaylaştırmak amacıyla uygulanmaktadır.

Hindistan'da Dağ Gezileri için En İyi Zirveler Hangileridir?

Hindistan'da Dağ Gezileri için En İyi Zirveler Hangileridir?
Hindistan'da Dağ Gezileri için En İyi Zirveler Hangileridir?

Hindistan’da dağ gezileri için en iyi zirveler aşağıda verilmiştir.

 • Deo Tibba Dağı
 • Black Peak (Kalanag)
 • Hanuman Tibba Dağı
 • Chanda Bhaga 13 & 14
 • Gangotri 3
 • Bhagirathi 2
 • Kedar Dome
 • Nanda Ghunti
 • Bandarpunch Peak
 • Kang Yatse 1
 • Kun
 • Nun
 • Satopanth
 • Shivling

Hindistan dağcılık gezilerinin ücretleri, tercih edilen farklı yüksekliklerdeki Hindistan dağları ile zirvelerine ve kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: