Hindistan Konferans Vizesi

Hindistan Konferans Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hindistan konferans vizesi; Hindistan’ı ziyaret sebebi yalnızca bir konferansa, seminere ya da bir atölyeye katılmak olan yabancı temsilcilere verilen bir vize türüdür. Hindistan konferans vizesi; belirli konularda düzenlenen uluslararası konferanslar ya da özel seminerler ve atölyeler için verilir, politik ya da topluma duyarlı konulu etkinlikler için verilemez.

Hindistan konferans vizesi hamiline (Pakistan asıllı temsilciler dışında) konferansın yanı sıra turizm imkanı da sağlamaktadır. Ülkede kalma süresi Hint görevlilerin takdirlerine bağlı olarak değişebilir. Başvuru sahibi Hindistan konferans vizesini aldıktan sonra sadece tek girişle maksimum 30 gün Hindistan’da kalabilir.

Türkiye'den Hindistan'a bir konferansa katılma amacıyla gidecek kişilere gerekli vize evraklarının uygunluk kontrolünün sağlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti akredite acente Vizem.net tarafından verilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kimler Hindistan Seminer Vizesi Alabilir?

Hindistan seminer vizesini yalnızca bir konferansa, seminere ya da atölyeye katılmak için Hindistan’a gelen yabancı temsilciler alabilir. Hindistan konferans vizesi, belirli konularda düzenlenen uluslararası konferanslar ya da özel seminerler ve atölyeler için verilmektedir.

Hindistan Konferans Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Hindistan konferans vizesi için gerekli şartlar aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru sahibinin Hindistan’ı ziyaret etme sebebi yalnızca bir konferansa, seminere ya da atölyeye katılmak olmalıdır.
 • Konferans politik ve/veya topluma duyarlı konular içermemelidir.
 • Başvuru sahibinin geçerli bir pasaportu ve vatandaşı olduğu ülkenin kanunlarının gerektirmesi halinde yeniden giriş izni olmalıdır.
 • Başvuru sahibi Hindistan Hükümeti için istenmeyen bir kişi olmamalıdır.
 • Başvuru sahibinin maddi yeterliliği bulunmalıdır (hem geri dönüş bileti için hem de Hindistan’da kaldığı süre boyunca harcayabileceği yeterli miktarda parasının bulunması maddi yeterlilik için kabul edilebilir.)

Hindistan Konferans Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan konferans vizesi, Hindistan dış temsilciliklerine başvuru yapılarak alınmaktadır. Hindistan konferans vizesinin alınabilmesi için Hindistan İçişleri Bakanlığı tarafından onaylanan ve tüm dış temsilciliklerin bilgilendirildiği bir konferansa katılınacağının kanıtlanması gerekmektedir. Hindistan konferans vizesi başvurusu online ve ilgili Hindistan Konsolosluğuna gidilerek yapılacak başvuru olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır.

Hindistan konferans vizesi için yapılacak online başvuru adımları; online vize başvuru formunun doldurulması, biyometrik fotoğrafın yüklenmesi ve vize randevusunun alınması gibi işlemlerden oluşmaktadır. Online vize başvurularının tamamlanması ile başvuru sahibinin ikamet ettiği bölgede yetkili olan Hindistan Konsolosluğunda vize evraklarının teslimi, biyometri işlemleri ve vize harcının ödenmesi gibi işlemlerin yapılmasıyla Hindistan konferans vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

Hindistan Seminer Vizesi Online Başvuru İşlemleri Hangi Siteden Yapılır?

Hindistan seminer vizesi için online başvuru işlemlerinin https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Hindistan konferans vizesi için online başvuru sitesinin örnek görseli aşağıda verilmiştir.

Hindistan Seminer Vizesi Online Başvuru İşlemleri Hangi Siteden Yapılır?
Hindistan Seminer Vizesi Online Başvuru İşlemleri Hangi Siteden Yapılır?

Hindistan Konferans Vizesi için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan konferans vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir:

 • Hindistan vize başvuru formu : Eksiksiz, doğru bilgilerle ve yazım yanlışı yapılmadan online olarak doldurulan Hindistan vize başvuru formu verilmelidir.
 • Pasaport: Hindistan’dan planlanan ayrılış tarihinden itibaren en az altı ay boyunca geçerliliği olan orijinal bir pasaport ve fotokopisi olmalıdır.
 • Fotoğraf: Standart pasaport fotoğrafı boyutlarında iki adet fotoğraf bulunmalıdır.
 • Hindistan davet mektubu: Konferans organizatöründen başvuru sahibi adına düzenlenmiş bir davet mektubu olmalıdır.
 • Bakanlık onay yazısı: Hindistan İçişleri (MHA) ve Dışişleri (MFA) Bakanlıklarından başvuru sahibinin adına yazılmış bir onay yazısı alınmalıdır.
 • İşveren onay mektubu: Başvuru sahibinin Türkiye’deki işvereni tarafından başvuru sahibi adına düzenlenmiş bir onay mektubu olmalıdır.
 • Sakıncasızlık belgesi: Seyahat için bir sponsorun bulunması durumunda başvuru sahibi adına düzenlenmiş bir sakıncasızlık belgesi bulunmalıdır. Bireysel olarak yapılan seyahatlerde sakıncasızlık belgesi gerekmez.

Eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanan Hindistan vizesi için gerekli evraklar yetkili Hindistan Konsolosluğuna teslim edilir.

Hindistan Konferans Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan konferans vizesi başvuru ücreti 83 ABD dolarıdır. Hindistan konferans vizesi başvuru ücretinin tam tutarında dolar cinsinden ve nakit olarak ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılı için tüm Hindistan vize harcı, seyahat sağlık sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları ile gerekli görüldüğü takdirde yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Hindistan vize fiyatları ortalama 190 ABD dolarıdır.

Hindistan Seminer Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Hindistan seminer vizesi, konferans ve seyahat süresi boyunca geçerlidir. Hindistan’a konferans gibi etkinliklere katılmak için gelen temsilciler için Hindistan’da turistik amaç ile gezebilir. Hindistan konferans vizesi konsolosluk görevlileri tarafından takdir edilirse gerekli süre boyunca uzatılabilir. Süresi uzatılan Hindistan konferans vizeleri, turist vizesinin verilmesi için uygun koşullar gereğinde maksimum geçerliliği 6 ayı geçmemelidir.

Hindistan Konferans Vizesi ile İş Toplantısına Katılınabilir Mi?

Hayır, Hindistan konferans vizesi ile iş toplantısına katılınamaz. Hindistan’da ticari amaçla düzenlenen bir toplantı, konferans ya da görüşme gibi etkinliklere katılım sağlamak için Hindistan ticari vizesi alınmalıdır.

Hindistan ticari vizesi; Hindistan’da yapılacak ticari toplantılar, müzakereler ve eğitimler gibi etkinliklere katılmak için düzenlenen kısa ziyaretler için verilen bir vize türüdür. Tefecilik, borç verme, küçük bir işletme kurmak ya da küçük bir ticaret yapmak ve tam zamanlı istihdam kurmak amacıyla yapılan ziyaretlere Hindistan ticari vize verilmez. Başvuru sahibinin Hindistan ticari vize alabilmesi için maddi yeterliliğini kanıtlaması gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: