Hindistan Film Vizesi

Hindistan Film Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hindistan film vizesi; Hindistan’a uzun metrajlı film, televizyon programı, reality TV şovu, ticari dizi ya da sinema filmi çekimleri için seyahat etmeyi planlayan yönetmen, oyuncu, kameraman ve tüm film ekibi için verilen ve geçerliliği çekim süresince ya da bir yıl olan vize türüdür.

Hindistan sineması yılda 1800’den fazla filmin çekildiği bir sektördür ve Hint film endüstrisi yıllık film üretimi açısından dünya genelinde birinci sırada yer almaktadır. Hindistan'ın yabancı ülkeler tarafından yaygın olarak tercih edilmesinin nedenleri; konum çeşitliliği, vasıflı işgücü ve teknisyenlerin düşük maliyetli olması, ülkenin resmi dillerinden birinin İngilizce olmasının iletişimi kolaylaştırması, yetenekli ve deneyimli ekip elemanları bulmanın kolay olması ve de film endüstrisi için altyapısının oldukça kuvvetli olması sıralanabilmektedir.

Hindistan'a film çekimi için seyahat edecek yönetmen, oyuncu, kameraman ve film çekim ekibindeki diğer kişilere Hindistan film vizesi başvurularında vize danışmanlık hizmetleri akredite acente Vizem.net tarafından verilmektedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Hindistan Film Vizesi Alabilir?

Hindistan film vizesi, Hindistan’da uzun metrajlı film, reality TV şovu ve ticari amaçlı TV dizisi çekmek için Hindistan’a seyahat etmeyi planlayan yabancı uyruklu başvuru sahipleri tarafından, Hindistan Bilgi ve Yayıncılık Bakanlığının başvuruyu değerlendirip projeyi onaylaması üzerine alınabilmektedir. Verilen Hindistan film vizesi, sadece izin alınan proje için geçerli olmaktadır.

Hindistan Sinema Vizesi Şartları Nelerdir?

Hindistan sinema vizesi alabilmek için yerine getirilmesi gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Uzun metrajlı filmlerde ayrıntılı film senaryosunun dört adet nüshası, TV şovu ya da TV dizileri için ayrıntılı konsepti, Hindistan'da görev alacak film ekibine ait detaylar ve filmin çekileceği yer bilgisi, Hindistan Bilgi ve Yayıncılık Bakanlığına sunulmalıdır.
 • Bilgi ve Yayın Bakanlığına sunulan film, onaylanması halinde hükümet tarafından onay verilen senaryoya göre çekilmek zorundadır. Senaryoda önemli bir değişiklik olması durumunda tekrar Hindistan hükümetine sunulmalı ve izin alınmalıdır.
 • Hindistan’da çekilen film yayınlanmadan önce Hindistan hükümet temsilciliklerine sunulmalıdır.
 • Hindistan’a film çekimi için gelen oyuncu ve ekip üyelerinin istihdamı film çekimi için Hindistan hükümetine başvuran şirket tarafından sağlanmalıdır.

Hindistan Film Vizesi için Film Ekibi Kişi Sınırı Şartı Var Mıdır?

Hindistan film vizesi için film ekibi için kişi sınırı 125’tir. Hindistan’da çekilecek film için daha büyük bir uluslararası ekibin bulunması gereken durumlarda, sadece o film için Hindistan hükümeti tarafından izin alınabilmektedir.

Hindistan Film Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan Film Vizesi Nasıl Alınır?
Hindistan Film Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan film vizesi alabilmek için öncelikle Hindistan’da çekilecek film için Hindistan Bilgi ve Yayın Bakanlığından izin alınmalı ve ardından https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak Hindistan film vizesi başvurusu yapılmalıdır. Çevrimiçi Hindistan film vize başvurusu; vize başvuru formunun doldurulması, vize randevusunun alınması ve başvuru sahibinin fotoğrafının yüklenmesini kapsamaktadır ve online işlemlerin ardından Hindistan dış temsilciliğinde vize başvurusu tamamlanmalıdır. Türkiye’deki Hindistan dış temsilciliklerine gidilerek film ekibinin tüm üyelerine ait ayrıntılı bilgiler ve Hindistan Bilgi ve Yayın Bakanlığı tarafından verilen izin mektubunun nüshası sunulması, diğer film vizesi başvuru evraklarının teslim edilmesi, vize ücretinin ödenmesi ve biyometri işlemlerinin yapılması ile başvuru tamamlanmalıdır.

Hindistan Film Vizesi Başvurusu için Çekim İzni Nasıl Alınır?

Hindistan film vizesi başvurusu için çekim izni almak üzere, Hindistan’da çekilmesi planlanan filme ilişkin yapım programı ve çekim tarihleri, filmde yer alacak oyuncu kadrosu ve ekip üyeleri, çekim yeri gibi birçok ayrıntıyı içeren niyet mektubu Hindistan dış temsilciliklerine iletilmeli ve resmi web sitesi üzerinden başvuru oluşturulmalıdır. Filmin Hindistan’da çekilmesi için Hindistan Bilgi ve Yayın Bakanlığından izin alınmalıdır. Film çekimi süresince ekipte yer alan tüm üyelerin istihdamı başvuru yapan film şirketi tarafından karşılanmalıdır. Film vizesi verilen yabancıların Hindistan’da kendilerini geçindirmek için yeterli olanaklara sahip olduklarını kanıtlamaları ve vize süresi dolduğunda ikamet ettikleri ülkelerine geri dönecekleri taahhüt edilmeli ve kanıtlanmalıdır. Film vizesi ile Hindistan’a gelen yabancıların Hindistan’da kalış sürelerine bakılmaksızın ilgili FRRO/FRO’ya (Yabancılar Bölge Kayıt Müdürlüğü) kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Hindistan Film Vizesi için Gerekli Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan film vizesi için gerekli başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistan film vizesi başvuru formu: Eksiksiz ve doğru şekilde başvuru sahibi tarafından online olarak doldurulmuş ve ardından nüshası alınarak imzalanmış Hindistan film vizesi başvuru formu sunulmalıdır.
 • Pasaport: Film vizesi bitiş tarihinden en az 3 yıl daha geçerliliği olan pasaport ve işlem görmüş sayfaların nüshaları başvuru evrakları arasına eklenmelidir.
 • Fotoğraf : Başvuru sahibine ait standart pasaport fotoğrafı boyutlarında, son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Ajans başvuru formu: Yabancı görsel işitsel ajanslar tarafındanhttp://www.mea.gov.in/documentary-filming-in-india.htminternet adresinden ajans başvuru formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurularak sunulmalıdır.
 • Taahhütname: Usulüne uygun olarak göre hazırlanmış, tarih atılmış, imzalı kaşeli taahhütname sunulmalıdır.
 • Sinopsis : İlgili filmin senaryosu kısa bir şekilde özetlenerek sinopsis sunulmalıdır.
 • Yol programı: Planlanan Hindistan seyahatinin giriş çıkış noktaları ve tarihleri belirtilerek yol programı sunulmalıdır.
 • Film ekibi üye listesi: Hindistan’da çekilecek filmde görev alacak ekip üyelerinin pasaportta yer aldığı şekliyle isim ve soyisimleri, iletişim bilgileri, mesleği, milliyeti, doğum tarihi ve yeri, pasaport numarası ve geçerlilik süresi gibi ekip üyelerinin ayrıntılı bilgilerini içeren liste sunulmalıdır.
 • Yönetmen biyografisi: Filmi çekecek yönetmene ait kişisel bilgiler ve filmografisi gibi mesleki geçmişini de anlatan biyografi sunulmalıdır.
 • Çekim ajansına dair bilgiler: Hindistan’da çekilecek filmin çekim ajansının kuruluş tarihi, bünyesinde çekilen filmler gibi geçmişini ve niteliğini gösteren çeşitli belgeler gerekmektedir.

Hindistan film vizesi başvurusunun kabul edilmesinde teslim edilen belgelerin orijinal olması ve verilen bilgilerin doğru olması önemlidir. Talep edilen Hindistan vizesi için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde Hindistan dış temsilciliklerine teslim edilmelidir.

Hindistan Film Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan film vizesi ücreti 123 dolardır. Hindistan film vizesi başvuru harcının dolar cinsinde, nakit olarak ve tam cinsinde Hindistan Konsolosluğuna ödenmesi gerekmektedir.

Hindistan film vizesi masrafları 2022 yılı için vize harcı, seyahat sağlık sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyonları, gerekli olursa yeminli tercüme ve danışmanlık ücretleri de dahil olmak üzere ortalama 210 dolar tutmaktadır.

Hindistan Cumhuriyeti Film Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan Cumhuriyeti film vizesi ortalama 15 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Belirli durumlarda Hindistan film vizesi başvuru işlem süresi 15 haftaya kadar sürebilmektedir.

Hindistan Film Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Hindistan film vizesi başvuruları, https://indianvisaonline.gov.in/visa/StatusEnquiry websitesi üzerinden kayıt ve pasaport numarası ile giriş yapılarak çevrimiçi olarak sorgulanabilmektedir.

Hindistan film vizesi takip ekranı görseli aşağıda verilmiştir.

Hindistan Film Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?
Hindistan Film Vizesi Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hindistan film vizesi başvuruları hem çevrimiçi olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme sistemi ile sorgulanmaktadır.

Hindistan Sinema Vizesi Kaç Yıllık Verilir?

Hindistan film vizesi en fazla 1 yıllık ve çok girişli olarak verilmektedir.

Hindistan Film Vizesi Uzatılabilir Mi?

Hindistan film vizesi en fazla 1 yıla kadar uzatılabilmektedir. Hindistan’da çekilen filmin çekim süresini uzatma başvurusu, geçerli olan vizenin bitiş tarihinden en geç otuz gün önce yapılmalıdır.

Sinemacı Vizesi ile Hindistan'da Belgesel Çekilebilir Mi?

Sinemacı vizesi ile Hindistan’da sadece senaryoya bağlı bir kurgusu olan belgeseller çekilebilmektedir; bu kritere uymayan belgesellerin çekimi için Hindistan gazeteci vizesi almak gerekmektedir.

Belgesel film yapımcılarının Hindistan’da 2 ila 8 hafta kadar sürebilecek bir belgeseli çekmek için Hindistan hükümetinden izin almaları gerekmektedir. Profesyonel gazeteciler ve fotoğrafçılar Hindistan’da üç aya kadar kalmak için Hindistan gazeteci vizesi başvurusu yapabilmektedir.

Hindistan'da Film Çekmenin Avantajları Nelerdir?

Hindistan’da film çekmenin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistan film çekimi için gerekli çok çeşitli konumlara sahiptir. Hindistan çöl arazisi, tropik sahiller, islam camileri, Sömürge ve Viktorya Dönemi İngiliz mimarisi ve 18. yüzyıl Portekiz mimarisine ait birçok mimari eser olmak üzere birçok yere sahiptir.
 • Vasıflı işgücü ve düşük maliyetli teknik ekibe sahip olan Hindistan, film çekmek için avantajlıdır.
 • Hindistan’ın resmi dillerinden birinin İngilizce olması uluslararası film ekiplerinin yüksek vasıflı yerel teknisyenlerle çalışmasını ve kolaylıkla iletişim kurmasını sağlamaktadır.
 • Dünyada en çok filmin çekildiği Hindistan yeterli kaynağa ve altyapıya sahip olmadığından, teknisyenler zor koşullarda işlerini yerine getirme yeteneğine sahiptir.
 • Uzun metrajlı filmlerin en çok üretildiği Hindistan; stüdyo, laboratuvar, post prodüksiyon tesisleri ve yetenekli ekip gibi birçok altyapıya sahiptir.

Hindistan'da Çekilen En Ünlü Yabancı Filmler Hangileridir?

Hindistan’da çekilen en ünlü yabancı filmler aşağıda listelenmiştir.

 • Tenet: Mumbai, 2020
 • Extraction: Ahmedabad, 2020
 • Slumdog Millionaire: Jodhpur, 2008
 • The Dark Knight Rises: Mumbai, 2012
 • Lion: Kolkata, 2016
 • Mission Impossible 4: Mumbai, 2011
 • Eat Pray Love: Delhi ve Pataudi, 2010
 • The Curious Case Of Benjamin Button: Varanasi, 2008

Birçok dünyaca ünlü filme ev sahipliği yapan Hindistan, dünyada en çok filmin çekildiği ülkedir. Yabancı prodüksiyonlar dışında da, kendine özgü film tarzı ile Hindistan sineması filmleri birçok ülkede yaygın olarak izlenmektedir.

Hindistan'da Çekilen En Ünlü Yabancı Filmler Hangileridir?
Hindistan'da Çekilen En Ünlü Yabancı Filmler Hangileridir?
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: