Hindistan Ticari Vize

2023'te Hindistan Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri

Hindistan ticari vizesi; Hindistan vatandaşı olmayan kişilerin, iş toplantısına katılmak, ticari girişimde bulunmak, sanayi ürünü alım satımı yapmak, bir şirkete ortak olmak gibi ticaretle alakalı sebeplerden ötürü Hindistan’da bulunmaları için alınması gereken vize türüdür.

Hindistan ticari vizesinin sağladığı Hindistan’da kalma süresi, vize başvurusu yapan kişinin uyruğuna göre değişmektedir. Hindistan ticari vizesinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tanıdığı kalma süresi, Hindistan’da geçirilecek aralıksız sürenin 180 günü geçmemesi kaydıyla maksimum 5 yıla kadardır.

Türkiye'den Hindistan'a ticari amaçlarla seyahat edecek iş insanları, gerekli vize evraklarının hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreci kapsayan vize danışmanlık hizmetini akredite acente Vizem.net'ten alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Hindistan Ticari Vize Kimlere Verilir?

Hindistan ticari vizesi alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Adi şirket harici, Hindistan’da endüstriyel/ticari atılım yapmak isteyen veya endüstriyel/ticari atılım olanaklarını incelemek amacıyla ülkeye gelecek kişiler
 • Sanayi ürünleri, ticari ürünler veya dayanıklı tüketim malları alım satımı yapmak amacıyla ülkeye gelen kişiler
 • Yönetim kurulu toplantılarına, mesleki toplantılara veya müzakerelere , ticari hizmet desteği sağlamak amacıyla genel kurul toplantılarına katılmak amacıyla Hindistan’a gelen kişiler
 • İşgücü temini amacıyla Hindistan’a gelen kişiler
 • Ticari ortaklığı bulunan veya bir şirkette yönetici olarak çalışan kişiler
 • Fuarlarla ilgili sebepler veya ticari sergi ve fuar benzeri olaylara katılım sağlamak amacıyla Hindistan’a gelen kişiler
 • Hindistan’da üretilen servis veya mallarla ilgili olarak Hindistan'dan mal tedariki veya potansiyel mal tedariki ilgili olarak kalite değerlendirmesi veya incelemesi, teknik şartname aktarımı, sipariş verme, ilave malların pazarlığını yapmak gibi sebeplerle Hindistan’a gelen yabancı alıcılar
 • Devam etmekte olan bir projeyle bağlantılı olarak, projenin gidişatıyla ilgili gözlem yapmak, Hindistan’lı müşterilerle toplantı yapmak, veya teknik rehberlik sağlamak amacıyla ülkeye kısa süreli ziyarette bulunacak yabancı uyruklu uzmanlar
 • Hindistan’a herhangi bir anlaşma veya projeyi fiilen gerçekleştirmemek şartıyla satış öncesi veya sonrası aktivitelerle ilgili olarak Hindistan’a gelen kişiler
 • Bölgesel merkezleri Hindistan’da bulunan çok uluslu şirketlerin, hizmet içi eğitim amacıyla ülkeye gelecek yabancı uyruklu yetiştirme elemanlarına Hindistan’da tur rehberliği, seyahat acentası veya iş gezisi rehberliği sebebiyle gelecek kişiler
 • GIAN (Global Initiative for Academic Networks) kuruluşu altında ülkeye gelen yabancı uyruklu akademisyen ve uzmanlar
 • Tarifeli havayolu şirketleri tarafından işletilen tarifeli veya tarifesiz uçuşlarda ve tarifesiz havayolu şirketleri tarafından işletilen özel kira uçuşlarında ve özel uçuşlarda görevli kabin memurları
 • Ücretli kültürel etkinlik ve aktivitelere katılım sağlamak amacıyla Hindistan’ı ziyaret edecek yabancı uyruklu kişiler [Hindistan’ı ücretli olmayan kültürel etkinlik ve aktivitelere katılım amacıyla kısa süreli ziyaret edecek kişilere giriş vizesi (X-Misc) verilebilir.]
 • Hindistan’da sözleşme ile (antrenörler de dahil) Hindistan Premier Ligi, Hindistan Futbol Ligi gibi ücretli ticari spor etkinliklerine iştigal edecek kişiler

Hindistan İş Vizesi Şartları Nelerdir?

Hindistan iş vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru yapacak kişi mali durumunu garanti etmelidir. (Vizesi verilirken, vize sahibinin mali durumunun yeterliliği ve beyan edilen iş alanı ile alakalı uzmanlığı kontrol edilecektir)
 • Başvuru yapacak kişi, Hindistan’ı faizle ödünç para verme, küçük işletme çalıştırma, ucuz mal ticareti yapma veya tam zamanlı çalışma benzeri sebeplerden dolayı ziyaret ediyor olmamalıdır.
 • Başvuru yapacak kişi vergi yükümlülükleri vb. gereksinimleri yerine getirmelidir.

Hindistan Ticari Vize Nasıl Alınır?

Hindistan ticari vizesi, önce online olarak, ardından ise Hindistan Konsolosluğu’nda başvuru yapılarak alınmaktadır. Online olarak yapılacak Hindistan iş vizesi başvurusunun ilk aşaması, https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresinden yapılacak online vize başvuru formunun doldurulması, ardından ticari vize başvurusu sahibinin biyometrik fotoğrafının yüklenmesi ve vize randevusunun Hindistan Konsolosluğundan alınmasıdır.

Online başvurunun ardından, başvuru yapan kişinin ikamet iline göre bağlı olarak Hindistan Konsolosluğuna yapacağı başvuru, vize memuruna çıktısı alınıp imzalanan başvuru formunun ve diğer vize evraklarının teslimi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize harcının yatırılması ile ticari vize başvuru işlemi tamamlanır.

Hindistan Ticari Vize Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hindistan ticari vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Hindistan’a yapılacak ziyaretin bitiminin ardından minimum 6 ay daha geçerliliği ve minimum 2 boş sayfası olmalıdır.
 • Hindistan vize başvuru formu : İnternet üzerinden eksiksiz, doğru bilgilerle ve yazım yanlışı yapılmadan doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf : Standart pasaport fotoğrafı boyutlarında olmak üzere 2 adet fotoğraf gerekmektedir.
 • Davet mektubu : Hindistan’daki firma tarafından yazılmış olmalıdır.
 • Hindistan’daki firmanın sicil kaydı belgesi : Ziyaret edilecek firmanın sicil kaydı gerekmektedir.
 • İşveren bilgilendirme yazısı : Başvuru sahibi çalışanın firmadaki pozisyonu, ziyaret sebebi ve ziyaret edilecek firma veya firmalara dair bilgiler içeren, işveren tarafından antetli kağıda düzenlenerek yazılmış, kaşelenmiş ve imzalanmış bir bilgilendirme yazısı olmalıdır
 • Türkiye'deki firmaya dair belgeler : Türkiye’deki firmanın ticaret sicil kaydı, faaliyet belgesi, imza sirküleri, vergi beyannamesi, tescil evrakları, firma adına banka hesap dökümü gerekmektedir.

Hindistan Ticari Vize için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Hindistan ticari vize için davet mektubu, vize başvuru sahibinin Hindistan’daki bir firma tarafından ülkeye davet edildiğini teyit eden bir belgedir. Hindistan ticari vize için davet mektubu, Hindistan’da ziyaret edilecek firma tarafından yazılmalıdır.

Hindistan ticari vize için davet mektubunda tarih, ülkede geçirilecek süre, ticari etkinliğin yapılacağı mekan gibi gerekli bilgilerden ve ticari etkinliğin amacından bahsedilmelidir. Hindistan ticari vize için davet mektubu yazan kişi kendi adından, ünvanından, ve temsilen yazdığı firmanın adından mektupta, ziyaretin amacı ve konuyla ilgili gerekli detayları mektupta açıklamalıdır.

Hindistan İş Vizesi için Bilgilendirme Yazısı Nasıl Olmalıdır?

Hindistan iş vizesi için bilgilendirme yazısı, vize başvurusu yapan kişinin işvereni tarafından yazılmalı, kaşelenmeli ve imzalanmalıdır. Hindistan iş vizesi bilgilendirme yazısında başvuru sahibinin firmada çalıştığı pozisyon, Hindistan’ı ziyaret sebebi ve Hindistan’da ziyaret edeceği firma veya firmalara dair bilgiler bir antetli kağıda yazılmalıdır.

Hindistan Ticaret Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan ticaret vizesi başvuru ücreti 123 dolardır. Hindistan ticari vize ücreti nakit olarak, dolar cinsinde ve eksiksiz olarak Hindistan Konsolosluğunda ödenmelidir.

Hindistan ticari vize masrafları 2022 yılı itibariyle, toplam başvuru harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerektiği durumlarda yeminli tercümanlık ve danışmanlık ücretleri de dahil edildiğinde Hindistan vize ücreti ortalama 225 dolar tutmaktadır.

Hindistan Cumhuriyeti Ticari Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Hindistan Cumhuriyeti ticari vize başvurusu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için genellikle 1-2 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Türkiye’de oturma izni bulunan ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan veya çifte vatandaşlığı olan başvuru sahiplerinin başvuruları genellikle 3-4 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Hindistan Ticari Vize Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hindistan ticari vize başvurusu sorgulama işlemi https://indianvisaonline.gov.in/visa/StatusEnquiry adresi üzerinden kayıt ve pasaport numaralarını belirtilen yerlere girerek vize sorgulama işlemlerini yapabilirler.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Hindistan vize başvuruları için hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile vize sorgulama işlemi yapılmaktadır.

Hindistan Ticari Vize Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?
Hindistan Ticari Vize Başvurusu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hindistan Ticari Vize Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hindistan ticari vizesinin geçerliliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için tam olarak belirli değildir. Hindistan ticari vize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ülkede aralıksız geçirilecek sürenin 180 günü geçmemesi kaydıyla maksimum 5 yıllığına verilmektedir

Hindistan İş Vizesinin Geçerlilik Süresi Uzatılabilir Mi?

Hindistan iş vizesinin geçerlilik süresinin uzatılabilir. Hindistan ticari c-vize süresinin beş yıldan daha az bir süre için geçerli olduğu durumlarda Hindistan’da yapılan ticari aktivitelerdeki brüt satış ve cironun yıllık 1 croredan az olmaması şartıyla, ticari vize 5 yıla kadar uzatılabilir. Hindistan ticari vizenin uzatılması için yapılan ticari faaliyetlerin ticari vizenin verilme tarihinden sonraki 2 yıllık süreye dikkat edilmektedir.

Ticari vizenin uzatılması kararı FRRO (Yabancılar Bölgesel Kayıt Bürosu) veya FRO (Yabancılar Kayıt Bürosu) tarafından yıllık olarak verilebilir. Hindistan ticari vizesinin uzatılması vizenin verildiği tarihten itibaren 5 yılı aşamamaktadır

Ticari Vize ile Hindistan'da 6 Aydan Fazla Kalacakların Ne Yapması Gerekir?

Ticari vize ile Hindistan'da 6 aydan fazla kalacak kişilerin, FRRO (Yabancılar Bölgesel Kayıt Bürosu) veya FRO (Yabancılar Kayıt Bürosu) bürolarına kendilerini kaydettirmeleri gerekmektedir.

Ticari Vize Hamillerinin Aile Üyeleri Hindistan'a Gelebilir Mi?

Ticari vize hamillerinin aile üyeleri Hindistan’da gelebilir. Ticari vize sahibi kişinin aile üyelerinin sahip olduğu Mısır vizenin geçerlilik süresi, asli vize sahibinin vize süresiyle eş zamanlı veya bazı durumlarda daha kısa sürelidir. Hindistan ticari vize sahibi kişilerin aile üyelerine ayrıca uygun olmaları dahilinde, öğrenci veya araştırma vizesi vb. vizeler de verilebilir.

Hindistan İş Vizesi Çalışma Vizesine Çevrilebilir Mi?

Hayır, Hindistan iş vizesi çalışma vizesine çevrilemez. Ticari vize ile Hindistan’da bulunan kişiler vizelerini çalışma vizesine çeviremezler.

Hindistan’da çalışmak isteyen kişilerin ülkelerine dönmeleri ve Hindistan çalışma vizesi için tekrar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Hindistan Ticari Vize Giriş Vizesine Çevrilebilir Mi?

Evet, Hindistan ticari vizesi giriş vizesine çevrilebilir. Hindistan giriş vizesi, Hindistan’ı ziyaret eden kişilerin almaları gereken vizedir. Hindistan giriş vizesi; Hindistan kökenli kişilerin eş ve çocuklarına, bayram veya diğer sebeplerden ötürü Hindistanı ziyaret etmek isteyen ve Hindistan’da ticari, çalışma, araştırma amaçlarla bulunan kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişilere verilmektedir.

Hindistan’a ticari vize ile gelen yabancı uyruklu kişi, ticari vizesinin geçerliliği süresince Hindistan uyruklu biri ile evlenirse ve ticari vize ile devam etmeyi düşünüyorsa, Hindistan giriş vizesi ticari vizeden çevrilebilir. Hindistan ticari vizesinin giriş vizesine çevirilmesi için yerine getirilmesi gereken şartlar; FRRO (Yabancılar Bölgesel Kayıt Bürosu) veya FRO’dan (Yabancılar Kayıt Bürosu) içinde sabıka kaydı, kişinin geçmişi ve kişilerin birlikte yaşadığına dair onayın da bulunduğu bir rapor ve nikah cüzdanı kopyasının teslimidir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: