Hindistan Sağlık Vizesi

Hindistan Sağlık Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hindistan sağlık vizesi, Hindistan’da tedavi görmeye olanak sağlayan bir vizedir. Ülkenin gelişmiş tesisleri, yetenekli doktorları ve sağlıklı yaşamı teşvik eden yoga ve ayurveda gibi geleneksel uygulamalara ev sahipliği yapması Hindistan’ı sağlık turizmi için ideal bir yer haline getirmektedir.

Hindistan sağlık vizesi uygulaması, 2019 yılında gelişen sağlık turizmine ayak uydurmak amacıyla yabancı ülke vatandaşlarının Hindistan'da tedavi görmelerini kolaylaştırmak için başlatılmıştır. Hindistan sağlık vizesinin sağladığı azami kalış süresi 6 aydır. Hindistan sağlık vizesi ile en çok tedavi olmaya gelenlerin, Bangladeş, Afganistan, Maldivler, Güney Kore ve Nijerya vatandaşları oldukları gözlemlenmektedir. Hindistan sağlık vizesi ile aranan en popüler tedaviler ise alternatif tıp, kemik iliği nakli, baypas ameliyatı, göz ameliyatı ve kalça protezidir.

Hindistan sağlık vizesi başvuru işlemlerinde Türkiye’den Hindistan’a tedavi görmek için gitmek isteyen kişilere, Vizem.net tarafından danışmanlık hizmeti sunulmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hindistan Sağlık Vizesi Kimlere Verilir?

Hindistan sağlık vizesi, tek amacı Hindistan’da belli bir alanda uzmanlaşmış, onaylı hastanelerde ya da tedavi merkezlerinde tedavi görmek olan kişilere verilmektedir.

Hindistan Medikal Vize Nasıl Alınır?

Hindistan medikal vize online olarak https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresine ve ardından Hindistan Konsolosluğuna şahsen başvuru yaparak alınmaktadır. Hindistan medikal vizesini almak için yapılan online işlemler, vize başvuru formunun doldurulması, biyometrik fotoğrafın verilmesi ve vize randevusunun alınmasını içermektedir. Hindistan medikal vize başvurusu, başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre göre başvurunun yapılacağı Hindistan Konsolosluğunda vize evraklarının teslimi, biyometri işlemi ve vize harcının ödenmesi işlemlerinin yapılması ile başvuru tamamlanacaktır.

Hindistan Tıbbi Tedavi Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hindistan tıbbi tedavi vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Hindistan ziyaretininbitimindenitibaren en az 6 ay daha geçerliliği ve en az 2 boş sayfası olan bir pasaport olmalıdır.
 • Hindistan medikal vize başvuru formu: Çevrimiçi olarak doldurulan form, doğru bilgilerle ve yazım yanlışı olmadan doldurulmalıdır.
 • Fotoğraf: İki adet pasaport boyunda güncel fotoğraf sağlanmalıdır.
 • Hindistan hastane davet mektubu: Hindistan tarafından onaylanmış bir hastane ya da tedavi merkezinden bir yazı gerekmektedir
 • Tıbbi uzman belgeleri: Türkiye’de onaylanmış bir hastaneden, tedaviyi görecek kişinin hastalığını belirten ve tedavi geçmişini gösteren evraklar hazırlanmalıdır

Hindistan Sağlık Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan sağlık vizesi başvuru ücreti, 6 aylık vize için 83 dolar, 1 yıllık vize için 123 dolardır. Hindistan sağlık vizesi başvuru ücretinin dolar cinsinden nakit olarak ve tam tutarıyla Hindistan Konsolosluğunda ödenmesi gerekmektedir.

Hindistan sağlık vizesi masrafları 2022 yılı itibariyle, vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, sağlık vizesi masrafları, ulaşmış ve otel rezervasyonlarının yanında yeminli tercüme, noter onayı ve danışmanlık ücretleri de dahil edildiğinde 190 ile 225 dolar arasında değişmektedir.

Hindistan Cumhuriyeti Medikal Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Hindistan Cumhuriyeti medikal vize başvurusu Türkiye vatandaşları için genellikle 1 ya da 2 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Hindistan Cumhuriyeti medikal vize başvurusu, Türk vatandaşı olmayıp oturma izni bulunan ya da çifte vatandaşlığı olan kişiler için genellikle 3-4 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Medikal Vize ile Hindistan'a Gittikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Medikal vize ile Hindistan’a gittikten sonra 180 günden fazla bir süre için vize alan yabancı uyruklu kişilerin (Pakistan vatandaşları hariç), Hindistan'a girişlerinden itibaren 14 gün içinde ilgili FRRO (Bölgesel Yabancı Kayıt Bürosu) /FRO’ya (Yabancı Kayıt Bürosu) kayıt yaptırmaları gerekecektir. Hindistan tıbbi vize 180 gün veya daha kısa bir süre için geçerliyse kayıt gerekmeyecektir.

Hindistan Tedavi Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Hindistan tedavi vizesi, tüm yabancı uyruklu vatandaşlar için en fazla 6 aylık kalış süresi için verilmektedir.

Hindistan Sağlık Vizesi Uzatılabilir Mi?

Hindistan sağlık vizesi, Hindistan hükümeti, ICMR (Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi), NABH (Hastaneler için Ulusal Akreditasyon Kurulu ve Sağlık Hizmeti Sağlayıcıları), MCI (Hindistan Tıp Konseyi), CGHS (Merkezi Yönetim Sağlık Programı) tarafından tanınan bir hastaneden tıbbi sertifikanın verilmesiyle, FRRO (Bölgesel Yabancı Kayıt Bürosu) / FRO (Yabancı Kayıt Bürosu) tarafından bir yıla kadar uzatılabilir.

Sık Sorulan Sorular

Hindistan'da tedavi görmek isteyen kişiler tarafından en sık sorulan sorulara cevaplarıyla birlikte aşağıda yer verilmiştir.

Hindistan'da Tedavi Görecek Hastanın Yakınlarına Vize Verilir Mi?

Evet, Hindistan'da tedavi görecek hastanın yakınlarına vize verilir. Hindistan’a tedavi için gelen sağlık görevlilerine ve hastanın aile üyelerine sağlık görevlisi vizesi (MED X vizesi) verilmektedir. Medikal vize ile tedavi için gelen bir ebeveyne refakat eden çocuklar reşit değilse asıl vize sahibinin Hindistan tıbbi vizesi ile birlikte yeni bir vize verilebilir.

Hindistan’da tedavi görecek hastanın yakınlarının sahip olacağı Hindistan sağlık görevlisi vizesi tedavi süresince Hindistan’da bulunma hakkı vermektedir.

Hindistan'da Tedavi Görmenin Avantajları Nelerdir?

Hindistan'da Tedavi Görmenin Avantajları Nelerdir?
Hindistan'da Tedavi Görmenin Avantajları Nelerdir?

Hindistan’da tedavi görmenin avantajlarından biri düşük fiyatlardır. Hindistan tedavi masrafları bakımından Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla daha uygun ücretlere sahiptir. Hindistan’da tedavi görmenin avantajlarından biri, Hindistan’da İngilizcenin resmi dil olması ve ülkedeki birçok kişinin İngilizce bilmesidir.

Hindistan’da en son seviye tıbbi teknolojilerin bulunması, ülkede tedavi görmenin avantajlarından biridir. Uluslararası kalite standartları ile karşılaştırıldığında Hindistan sağlık sistemi gösterdiği performans ile öne çıkmaktadır.

En İyi Hindistan Hastaneleri Hangileridir?

En İyi Hindistan Hastaneleri Hangileridir?
En İyi Hindistan Hastaneleri Hangileridir?

En iyi Hindistan hastaneleri aşağıda listelenmiştir.

 • AIIMS, All India Institute of Medical Sciences, Delhi
 • Fortis Hospital, Kolkata
 • Indraprastha Apollo Hospital, Yeni Delhi
 • Lilavati Hospital, Mumbai
 • Christian Medical College, Vellore
 • Tata Memorial Hospital, Mumbai
 • Jawaharlal Institute of Postgraduate Medical Education and Research, Puducherry
 • Postgraduate Institute of Medical Education and Research, Chandigarh
 • Sankara Nethralaya, Chennai
 • Kokilaben Hospital, Mumbai

Hindistan'da Tedavi Olmak Pahalı Mıdır?

Hindistan’da tedavi olmanın ücreti, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri ile karşılaştırıldığında uygundur. 2022’de sunulan fiyatlara bakıldığında kalp rahatsızlıkları 3.800 dolardan, kanser tedavisi 12.800 dolardan, anjiyoplasti ise 3.000 dolardan başlayan fiyatlara sahiptir

Hindistan'da Tedavi Olmak için Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Hindistan’da tedavi olmak için Türkiye’de veya Hindistan’da faaliyet gösteren sigorta acenteleri üzerinden Hindistan seyahat sağlık sigortası yaptırılabilir.

2022 yılı için en uygun Hindistan seyahat sağlık sigortası fiyatları akredite acente Vizem.net tarafından sunulmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: