Hindistan Vizesi için Pasaport Özellikleri

Hindistan Vizesi için Pasaport Süresi ve 2023 Gereklilikleri

Hindistan vize başvurusunda sunulan pasaportun geçerli olması ve pasaport için belirlenen asgari geçerlilik süresi sağlaması zorunludur.

Kişinin talep edilen vize şartlarını sağlamayan bir pasaporta sahip olması durumunda yetkili makamdan pasaport almasının ya da pasaportunu yenilemesinin ardından tüm Hindistan vize başvuru evrakları ile birlikte vize işlemlerine başlaması gerekmektedir.

Hindistan Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Hindistan vize başvurusu için talep edilen pasaport özellikleri vize türüne göre farklılık göstermektedir.

Kısa süreli Hindistan vize başvuruları için pasaportun seyahatin bitiminden sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir. Uzun süreli Hindistan vize başvurusu için pasaportun seyahat bitiminden sonra en az 3 yıl geçerliliğe sahip olması şartı aranır.

Başvuru sahibinin sunduğu pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 1 sayfasının boş olması gerekmektedir.

Hindistan Vizesi için Yabancı Pasaport İle Türkiye'den Başvuru Yapılabilir Mi?

Hindistan vizesi için yabancı pasaport ile Türkiye’den başvuru yapılması için başvuru sahibinin Türkiye’de yasal bir şekilde ikamet etmesi ve bu yasal oturumunu kanıtlar nitelikteki oturum iznini sunması gerekmektedir.

Başvuru sahibinin, biri Türkiye vatandaşlığı olması koşuluyla çifte vatandaşlığa sahip olması durumunda yabancı pasaport ile Hindistan vize başvurusu yapması mümkün değildir; vize başvurusu Hindistan’ın belirlediği şartları taşıyan Türk pasaportunun sunulması ile yapılabilmektedir.

Hindistan Vizesi için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

Hindistan vizesi için talep edilen kriterleri sağlayan pasaportun orijinali ile birlikte fotoğraf, kişisel bilgiler, pasaportun düzenlenme ve geçerlilik tarihlerinin bulunduğu ilk sayfasının ve diğer dolu sayfalarının fotokopisinin de ibraz edilmesi gerekmektedir.

Başvuru sahibi pasaportu ve talep edilen fotokopileri, diğer gerekli vize evrakları ve başvuru formu ile birlikte vize randevusunda vize başvurularını doğrudan kabul eden Hindistan Ankara Büyükelçiliği ya da Hindistan İstanbul Başkonsolosluğuna teslim etmelidir.

Hindistan Vize Başvurularında Eski Pasaportların Sunulması Gerekir Mi?

Evet, başvuru sahibinin başvuru esnasında sahip olduğu pasaportun kullanılan bütün sayfaları ile birlikte varsa önceki pasaportlarındaki kişisel bilgilerin yer aldığı sayfaların ve vize veya damga bulunan dolu sayfalarının fotokopilerini başvuruya eklemesi gerekmektedir.

Hindistan Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Hindistan vize başvurusu için verilen pasaport başvuru sonuçlandığında geri alınabilmektedir.

Türk vatandaşları tarafından yapılan Hindistan vize başvuruları ortalama 1 ya da 2 iş günü içerisinde sonuçlanırken, yabancılar tarafından yapılan başvurularda işlem süresi 3 ya da 4 iş gününe uzamaktadır.

Vize damgası bulunan pasaport, vize başvurusun sonuçlanmasından sonra başvuru yapılan dış temsilcilikten hafta içi 16:45 ile 17:15 saatleri arasında teslim alınabilmektedir

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: