Hindistan Giriş Vizesi

Hindistan Giriş Vizesi Başvuru İşlemleri

Hindistan giriş vizesi, Hindistan’a giriş yapmak isteyen ancak seyahat amacı diğer vize türleri kapsamında olmayan yabancı ülke vatandaşı kişilere verilen ve aynı zamanda X vize olarak da adlandırılan bir vize türüdür. Hindistan X vize Hindistan’a seyahat etmek isteyen; Hindistan kökenli yabancı ülke vatandaşlarına, eşlerine ve çocuklarına verilebilir.

Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılacak Hindistan giriş vizesi başvurularında akredite acente Vizem.net, başvuru sahiplerinin gerekli başvuru evraklarının hazırlanmasından vize takibine dek süren bütün vize işlemleri için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Hindistan Giriş Vizesi Alabilir?

Hindistan giriş vizesi alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • OCI kartına sahip olmayan ancak Hindistan kökenli olan kişiler
 • Hindistan vatandaşı, Hindistan kökenli ya da OCI kartına sahip olan birinin eşleri ve çocukları
 • Auroville Foundation’a katılmak amacıyla Hindistan’a seyahat edecek olan yabancı ülke vatandaşı kişiler
 • Puducherry şehrinde yer alan Sri Aurobindo Ashram topluluğuna katılmak için Hindistan’a seyahat edecek olan yabancı ülke vatandaşı kişiler
 • Kolkata şehrinde Missionaries of Charity topluluğuna katılmak için Hindistan’a seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşı kişiler
 • Hindistan’da yer alan çeşitli tapınaklara katılıp maneviyat ile ilişkili eğitim almak isteyen kişiler
 • Hindistan’da bulunan çeşitli Budist manastırlarına ya da diğer Budist organizasyonlara katılmak için ülkeye seyahat etmek isteyen Budist rahipler
 • Hindistan’da mülk sahibi olan yabancı ülke vatandaşı kişiler
 • İş ile ilişkisi olmayan nedenler ile Hindistan’a seyahat etmek isteyen diplomatlar ve memurlar
 • Hindistan’da resmi görev nedeniyle bulunan diplomat ve memurların bakmakla yükümlü olduğu ve umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişiler
 • Uluslararası spor müsabakalarına katılım gösteren kişiler ve ekipte yer alan kişiler
 • Diğer Hindistan vize türleri içerisinde seyahat amacına uygun bir vize türü bulunmayan kişiler

Hindistan Giriş Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan giriş vizesi almak isteyen kişilerin öncelikle online olarak ve sonra da ilgili konsoloslukta yapılması gereken vize işlemlerini tamamlamaları gerekir.

Başvuru sahiplerinin Hindistan giriş vizesi başvuru işlemleri için öncelikle https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresi üzerinden; online vize başvuru formunun doldurulması, fotoğraf yükleme ve vize randevusunun alınması gibi online işlemlerini yapması gerekir. Online işlemleri tamamlayan kişilerin randevu gününde ikamet ettikleri ilin yetki alanında bulunduğu Hindistan Konsolosluğuna müracaat ederek; evrak teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi gibi işlemlerini yaparak Hindistan giriş vizesi başvurularını tamamlaması gerekmektedir.

Hindistan X Entry Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Hindistan X entry vizesi için randevu, online başvuru formunun doldurulmasından sonraki adımda yine online olarak alınabilmektedir. Başvuru sahiplerinin tamamlamış olduğu başvuru formunun sağ üst köşesinde Hindistan vize randevu tarihi belirtilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak başvurulan Hindistan giriş vizesi için randevu alma işlemi başvuru sahipleri adına uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Hindistan Giriş Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hindistan giriş vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Hindistan vize başvuru formu: Hindistan vize başvuru formu vize başvuru sahibi tarafından doğru bilgiler kullanılarak ve yazım yanlışı yapılmadan online sistem üzerinden eksiksiz bir biçimde doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Hindistan giriş vizesine başvuruda bulunan kişiye ait orijinal pasaport ile birlikte pasaportun ve ilgili sayfalarının fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekir.
 • Biyometrik fotoğraf: Hindistan giriş vizesi başvuru sahibine ait olan ve standart pasaport fotoğrafı ölçülerine sahip 2 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Vize başvuru amacı ile ilişkili evraklar: Hindistan giriş vizesi başvuru sahibinin ülkeye seyahat etme amacı ile ilişkili destekleyici evrakların diğer gerekli belgeler ile birlikte sunulması gerekir.

Hindistan'a Giriş Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan’a giriş vizesi için başvuru formu online sistem üzerinden vize başvuru sahibi tarafından doldurulur.

Hindistan vize başvuru formu online olarak doldurulurken başvuru sahibine ait; iletişim bilgileri, ikametgah bilgileri, kişisel bilgiler, pasaport bilgileri, seyahat amacı, öngörülen seyahat tarihleri ve eğitim bilgileri gibi bilgiler talep edilmektedir. Hindistan vize başvurusunun olumlu sonuçlanması için Hindistan vize başvuru formu içerisinde istenen bilgilerin eksiksiz, doğru ve yazım yanlışı olmadan doldurulması gerekmektedir.

Hindistan’a giriş vizesi için başvuru formu aşağıda verilmiştir.

Hindistan'a Giriş Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Hindistan'a Giriş Vizesi için Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Hindistan Giriş Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan giriş vizesi başvuru ücreti, vizenin geçerlilik süresine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Hindistan giriş vizesi başvuru harcı; 6 aylık Hindistan giriş vizesi için 83 dolar ve 1 yıllık Hindistan giriş vizesi için 123 dolar olarak belirlenmiştir. Giriş vizesi için ücretin dolar cinsinden, nakit olarak ve tam tutarında Hindistan Konsolosluğu'nda ödenmesi gerekir.

2022 yılı için Hindistan giriş vizesi başvuru ücreti toplam masrafı; tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, dilekçe yazımı, yeminli tercüme ve danışmanlık hizmetlerinin ücreti de dahil olmak üzere, talep edilen vize süresine göre 190 dolar ile 225 dolar arasında değişiklik göstermektedir.

Hindistan Giriş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hindistan giriş vizesi ortalama 3 ile 5 iş günü içerisinde çıkmaktadır.

Hindistan Cumhuriyeti Giriş Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hindistan Cumhuriyeti giriş vizesi başvuru takibi, https://indianvisaonline.gov.in/visa/StatusEnquiry adresi üzeriden ilgili yerlere kayıt ve pasaport numaraları ile giriş yapılarak gerçekleştirilir.

Hindistan Cumhuriyeti giriş vizesi başvuru takibi ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Hindistan Cumhuriyeti Giriş Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Hindistan Cumhuriyeti Giriş Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Vizem.net danışmanlığı ile başvurulan Hindistan giriş vizesi için takip ve sorgulama işlemi 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisiyle ve online olarak yapılmaktadır.

Hindistan Giriş Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Hindistan giriş vizesinin geçerlilik süresi, vize başvuru sahibinin kişisel durumuna bağlı olarak değişmektedir ancak her durumda en fazla 5 yıl süre ile verilmektedir.

Giriş Vizesi ile Hindistan'da İş Başvurusunda Bulunulabilir Mi?

Giriş vizesi ile Hindistan’da iş başvurusunda bulunulamaz. Hindistan giriş vizesi hamiline ülkede bir işte çalışma ya da herhangi bir ticari faaliyette bulunma hakkı vermez.

Hindistan giriş vizesi hamiline yalnızca Hindistan’da gezme imkanı tanımaktadır. Hindistan'da iş bulmak ve çalışmak isteyen kişilerin gerekli koşulları sağladıkları durumlarda Hindistan Cumhuriyeti çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekir. Hindistan’da çalışma vizesi alarak çalışmak isteyen kişilerin öncelikle ülkede faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi almış olmaları gerekir. Hindistan'da yer alan bir şirket ya da kurumdan iş teklifi alan kişiler, online ve konsoloslukta yapılması gereken vize işlemlerini tamamlayarak Hindistan çalışma vizesi alma hakkına sahiptir.

Öğrenci Vizesi Sahiplerinin Aile Üyelerine Hindistan Giriş Vizesi Verilir Mi?

Hayır, öğrenci vizesi sahiplerinin aile üyelerine Hindistan giriş vizesi verilmez.

Hindistan’da Hindistan öğrenci vizesi ile eğitim gören yabancı ülke vatandaşı öğrencilerin aile bireyleri, Hindistan’ı ziyaret etmek için 6 aya kadar geçerlilik süresi olan Hindistan turist vizesine başvuruda bulunmalıdır.

Hindistan'a Konferans için Gelen Kişilerin Yakınlarına Giriş Vizesi Verilir Mi?

Hayır, Hindistan’a konferans için gelen kişilerin yakınlarına giriş vizesi verilmez.

Hindistan’a bir seminer, konferans ya da çalıştay gibi bir etkinliğe katılmak için seyahat etmek isteyen kişilere Hindistan giriş vizesi verilmemektedir. Hindistan’a bir etkinlik katılımı için seyahat etmek isteyen kişilerin seyahat amaçlarına uygun vize türü olan Hindistan konferans vizesi almaları gerekmektedir. Hindistan konferans vizesi hamiline yakınlarını Hindistan’a getirme hakkı tanımamaktadır. Hindistan’da konferans katılımı yapacak kişilerin aile bireylerinin Hindistan’a gidebilmek için; ya katılınacak konferanstan davet mektubu alıp Hindistan konferans vizesi almaları ya da Hindistan turist vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: