Hindistan İş İlanları

Hindistan'da Çalışmak: 2023 Hindistan İş İlanları

Hindistan’da çalışmak ve iş bulmak birçok ülkeye göre daha kolaydır. Hindistan’da iş bulmanın kolaylığının sebebi, Hindistan’ın en büyük işgüçlerinden birine sahip olmasıdır. Hindistan’da çalışma şartları zor olsa da birçok sektörde iş seçeneği sunmasıyla yabancı vatandaşların sıklıkla çalışmak için tercih ettiği bir ülkedir. İş fırsatları bölgeden bölgeye değişse de teknoloji, sağlık, mühendislik gibi sektörler sıklıkla çalışan alımı yapmaktadır. Yabancı ülkelerden Hindistan’a çalışmak için birçok kişi gelmektedir.

Hindistan’da yabancı ülkelerden çalışmak için gelen kişilere sunulan en büyük olumlu özellik,birçok sektörde işçiye ihtiyaç duyulması, en büyük olumsuzluk ise yaşam şartlarının düşük olmasıdır. Hindistan’da asgari ücretli olarak çalışan birçok kişi ek iş yaparak geçimini sağlamaya çalışmaktadır. Hindistan’da eğitimli kişiler ise yaptıkları mesleklere göre yüksek bir gelir sağlayabilmektedir. Yabancı uyruklu kişilerin Hindistan’da çalışması için vizeye başvurmadan önce iş bulması gerekmektedir. İş bulmak için Hindistan’da Indeed, LinkedIn, Shine gibi birçok iş bulma sitesi ve uygulaması bulunmaktadır. Hindistan’da iş bulmak isteyen kişilerin, iş bulma siteleri ve uygulamalarını düzenli olarak takip etmesi ve kendilerine uygun işlere başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Vizem.net, Hindistan'da bir şirket veya kurumdan iş teklifi alan kişilere Türkiye'den yapacakları Hindistan çalışma vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

T.C Vatandaşları Hindistan'da Çalışabilir Mi?

T.C. vatandaşları, Hindistan’da çalışabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hindistan’da yer alan bir şirket veya kuruma iş başvurusu yapması ve bu başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda Hindistan çalışma vizesi alabilmektedir. Hindistan çalışma vizesi aldıktan sonra Hindistan’da çalışmak mümkündür.

Yabancılar için Hindistan'da Çalışma Şartları Nelerdir?

Yabancılar için Hindistan’da çalışma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Çalışmak için gelen yabancı ülke vatandaşları vasıflı veya nitelikli profesyonel olmalıdır.
 • Çalışan maaşları yılda 25.000 ABD dolarını aşmalıdır. (etnik aşçılar, dil öğretmenleri, çevirmenler vb. hariç).
 • Ev sahibi Hintli şirket tarafından iş sözleşmesi hazırlanmalı ve imzalanmalıdır.

Hindistan'da İş İmkanları Nasıldır?

Hindistan'da İş İmkanları Nasıldır?
Hindistan'da İş İmkanları Nasıldır?

Hindistan’da birçok iş imkanı bulunmaktadır. Doktordan fabrika işçiliğine kadar birçok meslek grubu Hindistan’da çalışmaktadır. Hindistan’da bölgelere göre meslek gruplarına duyulan ihtiyaç değişmektedir. Başkent Yeni Delhi’de her meslek grubuna ihtiyaç duyulurken deniz kıyısı olan şehirlerde balıkçılık, tasarım, ticaret gibi meslek gruplarının iş bulması daha kolaydır. Hindistan’da çalışan herkesin kendi yetenek ve becerilerine göre iş kurması da mümkündür.

Hindistan'da İş Bulmanın En Kolay Olduğu Sektörler Hangileridir?

Hindistan'da iş bulmanın en kolay olduğu sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Sağlık sektörü
 • Turizm sektörü
 • Mühendislik sektörü
 • Tekstil sektörü
 • Ulaşım sektörü
 • Bankacılık sektörü
 • Tarım sektörü
 • Sanayi sektörü

Hindistan'da En Çok Aranan Meslekler Hangileridir?

Hindistan’da en çok aranan meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • Pilot
 • Doktor
 • Fizyoterapist
 • Çağrı merkezi çalışanı
 • Veri analisti
 • Yatırımcı
 • Yönetici danışmanı

İş İmkanlarının En Fazla Olduğu Hindistan Şehirleri Hangileridir?

İş imkanlarının en fazla olduğu Hindistan şehirlerinden ilki başkent Yeni Delhi’dir. 21 milyon nüfusa sahip Yeni Delhi’de her zaman çalışan ihtiyacı bulunmaktadır. Doktor, öğretmen gibi mesleklerin Yeni Delhi’de iş bulması kolaydır. Tac Mahal’in bulunduğu Agra eyaleti, milyonlarca turisti ağırladığı için turistik gezilerin arttığı zamanlarda hizmet sektöründe çalışanlara iş imkanı sunmaktadır.

Deniz kıyısında bulunan ve en önemli Hindistan şehirlerinden olan Mumbai’da ticaret ve eğlence sektörlerinden iş bulmak kolaydır. Teknoloji merkezlerin bulunduğu Bengalore’de veri analistleri, mühendisler ve yazılımcılar için iş imkanları fazladır.

Hindistan'da İş Nasıl Bulunur?

Hindistan’da iş bulmak için iş bulma siteleri veya uygulamalarında iş ilanlarının takip edilmesi gerekmektedir. Hindistan dışında yaşayan kişiler, Hindistan’da iş bulmak için en çok iş bulma sitelerindeki iş ilanlarını takip etmektedir.

Hindistan İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Hindistan’da iş ilanlarının nereden takip edildiği aşağıda listelenmiştir.

 • Naukri
 • LinkedIn
 • Indeed
 • Monster India
 • Indıan Government Jobs
 • Apna
 • Shine

İş Aramak için Hindistan'a Gidilebilir Mi?

İş aramak için Hindistan’a turist vizesi ile gidilmektedir. Hindistan’a gitmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar için Hindistan hükümeti tarafından sağlanan herhangi bir iş arama vizesi bulunmamaktadır. Hindistan’da çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının online iş ilanlarını takip etmesi gerekmektedir. Online başvuru yaptıktan sonra iş bulan kişiler iş görüşmesi yapmak için uygun şartları sağladıktan sonra Hindistan'a gidebilmektedir.

Hindistan’a turist vizesi alan kişilerin iş arama vizesi olmadan iş arayabilmesi ve iş görüşmesi yapabilmesi mümkündür.

Türkiye'den Hindistan'a Çalışmak için Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Hindistan’a çalışmak için Hindistan’da herhangi bir işe başvurup kabul edilerek gidilmektedir. İş başvurusu kabul edilen yabancı ülke vatandaşlarının iş sözleşmeleri ve gerekli evrakları hazırlaması ve Hindistan çalışma vizesine başvurması gerekmektedir. Hindistan çalışma vizesi başvuru sonucunun olumlu sonuçlanması ile Hindistan’a çalışmak için gitmek mümkündür.

Hindistan'da İşe Başlamak için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan’da işe başlamak için çalışma vizesi başvurusu yapılmalıdır. Çalışma vizesi başvurusu https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hindistan çalışma vizesi için başvuru yapılacak siteye girdikten sonra online başvuru formu doldurulmalı, biyometrik fotoğraf yüklenmeli ve vize randevusu alınmalıdır.

Hindistan çalışma vizesi başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre bağlı olarak başvurunun yapılacağı Hindistan Konsolosluğunda vize evraklarının teslimi, biyometrik fotoğraf işlemleri ve vize harcının ödenmesi işlemleri yapılmalıdır. Hindistan çalışma vizesi başvurusunun tamamlanmasının ardından Hindistan çalışma vizesi alınabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Hindistan’da çalışma konusunda en sık sorulan sorulara yanıtlarıyla birlikte aşağıda değinilmiştir.

Hindistan'da Çalışma Koşulları Nasıldır?

Hindistan’da çalışma koşulları sektörlere göre farklılık göstermektedir. Çalışma saatleri mesleğe göre değişse de ülkede günde ortalama 9-10 saat çalışılmaktadır. Hindistan’da haftalık çalışma saati ortalama 48 saattir. Tüm çalışanlar pazar günü izinli sayıldığı Hindistan’da Ram Navami, Mahavir Javanti, Holi gibi resmi tatillerde çalışılmamaktadır. 2022 yılında Hindistan asgari ücreti günlük ortalama 178 Rupi olarak belirlenmiştir. Asgari ücret eyaletlere göre değişiklik göstermektedir. Hindistan’da birçok işçi sendikası bulunmasına karşın işçilerin yarısı sendikalara üye değildir.

Hindistan’da Çalışanların İhtiyat Fonu Organizasyonu ve Çalışanların Devlet Sigorta Fonu olarak iki sosyal güvenlik planı bulunmaktadır. Çalışanların İhtiyat Fonu Organizasyonu, yaşlılık ve engellilik gibi durumlarda çalışanlara destek sağlamaktadır. Çalışanların Devlet Sigorta Fonu, düşük gelire sahip çalışanların temel sağlık ve sigortasını düzenlemeyi içermektedir. Hindistan’da sosyal güvenlik planları olmasına karşın çoğu işveren çalışanlarının primlerini ödememektedir.

Hindistan'da Asgari Ücret Var Mıdır?

Hindistan’da ülke genelinde uygulanan bir asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Her çalışan kendi beceri ve yeteneklerine göre asgari ücret almaktadır.

Çalışanların aldığı asgari ücret her eyalete göre farklılık göstermektedir. Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de çalışan bir işçinin aldığı asgari ücret aylık 32.600 Rupi iken Mumbai’da çalışan bir işçinin aldığı asgari ücret 36.600 Rupi civarındadır. Kültürel yapıları nedeniyle turist çeken eyaletlerden Madhya Pradesh’de asgari ücretli çalışan bir işçi 37.700 Rupi kazanırken Bangalore’da 34.500 Rupi kazanmaktadır.

Hindistan’da çalışanlar için Hindistan asgari ücret miktarı 2022 yılı için günlük 178 Rupi olarak belirlenmiştir. Belirlenmiş asgari ücret ülke için bir standart oluşturmamaktadır. Her meslek grubu ve eyaletlere göre alınan asgari ücret miktarı değişmektedir. Mühendis, mimar ve doktorlar en çok para kazanan meslek gruplarındandır.

Hindistan'da Çalışmak Avantajlı Mıdır?

Hindistan’da çalışmanın avantaj ve dezavantajları çalışılan işe göre değişiklik göstermektedir. Hindistan’da doktorluk, diş hekimliği, mühendislik ve mimarlık gibi mesleği icra eden kişiler, yüksek maaş aldıkları için yaşam şartları yüksektir. İş imkanları fazla ve iş kurmak kolay olduğu Hindistan’a birçok turist geldiği için ticaret yapmak da para kazanmak için önemli bir yoldur.

Hindistan’da çalışmanın en büyük dezavantajlarını ise ülkenin kültürel yapısı oluşturmaktadır. Eğitim seviyesinin düşük olması ve kadınlara yeterli hakların verilmemesi çalışma hayatının olumsuzluklarından biridir. Hindistan’da internetin çok yavaş olması da internet ile ilişkili çalışan kişilerin hayatını zorlaştırmaktadır.

Staj Vizesi ile Hindistan'da Çalışılabilir Mi?

Staj vizesi ile Hindistan’da sürekli çalışmak mümkün değildir. Staj boyunca çalışma faaliyetleri sürdürülmekte ve staj bitiminin hemen ardından işe başlamak mümkün olmamaktadır.

Hindistan’da staj boyunca geçerli olan Hindistan stajyer vizesi, çalışma vizesine dönüştürülmemektedir. Hindistan’da staj bitiminden sonra iş teklifi alan veya kendi imkanıyla iş bulan stajyerin ülkesine dönmesi ve Hindistan'da çalışma vizesi için gerekli evrakları hazırlayıp vizeye başvuruda bulunması gerekmektedir.

Hindistan'da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Hindistan’da kaçak olarak çalışan kişiler görevliler tarafından tespit edildikten sonra ülkeden sınır dışı edilmektedir. Kaçak işçi çalıştıran işverenlere ise idari para cezası uygulanmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: