Hindistan Gazeteci Vizesi

2023'te Hindistan Gazeteci Vizesi Başvuru Süreci

Hindistan gazeteci vizesi, ülkeye basın veya film yapım sebebiyle giriş yapacak gazetecilerin talep etmesi gereken vize türüdür. Hindistan gazeteci vizesi Hindistan'da üç aya kadar kalış süresi için verilebilmektedir. Altı aylık Hindistan gazeteci vizesi, tek veya çift girişli olarak istisnai durumlarda verilebilir. Hindistan çok girişli gazeteci vizesi yalnızca Hindistan Dışişleri Bakanlığının önceden onayı ile verilebilmektedir. Başvuru sahibinin Hindistan’da kalma süresine göre Hindistan gazeteci vize ücreti değişmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Hindistan gazeteci vizesine başvuracak kişilere vize başvuru işlemlerinde online vize başvuru formunun doldurulmasından vize takibine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Hindistan Basın Vizesi Kimlere Verilir?

Hindistan basın vizesi verilen kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Profesyonel gazeteci, fotoğrafçı, belgesel film yapımcısı, film yönetmeni, radyo televizyon kuruluşu temsilcisi, gezi yazarı ve seyahat tanıtım fotoğrafçısı
 • Basılı medya, elektronik veya diğer herhangi bir kitle iletişim biçimi aracılığıyla haber üretimi veya yayınlanmasıyla uğraşan bir dernek veya şirket için çalışan profesyonel bir gazeteci
 • Dernek veya şirket muhabiri, köşe yazarı, karikatürist ve editör
 • Konferansa katılmak, turizm, akrabalarla buluşmak ve benzeri başka bir amaçla Hindistan'ı ziyaret eden gazeteci

.

Hindistan Gazeteci Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan gazeteci vizesi, vize başvurusu için randevu alınması ve gerekli belgelerin hazırlanması ile alınmaktadır. Hindistan gazeteci vizesi başvuruları iki aşamadan oluşmaktadır. Hindistan gazeteci vize başvurusu yapan kişilerin https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresinden vize başvuru formunun doldurulması, fotoğrafın yüklenmesi ve vize randevusunun alınması ile online başvuru adımlarını tamamlaması gerekmektedir.

Hindistan gazeteci vizesi online başvuru işlemi sonrasında gerekli evrakların teslimi, biyometri ve vize ücretinin ödenmesi işlemleri ikamet ilinin yetki alanında bulunan Hindistan Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır. Hindistan'da belgesel filmi çekecek medya mensuplarının, vize işlemlerine başlamadan önce gerekli izinleri alması gerekmektedir.

Belgesel Çekimi Amaçlı Hindistan Gazeteci Vizesi için İzin Nasıl Alınır?

Belgesel çekimi amaçlı Hindistan gazeteci vizesi, Hindistan Dışişleri Bakanlığı'ndan alınmaktadır. Hindistan Dışişleri Bakanlığından izin aldıktan sonra başvuru yapan kişiye Hindistan gazeteci vizesi vermektedir.

Hindistan Dışişleri bakanlığının izni, yalnızca harici tanıtım bölümü açısından bir belgesel için izin niteliğindedir. Belgesel çekimi amaçlı Hindistan gazeteci vizesi alınırken gerekli yerlerde yerel izinler, yapımcılar tarafından doğrudan ilgili makamlardan alınmalıdır.

Film Çekimi Vizesi ile Hindistan'da Belgesel Çekilebilir Mi?

Film çekimi vizesi ile Hindistan’da belgesel çekilmesine izin verilmemektedir. Hindistan’da belgesel çekimi için gazeteci vizesinin alınması gerekmektedir.

Hindistan'da senaryoya dayanan kurgu bir film, dizi veya televizyon programı çekimine Hindistan film vizesi ile izin verilmektedir.

Hindistan Medya Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hindistan medya vizesi için gerekli evraklara şağıda listelenmiştir.

 • Hindistan vize başvuru formu : Eksiksiz, doğru bilgilerle ve yazım yanlışı yapılmadan online olarak doldurulmalıdır.
 • Pasaport : Vize bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır.
 • Fotoğraf : Standart pasaport fotoğrafı boyutlarında 2 adet olmalıdır.
 • İşveren yazısı : Başvuru sahibinin ziyaret amacının belirtildiği işveren tarafından yazılmalıdır.
 • Ekipman listesi : Fotoğrafçılar ve kameramanlar için ekipman listesi oluşturulmalıdır.
 • Basın kartı : Gazeteci akreditasyon kartının veya basın kimliğinin fotokopisi alınmalıdır.
 • Belgesel/film detaylarını içeren yazı : Sinopsis, ekip listesi ve çekim yerlerini içeren yazı yazılmalıdır.

Hindistan Gazeteci Vizesi için İşveren Yazısı Hangi Bilgileri İçermelidir?

Hindistan vizesi için işveren yazısının içermesi gereken bilgiler; vize başvurusunda bulunan kişinin tam iş unvanı, iş sorumlulukları ve düzenli olarak dahil olduğu işin niteliği ve seyahatin amacı şeklinde sıralanmaktadır.

Hindistan Basın Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Hindistan basın vizesi başvuru ücreti 83 dolar olarak belirtilmiştir. Hindistan basın vizesi ücretinin dolar cinsinde, nakit olarak ve tam tutarında Hindistan Konsolosluğu'nda ödenmesi gerekmektedir.

2022 yılı Hindistan vizesi için tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil Hindistan basın vizesi masrafları ortalama 190 dolar tutmaktadır.

Hindistan Cumhuriyeti Gazeteci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Hindistan Cumhuriyeti gazeteci vizesi ortalama 3-5 iş gününde çıkmaktadır.

Hindistan Medya Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hindistan medya vizesi başvuru takibi https://indianvisaonline.gov.in/visa/StatusEnquiry adresi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Hindistan medya vizesi başvuru takibi için ilgili yerlere kayıt ve pasaport numaraları ile giriş işlemi tamamlanmalıdır.

Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alınarak yapılan Hindistan medya vizesi başvurularının takibi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile yapılmaktadır.

Hindistan Medya Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Hindistan Medya Vizesi Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Hindistan Gazeteci Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Hindistan gazeteci vizesinin düzenlenme tarihinden itibaren 3 aylık bir geçerlilik süresi bulunmaktadır.

Basın Vizesi ile Hindistan'daki Yasak ve Korunan Bölgelere Nasıl Gidilir?

Basın vizesi ile Hindistan'daki yasak ve korunan bölgelere izin ile gidilmektedir. Hindistan’daki Jammu ve Keşmir ve kuzey doğu eyaletleri korunan bölgeler olarak bilinmektedir. Hindistan’da korunan bölgeleri ziyaret edecek gazetecilerin izin almaları gerekmektedir. Hindistan’da kısıtlı veya korunan bir alanı ziyaret etmek isteyen gazetecilerin Hindistan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla özel izin başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Hindistan korunan bölgelere girme izni doğrudan bir eyalet hükümeti veya başka bir makam tarafından alınırsa özel izin vermeye yetkili ise, başvuru İçişleri Bakanlığına havale edilir.

Gazeteci Vizesi ile Hindistan'da İşe Başlanabilir Mi?

Gazeteci vizesi ile Hindistan'da işe başlanamaz. Hindistan gazeteci vizesi ile sadece gazeteci vizesi süresince Hindistan'a gelme nedeni olan iş yapılabilmektedir. Hindistan’da temelli olarak çalışabilmek için Hindistan çalışma vizesinin alınması gerekmektedir.

Hindistan çalışma vizesi başvuruları gazeteci vizesi ile Hindistan'da bulunulan zamanda yapılamamaktadır. Hindistan çalışma vizesi için kişinin kendi ülkesine dönüp Hindistan'da çalışma vizesi başvuru işlemlerini başlatılması gerekmektedir.

Hindistan'a Turizm Amaçlı Seyahat Edecek Gazeteciler Turist Vizesi Mi Almalıdır?

Hindistan’a turizm amaçlı seyahat edecek gazeteciler, Hindistan turist vizesi almamalıdır. Resmi kurallara göre bir medya kuruluşu için içerik oluşturma, yönetme veya yayma sürecinde doğrudan veya dolaylı olarak yer alan herhangi bir profesyonel gazeteci olarak kabul edilen ve gazeteci olarak muamele gören kişilerin Hindistan'a yalnızca gazeteci vizesi ile girme zorunluluğu bulunmaktadır. Bir gazeteci, Hindistan'a seyahat etmek istese bile, gazeteci vizesine başvurması ve vize başvuru formunda ziyaret amacını tam olarak belirtilmesi gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: