Hindistan'da Asgari Ücret ve Maaşlar

2023'te Hindistan Asgari Ücret ve Meslek Maaşları

Hindistan'da ulusal asgari ücret uygulaması sadece belli sektördeki işçilere uygulanmakta, standart bir genel asgari ücret bulunmamakta ve ücretler eyaletler arasında farklılık göstermektedir.

Hindistan, 1948 tarihli Asgari Ücret Yasası ile belirli alanlarda çalışan vasıflı ve vasıfsız işçilere ödenmesi gereken asgari ücretleri belirlemiştir. Hindistan anayasası, temel bir yaşam standardını sağlamak ve herhangi bir beklenmedik durumda gereksinimlerini temin edebilmesi amacıyla bir işçi için asgari gelir düzeyinde bir yaşam ücreti tanımlamaktadır.

2020 yılı Ülke Ekonomileri Raporuna göre Hindistan, ortalama asgari ücret dünya sıralamasında 149 ülke arasında 128. sırada yer alırken, Türkiye 49. sıradadır. Ortalama ücretler kıyaslandığında Türkiye’deki asgari ücretin Hindistan’a oranla daha iyi bir düzeyde olduğu görülmektedir.

Hindistan'da işe kabul edilen ve yüksek nitelikli profesyonellere verilen Hindistan çalışma vizesi işlemleri için akredite acente Vizem.net üzerinden danışmanlık ve başvuru desteği alınabilmektedir.

Hindistan'da Asgari Ücret Ne Kadar?

Hindistan'da ulusal asgari ücret altındaki oranlarda hiçbir eyalet hükümetinin asgari ücreti sabitleyemeyeceğine karar verilmiştir. Hindistan'da 2022'de asgari ücretler için belirlenen sınır günlük 178 Hindistan rupisidir.

Hindistan’da işçilerin yetenek düzeylerine göre kalifiye, vasıflı veya vasıfsız şeklinde asgari ücret düzeyleri belirlenmiştir. Batı Bengal'de ortalama asgari ücret olarak günlük 580 Hindistan rupisi, Tamil Nadu’da 450 Hindistan rupisi ve Odişa’da günlük 350 Hindistan rupisi, Manipur’da 225 Hindistan rupisi ve Meghalaya’da ortalama 210 Hindistan rupisi kazanılmaktadır.

Hindistan Asgari Ücret Kaç Dolar?

2022 yılının haziran ayı itibariyle günlük 178 rupi olan Hindistan asgari ücreti, 2.28 dolara denk gelmektedir. Hindistan asgari ücret dolar cinsinden günlük 2.28 dolar civarındayken, Türk lirası bazında yaklaşık 39.40 Türk lirasına denk gelmektedir.

Hindistan'da Asgari Ücret Nasıl Hesaplanır?

Hindistan'ın asgari ücret ve maaş yapısı eyalet, eyalet içindeki kalkınma düzeyi, bölge, alan, endüstri, meslek ve beceri düzeyi gibi faktörlere göre farklılık göstermektedir.

Hindistan Cumhuriyeti'nde Ortalama Maaş Ne Kadardır?

Hindistan Cumhuriyeti’nde çalışan bir kişi ortalama ayda yaklaşık 31.900 rupi kazanmaktadır. Hindistan maaş skalası 8.080 rupi ile 143.000 rupi arasında değişmektedir.

2022 Yılında Hindistan'da Meslek Maaşları Nasıldır?

2022 yılında en fazla kazanan meslek grupları arasında program yöneticisi, sağlık danışmanı, proje müdürü, yaşam bilimleri danışmanı, veri bilimcisi yer almaktadır. Hindistan’da en az kazanan meslek grubu vasıfsız işçilerdir.

Hindistan’da maaşlar diğer Asya ülkeleri ve Türkiye ile kıyaslandığında daha düşük düzeyde seyretmektedir. Ortalama kazanç düzeyinin düşük olması Hindistan'da yaşam maliyetlerinin de düşük olmasından kaynaklanmaktadır.

Hindistan'da Doktor Maaşları Ne Kadar?

Hindistan'da Doktor Maaşları Ne Kadar?
Hindistan'da Doktor Maaşları Ne Kadar?

Hindistan'da doktor olarak çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 75.000 rupi ve yıllık 900.000 rupi kazanmaktadır. Hindistan doktor maaşları, farklı doktor branşları, kariyer düzeyleri, tecrübe seviyesi, cinsiyet gibi etkenler çerçevesinde 27.600 rupi ile 127.000 rupi arasında büyük ölçüde farklılık göstermektedir.

Hindistan'da Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Hindistan'da Hemşire Maaşları Ne Kadar?
Hindistan'da Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Hindistan'da hemşire olarak çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 24.700 rupi, yıllık 296.000 rupi kazanmaktadır. Hindistan’da farklı branşlardaki hemşirelik kategorileri, uzmanlık seviyesi, alınan eğitimler, deneyim süresi ve çalışma yeri gibi faktörlere bağlı olarak hemşire maaşları 13.300 rupi ile 37.300 rupi arasında değişmektedir.

Hindistan Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Hindistan Mühendis Maaşları Ne Kadar?
Hindistan Mühendis Maaşları Ne Kadar?

Hindistan'da mühendis olarak çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 29.700 rupi ve yıllık 356.000 rupi kazanmaktadır.Yabancı dile sahip olma, branş türü, uzmanlık, eğitim seviyesi, deneyim ve çalışılan şehir gibi faktörlere bağlı olarak Hindistan mühendis maaşları 13.700 rupi ile 47.200 rupi arasında değişmektedir.

Hindistan’da en çok kazanan mühendisler arasında yazılım mühendisliği 30.900 rupi ve makine ve elektrik mühendisliği 29.900 rupi kazanç düzeyiyle yer almaktadır. Hindistan bilgisayar mühendisliği maaş düzeyleri ise ortalama 21.000 rupi civarındadır.

Hindistan Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Hindistan Öğretmen Maaşı Ne Kadar?
Hindistan Öğretmen Maaşı Ne Kadar?

Hindistan'da öğretmen olarak çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 24.100 rupi, yılda 290.000 rupi kazanmaktadır. Farklı öğretim ve eğitim branşlarında uzmanlaşma, deneyim, sahip olunan sertifikalar, devlet ya da özel sektörde çalışma ve çalışma yeri gibi faktörlere bağlı olarak Hindistan öğretmen maaşları 11.800 rupi ile 37.700 rupi arasında değişiklik göstermektedir. Hindistan’da sosyal bilgiler öğretmeni 15.000 rupi civarında kazanırken, yazılım öğretmenliği ayda yaklaşık 50.000 rupi kazandırmaktadır.

Hindistan'da Polis Maaşı Ne Kadar?

Hindistan'da Polis Maaşı Ne Kadar?
Hindistan'da Polis Maaşı Ne Kadar?

Hindistan'da polis memuru olarak çalışan bir kişi genellikle ayda yaklaşık 19.000 rupi, yılda 228.000 rupi kazanmaktadır. Polis memuru maaşları,deneyime, becerilere, cinsiyete veya konuma göre 8.740 rupi ile 30.200 rupi arasında değişmektedir.

Hindistan'da En Çok Kazanan Meslekler Hangileridir?

Hindistan’da en çok kazanan meslekler aşağıda listelenmiştir.

 • İdari hizmet
 • İşletme yönetimi
 • Doktor
 • Hostes veya kabin memuru
 • Yeminli mali müşavir
 • Pilot
 • Havacılık mühendisi
 • Oyuncu
 • Şirket sekreteri
 • Avukat

Hindistan'da Asgari Ücret Yaşam Masrafları için Yeterli Midir?

Hindistan’da asgari ücret Asya ülkelerine kıyasla düşüktür ancak Hindistan’da yaşam maliyetleri ucuz sayılmaktadır. Hindistan'da yaşam maliyeti ortalama olarak Türkiye'den %12,96 daha düşüktür.

Hindistan’da market, yeme-içme ve diğer etkinliklerin maliyeti ülke genelinde oldukça tutarlı bir görünüm sergilemektedir. Hindistan’da yaşam maliyetindeki ana belirleyici unsur kira fiyatlarıdır. Hindistan'da kira ortalama olarak Türkiye'den %3.47 daha yüksektir. Hindistan’da asgari ücret yaşam masrafları için yeterli görünmemektedir. Hindistan’da ayda 20.000 rupi toplam geliri olan bir çift, herhangi bir Hint şehrinde iyi bir yaşam sürdürebilmektedir.

Hindistan 2022'de İşçi Alımı Yapıyor Mu?

Hindistan'daki küresel şirket içi merkezlerdeki işe alım faaliyetlerinin 2021'deki %27'lik büyümeye kıyasla 2022'de %31'lik bir büyüme kaydetmesi beklenmektedir. Hindistan’da 2022 yılında en çok sevkiyat elemanı, forklift operatörü, satış ve paketleme işçisi gibi meslek gruplarında alım yapılmaktadır.

Hindistan'da İş Fırsatları Nasıldır?

Hindistan’da yazılım, finans, teknoloji, pazarlama ve insan kaynakları gibi alanlarda gelişmiş sektörel firmalar bulunmakta ve oldukça çeşitli iş fırsatları sunulmaktadır. Hindistan'daki çalışma koşulları ve maaşlar batılı ülkelerden oldukça farklıdır. Hindistan'daki resmi çalışma haftası, pazartesiden cumartesiye, her gün sabah 10'dan akşam 6'ya kadar sürmekte ve fazla mesai bir norm olarak görüldüğü için çoğu yerel şirket çalışanlarına fazla mesai için tazminat ödememektedir. Hindistan'da çalışılan yere göre, 15 ila 20 ücretli resmi tatil varken, Hintli çalışanlar ayrıca en az 12 gün ücretli izin alabilmektedir; gurbetçilerin genellikle yılda 18 ila 30 gün ücretli izin hakkı bulunmaktadır.

Hint kültüründe hiyerarşilerin önemi günlük çalışma ortamında da görülebilmekte, farklı yönetim seviyelerindeki insanlara farklı davranılmakta ve üstlerin diğer çalışanlara karşı davranışları batılı bir bakış açısından bakıldığında kaba bir görünüm sergilemektedir.

Hindistan’da kadınlar büyük ölçüde en düşük ücretler ödeyen tarımsal faaliyetlere ve hizmetçi uğraşlara yönlendirilmektedir. Yoksulların çoğu için ana istihdam alanlarından Bombay, Ahmedabad ve Coimbatore şehirleri Hindistan’da çalışma şartları açısından ağır işlerin bulunduğu ve geleneksel fabrika yoğunluğuna sahip pamuklu tekstil endüstrisinin ön planda olduğu bölgelerdir.

Hindistan'da Çalışmak için İş İlanları Nereden Takip Edilir?

Hindistan’da çalışmak için iş ilanlarının takip edileceği yerler aşağıda verilmiştir.

 • Naukri
 • Monster India
 • LinkedIn
 • Shine
 • TimesJobs
 • Indeed
 • Glassdoor
 • Freshersworld
 • MNC Owned Job Sites
 • Upwork

Hindistan’da çalışmak için gazetelerin ve istihdam web sitelerinin iş fırsatları bölümleri, Hindistan'ın her yerinde Hindistan iş ilanları sunmasına ek olarak yurt dışında da binlerce pozisyonun reklamını yapmaktadır.

Türkiye'den Hindistan'a Çalışma Amacıyla Nasıl Gidilir?

Hindistan’a çalışma amacıyla gitmek isteyen kişilerin öncelikle Hindistan’da bir işe başvurması ve kabul edilmesi gerekmektedir.

Hindistan’daki kurumdan kabul alındıktan sonra Hindistan çalışma vizesi başvurusu için hazırlıklara geçilmesi uygundur. Hindistan çalışma vizesi başvurusu için öncelikle https://indianvisaonline.gov.in/visa/Registration adresinden online vize işlemlerinin yapılması, ardından başvuru sahibinin ikamet ettiği ilin yetki alanında bulunduğu Hindistan Konsolosluğu'nda biyometri işlemleri, Hindistan çalışma vizesi ücretinin ödenmesi gibi vize işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

Vizem.net, Hindistan'dan bir iş teklifi almış olan kişilere çalışma vizesi başvurularında online vize başvuru formunun doldurulmasından vize takip işlemlerine kadar olan tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: