İrlanda hakkında bilgiler

İrlanda'ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İrlanda Kuzey Atlantik’te bir ada ülkesidir. Büyük Britanya’dan doğusundaki Kuzey Kanalı, St. George Kanalı ve İrlanda denizi ile ayrılmaktadır. İrlanda Britanya adalarının en büyük 2. Adası, Avrupanın en büyük 3. ve dünyanın en büyük 20. Adası olarak bilinmektedir.

İrlanda Birleşik Krallığa komşu olmaktadır. İrlanda Cumhuriyeti parlamenter demokrasi ile yönetilmektedir. İrlanda’nın nüfusu 4,937,786’dır. İrlanda’da nüfusun çoğunluğu İrlanda’nın başkenti olan Dublin şehrinde yaşamaktadır.

İrlanda Nerededir?

İrlanda Kuzeybatı Avrupa’dadır. İrlanda’nın sadece Büyük Krallık’a sınırı vardır. İrlanda’nın batısında Atlas Okyanusu, doğusunda İrlanda denizi, Güneydoğusunda St. George Kanalı, Güneyinde ise Kelt Denizi vardır.

İrlanda’ın Çin’e 8,180 km, Hindistan’a 8,013 km, Amerikaya 6,650 km, Endonezya’ya 12,144 km, Pakistan’a 6,562 km, Brezilya’ya 8,571 km, Rusya’ya 5,990 km, Türkiye’ye 4,531 km uzaklığı bulunmaktadır.

İrlanda’da Bonny Glen Wood, Avondale Forest Park, Castlewellan Forest Park, Derrycarne Wood gibi birçok ormanlık alan bulunmaktadır. İrlanda’da Carrauntoohil, Mount Brandon, Lugnaquilla, Galtymore, Mullaghcleevaun, Mangerton Mountain dağları bulunmaktadır.

İrlanda Hangi Kıtadadır?

İrlanda Avrupa kıtasında yer almaktadır. İrlanda Avrupa kıtasının batısında bulunmaktadır ve Avrupa kıtasının en büyük 2. adasıdır.

İrlanda Nüfusu Ne Kadardır?

İrlanda nüfusu Birleşmiş Milletler verisine göre 4,937,786 olarak 2020 yılında kayıt edilmiştir. İrlanda dünyanın en büyük 124. Avrupanın en büyük 26. nüfusuna sahiptir.

İrlanda’nın nüfusu dünya nüfusunun %0,6’sıdır. İrlanda’da nüfus sayımı 5 yılda bir yapılmaktadır. İrlanda nüfusunun artışı yıllık ortalama % 0.5’tir.

İrlanda 2010 senesinde 4.554.321 nüfusa sahiptir. İrlanda nüfusu 2015 yılında 4.652.425’e ulaşmıştır. İrlanda nüfusu 2015 yılında %0,43 oranında büyümüştür. İrlanda nüfusu 2020 yılında bir önceki yıla göre %1.9 oranında artış göstermiştir.

İrlanda’nın yaşam kalitesi yıldan yıla artmaktadır. İrlanda’da 2021 yılında yaşam beklentisi 2020 yılına oranla %0.18 artış ile 82.51 yıl olmuştur.

BM araştırmasına göre İrlanda dünyada yaşam kalitesi yüksek olan 2. ülke olmaktadır. İrlanda Avrupa en yüksek yaşam kalitesine sahip olmaktadır.

İrlanda Koordinatları Nedir?

İrlanda 53 derece 26 dakika Kuzey paraleli 6 derece 15 dakika Batı meridyenidir.

İrlanda Zaman Dilimi Nedir?

İrlanda’nın zaman dilimi GMT+1’dir. GMT Britanya adalarının zaman dilimi olarak kabul edilmektedir. İrlanda dışında Birleşik Krallık, Kanarya adaları, İzlanda ülkeleri de GMT zaman dilimini kullanmaktadır.

İrlanda ve Türkiye Arasındaki Zaman Farkı Nedir?

İrlanda ile Türkiye arası saat farkı 2 saattir. İrlanda saati Türkiye saatine göre 2 saat daha geriden gelmektedir.

İrlanda Resmi Dili Nedir?

İrlanda Cumhuriyeti’nin resmi dili İrlandaca ve İngilizcedir. İrlanda’da bir İrlanda anadili olan İngilizceyi nüfusun %99 konuşmaktadır.

İrlanda dili Gaeltacht adı verilen İrlanda’nın batı kıyılarındaki bazı bölgelerde yoğunlaşmıştır ve İrlanda nüfusunun sadece %1.8’i İrlandacayı günlük bir şekilde kullanmaktadır.

İrlanda’da devlet işlerinde hem İngilizce hem de İrlandaca mevzuatın olması gerekmektedir.

İrlanda’da Konuşulan Diller Nelerdir?

İrlanda’da konuşulan diller aşağıda listelenmiştir.

 • İrlandaca nüfusun %1.8’i
 • İngilizce nüfusun %99’u
 • Litvanca
 • Fransızca
 • Lehçe
 • Romence
 • İspanyolca
 • Almanca

Merkezi İstatistik Ofisine (STK) göre İrlanda’da evlerde konuşulan İngilizce ve İrlandaca dışında şu anda yaklaşık 182 dil vardır. Litvanca, Fransızca ve Lehçe, İrlanda’da İngilizce konuşmayanlar tarafından en yaygın konuşulan dillerdir.

Ancak İrlanda’nın tamamında en yaygın kullanılan yabancı dil Lehçe’dir ve onu Fransızca, Romence, Litvanca, İspanyolca ve Almanca izlemektedir.

İrlanda’ya gidecek kişinin rahat iletişim kurabilmesi için İngilizce bilmesi yeterlidir.

İrlanda Telefon ve Ülke Kodu Nedir?

İrlanda telefon kodu +353’tür. Türkiye’den İrlanda’yı arayabilmek için 00 çıkış kodunu girdikten sonra İrlanda’nın alan kodu olan 353’ü girdikten sonra 9 haneli telefon numarası yazılması gerekmektedir.

İrlanda Plakası Nedir?

İrlanda plakası “IRL”dir. İrlanda plakası Avrupa yönergelerine göre oluşturulmaktadır. İrlanda plakasının solunda Avrupa Bayrağının on iki yıldızını içeren mavi dikey şerit ve altında İrlanda ülke tanımlayıcısı bulunmaktadır.

İrlanda plakasında ilk önce 3 basamaklı yıl daha sonra bir ya da iki karakterli ilçe tanımlayıcısı daha sonra şehirde kayıtlı olan 6 haneli sıra numarası yazmaktadır.

İrlanda’da 2020 yılında 45.505 araç kayıtlı olduğu bilinmektedir.

İrlanda İnternet Uzantısı Nedir?

İrlanda internet uzantısı kodu “.ie” dir.

İrlanda internet uzantısı ile 31 Aralık 2019 yılında 290.958 internet sitesi bulunmaktadır.

İrlanda internet uzantısını alabilmek için, kimlik kartı, pasaport, ikamet kaydı gibi belgeler kullanılmaktadır.

İrlanda Başkenti Neresidir?

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Dublin İrlanda’nın kültür ve ticaret merkezidir.

İrlanda nüfusunun 2020 yılı verisine göre 1,42 Milyonu Dublin’de yaşamaktadır. Dublin şehri Liffey Nehri ikiye bölmektedir. Dublin şehrinin kuzey tarafında, 18.yüzyılda inşa edilmiş Gürcü evleri bulunmaktadır.

Dublin şehrinin ilk yerleşim yeri Ath Cliath olmuştur. Dublin tarihi 8. ve 9. yüzyılda olan Viking akınları ile başladığı kayıtlara geçmiştir. Dublin 11.yüzyılda İngiltere ile yaptığı ticari işler sebebiyle zenginleşmiş ve 4.000 nüfusa ulaşmıştır. Dublin 1190’da yangın sebebi ile zarar görmüştür.

Dublin’e 13. yüzyılda kale inşa edilmiştir ve ilk belediye başkanı 1220 yılında atanmıştır. Dublin 1317 yılında İskoçların saldırısına uğramıştır buna rağmen 13.yüzyılın sonunda nüfusu 8.000 kişiye ulaşmıştır. İrlanda şehirleri arasında Dublin dil okulları açısında en çok tercih edilen şehirdir.

İrlanda’nın Şehirleri Nelerdir?

İrlanda şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 1. Dublin
 2. Antrin
 3. Cork
 4. Down
 5. Galway
 6. Londonderry
 7. Kildare
 8. Meath
 9. Limerick
 10. Tyrone

İrlanda’nın Cork şehri 187 km2 ile yüzölçümü geniş şehri olarak bilinmektedir. Dublin yüzölçümü ise 177,8 km2’dir.

İrlanda’da 2020 yılında kaydedilen 1,42 milyon ile en yüksek nüfusa sahip olan şehir Dublin’dir.

İrlanda’da 179.000 nüfuslu Tyrone İrlanda’nın en düşük nüfusuna sahiptir.

İrlanda’nın en eski şehri Waterford şehridir.

İrlanda’da Galway şehri yılda ortalama 2.874,59 mm yağış ile en çok yağış alan hava istasyonudur.

İrlanda’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Aşağıda İrlanda’da gezilecek yerler listelenmiştir.

 • Moher Kayalıkları
 • Grafton Caddesi
 • Killarney Ulusal Parkı ve Muckross Evi ve Bahçeleri
 • Kells Kitabı ve Trinity Koleji
 • Kilmainham Gaol
 • Kerry Yüzüğü
 • Glendalough
 • Powerscourt Evi ve Bahçeleri
 • Küçük Dublin Müzesi
 • Cashel Kayası
 • Blarney Kalesi ve Blarney Taşı
 • Kinsale
 • Dingle Yarımadası ve Vahşi Atlantik Yolu
 • Aziz Stephen Yeşili
 • Buntarry Kalesi ve Halk Parkı
 • The English Market
 • Aran Adaları

Moher kayalıkları, İrlanda’nın en çok ziyaret edilen doğal güzelliği olarak bilinmektedir. Moher Kayalıkları 8 km boyunca uzanır ve en yüksek noktaları yaklaşık 214 metre yüksekliğinde olduğu bilinmektedir.

Grafton caddesi, Dublin şehrinin en canlı caddesidir. Grafton caddesinde alışveriş mağazaları, sokak çalgıcıları ve kafeler bulunmaktadır.

Muckross evleri 19. yüzyılda inşa edilmiştir.

Trinity Koleji, İrlanda’da kurulan en eski üniversitedir. 1592 yılında Kraliçe I. Elizabeth inşa ettirmiştir.

Kilmainham Gaol, 1916 yılında çıkarılan ayaklanmada vatana ihanet suçundan hapishanede mahkum edilen kişiler daha sonra Kilmainham bahçesinde idam edilmişlerdir.

Dublin Müzesi, Dublin tarihinden birçok şeyin bulunduğu ve Dublin tarihini öğrenmek için ziyaret edilmesi gereken bir müzedir. Dublin müzesi İrlanda gezilecek yerler listesinde üst sıralarda yer almaktadır.

Cashel Kayası, Yüksek Haç ve Romanesk Şapeli, 12. yüzyıldan kalma yuvarlak kule, 13. yüzyıldan kalma Gotik katedrali ve 15. yüzyıldan kalma bir kale bulunmaktadır.

İrlanda Yüzölçümü Nedir?

İrlanda yüzölçümü 84.421 kilometrekaredir. İrlanda yüzölçümü ve bulunduğu kıta açısından turist çekebilmektedir.

İrlanda’nın nüfus yoğunluğu 2011 yılında 67 kişi iken 2016 yılında kilometrekare başına 70 kişiye yükselmiştir. İrlanda’nın kentsel bölgelerinde kilometrekare başına 2.008 kişi düşmektedir. İrlanda yüzölçümüne göre dünyanın en büyük 120. ülkesidir.

İrlanda Ekonomisi Nasıldır?

İrlanda ekonomisi, açık pazar ekonomisidir. Ekonomik Özgürlük Endeksi dünya sıralamasında İrlanda ekonomisi 5. sırada yer almaktadır. İrlanda ekonomisi yurtdışından en çok yüksek miktarda direkt yatırım alan ekonomidir.

İrlanda IMF’nin 2020 yılında yaptığı kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 186 ülkeden 4. olmuştur, Dünya Bankası’nın 2020 yılında yaptığı kişi başına düşen milli gelir sıralamasında da 187 ülke arasında yine 4. olmuştur. İrlanda ihracat miktarı 2019 yılında 220 milyar dolar, İrlanda ithalatı miktarı ise 2019 yılında 98 milyar Dolar olmuştur.

İrlanda’da kişi başına düşen milli gelir yıllık bazda 89 bin €’dur.

İrlanda Gayrı Safi Yurtiçi Hasılatının %2’si arpa, patates, mantar ve buğday gibi tarım ürünleri oluşturmaktadır. İrlanda’da 5 milyon hektarlık tarım arazisi İrlanda ekonomisi için önem taşımaktadır.

Turizm, İrlanda ekonomisine her yıl 3,9 milyar Euro katkı sağlamaktadır.

Ticaret, İrlanda ekonomisine 2009 yılında 270 milyar Euro katkı sağlamıştır. İrlanda’da ticaret yapan ortaklar İngiltere, Amerika, Belçika, İspanya, Almanya, Hollanda ve Fransa’dır.

İrlanda ekonomisine katkı sağlayan ticari mallar arasında kimyasallar, eczacılık ve tıbbi ürünler bulunmaktadır.

Sanayi üretimi, İrlanda Gayrı Safi Yurtiçi Hasılatının %29’una oluşturmaktadır.

İrlanda Kişi Başına Milli Gelir Ne Kadardır?

İrlanda’da kişi başına düşen milli gelir 70.010 Dolardır. İrlanda asgari ücreti 1,656,20 Euro’dur.

İrlanda’da kişi başına düşen milli gelir 2016 yılında 2015 yılına oranla %1,94 artışla 63,197 Dolar olmuştur. İrlanda kişi başına düşen milli gelir 2017 yılında 2016 senesine oranla %10,48 artmış 69,822 dolara çıkmıştır.

İrlanda Para Birimi Nedir?

İrlanda para birimi “Euro”dur. İrlanda’da para birimi 2002 yılına kadar İrlanda Sterlini kullanılmıştır. İrlanda sterlini genellikle “£” sembol ile gösterilmektedir.

İrlanda GSYIH Ne Kadardır?

İrlanda’da 2019 yılı verilerine göre Gayrı Safi yurtiçi Hasıla (GSYIH) 388,7 milyar ABD dolarıdır. İrlanda GSYIH sıralamasında OECD ve Ab-27 sıralamasında 4. sırada yer almaktadır.

İrlanda İnsani Gelişmişlik Endeksinde Kaçıncı Sıradadır?

BM tarafından yapılan İnsani Gelişmişlik Endeks verilerine göre İrlanda dünyada yaşam kalitesi yüksek olan 3. ülkedir.

İnsani gelişmişlik endeksinin 2. sırasında İsviçre 4. sırasında ise Almanya bulunmaktadır.

İrlanda’nın 2019 yılında İnsanı gelişmişlik endeks değeri 0,955’tir.

İrlanda’nın İnsani Gelişmişlik Endeks değerleri 1990 yılı ile 2019 yılı arasında %23,5 artarak 0,773’ten 0,955’e yükselmiştir.

İrlanda’nın insani gelişim endeksinin artmasının sebebi eğitimde, sağlıkta ve kişi başına düşen gelir ile alakalıdır.

İrlanda Mutluluk Sıralamasında Kaçıncıdır?

İrlanda Mutluluk Sıralamasında 2021 yılına göre 13. sırada yer almaktadır. BM Dünya Mutluluk Raporunda 2021 yılına göre 12. sırada Avusturalya, 14. sırada ise Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır.

İrlanda’da kişi başına düşen gelirden, beklenen yaşam süresi, sosyal yardımların olması, özgürce seçim yapabilme hakları, cömert olunması gibi etkenler İrlanda’nın mutluluk sıralamasını etkilemektedir.

İrlanda Ordusu Nasıldır?

İrlanda ordusunda 2016 yılında Mayıs ayı itibariyle kalıcı olarak 7300 kişi görev yapmıştır. İrlanda güncel ordudaki asker sayısı 8.751’dir. İrlanda ordusu bütçesi yıllık yaklaşık 780 milyon Euro’dur.

İrlanda’da ordusunda; Steyr AUG, USP, AWM, AL 92 Sniper, FN FAL, MG2, M203, AT4 silahları kullanılmaktadır.

İrlanda Politikası Nasıldır?

İrlanda Cumhuriyeti çok partili parlamenter sistem ile yönetilmektedir. İrlanda Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Micheál Martin’dir. İrlanda 2020 genel seçimlerinde ilk sırada yer alan parti % 25.5 oyla Fine Gael olmuştur.

İrlanda Cumhurbaşkanı, Hükümet, Parlamento ve yargının yetkileri İrlanda Anayasası ile belirlenmektedir. İrlanda’da Cumhurbaşkanı halk oylaması ile gerçekleşmektedir. İrlanda cumhurbaşkanlığının süresi 7 yıldır.

İrlanda Parlamentosunda 949 üye bulunmaktadır. İrlanda politikası İrlanda anayasası çerçevesinde düzenlenir. İrlanda anayasası 50 maddeden oluşmaktadır.

İrlanda’nın Dahil Olduğu Uluslararası Anlaşmalar Nelerdir?

İrlanda’nın dahil olduğu uluslararası anlaşmalar aşağıda listelenmiştir:

 1. 1 Ocak 1995 yılından beri WTO üyesi
 2. 1972 yılında Katılım anlaşması imzalandı ve Avrupa Birliğine katıldı.

İrlanda’nın Sembolleri Nelerdir?

İrlanda’nın sembolleri aşağıda listelenmiştir:

 • Yonca
 • Yılan
 • Harp
 • Claddagh
 • İngiliz Haçı
 • Kelt Düğümü
 • St. Brigid Cross
 • Cüce Cin

İrlanda Kızılı Ne Anlama Gelir?

İrlanda nüfusunun yaklaşık %10’u kızıldır. İrlanda dünyadaki kişi başına en yüksek kızıl saçlı insana sahiptir.

İrlanda’da kızıl saçların oluşmasına etki eden MC1R geninin taşındığını bilinmektedir.

İrlanda Bayrağı Nasıldır?

İrlanda’nın bayrağı dikdörtgen şeklinde olması gerekmektedir. İrlanda bayrağının uzunluğu 1:2 en boy oranında olması gerekmektedir. İrlanda bayrağı yeşil, beyaz ve turuncu renklerinden oluşmaktadır.

İrlanda bayrağındaki yeşil renk Roma Katoliklerini, turuncu renk azınlık Protestanları ve beyaz renk ise İrlanda’daki Protestanlar ve Katolikler arasında kalıcı bir barış ve birlik umudu anlamına gelmektedir. Yeşil, beyaz ve turuncu, renkli İrlanda Bayrağı birlik ve beraberliği sembolize eder.

İrlanda Avrupa Birliği Ülkesi Midir?

İrlanda 1 Ocak 1973 tarihinde Avrupa Birliği’ne katılmıştır. İrlanda Avrupa Birliği (AB) nüfusunun %0,9’unu oluşturmaktadır.

İrlanda’nın Avrupa Parlamentosu’nda 11 sandalye hakkı vardır. İrlanda AB Konseyinin başkanlığını 1975-2013 yılları arasında 7 kere yapmıştır.

İrlanda Avrupa Birliğine girmesi İrlanda ekonomisine katkı sağlamıştır.

1973 yılından 2018 senesine kadar İrlanda AB fonlarından 40 milyar Euro’nun alıcısı olmuştur. İrlanda’nın 2010 yılında yaşadığını kriz AB ülkesi olduğu için toparlanmasına katkı sağlanmıştır.

İrlanda Bir Schengen Ülkesi Midir?

Hayır, İrlanda bir Schengen ülkesi değildir. İrlanda Devleti, Schengen ülkeleri arasında yer almaz. Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarında bulunan Schengen vizesi ile İrlanda’ya giriş yapılamaz.

İrlanda NATO Üyesi Midir?

Hayır, İrlanda NATO üyesi değildir. İrlanda ve NATO ilişkileri 1999 yılında Barış için Ortaklık programına ve Avrupa Atlantik Ortaklık Konseyine imza atmasıyla başlamıştır. 2013 yılında İrlanda’nın NATO’ya katılmasını isteyen Fine Gael partisi NATO ile katılım müzakereleri ile ilgili önergeyi kabul etmiştir.

İrlanda NATO’ya katılım sağlamamıştır ve NATO ekipmanlarından ve Avrupa askeri radar tespit sisteminden yararlanmamaktadır.

İrlanda’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

İrlanda’da trafik akışı soldandır. İrlanda halkının çoğunluğu otobüs ile seyahat etmektedir. Ayrıca İrlanda ulaşım masrafları şehirlerarası otobüsleri için 15 € ve 35 € arasında değişmektedir.

İrlanda’da trafik yoğunluğu bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. İrlanda’da en çok trafiğin yoğun oluğu şehir başkent olan Dublin şehridir. İrlanda’da Dublin’de Salı ve Çarşamba günleri saat 8’de trafiğin yoğun olduğu saat dilimidir.

İrlanda’da Dublin şehrinden en az trafik yoğunluğu Pazar günü gözükmektedir. İrlanda’da trafik yoğunluk oranı 2021 yılında ortalama olarak Dublin’de % 38, Limerick’de % 28, Cork’da %26 oranındadır.

2020 yılında İrlanda trafik yoğunluk oranları çok daha yüksek olduğu (Dublin % 48, Limerick % 31, Cork % 33) göz önüne alınırsa trafiğin sorun olmaktan çıkarılması için ciddi çabalar olduğu görülebilmektedir.

İrlanda’da 2020 senesinde 148 kişinin ölmesiyle sonuçlanan 137 trafik kazası yaşanmıştır. İrlanda’da yaralanmalı çarpışmanın oranı 2020 yılında 209 yılına göre 4.120’ye %25’lik bir düşüş yaşanmıştır.

İrlanda’da 2002 yılından beri ceza puanı sistemini kullanmaktadır. İrlanda’da 3 yıllık süre içerisinde 12 ceza puanı alırsanız 6 ay boyunca araç kullanma hakkınız elinizden alınmaktadır.

İrlanda’da para cezası gerektiren trafik cezalarında 56 gün içerisinde ödeme yapmanız gerekmektedir. İrlanda’da hız suçları, sigorta suçları, emniyet kemeri suçları ve dikkatsiz sürüş hataları ceza puanı ile sonuçlanmaktadır. Devletin sağladığı İrlanda’da ulaşım hizmetleri belirli bir düzen içerisinde yürütülür

İrlanda Eğitim Sistemi Nasıldır?

İrlanda Eğitim bakanlığının verilerine göre İrlanda Cumhuriyeti eğitim için 2021 yılında 8.9 milyar € bütçe ayırmıştır. İrlanda 2018 yılında yapılan son OECD Eğitim sıralamasında 77 gelişmiş ve gelişmekte olan ülke arasından 12. olarak önemli bir başarı elde etmiştir.

İrlanda’nın eğitim sistemi ilk, ikinci ve üçüncü düzey eğitim sisteminden oluşmaktadır. İrlanda’da üniversiteler her yıl Ekim- Aralık ve Ocak- Nisan olarak iki dönem eğitim vermektedirler. İrlanda’da üniversitelerde her dönem 13 haftadan oluşmaktadır.

2021 senesinde Dünyadaki en iyi üniversitelerin arasında 101.sırada Trinity College Dublin bulunmaktadır. İrlanda’da eğitim görmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İrlanda eğitim vizesi almakla yükümlüdür.

İrlanda Sosyal Yapısı Nasıldır?

İrlanda’da birçok toplumsal yapı ve kültür bulunmaktadır. İrlanda halkı için canlı yaşamak, dans etmek İrlanda kültüründe önemli yer tutmaktadır. İrlanda toplumunda eğitimi ya da zenginlik düzeyinden daha çok kişinin çabalarına çalışmasına bakılmaktadır. Avrupa İstatistik Kurumu verisine göre İrlanda’da boşanma oranı Avrupa’daki en düşük boşanma oranlarından biri olmaktadır. İrlanda’da boşanma oranı her 1000 kişide yılda %0,6 oranındadır.

İrlandalı kişiler sohbet etmekten keyif alır ve misafirperver toplum yapısına sahiptirler. İrlanda’nın ada ülkesi olması İrlanda sosyal yapısını etkilemiştir, böylece İrlandalılar daha sıcak kanlıdır.

Merkezi İstatistik verilerine göre İrlanda, Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde 2017 senesinde 71,3 puan ile 7. sırada yer almıştır.

İrlanda, Avrupa Birliği’nde en yüksek “toplu suç” düzeyine sahip ülkedir. Avrupa Suç ve Güvenlik Araştırmasının yaptığı ankete göre AB’deki en yoğun suç noktalarının İrlanda, İngiltere, Estonya, Hollanda ve Danimarka olduğu belirlenmiştir. İrlanda ayrıca AB’de üçüncü en yüksek hırsızlık oranına sahip ülkedir.

İrlanda Kültürel Yapısı Hakkında Ne Bilinmelidir?

İrlanda kültürü coğrafi konumundan kaynaklı birçok kültürden etkilenmiştir. İrlanda kültürü İskoç, İngiliz, Anglo Norman kültürlerinden etkilenmiştir.

İrlanda kültüründe Aziz Patrick günü, bar kültürü, trad müziği, dans, mitolojiler, patates, edebiyat, Kelt Pagan festivalleri, Croagh patrick hac ziyareti ve spor İrlanda kültürü için önemli rol oynamaktadır.

İrlanda’nın Ünlü Sanatçıları Kimlerdir?

İrlanda’nın ünlü sanatçıları aşağıda listelenmiştir:

 • Anna Doran
 • Conor O’Leary
 • Paul Henry
 • Norah McGuinness
 • Maser
 • Louis le Brocquy
 • Duncan Campbell
 • Charles Jervas
 • Jack Butler Yeats
 • Sir John Lavery
İrlandalı Önemli Beş Yazar

Aşağıda İrlanda için önemli yazarlar listelenmiştir:

 • Samuel Beckett
 • James Joyce
 • Oscar Wilde
 • George Moore
 • Sean O’Casey

Tarihi akımlardan etkilenen İrlanda edebiyatı çok sayıda uluslararası başarı göstermiş esere ev sahipliği yapmaktadır.

İrlandalı Önemli Beş Şarkıcı

Aşağıda İrlanda için önemli şarkıcılar listelenmiştir:

U2 Christy Moore Enya Poglar Dublinliler

Dünya çapında başarı elde etmiş İrlanda müziği ve şarkıları bulunmaktadır.

İrlandalı Önemli Beş Film

Aşağıda İrlanda için önemli filmler listelenmiştir:

Barry Lyndon Ölü Anne Devlin Aran Adamı Açlık

20. yüzyılda İrlanda sineması büyük ilerleme kaydetmiştir.

İrlanda’da Suç Oranları Nasıldır?

İrlanda’da suç oranı 2019’da bildirilen cinsel suçlarda 2018’e göre % 7,1 artış oldu. İrlanda’da toplam cezai zarar 2019’da % 3,2 ve toplam asayiş suçu 2019’da % 4,3 arttı ve hırsızlık % 6,3 azaldı.

İrlanda’da işlenen cinayet oranı 2019 yılında 71 iken 2020 yılında 59’a düşmüştür. İrlanda’da 2019 yılında işlenen cinayet oranı 2020 yılında %16.9 azalmıştır.

İrlanda’da 2019 yılında 3,263 cinsel suç kaydedilmiştir. İrlanda’da kaydedilen cinsel suç oranı 2019 yılına göre 2020 yılında 3,114 kişiye düşmüştür. İrlanda’da 2019’da işlenen cinsel suç oranları 2020 yılında %4.6 oranında azalmıştır.

İrlanda’da işlenen soygun ve gasp suçları 2019 yılında 2,419 olarak kaydedilmiştir. İrlanda’da kaydedilen 2020 yılındaki soygun ve gasp suçu 2,306’ya düşmüştür. İrlanda’da 2019 yılında kaydedilen soygun ve gasp suçları oranı 2020 yılında %4.7 oranında azalmıştır.

İrlanda’da işlenen hırsızlık suçu 2019 yılında 67,320 olarak kaydedilmiştir. İrlanda’da hırsızlıkla ilgili 2020 yılında 67,038’e düşmüştür. İrlanda’da işlenen hırsızlık suçu 2019 yılına oranla 2020 yılında %0.4 oranında azalmıştır.

İrlanda’da işlenen dolandırıcılık ve aldatma suçu 2019 yılında 6,872 olarak kaydedilmiştir. İrlanda’da dolandırıcılık ve aldatma suçu sayısı 2020 yılında 7,898’e artmıştır. İrlanda’da 2019 yılında kaydedilen dolandırıcılık ve aldatma suçu 2020 yılında %14.9 oranında artmıştır.

İrlanda’da silah ve patlayıcıyla işlenen suçlar 2019 yılında 2,497 olarak kaydedilmiştir. İrlanda’da silah ve patlayıcıyla işlenen suçlar 2020 yılında 2,778’e artmıştır. İrlanda’da 2019 yılında ölçülen silah ve patlayıcıyla işlenen suç oranı 2020 yılına göre %11.3 artmıştır.

UNODC verilerine Dünya cinayet suçları ortalaması 6.2/100.000 iken bu oran İrlanda’da 1,48/100.000 ile dünya ortalamasının oldukça altındadır. İrlanda suç oranları, Avrupa Birliği ülkeleri suç oranı ortalamasından da düşüktür.

İrlanda’nın Dublin kentinin suç endeksi 50.06 iken Türkiye’nin İstanbul şehrinin suç endeksi 47,49’dur. Dublin’in güvenlik endeksi 49.94 iken İstanbul’un güvenlik endeksi 52.51 oranındadır.

İrlanda’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

İrlanda’nın yaşam koşulları, insani gelişim endeksi verilerine göre oldukça yüksektir. İrlanda iklimi ılıman bol yağış alan iklimdir. İrlanda’da en soğuk aylar Ocak ve Şubat ayıdır. İrlanda’da iş olanağı en çok hizmet sektöründedir.

İrlanda’da hava kirliliğinden kaynaklı ölüm sayısı tahmini 1300 kişidir. İrlanda’da evsel katı yakıtların yanmasından kaynaklanan hava kirliliğine sebep olan PM10 ve PM2.5’tir. İrlanda insani yaşam endeksi sıralamasında 13. Sırada yer almaktadır. İrlanda’daki sağlık hizmeti AB ile aynı düzeydedir. İrlanda’da sağlık hizmetlerinin yaklaşık %72’si İrlanda devleti tarafından sağlanmaktadır. İrlanda AB ülkelerine göre hizmet, çocuk bakım, ulaşım ve kira gibi konular %25 oranında daha pahalıdır.

İrlanda’da çocuk bakımı ve barınma gibi durumlarda İrlanda Devleti daha az destek vermektedir. İrlanda’da bulunan konut sayısı İrlanda nüfusuna yetmemeye başlamıştır ve bu durum kira fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır.

İrlanda Cumhuriyeti ekonomisi gelişmiş ülke kategorisinde yer almakla birlikte, ileri teknoloji, yaşam bilimleri, finansal servisler ve tarımsal endüstriye odaklanmaktadır. İrlanda ekonomisi, açık bir ekonomidir. Ekonomik Özgürlük Endeksi dünya sıralamasında 5. sırada yer almaktadır. İrlanda ekonomisi yurtdışından en çok yüksek miktarda direkt yatırım alan ekonomidir.

İrlanda’da trafik 2021 yılında Dublin’de % 38, Limerick’de % 28, Cork’da %26 oranındadır. 2020 yılında bu oranların çok daha yüksek olduğu (Dublin % 48, Limerick % 31, Cork % 33) göz önüne alınırsa trafiğin sorun olmaktan çıkarılması için ciddi çabalar olduğu görülebilir.

İrlanda’da son yıllarda araç alım sayısı artış olmuştur ve bu durum trafik kazaları ve trafik yoğunluğunun artmasına sebep olmuştur.

İrlanda Mimari Yapısı Nasıldır?

İrlanda mimarisi taş devri dönemine kadar dayanmaktadır. İrlanda’da birçok Gürcü ve kır evleri bulunmaktadır. İrlanda’da birçok Gotik, neo-gotik ve katedraller bulunmaktadır. İrlanda mimarisi 18. Yyüzyılda Palladyan mimarisinden etkilenmiş, 18. Yüzyılın ortalarında ise Georgian mimari akımından etkilenmiştir.

İrlanda’nın yerel mimarisi kır evlerinden oluşmaktadır. İrlanda’nın 20. Yüzyılda ekonomisinin büyümesi İrlanda mimari yapısına etki etmiştir. 20. Yüzyıl İrlanda mimarisi teknolojik ve modern mimari yapılar gözükmeye başlamıştır.

Andrew Devane İrlanda mimarisi için Georgian stili yapılar tasarlamıştır. Thomas Duff, İrlanda’nın kuzeydoğusunda yer alan katedrallerin ve kiliselerin çoğunu tasarlayan kişidir, çalışmalarında Gotik tarzı kullanmıştır.

Leinster House İrlanda’da palladyan mimarisine örnek olarak verilmektedir. Leinster House’un mimarı ise Richard Cassels’dır.

İrlanda’da Gürcü mimarisine örnek olarak Custom House örnek verilmektedir. Custom House eserinin mimarı ise James Gandon’dur.

İrlanda Gotik mimarisine Saint Fin Barre Katedrali örnek verilmektedir. Saint Fin Barre Katedralini William Burges tasarlamıştır.

İrlanda Mutfağı Nasıldır?

İrlanda mutfağında kullanılan en yaygın baharatlar kekik, biberiye ve sarımsaktır. İrlanda’nın yemek kültürü patatese dayanmaktadır. İrlanda kahvaltısında sosis, fırında pişirilmiş fasulye, mantar, pastırma, yumurta, domates yenmektedir. İrlanda kahvaltısında tost, çay, tereyağı gibi kahvaltılıklar da İrlanda kültüründe vardır. İrlanda’nın kahvaltısını İngiliz kahvaltısından ayıran şey İrlanda’ya özgü sodalı ekmeğin tüketilmesidir.

İrlanda’da geleneksel et ve iki sebzeli yemeği akşam yemeği olarak tercih edilmektedir. İrlanda’da yapılan araştırmaya göre her 3 kişiden 1’inin haftada en az 3 kere fast food tükettiğini göstermektedir. Avrupa’nın fast food anlayışı İrlanda yemekleri üzerinde etkili olmuştur.

İrlanda’da Trinity College’daki Dublin Diş Üniversitesi Hastanesinden araştırmacıların aldıkları verilere göre 3 yaşındaki çocuklar 10 çay kaşığı şeker tüketmektedirler.

İrlanda’da Hangi Dinlere İnanılır?

İrlanda nüfusunun dini inanışlarının dağılım yüzdeleri aşağıda listelenmiştir:

İrlanda’da en çok inanılan din Hristiyanlıktır. İrlanda nüfusunun %78,3’ü Katolik’tir ve en çok inanılan Hristiyan mezhebidir.

İrlanda Tarihindeki 3 Büyük Olay Nedir?

İrlanda tarihindeki 3 büyük olay Bağımsızlık Savaşı, Paskalya Ayaklanması, Büyük açlık olayıdır. Savaşlar İrlanda tarihi açısından önemli bir yer tutmaktadır.

İrlanda Yer Şekilleri Nasıldır?

İrlanda Birleşik Krallığın batı kıyısında yer alan bir ada ülkesidir. Ayrıca İrlanda coğrafi yapısı nedeniyle doğal güzellikleri açısından oldukça zengindir. İrlanda’nın kuzeybatısında Donegal Dağları, doğusunda Wicklow Dağları, batıda Connemera Dağları ve İrlanda’nın güneybatısında Kerry Dağları bulunmaktadır.

İrlanda’da Shannon Nehri 240 km ile İrlanda’nın en uzun nehri olmaktadır. İrlanda’da bulunan Bonny Glen Wood ormanı İrlanda’da ziyaret edilmektedir. İrlanda’da bulunan Glendalough Upper Gölü deniz seviyesinden 130 metre yükseklikte ve çevresi dağlarla çevrilidir ve İrlanda’da ziyaret edilen ilk yerlerden biridir. Sulak ve dağlık araziler İrlanda coğrafyasını oluşturur.

İrlanda’nın en yüksek dağı 1038.6 metre yüksekliğindeki Carrauntoohil dağıdır.

İrlanda İklimi Nasıldır?

İrlanda’da iklimi ılıman ve okyanus iklimi görülmektedir. İrlanda’da görülen ağaç çeşitleri Kızılağaç, Crabapple dişbudak, Kiraz, Hazel, Karaçalı, Holly, Huş, Meşe, Akdiken, İskoç Çamı ve Porsuk ağaçları bulunmaktadır.

İrlanda’da beşparmakotu, sıradan kantaron, biberiye, düğün çiçekleri, bramble, kırmızı kampion, yonca ve çuha çiçeği başlıca yetişen bitkiler olarak bilinmektedir. İrlanda iklimi İrlanda’da yetiştirilen başlıca meyveler çilek, ahududu, yaban mersini ve elmadır. Sebze ve meyve üretiminde İrlanda iklimi belirleyici olmuştur.

İrlanda’da Ocak ayı 62.6 mm, Şubat ayı 46.1 mm, Mart ayı 51.8 mm, Nisan ayı 50.2 mm, Mayıs ayı 57,9 mm, Haziran ayı 59,2 mm, Temmuz ayı 50.5 mm, Ağustos ayı 65.3 mm, Eylül ayı 56.7 mm, Ekim ayı 76 mm, Kasım ayı 69.4 mm ve Aralık ayı 68.7 mm yağış almaktadır.

İrlanda’ya Benzer Diğer Ülkeler Hangileridir?

İrlanda’nın sosyal yapısı, ekonomisi, mimari, kültür açısından benzeyen ülkeler aşağıda listelenmiştir:

 1. Norveç
 2. Birleşik Krallık
 3. İskoçya
Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: