İsveç Vizesi İçin Sponsor Dilekçesi Hazırlama Rehberi 2024

İsveç'e seyahat edecek vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularında İsveç'te bulundukları süre boyunca seyahat masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde finansal kaynağa sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir.

Başvuru sahibi olarak İsveç'e yapacağınız seyahatin masraflarını karşılamaya yetecek düzeyde finansal kaynağa sahip olmamanız durumunda sponsorlu vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. İsveç'e sponsorlu vize başvurusu yapmak için uygun şekilde hazırlanmış bir Schengen sponsor dilekçesi ve sponsorunuzun maddi yeterliliğine ilişkin bazı belgeler ibraz etmeniz gerekmektedir.

İsveç vize başvuru danışmanlığı: 0850 241 1868

İsveç Vizesi İçin Kimler Sponsor Olabilir?

İsveç vize başvurusu için sponsor olabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuru sahibinin birinci dereceden aile fertleri
  • İsveç vatandaşları ya da İsveç'te oturum izni olan kişiler
  • İsveç'te bulunan şirketler veya diğer kuruluşlar
  • İsveç'teki eğitim kurumları

İsveç Vize Başvurusu İçin Sponsor Mektubu Yazımı

Reşit olmayanlar küçüklerin veya seyahat masraflarını karşılamaya yeterli maddi durumu bulunmayan kişilerin İsveç vize başvurularında, sponsor kişinin tüm masrafları karşılamayı üstlendiğini beyan ettiği bir sponsor mektubu ve mektuba ek sponsorun çalışma, meslek ve gelir durumuna dair belgelerinin sunulması istenir.

İsveç vizesi sponsor dilekçesinde sponsorun kişisel ve iletişim bilgilerine yer verilmelidir. Dilekçede başvuru sahibi ile sponsor arasındaki ilişki ve hangi masrafların karşılanacağı açıklanır; ayrıca başvuru sahibinin İsveç seyahati süresince konaklama durumuna dair bilgi verilir.

İsveç sponsor mektubu kısa ve net olarak hazırlanmalıdır ve sadece gerekli bilgiler doğru şekilde aktarılmalıdır; dilekçe ekinde sunulan belgeler ile desteklenemeyecek bilgilere dilekçede yer verilmemesi gereklidir.

İsveç Vizesi İçin Sponsor Dilekçesi Örneği

Örnek İsveç vizesi için sponsor dilekçesi örneği aşağıda verilmiştir.

Ekran Resmi 2023-07-06 01.29.19.png

İsveç Vize Sponsorunun Hazırlaması Gereken Diğer Belgeler

İsveç vizesi için sponsor olacak kişi, sponsorluk mektubu ile beraber kendi meslek ve çalışma durumunu gösteren belgeler ile finansal yeterlilik belgelerini hazırlamalıdır.

Sponsor sigortalı bir çalışan ise; kaşeli ve imzalı işveren yazısını, maaş bordrosunu ve barkodlu SGK işe giriş bildirgesi ile SGK tescil ve hizmet dökümü belgelerini beyan etmelidir.

Sponsor bir şirket sahibi ise; imza sirküleri, oda kayıt belgesi, Ticaret Sicil Gazetesi örneği ve vergi beyannamesi belgeleri sunulmalıdır.

Sponsor emekli bir kişi ise sponsor mektubu ile beraber e-devlet sisteminden alınmış emeklilik belgesi ya da son 3 aya ait bankadan kaşeli ve imzalı olarak alınmış emekli maaş hesap özeti ibraz edilmelidir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: