İtalya Balayı Vizesi

İtalya Balayı Vizesi Başvuru İşlemleri 2024

İtalya balayı vizesi, balayı tatilini İtalya’da geçirmek isteyen kişilerin alması gereken, kısa süreli (C tipi) bir turistik vize türüdür. İtalya balayı vizesi, hamiline İtalya’da 180 günlük dönem içerisinde en fazla 90 gün süreyle bulunma ve balayı tatili yapma hakkı sağlar.

İtalya, balayı tatili yapmak isteyen çiftler tarafından sıkça tercih edilen bir Avrupa ülkesidir. İtalya balayı vizesi ile ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin, İtalya turist vizesi ön koşullarını sağlaması gerekmektedir.

Vizem.net, İtalya balayı vizesine başvurmak isteyen çiftler için danışmanlık hizmeti sunan ve akredite olarak çalışan bir kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya Balayı Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya balayı vizesi başvurusu için aşağıdaki adımları takip etmek gerekmektedir.

 1. İtalya turist vizesi başvuru formu doldurulur: Başvuru sahibi, C tipi İtalya Schengen vize başvuru formunu doğru ve güncel bilgiler ile eksiksiz bir biçimde doldurmalı ve ıslak imzalı olarak başvuru dosyasına eklemelidir.
 2. İtalya balayı vizesi için gerekli evraklar hazırlanır: İtalya balayı vizesi başvurusu için gerekli olan; pasaport, seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, seyahat ve ulaşım rezervasyonları, konaklama belgeleri ve başvuru sahibinin mesleği ile ilişkili evraklar eksiksiz bir biçimde temin edilmeli ve vize başvuru dosyasında yer almalıdır. Başvuru dosyasında yer alan tüm evrakların, vize başvuru formunda verilen bilgiler ile tutarlı olması gerekmektedir.
 3. Vize başvurusu için randevu alınır: İtalya balayı vizesi için başvuru formunu dolduran ve gerekli evrakları hazırlayan başvuru sahiplerinin, aracı kurum İdata’nın internet sitesindeki Schengen randevu sistemine girerek, ikamet ettikleri şehre uygun olan İdata başvuru merkezi için online randevu oluşturması gerekmektedir.
 4. Başvuruyu tamamlamak üzere İdata vize randevusuna gidilir: Vize başvuru sahipleri, hazırlanan belgeler ile birlikte randevu tarihinde seçtikleri İdata başvuru merkezine bireysel olarak müracaat etmelidir. İtalya balayı vizesi için gerekli belgelerin danışmanlara teslim edilmesi, vize için gerekli ücret ödemelerinin yapılması ve parmak izi işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile birlikte vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

İtalya Balayı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya balayı vizesi için temin edilmesi gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

 • İtalya balayı vizesi başvuru formu: C tipi İtalya Schengen vizesi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından doğru bilgiler ile eksiksiz bir biçimde doldurulmalı, 37. maddesi ve son sayfada yer alan imza kutucuğu imzalanmalı ve tarih atılmış bir biçimde başvuru dosyasında sunulmalıdır.
 • Pasaport: İtalya balayı vizesine başvuran kişiye ait, seyahatin bitiş tarihinden en az 90 gün sonrasını kapsayan, son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 sayfası boş olan bir pasaport bulunmalıdır. Pasaportta kişisel bilgilerin ve diğer tüm vize ve damgaların bulunduğu sayfaların fotokopisi, varsa başvuru sahibinin eski pasaportunun fotokopisi ile birlikte teslim edilmelidir. Vize başvurusunda kullanılan pasaport güncel bilgilere sahip olmalıdır ve evlenme sonrasında soyadı değişikliği yapılmamış pasaportlar, vize başvurusunda kabul edilmemektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İtalya vizesi başvuru sahibine ait, 3,5 cm x 4,0 cm boyutlarında, açık renk fonda çekilmiş ve biyometrik standartlara uygun 2 adet vesikalık fotoğraf başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Kimlik fotokopisi: Başvuru sahibine ait, üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • İtalya seyahat sağlık sigortası: Vize başvuru sahibi adına oluşturulmuş, planlanan İtalya seyahati süresinin tamamını kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortası poliçesinin başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir. Vize başvurusu için alınacak seyahat sağlık sigortasının; sağlık sorunları, acil tedavi, hastaneye yatış ya da vefat halinde ülkeye dönüş gibi durumlarda geçerli olması gerekmektedir.
 • Seyahat ve ulaşım rezervasyonları: Başvuru sahibi adına oluşturulmuş ulaşım ve seyahat rezervasyonları, gidiş ve dönüş tarihleri ve seyahat detayları ile birlikte başvuru dosyası eklenmelidir. İtalya seyahati sırasında başka Avrupa ülkelerine geçiş planlanıyor ise, detaylı seyahat güzergahı ve kullanılması öngörülen ulaşım araçlarını belirten bir yazının başvuru dosyasında yer alması gerekir.
 • Konaklamaya dair belgeler: İtalya seyahati sırasında, vize başvuru sahibinin konaklayacağı yerleri gösteren, tarihli ve onaylı otel rezervasyonunun başvuru dosyasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finansal duruma dair kanıt: Vize başvuru belgeleri arasında, başvuru sahibinin maddi gelir durumunu gösteren banka hesap cüzdanı, kira kontratı ya da tapu gibi evraklar ve İtalya İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen teminat belgelerinin yer alması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin mesleğine ilişkin belgeler: Vize başvuru sahibi çalışıyor ise; işveren tarafından imzalanmış bir çalışma ve izin belgesi, SGK işe giriş bildirgesi, tüm hizmet geçmişini gösteren barkodlu SGK hizmet dökümü ve noter onaylı iş sözleşmesinin vize başvurusunda teslim edilmesi gerekmektedir.
 • İtalya vize harcı dekontu: İdata ofislerinde nakit olarak ödenmesi gereken İtalya balayı vizesi harcının ödendiğine dair dekontun, başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

İtalya balayı vizesi başvuru sahibi işveren ise standart vize evraklarının yanında; şirkete ait imza sirküleri, şirket adına oluşturulmuş faaliyet belgesinin aslı, ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası fotokopisinin sunulması gerekmektedir. İtalya balayı vizesine başvuran kişi öğrenci ise ortak vize evraklarına ek olarak; öğrenci belgesi, maddi imkanları gösteren hesap cüzdanı ve sponsorluk belgeleri sunulmalıdır.

İtalya balayı vizesi başvurusu yapabilmek için gerekli evraklar ve belgeler eksiksiz şekilde hazırlanmalı, sunulan belgeler 3 aydan eski olmamalı ve belgelerin aslı ile birlikte fotokopileri de başvuru dosyasına eklenerek teslim edilmelidir.

İtalya Balayı Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya vize başvuru formu doldurulurken, verilen bilgilerin güncel, doğru ve tam olmasına dikkat edilmelidir. İtalya Schengen vizesi başvuru formunda; başvuru sahibinin kimlik ve pasaport bilgileri, ikametgah yeri, çalışma durumu, seyahat amacı ve tarihleri, geçmiş Schengen vizesi bilgileri, seyahat konaklama bilgileri ve geçim kaynağına dair bilgiler istenmektedir. İtalya balayı vizesi için başvuru formundaki, seyahat amacına ilişkin 21. soruda turistik seçeneğinin işaretlenmesine dikkat edilmelidir.

Siyah veya mavi tükenmez kalemle doldurulması gereken vize başvuru formunda sunulan kimlik bilgilerinin, pasaportta yazan şekliyle verilmesine dikkat edilmelidir. Vize başvuru formunda yer alan tüm bilgiler dikkatlice okunarak doldurulmalı, formun 37. maddesi ve son sayfadaki imza kutucuğu tarih atılarak imzalanmalı ve form başvuru sahibine ait 1 adet vize fotoğrafı ile birlikte teslim edilmelidir.

İtalya Balayı Vize Talep Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

İtalya balayı vize takip dilekçesi örneği, başvuru sahibi tarafından İtalya Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille yazılmalıdır ve dilekçeye başlarken tarih bilgisini vermeye, vize başvurusunda bulunan kişinin kişisel bilgilerini ve pasaport numarasını belirtmeye dikkat edilmelidir. İtalya balayı vizesi talep dilekçesinde; seyahat planının ayrıntıları, İtalya seyahatinin ardından ülkeye geri dönme niyeti ve seyahati karşılayacak maddi yeterliliğe dair bilgiler açık bir şekilde yazılmalıdır. Dilekçede verilen bilgilerin, vize başvuru formunda ve diğer destekleyici evraklarda sunulan bilgiler ile tutarlı olması gerekmektedir.

İtalya Balayı Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya balayı vizesi başvuru ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya balayı vizesi harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma20 EUR
Randevu işlemleriÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
Toplam180 EUR

İtalya Balayı Turunun Maliyeti Ne Kadardır?

İtalya balayı turunun maliyeti, yolculuk tarihleri, balayı süresi, seyahat planında yer alan şehirler ve çiftlerin konaklama tercihlerine bağlı olarak değişmektedir. Başkent Roma’da bulunan 5 yıldızlı The First Roma Arte otelinde 6 gecelik çift kişilik otel odası ücreti ortalama 30.000 Türk Lirası; Türkiye’den İtalya’ya uçak ile gidiş dönüş ulaşım masrafları, seyahat tarihine bağlı olarak ortalama 4.000 Türk Lirası ve vize işlemleri ücreti ortalama 1500 Türk Lirası olmak üzere, İtalya’da 1 haftalık balayı tatilinin ortalama maliyeti 35.500 Türk Lirası olarak hesaplanabilir.

İtalya Balayı Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya balayı Schengen vizesi başvurularının sonuçlanması; başvuru sahibinin uyruğu, dış temsilcilikteki iş yoğunluğu ve vize türüne bağlı olası özel işlemler gibi nedenlerle uzayabilmekle birlikte, ortalama 4 ila 5 iş günü sürmektedir. İtalya Schengen vizesi almak isteyen kişilerin, başvuru işlemlerini planlanan seyahat başlangıç tarihinden en az 15 gün önce gerçekleştirmesi önerilmektedir.

İtalya’da Balayı için En Çok Tercih Edilen Oteller Hangileridir?

İtalya’da balayı tatili için en çok tercih edilen oteller aşağıda listelenmiştir.

 • Hotel Romazzino
 • Baglioni Hotel Regina
 • Punta Tragara
 • Hotel Santa Caterina
 • Grand Hotel Villa Serbelloni
 • Villa San Michele
 • Lefay Resort & Spa Lago Garda
 • Grand Hotel des Iles Borromées
 • Villa Cimbrone Hotel
 • Le Sirenuse
 • Hotel Artemide
 • Turin Palace Hotel
 • Santa Maria Novella Hotel
 • Romantic Relais Sorrento
 • La Casies Mountain Living Hotel
 • Relais degli Angeli

İtalya’da Balayı için En Çok Tercih Edilen İtalya Adaları Hangileridir?

İtalya’da balayı tatili için en çok tercih edilen adalar aşağıda listelenmiştir.

 • Sardinya Adası
 • Capri Adası
 • Sicilya Adası
 • Procida Adası
 • Elba Adası
 • La Maddalena Adası
 • San Domino Adası
 • Ischia Adası
 • Favignana Adası
 • Pantelleria Adası
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: