İtalya Vize Fotoğrafı Özellikleri

İtalya Vize Fotoğraf Ölçüsü ve Diğer Kriterleri

İtalya vize fotoğrafı, vize türü fark etmeksizin kısa süreli (C tipi) veya uzun süreli (D tipi) her türlü İtalya vize başvurularında sunulması gereken zorunlu bir belgedir. İtalya vize şartları kapsamında başvuru esnasında teslim edilen fotoğrafın belli ölçülere ve teknik özelliklere uyması gerekmektedir.

Vize başvurusundan onay almak için İtalya dış temsilciliğine sunulacak İtalya vizesi için gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

İtalya vize başvurusu için: 0850 241 1868

İtalya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

İtalya vize fotoğrafı, açık renkli ve düz renkli bir fon üzerine lekesiz, aydınlık ve kontrast ayarları iyi yapılmış bir şekilde olmalıdır. İtalya vize fotoğrafında ışık yüze eşit şekilde dağılmış olmalı ve herhangi bir şekilde üzerinde gölge, yansıma, efekt uygulaması olmamalıdır.

Vize fotoğraflarında kaliteli fotoğraf kağıdına yüksek çözünürlükte baskı yapılmış olmalıdır. İtalya vizesi başvuru fotoğrafının yüksek kaliteli, keskin odaklı ve uygun kontrastlı olması gerekmektedir.

İtalya vize fotoğrafında herhangi bir mürekkep izi veya kırışıklık olması İtalya dış temsilciliği tarafından kabul edilmemektedir.

İtalya vize fotoğrafında kişinin doğrudan kameraya bakması ve yüz ölçülerinin fotoğrafın %70'ini kapsıyor olması gerekmektedir.

Kişinin gözleri açık ve net bir şekilde görünür olmalı ve saçları yüzünü kapatmamalıdır. İtalya vize fotoğraflarında yüzün belli olması için tepkisiz bir şekilde poz verilmelidir.

İtalya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?
İtalya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

İtalya vize fotoğrafı için örnek biyometrik fotoğraf görseli aşağıda verilmiştir.

İtalya Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

İtalya vizesi için biyometrik fotoğraf ölçüsü 35x40 mm olarak belirlenmiştir.

Fotoğraftaki kişinin kafa ve çene mesafesi 25-30 mm olarak ayarlanmalıdır ve vize başvuru sahibinin yüzü biyometrik fotoğrafın %70’ini kapsıyor olmalıdır.

İtalya Vize Başvuru Fotoğrafının Arka Fonu Nasıl Olmalıdır?

İtalya vize fotoğrafının arka fonunda beyaz fon kullanılmalı ve kontrast ayarının iyi yapılmış olması gerekmektedir.

İtalya vize başvuru fotoğrafında yer alan arka fon için tek bir aydınlatma kullanılmış olmalıdır.

İtalya Vize Başvurusu için Fotoğraf Ne Zaman Çekilmiş Olmalıdır?

İtalya dış temsilciliğine teslim edilecek vize fotoğrafı vize başvuru tarihinden önceki 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.

İtalya Vize Fotoğrafında Yüz İfadesi ve Duruş Nasıl Olmalıdır?

İtalya vize fotoğrafının %70-80’ini fotoğraf çekilen kişinin yüzü kaplamalıdır ve kişinin yüzü ile omuzları açık bir şekilde görünür olmalıdır. İtalya vize fotoğrafı, doğal yüz rengini yansıtmalı ve gözler açık ve net bir şekilde görünmelidir. İtalya vize fotoğrafında kişinin yüzünü kapatan saç, gözlük, başörtü gibi unsurlar olmamalıdır.

İtalya vize fotoğrafında yüz ifadesi tepkisiz olmalı ve kişi doğrudan objektife bakarak kapalı bir ağızla poz vermelidir. İtalya vize fotoğrafı için pozun tam karşıdan çekilmesi gerekmektedir ve yandan ya da eğik bir şekilde çekilmemelidir.

İtalya vize fotoğrafında yüz ifadesi ve duruşu gösteren örnek görsel aşağıda verilmiştir.

İtalya Vize Fotoğrafında Yüz İfadesi ve Duruş Nasıl Olmalıdır?
İtalya Vize Fotoğrafında Yüz İfadesi ve Duruş Nasıl Olmalıdır?

İtalya için Biyometrik Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?

İtalya için biyometrik vize fotoğrafında gözlük takmaya izin verilmektedir. Vize başvuru sahibinin gözlük kullanması durumunda, vize fotoğrafında gözlük üzerinde yansımalar olmamalı ve gözlerin açık bir şekilde görünür olması gerekmektedir.

Vize fotoğrafında kullanılan gözlüğün İtalya dış temsilciliği tarafından kabul edilmesi için gözlük camının renksiz olması ve gözlük çerçevesinin yüzü kapatacak düzeyde kalın olmaması gerekmektedir.

Gözlük kullanımı gereğince İtalya vizesi biyometrik fotoğraf görseli aşağıda verilmiştir.

İtalya için Biyometrik Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?
İtalya için Biyometrik Vize Fotoğrafında Gözlük Takılabilir Mi?

İtalya Vizesi Başvuru Fotoğrafında Şapka veya Başörtüsü Takılabilir Mi?

İtalya vizesi başvuru fotoğrafında şapka kabul edilmemektedir ancak dini inanç kapsamında başörtüsü kullanımına izin verilmektedir. İtalya vize fotoğrafında başörtüsü kullanacak kişilerin yüz hatları açıkça görünür olmalıdır ve çenenin alt ucundan tüm alın bölgesine kadar yüz açık olmalıdır.

Başörtü kullanımına göre geçerli olan İtalya vizesi başvuru fotoğrafı görseli aşağıda verilmiştir.

İtalya Vizesi Başvuru Fotoğrafında Şapka veya Başörtüsü Takılabilir Mi?
İtalya Vizesi Başvuru Fotoğrafında Şapka veya Başörtüsü Takılabilir Mi?

Çocukların ve Bebeklerin İtalya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

Çocukların ve bebeklerin İtalya vize fotoğrafında çocuk ya da bebeğin tek başına poz vermesi gerekmektedir. İtalya vize fotoğrafında yer alan çocuk ya da bebeğin yanında başka bir kişi olmamalı ve fotoğrafın arka planında varsa destek görünmemelidir.

İtalya vize fotoğrafı çekilen çocuk ya da bebeğin elinde oyuncak tutmasına izin verilmemektedir ve çocuğun doğal bir yüz haliyle ağzı kapalı olarak poz vermesi gerekmektedir.

Çocuk ve bebeklerin İtalya vize fotoğrafı örnek görseli aşağıda verilmiştir.

Çocukların ve Bebeklerin İtalya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?
Çocukların ve Bebeklerin İtalya Vize Fotoğrafı Nasıl Olmalıdır?

İtalya Vize Başvurusu için Kaç Adet Fotoğraf Gereklidir?

İtalya vize başvurusu için İtalya dış temsilciliğine 2 adet fotoğraf teslim edilmektedir.

İtalya Vizesi için Biyometrik Fotoğraf Nerede Çektirilir?

İtalya vizesi için gerekli olan biyometrik fotoğraf, stüdyolarda ya da aracı kurum vize başvuru ofislerinde yer alan kabinlerde ek ücret karşılığında çektirilebilmektedir.

İtalya Vize İşlemleri için Biyometrik Fotoğraf Nereye Teslim Edilir?

İtalya vize fotoğrafı, vize başvuru sahibinin ikamet ettiği ilin yetki alanına giren İtalya vize başvuru merkezi üzerinden teslim edilmektedir.

İtalya Vize Fotoğrafı Başvuru Formuna Eklenmeli Midir?

Hem İtalya Schengen vizesi hem de İtalya ulusal vize başvurularında doldurulan vize başvuru formunun sağ üst köşesine biyometrik fotoğraf alanına eklenmelidir.

Foroğraf İtalya vize başvuru formu sağ üst köşesindeki fotoğraf alanında yapıştırılmalıdır. Zımba veya ataşla iliştirilmemelidir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: