İtalya Ticari Vizesi

İtalya Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2024

İtalya ticari vizesi, Türkiye’de iş sahibi veya bir şirkete bağlı olarak çalışanların iş faaliyetinde, konferans, proje, kongre veya seminerde bulunmak için İtalya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken kısa süreli vize türüdür.

İtalya ticari vize hamili 180 günlük süre içerisinde 90 süre kadar İtalya’da kalma hakkına sahiptir.

Vizem.net, İtalya ticari vize başvurularında başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya Ticari Vize Şartları Nelerdir?

İtalya ticari vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya’daki bir şirket, fuar, konferans, proje, kongre, seminer veya iş organizasyondan davetiye almış olmak gerekmektedir.
 • Yeterli finansal kaynağa ya da kurumsal sponsora sahip olmak gerekmektedir.
 • Daha önce vize ihlali yapmamış olmak gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin en az 6 ay daha geçerli pasaportu olması gerekmektedir.

İtalya Ticari Vize Nasıl Alınır?

İtalya ticari vizesi almak isteyen kişilerin, İtalya Konsolosluğundan, iDATA vize başvuru merkezinden veya diğer akredite acenteler üzerinden randevu alması, İtalya ticari vizesi için gerekli evraklar hazırlaması ve İtalya ticari vize başvuru formunu doldurması gerekmektedir. İtalya ticari vizesi için gerekli tüm evraklar hazırlandıktan sonra randevu alınan başvuru merkezine, randevu günü şahsen gidilerek başvuru ücreti ödenmekte ve başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

İtalya ticari vize başvurusunu tamamlayan kişiler, başvuru sonuçlarını normal şartlarda 5 iş günü içinde öğrenebilmekte ve vize işlemleri yürütülen akredite acentenin üzerinden başvuru takibi yapabilmektedir. İtalya ticari vizesi sonuçlanan kişilerin başvuru yaptığı akredite acenteye şahsen giderek pasaportunu teslim alması veya başvuru işlemleri sırasında kargo talebinde bulunması gerekmektedir.

İtalya Ticari Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gerekli İtalya ticari vize başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İtalya ticari vize başvuru sahibinin son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, planlanan seyahat dönüşünden sonra en az 6 ay geçerli, en az 2 adet boş sayfası bulunan ve deforme olmamış pasaportu olması gerekmektedir.Kimlik fotokopisi: Başvuru sahibinin önlü arkalı, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının fotokopisi alınmalıdır.
 • İtalya iş vizesi başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurup, imzalanmış, ticari vize seçeneği seçilmiş, vize başvuru formu gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibinin en az 3 ay önce çekilmiş, 35 mm x 45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğrafı gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: İtalya seyahati süresini kapsayan ve italya topraklarında geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahibinin e-devleti üzerinden alınmış ve aile üyelerini de gösteren barkodlu nüfus kayıt örneği gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Başvuru sahibinin e-devleti üzerinden barkodlu şekilde alınmış adli sicil kaydı gerekmektedir.
 • Seyahat rezervasyonları: Uçak biletleri, otel rezervasyonları gibi ulaşım ve konaklama ile ilgili belgeler sunulmalıdır.
 • Finansal durumu gösteren belgeler: İtalya ticari vize başvurusunda bulunan kişinin son 3 aylık maaş bordrosu ve son 3 aylık aktif banka hesap dökümü gerekmektedir.
 • Ticari vize davetiyesi: İtalya’ya iş seyahati için başvuru sahibini davet eden, İtalya’daki kurumun resmi yetkilisi tarafından doldurulmuş imzalanmış ve kaşelenmiş ticari vize davetiyesi gerekmektedir. Davetiyeyi gönderen kişinin kimlik fotokopisi de vize davetiye mektubuna eklenmelidir.
 • Ticari vize şirket dilekçesi: İtalya ticari vize başvuru sahibinin bağlı bulunduğu şirket tarafında meslek, görev bilgilerini, maaş bilgilerini, İtalya’ya seyahatin tarih aralıklarını ve seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan eden ıslak imzalı ve kaşeli şirket dilekçesi gerekmektedir.
 • Vergi levhası: Seyahat planından bir önceki yıla ait faaliyet belgesi gerekmektedir.
 • İmza sirküleri: İtalya vize işlemlerinde bulunan kişinin, bağlı olduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişinin imza sirküleri gerekmektedir.
 • Ticaret sicil gazetesi: Başvuru sahibinin çalıştığı kuruma ait güncel yapıyı gösteren ticaret sicil gazetesi kopyası gerekmektedir.

Gerekli İtalya ticari vize belgeleri işveren, şirket çalışanları, memur ve çiftçiler için değişiklik göstermektedir.

İtalya Ticari Vize Davet Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

İtalya ticari vize davet mektubu, İtalya Konsolosluğuna hitaben, İtalya’da bulunan bir şirket tarafından, İngilizce veya İtalyanca yazılmalıdır. İtalya ticari vize davet mektubu, başvuru sahibinin ne sebeple ve ne kadar süreyle İtalya’ya davet edildiği bilgisini, kişinin seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ve vize bitiminde ülkesine döneceğine dair taahhüt bilgilerini içermelidir.

Aslı veya faksı ibraz edilen İtalya ticari vize davet mektubunda yer alması gereken bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • İtalya’daki davet eden firma adı ve adresi
 • İtalya ticari vize başvuru sahibinin adı, işyeri ve görevi
 • İtalya Konsolosluğundan talep edilen vize süresi
 • İtalya’ya seyahatinin amacı ve süresi
 • Varsa, ulaşım ve konaklama giderlerinin karşılanacağının taahhütü

İtalya ticari vize davetiye örneği aşağıda verilmiştir.

İtalya Ticari Vize Davetiye Örneği
İtalya Ticari Vize Davetiye Örneği
İtalya Ticari Vize Davetiye Örneği - 2
İtalya Ticari Vize Davetiye Örneği - 2

İtalya Ticari Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İtalya ticari vize dilekçesi, İtalya Konsolosluğuna hitaben, seyahat amacı, sayısı ve süresi detaylarını içeren bilgilerle yazılmalıdır.

İtalya ticari vize dilekçesi başvuru sahibinin çalıştığı şirkete ait bilgileri, adresi, başvuru sahibinin çalıştığı kurumdaki görevini, talep edilen vize süresini, amacını ve masrafların kim tarafından karşılanacağına bilgilerini içermelidir. Ticari vize dilekçesinin aslı, ıslak imzalı ve kaşeli olarak ibraz edilmelidir.

İtalya Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya ticari vize başvuru formunda; kimlik bilgileri, seyahat amacı, seyahat süresi, ikamet bilgileri ve mesleki bilgiler yer almaktadır. İtalya ticari vize başvuru formu doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulmalı, çıktısı alınıp imzalanmalıdır.

İtalya Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya ticari vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretleri
İtalya ticari vize harcı921 TL
Başvuru formu & dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
Toplan921 TL + 100 EUR

İtalya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya ticari vizesi, ortalama 5 iş gününde sonuçlanmaktadır.

İtalya Başkonsolosluğunun iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde, özellikle Türk ve İtalyan bayram tatilleri öncesinde İtalya iş vizesi işlemi sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

İtalya Ticaret Vizesi ile İtalya’da Şirket Kurulabilir Mi?

Hayır, İtalya ticari vizesi sahibi kişiler İtalya’da şirket kurma hakkına sahip değildir. İtalya’da şirket kurmak isteyen kişilerin yatırımcı vizelerine başvurması gerekmektedir.

İtalya’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İtalya’da şirket kurdukları zaman oturum izni talep etme ve ailesini yanında getirebilmek için başvuruda bulunma hakkına sahiptir.

Kolay ve en çok tercih edilen yol ile İtalya’da şirket kurmak isteyen kişilerin, asgari tutar 10.000 Euro ile Limited şirket kurması gerekmektedir.

İtalya Ticari Ateşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

İtalya ticari ateşeliği adresi, Via Antonio Canova, 36-40, 20145 Milano İtalya’dır.

İtalya ticari ateşeliği telefon numarası, +390233601241; faks numarası +39023311497 ve e-posta adresi milano@ticaret.gov.tr’dir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: