İtalya Sanatçı Vizesi

İtalya Sanatçı Vizesi Başvuru Süreci 2024

İtalya sanatçı vizesi, görsel ve işitsel sanatları meslek edinen kişilerin, İtalya’da 90 günden uzun süre konaklayarak uzmanı oldukları sanat dalında çalışması için verilen, uzun süreli (D tipi) bir vizedir. İtalya sanatçı vizesi, uzmanlığını kanıtlayabilen ve sanatını belli bir süre için İtalya’da icra etmek isteyen yabancı uyruklu sanatçılara, serbest çalışan vizesi olarak verilmektedir.

İtalya müzisyen vizesi ile İtalya’ya gitmek isteyen yabancı müzisyenler için sanatçı vizesi şartları geçerli olup, bu kişiler için vize başvuru süreci aynı işlemlerle ilerlemektedir. Sanatçı vizesi alarak İtalya’ya seyahat eden yabancı uyruklu kişilerin, ülkeye girişlerinden sonraki 8 gün içerisinde oturma izni için başvuru yapmaları gerekmektedir.

İtalya’ya sanatçı vizesi alarak seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vize işlemleri için gerekli belgeleri hazırlayarak Ankara, İzmir veya İstanbul’daki İtalyan dış temsilciliklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

İtalya Sanatçı Vizesine Kimler Başvurabilir?

İtalya sanatçı vizesine; uluslararası alanda tanınmış yüksek profesyonel niteliklere sahip sanatçılar ile ünlü İtalyan tiyatroları, önemli kamu kurumları, ulusal yayın kuruluşları veya özel televizyonlar tarafından işe alınan yabancı ülke sanatçıları başvuru yapabilmektedir.

İtalya Sanatçı Vizesi Şartları Nelerdir?

İtalya sanatçı vizesi, İtalyan hükümeti tarafından her yıl belirlenen kota sınırları, diğer bir deyişle yabancı uyruklu vatandaşlara ayrılan onaylı giriş sayısı dahilinde verilmektedir. İtalya serbest çalışan vizesine başvurmak isteyen sanatçıların, İtalya’da aynı sektörde çalışanlar için belirlenen en düşük ücretin üzerinde bir maaşla, İtalyan bir menajer, şirket veya kurum ile serbest meslek sözleşmesi yapmış olmaları gerekmektedir.

Sanatçı vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, İtalya’da çalışacakları bir işveren tarafından İtalya göçmenlik ofisi üzerinden alınan Nulla Osta isimli yetkilendirme belgesini edinmiş olmaları gerekmektedir.

İtalya Sanatçı Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya sanatçı vizesi almak için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • İtalya sanatçı vizesi başvuru formu: İtalya ulusal vize başvuru formunun, başvuru sahibi tarafından İtalyanca veya İngilizce olarak, tükenmez kalemle veya dijital ortamda eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Ulusal vize formunun 21. sorusunda seyahat amacı, serbest meslek olarak işaretlenmelidir.
  • Pasaport: İtalya sanatçı vizesi başvurusu için, en az 2 sayfası boş, 10 yıldan eski olmayan ve talep edilen vize süresi bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ayda çekilmiş, 35 x 45 milimetre boyutlarında, biyometrik özelliklere uygun ve rötuşsuz 2 adet biyometrik fotoğraf, İtalya sanatçı vizesi için istenen belgelerle birlikte teslim edilmelidir.
  • İtalya iş sözleşmesi: İtalya’da faaliyet gösteren sanat kurumları, organizasyon kuruluşları veya medya temsilcileri tarafından gönderilen davetiye, kabul mektubu ya da rezervasyon belgelerinin sanatçı vizesi başvurusunda sunulması gerekmektedir.
  • İtalya çalışma izin belgesi: Sanatçının İtalya’da üstleneceği iş, ticaret veya zanaat faaliyetleri için anlaştığı işverenin, göçmenlik başvuru ofisine giderek Nulla Osta isimli bir yetkilendirme belgesi edinmesi ve bu belgenin, fotokopisi ile birlikte vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
  • Sanatçı gelir belgesi: İtalya sanatçı vizesi almak isteyen Türk vatandaşlarının, İtalya’da sürdürecekleri sanat faaliyetleri için gerekli mali kaynağa sahip olduğunu gösteren, ilgili Ticaret Odası’ndan alınmış sertifika gerekmektedir. Sertifikada gösterilen kaynakların, asgari gelirin yıllık tutarı olan 4.962,36 Euro’dan az olmaması gerekmektedir.
  • Yeterli finansman kanıtı: İtalya sanatçı vizesi almak için başvuru sahibinin, İtalya seyahatinin finansmanını sağlayabileceğini, sanatçı özgeçmişi ve maddi gelire dair evraklarla kanıtlaması gerekmektedir.
  • Konaklamaya dair kanıt: Sanatçı vizesi alarak İtalya’ya gidecek yabancı uyruklu vatandaşların, seyahat boyunca konaklayacakları yerle ilgili rezervasyon belgelerini veya kira kontratlarını ibraz etmeleri gerekmektedir.

İtalya Sanatçı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya sanatçı vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya sanatçı vizesi harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam220 EUR

İtalya Sanatçı Vizesi Alındıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

İtalya’da serbest çalışan olmak üzere sanatçı vizesi alındıktan sonra, İtalya’ya seyahat edilebilmektedir. İtalya’ya giriş yapıldıktan sonraki 8 gün içerisinde, bulunulan şehrin yerel posta ofisine gidilerek geçici oturma iznine başvurulması gerekmektedir. İtalya’ya sanatçı vizesi ile seyahat eden yabancı uyruklu vatandaşların başvurusu üzerine, İtalyan Polis Merkezinin yabancılar ofisi tarafından oturma izni verilmektedir.

İtalya Artist Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

İtalya artist vizesi, başlangıçta iki yıl geçerlilik süresiyle verilmektedir. İtalya sanatçı vizesini yenilemek isteyen kişilerin, vize süreleri dolmadan en az 60 gün önce vize yenileme başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: