İtalyada Çalışmak İster Misiniz

2023'te İtalya'da Çalışmak İster Misiniz?

İtalya’da matematik, bilgisayar, satış ve dijital pazarlama alanlarındaki meslekler talep görmektedir. İtalya, dünyada en çok turist alan ilk beş ülke arasında yer aldığı için, otelcilik veya turizmle bir şekilde bağlantılı alanlar daha fazla iş teklifine sahip olma eğilimindedir.

2019 Statista verilerine göre İtalya’ya çalışmak için giden yabancıların büyük bir çoğunluğu, yaklaşık 314 bin kişi, endüstri sektöründe çalışmaktadır. Endüstri sektörünü; ticaret, turizm ve inşaat sektörü izlemektedir.

İş yapma kolaylığı açısından İtalya, 2019 yılında 190 ülke arasında 58. sırada yer almıştır. Ekonomi sıralamasındaki ilk 20 ülkede işletmeler için daha basit ve daha kolay düzenlemeler bulunmaktadır. İtalya’da iş yapma kolaylığı diğer Avrupa ülkelerine kıyasla düşük kalmaktadır.

İtalya’daki çalışma saatleri haftada 40 saattir ve fazla mesai günde iki saatle sınırlıdır ve çalışanlar yıllık 12 resmi tatil günü dışında 26 günlük ücretli tatil hakkına sahiptir.

Vizem.net İtalya Göçmenlik Bürosun’ndan Nulla Osta çalışma izni belgesi olan kişilerin İtalya çalışma vizesi başvuruları ile denklik işlemleri konusunda danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya Denklik İşlemleri için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya denklik işlemleri için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • İtalya denklik başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir. Başvuru formu aynı zamanda başkonsolosluğun öğrencinin yürüttüğü çalışmalar ve diplomanın orjinalliği hakkında okuldan veya üniversiteden yazılı ve ayrıntılı bilgi talep edebilmesi için gerekli olan serbest bırakma formunu da içermektedir.
  • Pasaport fotokopisi: Devlet tarafından verilmiş diğer geçerli kimliğinin fotokopisi de kabul edilmektedir.
  • Diploma aslı: Diploma aslının başkonsolosluk tarafından doğrudan veya başvuru sahibi aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığının veya üniversitenin veya okulun mühürlü bir zarfı içinde alınması gerekmektedir.
  • Transkriptlerin İtalyanca çevirisi: Transkript çevirilerinin nitelikli bir çevirmen tarafından yapılması gerekmektedir.
  • Ön ödemeli, kendinden adresli ekspres posta zarfı: Zarf, kıymet beyanının ve diğer belgeleri (diplomanın aslı dahil), kıymet beyanının verilmesine ilişkin idari prosedür tamamlandıktan sonra başvuru sahibine iade etmek için kullanılmaktadır.

Yabancı Ülke Vatandaşları İtalya’da Çalışabilir Mi?

Yabancı ülke vatandaşları İtalya’da çalışabilmektedir. İtalya bir AB üye devletidir, yani AB ülkelerinden gelen vatandaşlarının İtalya’ya taşınırken oturma izni almaları gerekmemektedir. Ancak, AB vatandaşlarının İtalya’ya varışlarından itibaren 8 gün içinde yaşadıkları şehirdeki yerel polis karakoluna kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları için şartlar daha katıdır, bu da AB vatandaşı olmayan kişilerin ülkeye girmeden önce mevcut vize türlerinden birine başvurmaları gerektiği anlamına gelmektedir. İtalya göç söz konusu olduğunda en açık Avrupa ülkelerinden birisidir. İtalya hükümeti, AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşları tarafından alınabilecek çeşitli vize türleri sağlamaktadır.

İtalya’da Çalışma Şartları Nelerdir?

İtalya’da çalışma şartlarının başında AB ve AEA dışındaki ülkelerin vatandaşlarının İtalya çalışma vizesi başvurusunda bulunmadan önce İtalya’da iş sahibi olmalarının gerekmesi gelmektedir. Ayrıca, işverenin çalışandan gelen destekleyici belgeleri kullanmak için başvurması gereken bir çalışma iznine de ihtiyaçları olmaktadır.

Başvuruların her bir veya iki yılda bir yalnızca birkaç ay süreyle kabul edilmesi, İtalya çalışma izni almak için benzersiz hususlardan biridir. Başvurular için sunulan aralık göç durumuna ve İtalyan iş piyasasına bağlı olarak değişmektedir. İtalyan hükümetinin belirli bir sürede vereceği belirli bir çalışma vizesi kotası da bulunmaktadır. Yüksek vasıflı çalışanlar kotadan muaf tutulabilmektedir, ancak yine de kişinin çalışma izni ve vize için uygun başvuru sürecinden geçmesi gerekmektedir.

İtalya’da Mühendis Olarak Çalışmak için Şartlar Nelerdir?

İtalya’da mühendis olarak çalışmak için şartların en önemlilerinden birisi; İtalyan yasalarının, profesyonel bir mühendis olmak için belirttiği içeriği her çalışma döngüsünün mezuniyet sınıfına (Lx) dayanan Üniversite ve Araştırma Bakanlığı tarafından belirlenen profesyonel bir sınavı geçme gerekliliğidir. Sınavı geçmenin yanı sıra, kişi İtalya’dan değil de başka bir ülkeden diplomasını aldıysa diploma denkliğini de alması gerekmektedir. İkinci seviye bir çalışma döngüsü (5 yıl) geçildiğinde kişi profesyonel bir mühendis olurken, kişi birinci seviye bir döngüde ise (3 yıl) genç bir profesyonel mühendis olmaktadır. Özellikle mühendisler çok talep görmektedir. Bilgi teknolojisi teknisyenlerini bulmak da aynı derecede zor olmaktadır. İtalya’da bilgi teknolojisi alanındaki 5000 açık pozisyonun yaklaşık %58’i doldurulmamaktadır; matematikçiler, fizikçiler ve kimyagerler de zor bulunmaktadır. Bu alanlarda, İtalyan pazarında planlamadan Ar-Ge’ye kadar çok sayıda mevcut iş bulunmaktadır.

İtalya’da Uzman Doktor Olarak Çalışmak için Şartlar Nelerdir?

İtalya’da uzman doktor olarak çalışmak için şartlar; İtalya’da geçerli bir oturma iznine sahip olmak, iyi bir seviyede İtalyanca bilmek, diploma denkliğine sahip olmak olarak sıralanabilmektedir.

İtalya’da fizyoterapistler saatlik ortalama 61 EUR kazanmaktadır ve İtalya’da doktor maaşları yıllık ortalama 85 bin EUR ve 163 bin EUR arasında değişmektedir.

İtalya’da Öğretmen Olarak Çalışmak için Şartlar Nelerdir?

İtalya’da öğretmen olarak çalışmak için şartların arasında; ilkokul eğitiminde üniversite diploması (Scienze della formazione primaria) bulundurmak, ilkokul ve okul öncesi seviyelerde öğretmen yeterliliği elde etmek bulunmaktadır. İtalya’da ilkokul eğitiminde üniversite diploması beş yıl içinde tamamlanabilmekte ve kursun ikinci yılından itibaren 600 saatlik staj içermektedir. İtalya’da öğrenci öğretmenlerin, ilköğretim ve önlisans düzeylerinde öğretmenlik diplomasını ve sertifika şartlarını tamamlamak için bitirme tezi ve staj raporu yazmaları gerekmektedir.

İtalya’da İngilizce Öğretmenliği Nasıl Yapılır?

İtalya’da İngilizce öğretmenliği yapmak isteyen lisanslı öğretmenlerin kendi ülkelerinde veya eyaletlerinde devlet tarafından verilmiş bir öğretmenlik yeterliliğine ihtiyaçları olmakta ve genellikle en az 2 yıllık tam zamanlı öğretmenlik deneyimine ihtiyaçları olmaktadır. İtalya’da ingilizce öğretmenliği için öğretmenlerin tanınmış bir TEFL sertifikasına ihtiyacı olmaktadır. İtalya’daki ingilizce öğretmenliği işleri rekabetçidir, bu nedenle sertifikasyon oldukça önemlidir. İtalya’da öğretmenlik için önceki öğretim deneyimi genellikle gereklidir, ancak her zaman şart koşulmamaktadır.

İtalya’ya Çalışmak için Nasıl Gidilir?

İtalya’ya çalışmak için gitmek için öncelikle Türkiye’de alınan diplomaların ve uzmanlık sertifikalarının denkliklerinin alınması gerekmektedir. Daha sonrasında işveren ile görüşülüp iş teklifi alınması ve sonrasında ise İtalya çalışma vizesine başvurulması gerekmektedir. Eğer iş bulunamadıysa İtalya’da yüksek lisans programlarına kayıt yaptırılarak yüksek lisans eğitimi alınırken veya bitiminde iş aranabilmektedir.

İtalya’ya Turist Olarak Gidip Çalışılabilir Mi?

İtalya’ya turist olarak gidip çalışılmamaktadır. İtalya’ya turist vizesi yani Schengen vizesiyle gidildiğinde kişi, çalışma iznine sahip olmamaktadır.

İtalya’da çalışabilmek için kişinin İtalya çalışma vizesi başvurusu yapması ve alması gerekmektedir.

İtalya’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

İtalya’da kaçak çalışmanın cezası para, hapis hatta işçi için sınır dışı edilmeye kadar gidebilmektedir. Yabancı işçilerin kalış izni olmadan, süresi dolmuş izinlerle veya iptal edilmiş veya iptal edilmiş izinlerle işe alınma cezası, 6 aydan üç yıla kadar hapis cezası ve her yasa dışı çalışan için 5.000 € para cezasıdır. Buna ek olarak, işveren ayrıca, yasa dışı olarak istihdam edilen işçinin geri gönderilmesinin ortalama maliyetini karşılayacak bir aksesuar idari para cezası ödemek zorunda kalmaktadır.

İtalya’da Çalışma İmkanı Bulunan Sektörler Nelerdir?

İtalya’da çalışma imkanı bulunan sektörler aşağıda listelenmiştir.

  • Matematik
  • Bilgisayar
  • Satış ve dijital pazarlama
  • Sağlık sektöründeki hemşirelik, doktorluk, fizyoterapistlik gibi alanlar

İtalya’da farklı sektörlerde farklı çalışma imkanları bulunmaktadır. İtalya’da iş bulmak için İtalya iş ilanları sitelerine de göz atılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: