İtalya Vizesi için Hesapta Bulunması Gereken Para

2023'te İtalya'ya Gitmek için Ne Kadar Para Gerekir?

İtalya’ya seyahat edecek kişilerin, seyahat amacına göre değişmekle birlikte, temelde konaklama, yeme- içme, alışveriş, şehir içi ulaşım ve turistik alan ziyareti gibi harcama kalemlerini önceden planlaması gerekmektedir. İtalya vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, İtalya seyahati süresince yapacağı harcamalar için yeterli maddi kaynağa sahip olduğunu, banka hesap cüzdanı veya sponsorluk belgesi gibi evraklarla kanıtlaması beklenmektedir.

İtalya ve diğer Schengen ülkelerine seyahat edecek kişilerden, seyahat amacı dışındaki kalışları engellemek amacıyla, İtalya seyahatinin uzunluğuna göre yeterli miktarda bakiye bulunduran bir banka hesap cüzdanı sunmaları istenmektedir. İtalya vize başvurusu yapan kişi kendi maddi imkanları ile seyahat etmeyecekse, seyahati karşılayacak bir sponsor tarafından yazılmış dilekçe vize başvuru dosyasında yer almalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İtalya vize başvurularında kişinin finansal kaynakları incelenerek seyahat planına ve diğer başvuru evraklarına uyumu ilgili danışman tarafından sağlanır.

İtalya vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

İtalya Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalıdır?

İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin banka hesabında bulunması gereken tutarlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Seyahat süresiTek kişi için gerekli miktarDiğer her bir kişi için gerekli miktar
1 - 5 gün arası (sabit tutar)269,60 Euro212,81 Euro
6 - 10 gün arası (sabit tutar)44,93 Euro26,33 Euro
11 - 20 gün arası (sabit tutar)51,64 Euro25,82 Euro
11 - 20 gün arası (her gün için ilave ücret)36,67 Euro22,21 Euro
20 gün üzeri (sabit tutar)206,58 Euro118,79 Euro
20 gün üzeri (her gün için ilave ücret)27,89 Euro17,04 Euro

İtalya vize başvurusu için gerekli evraklar dosyasında, İtalya vizesi hesapta para tutarı belgelerinin yer alması gerekmektedir.

İtalya Vizesi için Banka Hesap Hareketleri Nasıl Olmalıdır?

İtalya vizesi için sunulacak banka hesap hareketlerinin, banka şubesinden kaşeli ve imzalı olarak alınması, son 6 aya ait olması ve banka imza sirkülerini içermesi gerekmektedir.

İtalya Vize Başvurusu için Bankada Olması Gereken Tutar Nasıl Hesaplanır?

İtalya vize başvurusu için başvuru sahibinin banka hesabında bulunması gereken tutar, seyahatin süresine göre günlük olarak hesaplanmaktadır. İtalya seyahatinin 5 güne kadar sürmesi planlanıyorsa, tek başına seyahat eden kişilerin banka hesabında günlük 269,60 Euro; yanında başka bir kişi ile seyahat edenler için, tek kişilik tutara ek olarak kişi başına günlük 212,81 Euro daha bulunmalıdır. Vize başvuru sahiplerinin, 5 güne kadar süren üç kişilik bir İtalya seyahati için toplam 695,22 Euro tutarında bir banka hesap bakiyesi sunması gerekmektedir.

İtalya’ya Yapılacak 10 Güne Kadar Olan Seyahatlar için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

İtalya’ya yapılacak 10 güne kadar olan seyahatler için vize başvuru sahibinin banka hesabında; seyahat en fazla beş gün sürecekse her gün için 269,60 Euro, seyahat 6 ila 10 gün arasında sürecek ise her gün için 44,93 Euro bulunması gerekmektedir.

İtalya’ya Yapılacak 11 - 20 Gün Arası Seyahatlar için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

11 ila 20 gün arasında sürecek olan İtalya seyahatleri için, vize başvuru sahibinin banka hesabında; günlük 51,64 Euro olan sabit miktarın yanında, her gün için ek 36,67 Euro bulunması gerekmektedir.

İtalya’ya Yapılacak 20 Günden Uzun Seyahatlar için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

İtalya’ya yapılacak 20 günden uzun seyahatler için, vize başvuru sahibinin banka hesabında; 206,58 Euro olan sabit ücretin yanında, her gün için ek 27,89 Euro bulunması gerekmektedir.

İtalya Seyahati için Banka Hesabı Kaç Aylık Olmalıdır?

İtalya seyahati için mali belgeler arasında sunulan banka hesabı, en az 6 aydır aktif ve düzenli harekete sahip bir hesap olmalıdır. Vize başvurusundan hemen önce hesaba yapılmış olan para girişleri, genellikle vize başvurusunun reddine neden olmaktadır. İtalya vize başvurusu için sunulan banka hesabındaki paranın kaynağı resmi olarak açıklanabilir olmalıdır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İtalya vize başurularında, başvuru sahibinin hesap hareketleri vize işlemlerine başlamadan önce uzman danışmanlar tarafından incelenmekte ve olağan dışı görülen hareketler hakkında başvuru sahibi bilgilendirilmektedir.

İtalya Vize Başvurularında Hangi Diğer Belgeler Finansal Kaynak Olarak Gösterilebilir?

İtalya vize başvurularında, banka hesap dökümünün yanında finansal kaynak olarak gösterilebilecek belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Yatırım hesabı belgeleri: Vize başvuru sahibine ait bir yatırım hesabı dökümünün aslı ile birlikte fotokopileri başvuru dosyasında sunulabilmektedir.
  • Kredi kartı örneği: Başvuru sahibinin adı ve soyadının net bir biçimde görüldüğü kredi kartının fotokopisi ile birlikte, son 3 gün içerisinde alınmış kredi kartı bakiyesini gösteren belge, vize başvurusunda beyan edilebilir.
  • Sponsora ait maddi kaynak belgeleri: İtalya seyahatinin maddi yükü başvuru sahibinin bir yakını tarafından karşılanıyor ise, sponsorun banka hesap dökümünün aslı ile birlikte bir adet fotokopisi, sponsor tarafından imzalanmış şekilde başvuru dosyasında bulunmalıdır.

İtalya Vize Başvurusu için Kimler Finansal Kaynak Göstermek Zorunda Değildir?

İtalya vize başvurusunda bulunan herkes finansal kaynak sunmak zorunluluğuna tabidir, ancak kendi finansal gelirine sahip olmayan kişiler, seyahati finanse edecek sponsora ait mali belgeleri sunarak sponsor eşliğinde başvuruda bulunabilir.

Seyahat masrafları başka bir kişi tarafından karşılanan vize başvuru sahiplerinin sunacağı İtalya sponsor dilekçesi, sponsor olan kişinin mali kaynaklarına detaylı bir biçimde yer verilerek yazılmalı ve destekleyici belgeler ile birlikte başvuru dosyasında sunulmalıdır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: