İtalya Vize Uzatma İşlemleri

İtalya Vize Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

90 günden kısa süreli (C tipi) İtalya vizeleri; özel durumlar sebebiyle uzatılabilmektedir. 90 günden uzun süreli (D tipi) İtalya vizeleri; D tipi vize alma hakkına göre oturum izni ile birlikte, Göçmenlik Bürosuna başvurarak uzatılabilmektedir.

İtalya Kısa Süreli Vizeler Hangi Durumlarda Uzatılabilir?

İtalya kısa süreli vizelerin uzatılabileceği durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Ülkeye Geç Girişz
 • İnsani Sebepler
 • Acil Durumlar
 • Önemli Kişisel Sebepler

Ülkeye Geç Giriş

Tek girişli ve kısa süreli İtalya vizesine sahip olunduğu ve İtalya’ya, vize başlangıç tarihinden sonra giriş yapıldığı durumlarda; vize uzatma başvurusu yapılabilmektedir.

İnsani Sebepler

Schengen vize politikası, insani sebeplerden ötürü ortaya çıkabilecek engelleri önlemek için kısa süreli Schengen vizesinin uzatılmasını mümkün kılmaktadır. İtalya vizesinin uzatılması için kabul edilen insani sebepler; sağlık tedavisine devam etmek, aile üyesinin vefatı sonrası cenazeye katılmak, yakın akrabaya bakmak ve ilgilenmek ile yükümlü olmak gibi sebepler şeklindedir.

Acil Durumlar

İtalya kısa süreli vizesinin uzatılabileceği acil durumlar; dönülecek olan ülkede çatışma, ülke çapında protesto veya savaş çıkması, aşırı hava koşulları, deprem, ülkeye dönüş için uçuş aktarmasının olmaması gibi ani ve beklenmedik durumlar olarak sıralanabilmektedir.

Önemli Kişisel Sebepler

İtalya kısa süreli vize uzatma başvurularında kabul edilmekte olan önemli kişisel sebepler; planlanmamış bir düğün, etkinlik, İtalya’da yarım kalmış bir iş şeklindedir.

Önemli kişisel sebeplerin, İtalya kısa süreli vize uzatma başvurularında kabul edilmesi olasılığının oldukça düşük olduğu görülmektedir.

Vize Süresi Dolduktan Sonra İtalya’da Kalınabilir Mi?

Vize süresi dolduktan sonra İtalya’da kalınamamaktadır. Vize süresinin dolmasının üzerine, İtalya’da kalınmasının ardından alınacak cezalar; zaman aşımına göre uygulanacak olan para cezası, 3 ila 5 yıl arası hapis cezası veya Schengen vize başvurularından men edilme cezası şeklinde olabilmektedir.

İtalya Vize Süresi Uzatma İşlemleri için Minimum Pasaport Geçerlilik Süresi Nedir?

İtalya vize süresi uzatma işlemleri için minimum pasaport geçerlilik süresi; en az 6 olarak belirlenmiştir.

İtalya’da Vize Uzatma İşlemi için Ne Zaman Başvurulmalıdır?

İtalya’da vize uzatma işlemi için; İtalya vize süresinin dolmadan önce başvurulması gerekmektedir. İtalya vizesinin dolmasının ardından sadece bir gün sonra başvurulması durumunda bile, vize hamili sınır dışı edilebilmektedir.

İtalya vize uzatma işlemlerine, vize süresinin dolmasından en az 1 hafta önce başlanması gerekmektedir.

İtalya Vize Süresi Uzatma için Nereye Başvurulur?

İtalya vize süresi uzatma için; İtalya İçişleri Bakanlığına başvurulmaktadır.

İtalya’da Schengen Vizesi Uzatma İşlemleri için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya’da Schengen vizesi uzatma işlemleri için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İtalya’ya giriş için gerekli olan vizeyi içeren ve en az 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunmalıdır.
 • İtalya Schengen Vizesi Uzatma Başvuru Formu: Başvuran kişi tarafından doldurulmuş olan İtalya Schengen vizesi uzatma başvuru formu.
 • Biyometrik Fotoğraf: İtalya Schengen vizesi kriterlerine uygun olarak şekilde çekilmiş, güncel bir adet biyometrik fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Mali Yeterlilik Belgeleri: İtalya vizesinin uzatılacağı süre boyunca, yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna dair banka dökümleri ibraz edilmelidir.
 • İtalya Seyahat Sağlık Sigortası: İtalya vizesinin uzatılacağı süre boyunca geçerliliği olan en az 30.000 EUR kapsamlı sağlık sigortasına sahip olunmalıdır.
 • Destekleyici Belgeler: İtalya vizesinin, uzatılmak isteme sebebinin açıklandığı ve bu işlemin neden gerekli olduğuna dair belgeler.

Schengen vizesi uzatma İtalya işlemleri için; İtalya vizesine sahip olunması ve İtalya’da fiziksel olarak bulunmak gerekmektedir.

İtalya Vize Uzatma İşlemleri İtalya için Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

İtalya vize uzatma işlemleri İtalya için genellikle birkaç gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuru yapılan kurumun yoğunluğuna göre bu süreç, 30 gün kadar sürebilmektedir.

İtalya vize uzatma işlemlerinin yapıldığı süreç boyunca İtalya’da ikamet edilebilmektedir ancak farklı bir Schengen ülkesine seyahat edilememektedir.

İtalya Vize Uzatma İşlemi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya vize uzatma işlemi ücretleri; insani sebepler ve acil durumlar için 30 EUR, ülkeye geç giriş ve önemli kişisel sebepler için 60 EUR olarak belirlenmiştir.

İtalya Oturum İzni Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya oturum izni uzatma işlemleri; oturum izninin bitmesinden önceki 30 günlük süreç içerisinde yapılmalıdır.

İtalya oturum izni uzatma işlemlerini yapmak için öncelikle; yetkili aracı kurumlar aracılığı ile İtalya oturma izni uzatma başvuru formu doldurulmalıdır ve 2 ila 3 gün içerisinde ‘’Sportello Amico’’ veznesine sahip olan herhangi bir postaneye teslim edilmelidir.

Başvurunun, ilgili kuruma ulaşmasının ardından, biyometri işlemleri için Göçmenlik Bürosuna gidilmesi gerekmektedir.

İtalya oturum izni uzatma işlemleri için; posta giderleri 30 EUR, oturma izni kartı yenileme işlemleri 70 EUR olarak belirlenmiştir.

İtalya Öğrenci Vizesi Uzatma İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya öğrenci vizesi uzatma işlemleri için gerekli olan belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kimlik Kartı Fotokopisi: Vatandaşı olunan ülkeden alınmış kimlik fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Codice Fiscale Fotokopisi: İtalya’da geçerli olan vergi numarasının fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Üniversite Kayıt Belgesi: Öğrencisi olunan İtalya’da eğitim vermekte olan üniversiteden alınacak kayıt ve öğrenci belgesi sunulmalıdır.
 • İtalya Sağlık Sigortası: İtalya’da kabul edilen ve en az 1 yıl geçerliliği olan sağlık sigortasına sahip olunmalıdır.
 • Mali Yeterlilik Belgesi: Ailesinden maddi destek almayan öğrencilerin, 1 yıl için en az 5.825 EUR para bulunan banka hesabını ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Oturum İzni: Önceden alınmış ve İtalya’da geçerliliği olan İtalya oturum izni belgesine sahip olunması gerekmektedir.

İtalya öğrenci vizesini uzatma işlemleri için; öncelikle İtalya öğrenci vizesi sahibi olunması gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: