İtalya Çalışma Vizesi

İtalya Çalışma Vizesi Başvuru İşlemleri ve Evrakları (2024)

İtalya çalışma vizesi bir işverene bağlı çalışarak İtalya’da 90 günden fazla süre ikamet etmeyi sağlayan uzun süreli bir vize türüdür.

İtalya'da bir işverene bağlı olarak ücretli bir işte çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının D tipi çalışma vizesi alması gerekmektedir. İtalya çalışma vizesine başvuracak kişilerin İtalya'daki işverenleri aracılığı ile "Nulla Osta" yani İtalya çalışma izni almış olması gerekmektedir.

İtalya'nın vize rejimine göre çalışma vizeleri için başvuru prosedürü ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki başlıklarda verilmiştir.

İtalya Çalışma Vizesi Şartları Nelerdir?

İtalya çalışma vizesi şartları aşağıda verilmiştir.

 • İtalya’da üçüncü ülke vatandaşları için kontenjanın açık olması gerekmektedir.
 • Yıllık kontenjanın dolmamış olması gerekmektedir.
 • Çalışma izni başvurusunda bulunacak bir işverene sahip olunması gerekmektedir.
 • Çalışma iznine sahip olmak gerekmektedir.

İtalya’da Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya’da çalışma vizesi almak için üçüncü ülke vatandaşlarının İtalya’ya gelmeden önce iş bulmaları ve işverenlerinin çalışma izni için başvurmalarını beklemeleri gerekmektedir.

İtalya çalışma izni onaylandığı takdirde İtalya çalışma vizesi için başvuru yapılabilmektedir. İtalya çalışma vizesi için İtalya dış temsilciliklerine başvurulmaktadır. Çalışma izni ve çalışma vizesi bulunan üçüncü ülke vatandaşları İtalya’ya giriş yaparak oturma izni başvurusu yapabilmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya çalışma izni vizesine başvurmak için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Vize başvuru formu
 • Güncel ve geçerli bir pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Medeni hal evrakları
 • Önceki vizelere ait fotokopi
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Araç belgeleri
 • Konaklama belgeleri
 • Mali durum evrakları
 • Seyahat için yeterli maddi imkan varlığını gösteren belgeler
 • Şirket için ön yazı
 • Çalışma durumunu gösteren belgeler

İtalya Çalışma İzni Alınca Çalışma Vizesi Verilir Mi?

İtalya çalışma izni almak, çalışma vizesi almak için gerekli şartlardan biridir. İtalya vizesi almak için çalışma izni dışında gerekli belgelerin sağlanması gerekmektedir.

İtalya hükümeti çalışma izni başvurularını, belirli bir kota dahilinde, bir ya da iki yılda bir, birkaç ay boyunca kabul etmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya çalışma vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya çalışma vize harcı100 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti80 EUR
Toplam280 EUR

İtalya Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya çalışma vizesi Türkiye haricindeki bazı ülke vatandaşları için ortalama 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. İtalya vizesinin sonuçlanma süresi, özellikle Türkiye’de ve İtalya’daki bayram tatilleri öncesinde Konsolosluktaki işlerin yoğunlaşması sebebi ile uzayabilmektedir.

90 günden daha fazla ikamet etme imkanı sağlayan İtalya ulusal vize işlem süreleri daha uzun sürmektedir. İtalya vize başvurularının planlanan seyahat başlangıç tarihine uygun olarak daha erken bir sürede yapılması önerilmektedir.

İtalya’dan Çalışma Vizesi Almak Kolay Mıdır?

İtalya’dan çalışma vizesi almak, İtalya’da iş bulup çalışma izni sağlandıktan ve gerekli belgeler eksiksiz tamamlandıktan sonra zor bir süreç değildir.

İtalya Konsolosluğu Çalışma Vizesi Verir Mi?

İtalya Konsolosluğu çalışma vizesinin onayı için karar verecek tek yetkili kurumdur. İtalya vizesi için başvurular ise yalnızca aracı kuruma yapılabilmektedir.

İtalya’da Çalışma Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya’da çalışma vizesi başvurusu iDATA üzerinden yapılmaktadır.

Vizem.net, çalışma vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

İtalya Çalışma Vizesi Randevu Alma İşlemi Nasıl Alınır?

İtalya çalışma vizesi randevu alma işlemi aracı kurum iDATA üzerinden online olarak yapılmaktadır. İDATA üzerinden online randevu oluşturmak içi; randevu işlemlerinden gidilecek ülke, seyahat amacı, başvurulacak ofis gibi seyahat bilgileri ve ad, soyad, doğum tarihi, pasaport numarası, pasaport bitiş tarihi gibi kişisel bilgiler belirtilmektedir. İDATA üzerinden bilgiler girildikten sonra online olarak ücret ödeyip randevu numarası alınmaktadır. İDATA tarafından randevu tarihi, tüm işlemler tamamlandıktan sonra e-mail yolu ile bildirilmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

İtalya çalışma süresi 2 yılı aşmamak kaydı ile genellikle iş sözleşmesinin bitiş tarihine kadar geçerli olmaktadır. İtalya çalışma vizesi 5 yıla kadar yenilenebilmektedir.

Çalışma Vizesi ile İtalya’da Sahip Olunan Haklar Nelerdir?

Çalışma vizesi ile İtalya’da 2 seneye kadar ikamet etme hakkına sahip olunmaktadır. İtalya’ya çalışma vizesi ile giden vatandaşların İtalya’ya geliş tarihlerinden itibaren 8 gün içerisinde oturma izni almaları gerekmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi Aldıktan Sonra Oturum İzni Nasıl Alınır?

İtalya çalışma vizesi aldıktan sonra oturum izni İtalya’da ikamet edilen şehir postanesine 8 gün içerisinde başvuru yapılarak alınmaktadır. İtalya oturum izni için çalışma izni, çalışma vizesi ve fotoğraf, pasaport, sağlık sigortası kanıtı gibi gerekli belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir.

İtalya oturma izni ikamet edilen bölgedeki emniyet müdürlüğüne bağlı Yabancılar Şubesi tarafından verilmektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi Çalışma Vizesine Dönüştürülebilir Mi?

İtalya öğrenci vizesi çalışma vizesine dönüştürülebilmektedir. İtalya, öğrenci veya eğitim oturma izninin çalışma oturma iznine çevrilmesine izin vermektedir.

İtalya öğrenci vizesi bulunan vatandaşların oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İtalya eğitim vizesi bulunan öğrencilerin çalışma vizesine başvurmaları için eğitim sürelerinin tamamlanması gerekmektedir.

İtalya Çalışma Vizesi ile Başka Ülkelerde Çalışmak Mümkün Müdür?

İtalya çalışma vizesi ile başka Avrupa ülkelerinde çalışmak mümkün olmamaktadır.

İtalya Çalışma Vizesi Danışmanlık Hizmeti Nasıl Alınabilir?

İtalya çalışma vizesi danışmanlık hizmeti Vizem.net tarafından alınabilmektedir. Vizem.net 24 yıldır danışmanlık hizmeti veren bir kurumdur. İtalya çalışma vizesi danışmanlık hizmeti için iletişim 0850 241 1868’dir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: