İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya Aile Ziyareti Vizesi Başvuru Süreci 2024

İtalya aile ziyareti vizesi, İtalya’da yaşayan bir aile üyesini ziyaret etmek isteyen kişilerin alması gereken, kısa süreli (C tipi) bir Schengen vizesidir. İtalya arkadaş ziyareti ve aile ziyareti için vize almak isteyen, umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, gerekli belgeleri hazırladıktan sonra, ikamet ettikleri yere bağlı olarak İdata veya VFS Global ofislerinden başvuru yapabilmektedirler.

İtalya aile ziyareti vizesi, hamiline İtalya’da 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 günlük kalış hakkı tanımaktadır. İtalya aile ziyareti vizesine sahip kişilerin, İtalya’dan başlamak ve 90 günü aşmamak koşuluyla Schengen bölgesinde seyahat etme hakkı bulunmaktadır.

Vizem.net, İtalya vizesi almak için başvuracak kişilere danışmanlık hizmeti veren ve 2018 ile 2021 yılları arasında Türkiye’deki en yüksek vize başvuru onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya Aile Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya aile ziyareti vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Başvuru sahibinin, talep edilen vize bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerliliği olan ve en az 2 boş sayfa içeren bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Geçerli pasaport ve varsa eski pasaportlardaki işlenmiş sayfaların fotokopisi çekilmeli ve teslim edilen belgelere eklenmesi gerekmektedir.
  • İtalya aile ziyareti vizesi başvuru formu: İtalya Schengen vize başvuru formu bizzat başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Başvuru formunda istenen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. 21. soruda seyahat amacı, aile veya arkadaş ziyareti olarak işaretlenip seyahat ile ilgili bilgilerin detaylarının verilmesi gerekmektedir. Başvuru formunun ön sayfasındaki ilgili alana başvuru sahibinin fotoğrafı eklenip, 37. maddedeki ve formun sonundaki imza alanının ıslak şekilde imzalanması gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Açık renk fonlu, 35 mm x 40 mm boyutlarında biyometrik özelliklere uygun olarak çekilmiş 2 adet fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
  • İtalya davet mektubu: Vize başvuru sahibinin, İtalya’ya bir aile üyesi tarafından davet edilmesi halinde, davet edenin kimlik fotokopisi ve onaylı davetiyenin başvuruda teslim edilmesi gerekmektedir. İtalya’dan gönderilen bir davetiyenin bulunmaması durumunda, geçerli bir konaklama rezervasyonunun sunulması beklenmektedir.
  • Ulaşım rezervasyonları: Başvuru sahibinin, uçuş ya da tur organizasyonlarına dair tarihli ve detaylı rezervasyon belgelerini sunması gerekmektedir. İtalya’dan başka bir Schengen ülkesine geçiş yapılması planlanıyorsa, kullanılacak ulaşım araçları ve güzergah bilgilerini açıklayan yazının vize başvuru evraklarına eklenmesi gerekmektedir.
  • Maddi duruma ilişkin kanıt: İtalya vizesi başvuruları için, seyahat masraflarını karşılamak üzere yeterli miktarda maddi kaynağın belgelenmesi gerekmektedir. Vize başvurusunda, son 3 aya ait banka hesap dökümünün yanında, bulunması halinde ek gelir beyanları, kira geliri kontratları, imzalı ve kaşeli maaş bordroları ve tapuların maddi gelir evrakları içerisinde sunulması gerekmektedir. Maddi gelir evraklarının, başvuru tarihinden önceki son 15 gün içerisinde düzenlenmiş olması gerekmektedir.
  • Teminat belgesi: Vize başvuru sahibinin, İtalya’da kaldığı süreye göre İtalya İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenen mali birikime sahip olduğuna dair belge sunması beklenmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat tarihlerinin 1 önceki ve 1 sonraki günlerini kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı olarak düzenlenmiş bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortasının, başvuru sahibinin İtalya’da kalacağı sürede yaşayabileceği sağlık sorunlarını, hastane yatış, acil tedavi, hastalık veya vefata bağlı olarak Türkiye’ye dönüş masraflarını karşılayabilecek şekilde düzenlenmesi ve tüm Schengen alanında geçerli olması gerekmektedir.
  • İtalya vize harcı dekontu: Schengen vizesi harç ücreti, başvuru yapılan merkeze bağlı olarak İdata veya VFS Global ofislerinde nakit olarak ödenmeli ve harç makbuzu başvuru dosyasına eklenmelidir.

İtalya ziyaret vizesi için gereken evraklar, başvuru sahibinin mesleği, çalışma ve konaklama durumuna bağlı olarak değişebilmektedir.

İtalya Vize Mektubu Örneği Nasıl Yazılır?

İtalya aile ziyareti için vize almak isteyen başvuru sahibinin, ziyaret edeceği kişi tarafından davet alması durumunda, davet eden kişinin İtalya vatandaşı veya İtalya’da daimi ikamet izni bulunan bir aile üyesi olması gerekmektedir. İtalya aile ziyareti vizesi davet mektubu, davet eden kişi tarafından yazılmalı ve belediye onaylı olarak teslim edilmelidir.

İtalya vize davet mektubunda; davet edenin ve davet edilen kişinin kimlik bilgileri, pasaport numaraları, oturma izni bilgileri, adres, meslek ve iletişim bilgileri, akrabalık derecesi ve başvuru sahibinin İtalya’ya giriş ve çıkış tarihlerinin belirtilmesi gerekmektedir. Davet eden kişinin, vize başvuru sahibinin İtalya’daki kalış masraflarını üstlenmesi halinde bu beyanın davet mektubunda yazılması gerekmektedir.

İtalya Aile Ziyareti Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İtalya aile ziyareti vize dilekçesinin, başvuru sahibi tarafından ve İtalya Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille yazılması gerekmektedir. Vize başvuru dilekçesinde; başvuru sahibinin İtalya’ya yapacağı seyahatin detayları açıklanmalı ve verilen tüm bilgiler diğer başvuru evrakları ile uyum içerisinde olmalıdır.

Davetiye ile Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Davetiye ile aile ziyareti vizesi almak isteyen başvuru sahibinin, öncelikle İtalya’da ikamet eden bir yakınından davet mektubu alması gerekmektedir. Davet eden kişi İtalya vatandaşı ise mektubun yanında dilekçe ve pasaport fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir. Davet eden kişi İtalya’da oturum iznine sahip bir yabancı ise İtalya’da oturduğu bölgedeki belediyeden onaylı davet mektubuna ek olarak, davet edenin kimlik bilgileri ve dilekçe ibraz edilmelidir.

Davet mektubunu alan vize başvuru sahibinin, Schengen vize başvuru formu ve gerekli olan diğer belgeleri hazırladıktan sonra, ikamet ettiği yere göre ilgili İdata veya VFS Global vize başvuru merkezinden online randevu alması gerekmektedir. Randevu tarihinde, vize başvuru merkezine şahsen gidilerek evrak teslimi yapılmalı, parmak izi kaydı verilmeli ve vize ücreti ödenmelidir.

Vize başvuru işlemi tamamlandıktan sonra, İdata veya VFS Global internet sitelerinden online başvuru takibi yapılabilmektedir. İtalya aile ziyareti vizesi işlemleri, başvuru tarihinden sonra ortalama 4 ile 5 iş günü arasında sonuçlanmaktadır.

İtalya Aile Ziyareti Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya aile ziyareti vize ücreti, İdata ya da VFS Global vize başvuru merkezlerinde Türk lirası olarak ve nakit tahsil edilmektedir. İtalya vize ücretleri; 0 - 6 yaş arası başvuru sahipleri için ücretsiz, 6 - 12 yaş arası başvuru sahipleri için 461 Türk lirası ve 12 yaş üzeri başvuru sahipleri için 921 Türk lirasıdır. 2022 yılı için belirlenen İtalya vize başvuru ücreti; danışmanlık hizmeti, yeminli tercüme, biyometri işlemleri, form ve dilekçe doldurma dahil 180 Euro tutmaktadır.

İtalya Aile ve Akraba Ziyareti Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya aile ve akraba ziyareti vize başvuruları, başvuru sahibinin ikamet ettiği ile göre yetkili kuruluş olan İdata veya VFS Global vize başvuru merkezlerine ve akredite acentelere yapılabilmektedir.

Vizem.net, 2017 ve 2020 yılları arasında Schengen ülkeleri için yapılan ziyaret vizesi başvurularında %98,3 ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

İtalya’ya Akraba Ziyareti Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

İtalya aile akraba ziyareti vizesi için randevular, başvuru sahibinin yaşadığı yere bağlı olarak İdata veya VFS Global aracı kurumlarının online randevu sistemleri üzerinden alınmaktadır. İtalya vize randevusu için, ilgili aracı kurumun Schengen randevu sistemine giriş yapılması ve kimlik bilgileri, pasaport numarası, talep edilen vize türü ve ilgili vize başvuru merkezi gibi gerekli alanlar doldurulduktan sonra, uygun tarih ve saat belirlenerek randevu alma işlemi tamamlanmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İtalya vizesi başvurularında, vize randevusu danışmanlar tarafından alınmaktadır.

İtalya Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya ziyaret vizesi işlemleri, normal şartlarda 4 - 5 iş gününde sonuçlandırılmaktadır. İdata’nın Kadıköy, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan vize işlemleri, diğer şubelerden 2 iş günü daha uzun sürebilmektedir. İtalya vizesi başvurularında, başvuru sahibinin uyruğuna, başvuru yapılan dönemin durumuna ve istenen vizenin türüne göre işlem sürelerinde değişiklik olabilmektedir. Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşları için vize onayının alınma süresi ortalama 15 gündür. Türk ve İtalyan bayram tatilleri öncesinde ve İtalya Başkonsolosluğu’nda iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde, vize işlemlerinin sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

İtalya Ziyaret Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Evet, İtalya ziyaret vizesi almak zor bir süreç değildir. Başvuru sahibinin istenilen belgeleri doğru şekilde ve zamanda hazırlayıp teslim etmesi halinde, İtalya için vize başvuru onayı alınabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: