İtalya Yüksek Lisans Vizesi

İtalya Yüksek Lisans Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Uluslararası öğrenciler için popüler ülkelerden biri olan İtalya’da yüksek lisans programları 2 yıl sürmektedir. Yüksek lisans programlarının sağladığı akademik birikim, ikinci dil öğrenimi, kültürel farkındalık ve mesleki beceri sebebiyle İtalya, her yıl en çok yabancı öğrenci kabul eden ülkeler arasında yer almaktadır. Sanat, tasarım, beşeri bilimler, mühendislik ve mimarlık gibi yaratıcı ve teknik disiplinler, İtalya’da en sık tercih edilen yüksek lisans programları arasında yer almaktadır ve İtalya yüksek lisans derecesi, dünya çapında kabul görmektedir.

İtalya, Türkiye’ye yakın konumu, kültürel ortamı ve %100 İngilizce eğitim veren yüksek lisans programları sebebiyle Türkiye’de ikamet eden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Milano, Bologna ve Roma, Türk öğrencilerin yüksek lisans öğrenimi görmek için tercih ettikleri İtalya’da şehirleri arasında yer almaktadır. İtalya’da yüksek lisans eğitimi almak için Türkiye’den yapılan başvurularda en sık tercih edilen bölümler; tıp, mühendislik, mimarlık, uluslararası ilişkiler, işletme, güzel sanatlar, hukuk, ekonomi ve finans bölümleridir.

İtalya’da bulunan bir yükseköğretim kurumunun yüksek lisans programına kabul edilen, yabancı uyruklu vatandaşların, uzun süreli İtalya yüksek lisans vizesi alması gerekmektedir.

Vizem.net, İtalya’da yüksek lisans programlarına kabul almış öğrenciler için vize danışmanlığı yürüten akredite bir kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya Yüksek Lisans Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya yüksek lisans vize başvuruları, başvuru sahibinin ikamet ettiği yere bağlı olarak, İdata İstanbul vize başvuru merkezi, VFS Global’in Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep’te bulunan başvuru merkezleri ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

İtalya Yüksek Lisans Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya yüksek lisans vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İtalya yüksek lisans vize başvurusu için, talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 90 gün daha geçerli olan, son 10 yıl içinde alınmış ve en az 2 boş sayfa içeren bir pasaport gerekmektedir. Pasaportun ve varsa eski pasaportların işlenmiş sayfalarının fotokopisi alınarak başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: İtalya ulusal vizesi başvurusu için rötuşsuz, son 6 ay içerisinde çekilmiş, biyometrik özelliklere uygun ve beyaz arka plana sahip 2 adet vesikalık fotoğraf teslim edilmelidir.
 • İtalya yüksek lisans vizesi başvuru formu: İtalya ulusal vize başvuru formunun, başvuru sahibi öğrenci tarafından eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması, 37. madde ve son sayfadaki imza kutucuğunun imzalanması ve tarih atılarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ulusal vize başvuru formundaki 21. soruda seyahat amacı için eğitim seçeneği işaretlenmelidir.
 • Yüksek lisans programı kayıt belgesi: Öğrencinin İtalya’daki yüksek lisans programına kabul edildiğini kanıtlayan ve eğitim programının detayları ile başlangıç ve bitiş tarihlerini içeren kayıt belgesinin, vize başvurusunda beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Eğitim kayıt ücreti: Öğrencinin, kabul edildiği İtalya yükseköğretim kurumuna ödediği eğitim kayıt ücretini gösteren belgeyi ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Diploma: Yüksek lisans amacıyla İtalya’ya seyahat etmek isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin, mezun oldukları üniversite ve lisans programını belgeleyen diplomayı ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: İtalya’ya seyahat edecek öğrencinin, tüm Schengen alanında geçerli, seyahat tarihinin tamamını kapsayan ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasını, İtalya yüksek lisans vize gerekli belgeleri arasına eklemesi gerekmektedir.
 • Rezervasyon bilgileri: İtalya’da bulunan bir yüksek lisans programına kabul edilen öğrencinin, İtalya’da konaklayacağı lokasyonla ilgili, kira kontratı veya rezervasyon belgesi gibi evrakları vize başvurusunda ibraz etmesi gerekmektedir. Öğrencinin konaklama yerini İtalya’ya vardıktan sonra bulacak olması halinde, İtalya’daki ilk 2 hafta için geçerli bir rezervasyon ya da davetiye ibrazı kabul edilmektedir.
 • Maddi duruma dair kanıt: Vize başvurusunda bulunan öğrenciye ya da kendisine sponsor olan birinci dereceden akrabasına ait, banka hesap dökümü ve maaş bordrosu gibi, maddi gelir kaynağını gösteren belgeler, ulusal vize başvuru dosyasında yer almalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: Geçimleri aileleri tarafından sağlanan yüksek lisans öğrencilerinin, ebeveynlerine ait iş evraklarıyla birlikte tam vukuatlı nüfus kayıt örneklerini ibraz etmeleri gerekmektedir.
 • Kimlik fotokopisi: İtalya yüksek lisans vizesi başvurusunda bulunan öğrenciye ait Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisinin başvuru için gereken belgeler arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İtalya vize harcı: İtalya yüksek lisans vizesi başvurusu için gereken ulusal vize harcının, vize başvuru merkezinde nakit olarak ödenmesi ve makbuzun başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.

İtalya Yüksek Lisans Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

İtalya yüksek lisans vizesi almak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin, İtalya’da bulunacakları sürenin tamamı için yeterli finansal birikime sahip olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. İtalya yüksek lisans vizesi başvurusunda, öğrencinin her akademik dönem için aylık en az 448,07 Euro, toplamda yıllık 5824,91 Euro bakiye gösteren bir banka hesap dökümü beyan etmesi gerekmektedir.

İtalya’da Yüksek Lisans Ne Kadar Sürmektedir?

İtalya’da yüksek lisans programları, tezli programlarda 2 yıl sürmektedir. İtalya’da bulunan bazı yükseköğretim kurumlarında, 1 yıl süreli tezsiz yüksek lisans programları bulunmaktadır. Moda ve tasarım gibi öğrenciyi mezun olduğu alanda uzmanlaştırmak amacıyla araştırma ve mesleki beceri üzerine çalışmalar yapan bazı İtalya yüksek lisans programları, 1 yıl süreyle eğitim verebilmektedir.

İtalya’da 2 Yıllık Yüksek Lisans Vizesi Nasıl Uzatılabilir?

İtalya’da bir yüksek lisans programına kayıt olan öğrencilere verilen 2 yıllık İtalya yüksek lisans vizesinin süresi, oturma iznine başvurularak uzatılabilmektedir. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan yabancı uyruklu öğrencilerin, İtalya’ya giriş yaptıktan sonraki ilk 8 gün içerisinde oturma iznine başvurmaları gerekmektedir. İtalya’da 2 yıllık yüksek lisans vizesini uzatmak için gereken oturma izni işlemleri, ikamet edilen şehrin yerel posta ofisinden yapılmaktadır.

İtalya Master Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya master vize harç ücreti, 1336 Türk lirasıdır ve randevu gününde, vize başvuru merkezinde nakit olarak ödenmesi gerekmektedir. 2022 yılı itibariyle İtalya master vizesi başvurularında; danışmanlık hizmeti, yeminli tercüme, biyometri işlemleri, form ve dilekçe doldurma hizmetlerinin tümü için 260 Euro ücret ödenmesi gerekmektedir.

İtalya Yüksek Lisans Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İtalya yüksek lisans vizesi, normal koşullarda ortalama 4 - 5 iş günü içinde başvuru sahibine verilmektedir. İdata Kadıköy, Bursa ve Trabzon şubelerinden yapılan başvuru işlemlerine 2 iş günü daha eklenmektedir. İtalya yüksek lisans vize başvurusunda, başvuru sahibinin uyruğu, ve başvuru yapılan döneme göre işlem sürelerinde değişiklik olabilmektedir. Türkiye dışındaki bazı ülke vatandaşları için vize işlemlerinin sonuçlanması ortalama 15 gün sürmektedir.

Özellikle Türk ve İtalyan bayram tatilleri öncesinde, İtalya Başkonsolosluğu’nun iş yoğunluğunun arttığı dönemlerde ve ulusal vize başvurularında, işlem süresi uzayabilmektedir. Yüksek lisans eğitimi amacıyla İtalya’ya seyahat etmek isteyen öğrencilerin, olabildiğince erken ve seyahat başlangıç tarihinden önce uygun bir zamanda vize başvurusunda bulunmaları önerilmektedir. İtalya yüksek lisans vizesi işlem süreci, başvuru yapılan aracı kuruma göre, İdata ve VFS Global üzerinden online olarak takip edilebilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: