İtalya Vize Randevu İşlemleri

2024'te İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Önemli Duyuru: 12 Eylül 2023 tarihi itibariyle Türkiye’den yapılan İtalya vize işlemleri için ikametgah şartı değiştirilmiştir. Vize başvuru sahiplerinin, konsolosluk bölge ayrımına göre başvuru yapacağı şehirde en az 90 gündür resmi olarak ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Son 3 ay içerisinde şehir değiştirdiyseniz, İtalya vizesi için nereden başvuru yapmanız gerektiği hakkında 0850 241 1868’i arayarak bilgi alabilirsiniz.

İtalya vize randevu işlemleri, İtalya vize başvurusunun son aşamasıdır. İtalya vize başvurusunu tamamlamak için vize başvuru merkezinden randevu alınması ve çoğu durumda vize başvuru merkezlerine şahsen gidilmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İtalya vize başvurularında evrak kontrolü yapılıp dilekçe hazırlandıktan sonra, başvuru sahibi adına danışmanlar tarafından randevu alınmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İtalya C Tipi (90 Güne Kadar) Vizeler için Randevu Nereden Alınır?

İtalya C tipi (90 güne kadar) vizeler için randevu iDATA ve VFS Global vize başvuru merkezleri üzerinden online alınmalıdır.

İdata İtalya Vize Randevu İşlemi Nasıl Yapılır?

iDATA İtalya vize randevu işlemi yapmak için öncelikle https://idata.com.tr/de/tr/p/randevu-islemleri-de adresinden başvuru yapılacak vize türünün seçilmesi gerekmektedir, 90 günden kısa sürecek seyahatler için Schengen vizesi ve 90 günden uzun sürecek seyahatler için Ulusal vize almak gerekmektedir. iDATA internet sitesi üzerinden başvuru yapılacak vize türü seçildikten sonra, seyahat edilecek ülke ve ikamet edilen şehir bilgileri girilerek uygun bir iDATA ofisinin seçilmesi, seyahat amacı bilgisi ve vize başvurusunda bulunacak kişi sayısının girilmesi gerekmektedir. Kişi sayısı girildikten sonra her bir başvuru sahibinin isim soyisim, doğum tarihi, pasaport numarası ve email adresi bilgileri girilmeli ve randevu için uygun bir tarih seçilmelidir. iDATA İtalya vize randevu işleminin tamamlanabilmesi için 150 TL randevu ücreti online olarak ödenmelidir.

VFS Global Üzerinden İtalya Vize Randevusu Alma İşlemi Yapılabilir Mi?

VFS Global üzerinden İtalya vize randevusu alma işlemi yapılabilmektedir. VFS İtalya randevu hizmeti, başvuru yapılan ikamet iline en yakın vize merkezinden alınmalıdır.

İdata İtalya Vize Başvurusu Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

iDATA İtalya vize başvurusu randevu alma işlemi, iDATA internet sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. iDATA İtalya vize başvurusu randevu alma işlemi için iDATA internet sitesindeki randevu işlemleri sayfasında seyahat süresine uygun vize türü seçilmeli, ikamet edilen şehre göre bir iDATA ofisi seçilmeli, her bir başvuru sahibi için isim soyisim, doğum tarihi, pasaport numarası ve email adresi bilgileri girilmeli ve uygun bir randevu tarihi seçilmelidir.

iDATA vize başvuru merkezlerinin bulunduğu iller aşağıda listelenmiştir.

  • İstanbul
  • Bursa
  • Trabzon

İtalya vize randevu iDATA internet sitesinden online olarak alınabilmekte ancak vize randevularına bizzat gidilmesi gerekmektedir.

İtalya D Tipi (90 Günden Uzun) Vizeler için Randevu Nereden Alınır?

İtalya D tipi (90 günden uzun) vizeler için randevu, İtalyan Başkonsolosluğu Vize Ofisi’nden alınabilmektedir.

İtalyan Konsolosluğu Üzerinden Vize Randevu İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalyan Konsolosluğu üzerinden vize randevu işlemi (0850 460 84 93) numaralı telefondan randevu alarak yapılmaktadır. İtalyan Konsolosluğu üzerinden vize randevu işlemi için Başkonsolosluk gişelerine hafta içi her gün 09:00- 14:00 saatleri arası telefonla ulaşılabilmektedir.

İtalya D tipi (90 günden uzun) vize başvuruları seyahat tarihinden en az 7 iş günü önce yapıldığı takdirde Konsolosluk tarafından kabul edilmektedir. İtalyan Konsolosluğu vize randevu işlemlerinin süresi seyahat amacına ve başvurunun yapıldığı döneme göre değişebilmektedir.

İtalya Randevu Tarihi Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya randevu tarihi değiştirme işlemi, başvurunun yapıldığı kuruma bağlı olarak değişmektedir. Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda randevu tarihi danışmanlar tarafından daha ileri bir tarih ile, iDATA ve VFS Global üzerinden yapılan başvurularda kişinin kendisi tarafından 24 saat öncesinde online değiştirilebilmektedir.

İtalya Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

İtalya vize randevu iptali online olarak yapılabilmektedir. İtalya vize randevu iptali, iDATA üzerinden alınan randevular için kurumun internet sitesi üzerinden randevu tarihinden 72 saat önce pasaport numarası, randevu referans numarası ve doğum tarihi bilgileri girilerek yapılabilmektedir. VFS Global üzerinden randevu iptali, vize almak için açılan hesabın e-posta ve şifresi girilerek yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda vize randevu iptali talebinin danışmana iletilmesi yeterlidir.

İtalya Vizesi için En Erken Randevu Saati Kaçtır?

İtalya vizesi için en erken randevu saati 08:30’dur.

İtalya Vize için Randevu Alma İşlemi Online Olarak Yapılabilir Mi?

Evet, İtalya vize için randevu alma işlemi online olarak yapılabilir. iDATA ve VFS Global, online vize randevu İtalya için resmi olarak yetkilendirilmiş aracı kurumlardır.

İtalya vizesi için randevu, https://idata.com.tr/de/tr/p/randevu-islemleri-de adresiyle iDATA’dan, https://www.vfsglobal.com/italy/Turkey/schedule-an-appointment.html adresiyle VFS Global’den alınabilmektedir.

Birden Fazla Kişi için İtalya Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Birden fazla kişi için İtalya vize randevusu iDATA veya VFS Global internet sitesinden, her başvuru sahibinin pasaport bilgileri ve isim soyisim bilgileri girilerek alınabilmektedir ve tek seferde 4 kişiye kadar randevu almak mümkündür.

İtalya Pasaportu için Randevu Nereden Alınır?

İtalya pasaportu için randevu, İtalya Konsoloslukları ve İtalya Büyükelçiliklerinden alınmalıdır. İtalya pasaportu için randevu Ankara’da İtalya Büyükelçiliğinden ve İzmir’de İtalya Konsolosluğundan ve İstanbul’da İtalya Başkonsolosluğundan alınabilmektedir.

İtalya Vize Randevu Saatine Geç Kalınırsa Ne Olur?

İtalya vize randevu saatine 45 dakikadan fazla geç kalınması durumunda randevu iptal edilmektedir.

İtalya Vize Başvuru Randevusuna Gidilmezse Ne Olur?

İtalya vize başvuru randevusuna gidilmezse, randevu iptal edilmekte ve ikinci kez randevu almak gerekmektedir.

İtalya Vize Randevu Ücreti Ne Kadardır?

İtalya vize randevu ücreti 7,5 Euro olarak belirlenmiştir ve kur değişimlerine göre ayarlanmaktadır.

İtalya vize başvurularında ödenmesi gereken başlıca ücretler vize randevu ücreti, biyometri işlemleri ücreti ve vize harcıdır. İtalya vize ücreti, başvuru yapılacak vize tipine göre değişmektedir.

İtalya Vize Randevu Telefonu Kaçtır?

İtalya vize randevu telefonu 0850 241 1868’dir. İtalya vize randevusu İtalya Dış Temsilciliklerinden veya yetkili aracı kurum iDATA’dan alınmalıdır, bu sebeple Vizem.net üzerinden sadece randevu hizmeti alınamamaktadır.

İtalya Vize Randevu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya vize randevu sorgulama işlemi iDATA ve VFS Global üzerinden yapılmaktadır. İtalya vize başvurusu iDATA’ya yapılmışsa, sorgulama işlemi için iDATA internet sitesine pasaport numarası, referans numarası veya email adresi girilmesi; VFS Global’e yapılmışsa VFS Global internet sitesine referans numarası ve soyad girilmesi gerekmektedir.

İtalya vize randevusu tarih değişikliği veya randevu iptali işlemleri, başvuru yapılan merkeze göre referans numarası ile iDATA veya VFS Global internet siteleri randevu düzenleme sayfasından yapılabilmektedir. İtalya vize takip işlemleri online olarak veya başvuru merkezlerini arayarak yapılabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: