İtalya Vize Başvuru Formu

İtalya Vize Başvuru Formu Doldurma Rehberi

İtalya vize başvuru formu, tüm İtalya vize başvurularında sunulması zorunlu olan evraklar arasında yer almaktadır.

İtalya vize başvuru formu temel olarak başvuru yapan kişinin kişisel bilgilerinin ve seyahat amacını içeren bir belgedir. İtalya vize başvurularındaki en önemli belgelerden biri olan İtalya vizesi başvuru formunun doğru ve eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir.

İtalya vize başvurusu için: 0850 241 1868

İtalya Vize Formu Nasıl Doldurulur?

İtalya vize formunu en güncel hali ile bu bağlantıya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Başvuru formunu elde ya da bilgisayarda doldurulabilmektedir.

İtalya vizesi başvuru formunu İtalyanca, İngilizce veya Türkçe olarak doldurmak mümkündür. Eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gereken İtalya vize formunun başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

İtalya vizesi başvuru formunun el yazısı ile doldurulması durumunda mavi tükenmez kalem kullanılması ve yazıların okunaklı olması gerekmektedir. Bilgisayardan doldurulan İtalya vize başvuru formu, gerekli tüm alanlar doldurulduktan sonra çıktı alınarak imzalanmalıdır

İkamet İline Göre İtalya Vizesi için Hangi Form Doldurulmalıdır?

İtalya vizesi başvuru formu, başvuru sahibinin yaşadığı ilin bağlı olduğu İtalya dış temsilciliği dikkate alınarak doldurulmalıdır.

İtalya seyahatleri için yapılan Schengen vize başvuruları, İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu ve İtalya İzmir Konsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir.

İtalya vizesi için yapılan başvurularda vize başvuru formunun içeriği tüm İtalya dış temsilcilikleri için aynı olsa da farklı başvuru formları doldurulmaktadır.

İtalya ulusal vize başvuru formları, İtalya kısa süreli vize başvuru formları ile benzer şekilde ikamet yerine göre değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki başlıklarda kısa süreli İtalya vizesi başvuru formlarının başvuru sahibinin ikamet ettiği ile göre nasıl doldurulması gerektiğine dair bilgiler verilmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

İtalya Büyükelçiliği Ankara vize başvuru formu, İtalya Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanına giren illerden yapılan Schengen vizesi başvurularında doldurulması ve teslim edilmesi gereken belgelerden biridir.

Ankara İtalya Büyükelçiliğinin yetki alanına giren illerden yapılacak vize başvurularında doldurulması gereken İtalya Büyükelçiliği vize başvuru formu aşağıda verilmiştir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu
İtalya Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

İtalya Ankara Büyükelçiliğinin görev alanı içerisinde yer alan iller; Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Tunceli, Mardin, Bingöl, Batman, Muş, Bitlis, Siirt, Şırnak, Ağrı, Hakkari ve Van’dır.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu vize başvuru formu, İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun görev alanı içerisinden yapılacak Schengen vizelerinde sunulan bir belgedir.

İstanbul İtalya Başkonsolosluğuna sunulması gereken İtalya vize başvuru formu aşağıda verilmiştir.

İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu
İtalya İstanbul Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu

İtalya İstanbul Başkonsolosluğunun yetki alanı içerisinde bulunan iller; İstanbul, Amasya, Artvin, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Edirne, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Sakarya, Kocaeli, Ardahan, Bayburt, Kars, Kırklareli, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Sivas, Trabzon, Tokat, Tekirdağ, Yalova, Bartın, Düzce, Karabük, Kastamonu, Yozgat ve Zonguldak’tır.

İtalya İzmir Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

İtalya İzmir Konsolosluğu vize başvuru formu, İtalya’ya gitmek için İtalya İzmir Büyükelçiliğinin görev alnında bulunan illerden başvuru yapan kişilerin sunması gereken belgedir.

Schengen vizesi başvurularında sunulan İtalya İzmir Konsolosluğu vize formu aşağıda verilmiştir.

İtalya İzmir Konsolosluğu Vize Başvuru Formu
İtalya İzmir Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

İtalya İzmir Konsolosluğu görev bölgesindeki iller; İzmir, Aksaray, Adana, Afyon, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Denizli, Isparta, Karaman, Kayseri, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Niğde, Uşak, Kütahya ve Nevşehir’dir.

İtalya Vize Formunda Hangi Bilgiler İstenilmektedir?

İtalya vize formunda başvuru yapan kişiye ait bilgiler ile yapılmak istenen seyahatin bilgileri talep edilmektedir. İtalya vize başvuru formu, 36 maddeden oluşmaktadır.

İtalya vizesi için başvuru formunun 1.-11. maddeleri arasında başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, doğum yeri gibi kişisel bilgileri istenmektedir.

İtalya vize formunda 12.-16. maddeler arasında türü, veriliş tarihi, geçerli olduğu tarih gibi pasaporti ile ilgili bilgilerin doldurulması gerekmektedir.

İtalya için vize başvuru formunun 17.-20. maddeleri arasında başvuru sahibinin ev adresi, mail adresi, mesleği gibi kişisel bilgileri istenmektedir. İtalya vizesi başvuru formunda 21.-30. maddelerde seyahatin amacı, seyahat sırasında giriş yapılacak ilk ülke, istenen giriş-çıkış sayısı, Schengen bölgesine öngörülen varış tarihi gibi İtalya’ya yapılacak seyahat ile ilgili bilgiler belirtilmelidir.

İtalya vize başvurusunda sunulacak vize formunda 31. ve 32. maddelerde İtalya’ya davet eden kişi veya organizasyon ile ilgili isim, telefon numarası gibi bilgiler istenmektedir. İtalya vize formunun 33. maddesinde finansal durum ile ilgili bilgiler doldurulmalıdır. İtalya vizesi başvuru formunun 34.-36. maddeleri arasında AB, AEA veya İsviçre vatandaşı olan aile üyeleri varsa onlara ait isim, soyisim, doğum tarihi gibi kişisel bilgiler ve başvuru yapan kişi ile aralarındaki yakınlık derecesine dair bilgiler istenmektedir.

Çocuklar ve Bebekler için İtalyaVize Formu Nasıl Doldurulur?

Çocuklar ve bebekler için İtalya vize formu, doğru ve eksiksiz olarak doldurulmalı ve hem anne hem de baba tarafından imzalanmalıdır.

Yasal vasinin ebeveynlerden biri olması durumunda dahi çocuk ve bebekler için İtalya vize formunun diğer ebeveyn tarafından da imzalanması gerekmektedir. Her iki ebeveyn tarafından imzalanmamış olan İtalya vizesi başvuru formu geçersiz sayılmaktadır.

İtalya Vize Başvuru Formu Doldurulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

İtalya vize başvuru formu eksiksiz olarak doğru bilgiler ile doldurulduktan sonra, başvuru yapılacak vize başvuru merkezinden randevu alınması ve İtalya vize başvuru formu ile diğer tüm gerekli evrakların vize randevusunda teslim edilmesi gereklidir.

İtalya vize başvuru formunun da içerisinde yer aldığı İtalya vizesi için gerekli belgeler, başvurunun yapılacağı ile göre İtalya vizesi aracı kurum olan VFS Global veya iData vize başvuru merkezlerine teslim edilmektedir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği ve İtalya İzmir Konsolosluğunun görev alanı içerisinde yer alan illerden yapılacak İtalya vizesi başvurularında VFS Global yetkili aracı kurum iken, İstanbul İtalya Konsolosluğunun görev alanında yer alan illerden yapılacak İtalya vizesi başvurularında yetkili aracı kurum iData’dır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: