İtalyada Asgari Ücret ve Maaşlar

İtalya Asgari Ücreti ve İtalya'da Meslek Maaşları

İtalya’da devlet tarafından belirlenen net bir asgari ücret uygulaması bulunmamakta; çalışan maaşlarının, tüm işverenler tarafından işin yoğunluğunu ve niteliğini yansıtacak şekilde belirlenmesi beklenmektedir. İtalya’da asgari maaşın belirlenmesinde, çalışanın ve ailesinin geçimini sağlayacak düzeyde bir ücret ve aynı sektörde çalışan kişilerin ortalama maaş miktarı arasında minimum fark şartları gözetilmektedir.

İtalya’da Sosyal Sigortalar Kurumu (INPS) tarafından uygulanan ve işten çıkarma fonu olarak bilinen bir ücret garanti fonu bulunmaktadır. İtalya işten çıkarma fonu, çalışma saatleri kısaltılan veya geçici olarak uzaklaştırma alan çalışanları destekleyen bir uygulamadır.

Vizem.net, İtalya Hükümetinin belirlediği yıllık kontenjan kapsamına giren ve işvereni tarafından çalışma izni onayı alınmış kişilerin İtalya çalışma vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti sağlamaktadır.

İtalya’da Asgari Ücret 2021 Yılında Kaç Euro’dur?

İtalya’da tarım çalışanları için asgari ücret, 2021 yılında aylık 874,65 Euro’dur. İtalya’da asgari ücret uygulayan sektörler arasında en düşük asgari ücret miktarı tarım sektöründe verilmektedir.

Roma’daki maaş ortalaması, en düşük maaşın verildiği sektörlerde bile İtalya maaş ortalamasının üzerindedir. İtalya’da tüm sektörler için belirli bir asgari ücretin uygulanması hakkında 2021 itibariyle görüşmeler yapılmaktadır.

İtalya’da Ortalama Maaşların Yıllara Göre Değişimi Nasıldır?

İtalya’da ortalama maaşların yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YıllarOrtalama maaş
20153,300 Euro
20163,250 Euro
20173,200 Euro
20183,550 Euro
20193,500 Euro
20203,500 Euro

İtalya’da Saatlik Asgari Çalışma Ücreti Ne Kadardır?

İtalya’da saatlik asgari çalışma ücreti, Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre 2021 yılında 9- 15 Euro arasında değişmektedir.

İtalya’da Maaşlar Ne Kadardır?

İtalya’da maaşlar aylık ortalama 3,500 Euro’dur. İtalya’da en az maaş tarım çalışanlarına verilirken en yüksek maaşlar doktorlara verilmektedir. İtalya ortalama maaş miktarı Almanya, Fransa ve Hollanda’nın altında ancak Avrupa ortalamasının üzerinde kalmaktadır.

İtalya’da Doktor Maaşları Ne Kadar?

İtalya’da doktor maaşları Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre aylık ortalama 11.860 Euro, yıllık ortalama 142.397 Euro’dur. İtalya doktor maaşı; branşlara, çalışma yılına, çalışma yerine ve ameliyat ücreti gibi koşullara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İtalya’da Hemşire Maaşları Ne Kadar?

İtalya’da hemşire maaşları Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre yıllık ortalama 49,776 Euro, aylık ortalama 4,149 Euro’dur. İtalya hemşire maaşları; başhemşireliğe, branşlara, çalışma yerine, çalışma yılına ve ek ücretlere göre değişkenlik göstermektedir.

İtalya’da Mühendis Maaşları Ne Kadardır?

İtalya’da mühendis maaşları Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre yıllık 45,842 Euro, aylık ortalama 3,820 Euro’dur. İtalya mühendis maaşları; ek ücretler, tecrübe, branş ve çalışma yerine göre değişmektedir.

İtalya’da İnşaat Mühendis Maaşları Ne Kadar?

İtalya’da inşaat mühendis maaşları Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre aylık ortalama 4,765 Euro, yıllık ortalama 57,190 Euro’dur.

İtalya inşaat mühendisliği maaşları, tecrübeye ve çalışma yerine göre değişkenlik göstermektedir. İtalya’da mühendis olarak çalışmak en fazla Roma’da yüksek maaş getirmektedir.

İtalya’da Bilgisayar Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

İtalya’da bilgisayar mühendisi maaşları, Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre aylık ortalama 5,110 Euro, yıllık ortalama 61,338 Euro’dur. İtalya’da bilgisayar mühendisliği maşşları; tecrübe, çalışılan yer ve ek ücretlere bağlı olarak değişebilmektedir.

İtalya’da Avukat Maaşları Ne Kadardır?

Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre, İtalya’da avukat maaşları aylık ortalama 6,672 Euro, yıllık ortalama 80,069 Euro’dur. İtalya’da avukat maaşları; tecrübeye, çalışma yerine, ek ücretlere göre değişkenlik göstermektedir.

İtalya’da Mimar Maaşları Ne Kadar?

Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre, İtalya’da mimar maaşları yıllık ortalama 57,774 Euro, aylık ortalama 4,814 Euro’dur. İtalya’da mimar maaşları deneyim, çalışma yeri ve branşlara göre değişkenlik göstermektedir.

İtalya’da İşçi Maaşları Ne Kadar?

İtalya’da işçi maaşları, Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre yıllık ortalama 23,353 Euro, aylık ortalama 1,946 Euro’dur. İtalya işçi maaşları hangi sektörde çalışıldığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

İtalya’da Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

İtalya’da öğretmen maaşları, Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre aylık ortalama 3.023 Euro, yıllık ortalama 36.282 Euro’dur. İtalya öğretmen maaşları; çalışma yerine, branşlara ve çalışma yılına bağlı olarak değişmektedir.

İtalya’da Aşçı Maaşları Ne Kadar?

Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre, İtalya’da aşçı maaşları yıllık ortalama 19,572 Euro, aylık ortalama 1,631 Euro’dur. İtalya aşçı maaşları çalışma yerine ve deneyime göre farklılık göstermektedir.

İtalya’da Garson Maaşları Ne Kadar?

Ekonomik Araştırma Enstitüsü verilerine göre, İtalya’da garson maaşları yıllık ortalama 16,526 Euro, aylık ortalama 1,337 Euro’dur. İtalya garson maaşları özellikle çalışma yerine göre değişkenlik göstermektedir.

İtalya’da Emekli Maaşı Ne Kadar?

İtalya’da emekli maaşı ne kadar 2018 sorusunun cevabı yıllık ortalama 13.200 Euro, aylık ortalama 1,100 Euro’dur. İtalya’da kamu sektöründe çalışanların emeklilik maaşları daha fazla olmaktadır.

İtalya’da İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İtalya’da işsizlik maaşı 2018 yılından itibaren aylık 314 Euro’dur. İtalya’da işsizlik maaşı her ay %3 daha az verilmektedir.

İtalya’da işsizlik maaşı için işten çıkarılmadan önce 2 yıl içinde aktif olarak 30 gün çalışmış olmak veya işten çıkarılmadan önce 4 yıl içinde 13 hafta boyunca çalışmış olmak gerekmektedir. İtalya işsizlik oranı 2021 yılı itibariyle %9.2’dir.

İtalya’da En İyi Kazandıran Meslekler Nelerdir?

İtalya’da en iyi kazandıran meslekler doktorluk, yöneticilik, avukatlık ve finans uzmanlığıdır.

İtalya’da Gelir Vergisi Oranları Kaçtır?

İtalya’da gelir vergisi oranları aşağıda listelenmiştir.

  • 0 - 15,000 kazanç aralığı için %23
  • 15,001 - 28,000 kazanç aralığı için %27
  • 28,001 - 55,00 kazanç aralığı için %38
  • 55,001 - 75,000 kazanç aralığı için %41
  • 75,001 ve üzeri için %43

İtalya’ya Turist Olarak Gidip Çalışmak Mümkün Müdür?

İtalya’ya turist olarak gidip çalışmak mümkün değildir. İtalya’da çalışma izni olmadan çalışmanın cezası 5,000 Euro’dur.

İtalya’da çalışmak için çalışma ve oturma izni gerekmektedir. İtalya çalışma izni olmadan çalışanlara cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: