İtalya Oturma İzni

İtalya Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya oturma izni, uzun süreli (D tipi) İtalya vizesi sahibi olan ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilere, ülkede 3 aydan daha uzun süre kalma hakkı veren bir izindir. İtalya’daki bir okulda eğitim alacak, bir şirkette çalışacak, İtalya’da yatırım yapacak ya da aile birleşimi sebebi ile İtalya’ya seyahat edecek kişiler, İtalya oturum izni alabilmektedir. Oturma izni başvurularının, D tipi İtalya ulusal vizesi ile ülkeye giriş yapıldıktan sonraki 8 iş günü içerisinde, yerel bir posta ofisine müracaat edilerek yapılması gerekmektedir.

İtalya’da Oturum Hakkı Sağlayan Koşullar Nelerdir?

İtalya’da alınabilecek oturum izni çeşitleri aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya öğrenci oturum izni
 • İtalya çalışma oturum izni
 • İtalya yatırımcı oturum izni
 • İtalya aile birleşimi oturum izni
 • İtalya sportif ve kültürel faaliyet oturum izni

İtalya oturma izni alabilmek için, İtalya’ya giriş şartlarını sağlamak yeterlidir. Avrupa Birliği vatandaşı olmayanlar için İtalya oturma izni başvurusu, uzun dönemli (D tipi) İtalya vizesi ile ülkeye giriş yaptıktan sonra, İtalya’da yapılabilmektedir.

İtalya’da Öğrenci Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya’da bulunan bir eğitim kurumuna başvuru yaparak kabul almış uluslararası öğrenciler, ülkeye girdikten sonra, başvuru yaparak İtalya öğrenci oturma izni alabilmektedir.

Uluslararası öğrenciler için İtalya’da alınabilecek eğitim seçenekleri aşağıda verilmiştir.

 • İtalya lisans eğitimi
 • İtalya yüksek lisans eğitimi
 • İtalya doktora eğitimi
 • İtalya dil eğitimi
 • İtalya’da mesleki eğitim

İtalya öğrenci oturma izni başvurusu için, arabulucuların rehberliğinde doldurulan oturum izni başvuru formu ve istenen diğer evraklar, en fazla 2- 3 gün içinde Sprotello Amico veznesinin bulunduğu herhangi bir postaneye teslim edilmelidir. İtalya öğrenci oturma izni başvurusunda; posta işlemleri ücreti 30 Euro ve elektronik oturma izni kartı için 70,46 Euro ödeme yapılması gerekmektedir.

Oturum izni için başvuru yapan öğrencinin pasaportu, İtalyan Posta İdaresi görevlisi tarafından kontrol edildikten sonra, öğrenciye kullanıcı adı ve şifre içeren bir makbuz verilmektedir. İtalya oturma iznine başvuran öğrencinin, elektronik oturma izni kartını alana kadar, pasaportu ile birlikte kendisine verilen kullanıcı adı ve şifre yazılı makbuzu yanında bulundurması gerekmektedir.

İtalya oturma izni için başvuran öğrenciye, evrakların teslim edildiği postaneden, Questura Göçmenlik Bürosu’nda parmak izinin alınması için bir randevu günü ve saati verilir. Randevu tarihinde, Göçmenlik Bürosu’na, kopyaları ile birlikte orijinal başvuru belgelerinin ve 4 adet vesikalık fotoğrafın teslim edilmesi ve parmak izi kaydının verilmesi gerekmektedir. Kendisine tahsis edilen gün ve saatte İtalya Göçmenlik Bürosu randevusuna gitmeyen öğrencilerin, oturma izni için başlattıkları başvuru süreci durdurulmaktadır.

İtalya’da Erasmus için Oturum İzni Almak Şart Mıdır?

İtalya oturma izni Erasmus programının süresine bağlı olarak gerekli olabilmektedir. Erasmus programının süresi 3 aydan uzun olduğu takdirde, öğrencinin İtalya oturum izni alması gerekmektedir.

İtalya’da İş Bularak Oturum İzni Nasıl Alınır?

İtalya’da iş bularak oturma izni almak isteyen kişilerin; öncelikle İtalya’da faaliyet gösteren bir şirkette işe alınmış olması, bu şirket tarafından İtalya’daki ilgili makamlardan alınmış çalışma iznini edinmesi ve ardından kendi ülkesinde İtalya çalışma vizesi için başvuruda bulunması gerekmektedir. İtalya hükümetinin belirlediği, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilere verilecek yıllık çalışma vizesi kotası nedeniyle, İtalya çalışma vizesi için başvuru süresinin kısıtlı olduğu unutulmamalıdır.

İtalya’daki şirketten çalışma izni belgesini alan kişilerin, kendi ülkelerindeki İtalya dış temsilciliğinden, gerekli başvuru adımlarını takip ederek İtalya çalışma vizesi almaları gerekmektedir. İtalya çalışma iznini ve çalışma vizesini alan kişi, İtalya’ya giriş yaptıktan sonra, yerel posta ofisleri üzerinden oturma izni sürecini başlatabilmektedir.

İtalya’da Oturma ve Çalışma İzni Almak Ne Kadar Sürer?

İtalya’da oturma izni kartının kişiye tahsis edilmesi, Göçmenlik Bürosu’ndaki parmak izi randevusundan sonra birkaç ay sürmektedir. İtalya’da oturma ve çalışma izni başvurusu ile ilgili verilen kararlara, bildirilen tarihten itibaren 60 gün içinde Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz edilebilir.

İtalya’da Şirket Kurarak Oturum İzni Nasıl Alınır?

İtalya’da şirket kurarak oturum izni almak isteyen kişilerin, İtalya yatırımcı vizesi almaları gerekmektedir. İtalya yatırımcı vizesi, İtalya ekonomisi ve toplumu için yatırım yapacak Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin alması gereken 2 yıllık bir vize türüdür.

İtalya yatırımcı vizesi alacak kişinin, öncelikle İtalya için Yatırımcı Vizesi Komitesi tarafından çevrimiçi yayınlanan Nulla Osta adlı onay belgesini alması gerekmektedir. Nulla Osta onay belgesini aldıktan sonra İtalya’da yatırım yapacak kişi, bulunduğu ülkedeki İtalya dış temsilciliklerinden yatırımcı vizesi için başvuru yapabilmektedir. Yatırımcı vizesi alarak İtalya’ya seyahat eden kişilerin, ülkeye giriş yaptıktan sonra yerel posta ofisi üzerinde oturum izni başvurusu yapması gerekmektedir.

İtalya’da Ev Alarak Oturma İzni Alınabilir Mi?

İtalya oturma izni ev alana verilmemektedir. Eğitim, çalışma veya aile birleşimi gibi yollarla alınabilen İtalya oturma izni gayrimenkul alımı yoluyla alınamamaktadır.

İtalya Evlilik Oturma İzni Nasıl Alınır?

İtalya evlilik oturma izni alabilmek için, İtalya aile birleşimi yolu ile oturma iznine başvurmak gerekmektedir. İtalya aile birliği oturma iznine başvurabilmek için, İtalya’da ikamet eden aile üyesinin, gelir ve konaklama bakımından yasal gereklilikleri karşılaması ve en az 1 yıllık oturma iznine sahip olması gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan yabancı uyruklu vatandaşlar evlilik yoluyla, İtalya family permit olarak da bilinen oturum iznine başvuru yapabilmektedir.

İtalya’da Oturum İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya’da oturum izni almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport: Başvuran kişiye ait geçerli pasaportun oturma izni başvurusunda sunulması gerekmektedir. Pasaportta; kişisel bilgiler sayfasının 2 adet fotokopisi, İtalya vizesinin bulunduğu sayfanın 2 adet fotokopisi ve diğer vizeleri içeren sayfaların kopyaları alınarak teslim edilmelidir.
 • İtalya’da bulunma nedenine dair kanıt: Başvuran kişinin İtalya’da uzun süre bulunacağını, çalışacağını ya da eğitim göreceğini kanıtlayan belgelerin başvuruda ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • 4 adet fotoğraf: Pasaport fotoğrafı boyutlarında, 4 adet vesikalık fotoğraf oturum izni başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • İtalya vergi kodu: Codice Fiscale adlı İtalya vergi kodunu gösteren belgenin fotokopisi, oturum izni başvurusunda beyan edilmelidir.
 • İtalya D tipi vize başvuru belgeleri: İtalya oturum izni başvurusu ancak D tipi İtalya vizesi ile İtalya’ya geldikten sonra yapılmaktadır. Başvuru sahibinin ülkesindeki İtalya dış temsilciliğine teslim edilen tüm D tipi İtalya vizesi belgelerinin, oturma izni başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Sağlık sigortası belgesi: Ücretsiz sağlık sigortası hakkı bulunmayan kişilerin, oturum izni alabilmek için, İtalya’da bulunan bir yerel sağlık kurumu üzerinden sağlık sigortası kaydı yaptırması gerekmektedir. Sağlık sigortasının aslı ve fotokopisi, İtalya oturma izni gerekli belgeler ile birlikte sunulmalıdır.

İtalya Oturum İzni Ücreti Ne Kadardır?

İtalya oturum izni ücretleri, başvuru sahibinin İtalya’da ne kadar süre kalacağına göre değişmektedir. İtalya’da 3 ile 12 ay arası geçerli olacak oturma izni için 40 Euro, 12 ile 24 ay arası için 50 Euro, uzun süreli oturma izni için ise 100 Euro ücret ödenmesi gerekmektedir. İtalya oturma izni ücretinin yanında, kayıt işlemleri sırasında başvuru sahibinden; başvuru kiti gönderimi için 30 Euro, vergi damgası için 16 Euro ve sigorta ücreti olarak 30,46 Euro tahsil edilmektedir.

İtalya Oturum İzni Ne Kadar Süre ile Geçerlidir?

İtalya oturum izni geçerlilik süreleri, farklı türdeki oturum izinleri için aşağıda listelenmiştir.

 • Sezonluk işçilik için verilen oturma izni 6 ay süreyle geçerlidir.
 • Spesifik sektörlerde sezonluk işçilik için verilen oturma izni 9 ay süreyle geçerlidir.
 • Eğitim amacıyla İtalya’ya gidenlere verilen oturma izni 1 yıl süreyle geçerlidir.
 • Aile birleşimi gerçekleştiren, İtalya’da bir işe giren veya İtalya’da serbest meslek icra edecek olanlara 2 yıllık oturma izni verilmektedir.

İtalya’da Oturum İzni Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İtalya’da oturma izni uzatma işlemi, gerekli belgeler ile ve belirlenen süre içerisinde yapılabilmektedir. İtalya oturum izni süresini uzatma işlemleri için, oturma izni başvuru süreci ile aynı prosedür geçerlidir; başvuru sahibinin postaneden alınan başvuru kitini doldurarak teslim etmesi ve verilen tarihte randevuya gitmesi gerekmektedir. İtalya oturum iznini uzatmak için başvuruda bulunan kişilerin, yeni oturum izni kartlarını teslim alana kadar İtalya’dan ayrılmamaları gerekmektedir.

İtalya oturum izni uzatma işlemlerinin ne zaman yapılması gerektiği, sahip olunan oturma izninin tipine göre değişmektedir. 6 aylık İtalya oturum izni için son geçerlilik tarihinden en az 30 gün önce, 1 ve 2 yıllık izinler için ise son geçerlilik tarihinden 90 gün önce uzatma işlemlerine başlanması gerekmektedir.

İtalya’da Uzun Süreli Oturum İzni Nasıl Alınır?

Geçici bir oturma izni ile İtalya’da 5 yıldan fazla ikamet eden kişiler, uzun süreli İtalya oturum iznine başvurabilmektedir. Uzun süreli İtalya oturum izni alan kişilerin, diğer Avrupa ülkelerinde, vize ya da çalışma izni gerekmeden çalışma hakkı bulunmaktadır. Uzun süreli oturum iznine sahip yabancılar için, İtalya hükümeti tarafından verilen doğum ve engelli yardımları gibi İtalya vatandaşlarına sağlanan haklara benzer haklar tanınmaktadır. İtalya’da uzun süreli oturum izni ile 10 sene boyunca yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar, İtalya vatandaşlığına başvuru hakkı kazanmaktadır.

İtalya’da Süresiz Oturum İzni Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya süresiz oturum izni almak için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport fotokopisi
 • Vergi beyanı veya gelir beyanı fotokopisi
 • Adli sicil kaydı
 • Reşit olmayan çocukları kapsayan başvurularda, onaylı kimlik belgesi ve yeterli barınma imkanı bulunduğuna dair belge
 • Ailesi olmayan kişiler için, yıllık sosyal güvenlik düzeyine eşit ya da ondan daha yüksek bir gelire sahip olduğunu kanıtlar belge
 • Bir ya da daha fazla üyeli bir aileye sahip kişiler için, sosyal güvenlik düzeyine ek olarak, her bir üye için sosyal güvenlik düzeyinin yarısı eklenmiş miktara eşit ya da ondan daha fazla gelire sahip olduğunu kanıtlar belge
 • 14 yaşın altında iki ya da daha fazla çocuğa sahip kişiler için, yıllık sosyal güvenlik düzeyinin iki katına eşit ya da daha fazla gelire sahip olduğunu kanıtlar belge

İtalya’da Oturma İzni Almak için Şartlar Nelerdir?

İtalya oturum izni başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İtalya oturma izni almak için geçerli bir pasaporta sahip olmak gerekmektedir.
 • İtalya ulusal vizesi: İtalya oturma izni başvuru işlemleri, İtalya’da başlatıldığı için başvuru sahibinin öncelikle İtalya’ya uzun dönemli ulusal vize ile giriş yapması gerekmektedir.
 • İtalya’da 3 aydan fazla kalmayı gerektirecek şartlar: İtalya oturma izni, eğitim, çalışma, yatırım ya da aile birleşimi sebepleri ile İtalya’da 3 aydan fazla bulunmanın gerektiği durumlarda verilmektedir. İtalya oturma izni almak isteyen kişilerin, İtalya’da bulunmasını gerektiren şartları belgeleyebilmesi beklenmektedir.

İtalya Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

İtalya oturma izni başvurusu, İtalya’da ikamet edilecek lokasyondaki posta ofisine yapılmaktadır. D tipi İtalyan vizesi ile İtalya’ya geldikten sonraki 8 gün içerisinde, yaşanılmak istenen yerdeki postanenin Sportello Amico biriminden İtalya oturma izni başvuru kiti alınmalıdır. Başvuru kitindeki gerekli belgeler doldurulduktan ve istenen diğer evraklar hazırlandıktan sonra başvuru dosyası, kitin alındığı postaneye geri teslim edilmelidir. İtalya oturma izni başvuru kitinde istenen belgelerin fotokopileri teslim edilebilir, fakat orijinal belgelerin de başvuruya getirilmesi gerekmektedir.

İtalya’da Oturum İzni Alarak Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler Hangileridir?

İtalya oturma izni sahipleri, yalnızca süresi dolmamış çok girişli D tipi İtalya vizesi ile İtalya’dan ayrılabilir ve ülkeye yeniden girebilir. 5 Nisan 2010 tarihinden itibaren, çok girişli D tipi İtalyan vizesine sahip olan kişiler, vize geçerlilik süresince Schengen ülkelerini her 180 günlük dönemde en fazla 90 gün için ziyaret edebilmektedir.

İtalya’dan Schengen bölgesine üye olmayan bir ülkeye seyahat edilmesi halinde İtalya ulusal vize geçerli olmamaktadır ve bu durumda ilgili ülkenin dış temsilciliği ile iletişime geçilerek kişinin sahip olduğu vatandaşlık için vize şartının öğrenilmesi gerekmektedir.

İtalya Göçmenlik Başvuru Şartları Nelerdir?

İtalya göçmenlik başvuru şartları aşağıdaki gibidir.

 1. Başvuru sahibi 18 yaşın üstünde olmalıdır.
 2. İtalya’da yaşama gerekçesinin; çalışma izni, eğitim kabul belgesi veya yatırım belgeleri gibi evraklarla belgelenebilir olması gerekmektedir.
 3. Talep edilen oturma izni türüne göre, temel seviyede İtalyanca bilgisine sahip olmak gerekmektedir.
 4. İtalya’da geçerli bir ikametgah adresine sahip olmak gerekmektedir.
 5. Başvuru sahibinin, devlet yardımı almadan kendi geçimini sağlayabilmesi gerekmektedir.
 6. Başvuran kişinin, toplum sağlığına, kamu düzenine ve İtalya’nın ulusal güvenliğine karşı bir tehdit oluşturmaması gerekmektedir.
 7. Kişinin vatandaşlığının bulunduğu ülkede hiçbir kriminal suça karışmadığını kanıtlar nitelikte, temiz bir sabıka kaydına sahip olması gerekmektedir.
 8. Başvuru sahibinin geçerli bir sağlık sigortasına sahip olması gerekmektedir.
 9. Herhangi bir Schengen ülkesinde vize ihlalinde bulunmamış olmak gerekmektedir.

İtalya için göçmenlik başvurusunda bulunacak kişilerin, İtalya göçmen alımı şartlarını sağlamaları gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: