İtalya Transit Vize

İtalya Transit Vize Nedir, Nasıl Alınır?

İtalya transit vize, sadece 24 saat geçerli bir vize türüdür. İtalya transit vizesi, geçerli olduğu süre boyunca İtalya’daki havalimanın transit vize bekleme alanının dışına çıkılmasına izin vermemektedir. İtalya transit vizesi hamilinin gece boyunca beklese bile havalimanında kalması gerekmektedir.

İtalya transit vizesi, Schengen bölgesi dışındaki bir istikamete seyahat edilecekken İtalya’da aktarma yapmak için gerekmektedir. İtalya Schengen vizesi, başlangıç noktası İtalya olmak üzere bütün Schengen ülkelerine giriş yapmaya hak verirken, İtalya transit vizesi İtalya’daki havalimanının dışına çıkılmasına izin vermemektedir.

İtalya Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

İtalya transit vizesi, Schengen bölgesi dışındaki bir noktaya yapılacak İtalya aktarmalı uçuşlarda gerekmektedir. İtalya üstünden yapılacak bir aktarma ile Schengen alanına dahil olmayan bir ülkeye yapılacak tüm yolculuklar için İtalya transit vizesi talep edilmektedir. İtalya’ya gelen ve İtalya’dan giden uçuşlar arasında 24 saatten uzun bir bekleme süresi varsa kısa süreli İtalya vizesi alınması gerekmektedir. İtalya transit vizesi, araba ile İtalya üzerinden başka bir Avrupa ülkesine yapılacak seyahatlerde de istenmektedir.

İtalya Türkiye’den Transit Vize İstiyor Mu?

İtalya, 24 saate kadar yapılacak aktarmalarda Türkiye’den transit vize istememektedir. İtalya’daki havalimanındaki kalış süresi 24 saati geçecek durumlarda İtalya C tipi vize alınması gerekmektedir.

Roma Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekir Mi?

Roma aktarmalı uçuşlarda 24 saate kadar transit vize gerekmemektedir. Roma’daki Leonardo da Vinci- Fiumicino Havalimanı’nda ve Ciampino Havalimanı’nda 24 saate kadar vizesiz beklenilebilmektedir.

Milano Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize Gerekir Mi?

Mlano aktarmalı uçuşlarda 24 saate kadar transit vize gerekmemektedir. Milano’daki Linate, Malpensa ve Bergamo havalimanlarında 24 saate kadar vizesiz beklenilebilmektedir.

Hangi Ülke Vatandaşları İtalya Transit Vizesine Tabidir?

İtalya transit vizesine tabi olan ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Bangledeş
 • Demokratik Kongo Cumhuriyeti
 • Eritre
 • Etiyopya
 • Gana
 • İran
 • Irak
 • Nijerya
 • Pakistan
 • Somali
 • Sri Lanka
 • Senegal
 • Suriye

İtalya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya transit vize başvuru formu: İtalya transit vizesi için, Schengen başvuru formu detaylı bir şekilde doldurulmalı ve imzalanmalıdır.
 • Pasaport: İtalya transit vize hamiline ait, en az iki sayfası boş pasaport gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İtalya transit vizesi için, 2 adet, 35 x 40 mm ölçülerinde biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • İtalya’dan gidilecek ülke için vize: Seyahat planı kapsamında İtalya’dan gidilecek ülkeye giriş için vize alınması gerekiyorsa, alınmış vizenin sunulması gerekmektedir.
 • Uçak bileti: Seyahat planı kapsamında İtalya’dan aktarmak yapılacak ülkenin havaalanına gidecek, önceden alınmış veya rezerve edilmiş bir uçak bileti gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat planı kapsamında tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro kapsamlı bir seyahat sağlık sigortası gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası acil müdehale, hastanede kalış, hastalık ya da vefat gibi sebeplerle yurda dönüş masraflarını karşılamalıdır.
 • İtalya vize ücreti: İtalya transit vizesi için gereken vize harcı iDATA ofislerinde nakit olarak ödenmelidir.

İtalya Havaalanı Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

İtalya havaalanı transit vize için destekleyici belgeler ile İtalya havaalanında beklenilen süre içerisinde herhangi bir güvenlik problemi yaşanmaması sağlanmaktadır.

İtalya transit vizesi için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya’ya giriş yapılırken kullanılan pasaportun ve önceki pasaportların bütün sayfalarının fotokopisi
 • Vize isteniyorsa son nokta olarak seyahat edilecek ülke için vize ya da uçak bileti

İtalya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İtalya transit vize başvurusu, İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurum olan iDATA’ya yapılmaktadır. İtalya transit vizesi için gerekli başvuru formları başvuru merkezinde doldurulabilmekte, biyometri işlemleri yapılabilmekte ve kriterlere uygun fotoğraf çekilebilmektedir. İtalya transit vizesi için gerekli sağlık sigortasıbaşvuru sahibinin kendi sigorta acentesinden ya da bankasından yapılmaktadır. İtalya transit vize iDATA ofislerine başvuru sahibinin şahsi evrakları ile bizzat başvuruda bulunmasıyla alınmaktadır.

İtalya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya transit vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya transit vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmetleri40 EUR
Toplam180 EUR

6 yaşından küçük başvuru sahipleri İtalya vize ücreti ödemesinden muaf tutulmaktadır.

İtalya Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

İtalya transit vize ortalama 14 gün içerisinde çıkmaktadır. İtalya transit vize başvurusunun seyahat tarihinden en fazla 3 ay, en az 15 gün önce yapılması gerekmektedir. İtalya transit vizesinin çıkış süresinin uzamaması için İtalya’dan gidilecek ülkenin vizesinin ve uçak biletinin alınmış olması gerekmektedir.

İtalya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

İtalya transit vize ile izin verilmeyen faaliyetler arasında havaalanının transit vize bekleme alanından çıkmak bulunmaktadır. İtalyan transit vize sahibi havaalanında en fazla 24 saat bulunabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: