İtalya Vize Ücreti

İtalya Vize Ücreti ve Tüm Başvuru Masrafları (2024 Güncel)

İtalya'nın vize rejimine göre kural olarak vize talep eden tüm başvuru sahipleri vize işlemleri için başvuru harcı ödemelidir. İtalya için Türkiye'den vize başvurusunda bulunacakların başvuru harcı haricinde yetkili kurum iDATA aracılığı ile başvuru yapmaları durumunda vize servis bedeli ödemeleri gerekmektedir.

Vize başvuru harcı ve iDATA aracılığı ile yapılan başvurularda servis bedelinden oluşan zorunlu ödemeler haricinde; seyahat sağlık sigortası, tercüme, noter işlemleri, danışmanlık için de ödeme yapmanız gerekebilir.

İtalya Vizesi Ücreti

İtalya Vize Ücreti

Hem zorunlu olan vize başvuru harcı ve iDATA koordinasyon ücreti hem de yapılması gerekebilecek diğer masraflar göz önüne alınarak 2024 yılında turistik, ticari veya aile ziyareti gibi amaçlar için düzenlenen kısa süreli (C tipi) İtalya vizeleri için başvuru ücreti danışmanlık hizmeti alınmaması halinde ortalama 160 EUR'dur. Eğitim, çalışma veya aile birleşimi gibi amaçlar için düzenlenen uzun süreli (D tipi) İtalya vizeleri için ise başvuru masrafları ortalama180 EUR tutmaktadır.

İtalya Vizesi İçin Başvuru Masrafları

2024 yılında İtalya vizesi başvurularında yapılması gereken ve gerekebilecek masraf kalemleri aşağıda listelenmiştir.

  • Vize başvuru harcı
  • Aracı kurum vize servis ücreti
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Vize danışmanlık hizmeti ücreti

İtalya Vize Başvuru Harcı

İtalya'nın vize rejimine göre vize başvuru harçları vize türüne göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki başlıklarda hem kısa süreli hem de uzun süreli İtalya vizeleri için ödemeniz gereken başvuru harçları hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

İtalya Schengen Vize Harcı

Kısa süreli İtalya vizesi için başvuru harcı Schengen Anlaşması'na üye devletler tarafından belirlenmekte ve duyurulmaktadır. 2024 yılında Türk vatandaşları için kısa süreli İtalya vizesi başvuru harcı 2.675 TL olarak belirlenmiştir.

Azerbeycan, Ermenistan ve Belarus vatandaşlarından kısa süreli İtalya vizesi başvurularında 1.170 TL vize başvuru harcı tahsil edilmektedir.

12 yaşından küçük Türk vatandaşı çocuklar ve 6 yaşından küçük Türk vatandaşı olmayan çocuklar kısa süreli İtalya vizesi başvuru harcından muaftır. Ayrıca eğitim amaçlı 90 günden kısa süreli seyahatler için yapılacak vize başvurularında yaş ve uyruk fark etmeksizin tüm başvuru sahipleri kısa süreli İtalya vizesi başvuru harcından muaf tutulmuştur.

İtalya Ulusal Vize Harcı

Uzun süreli İtalya vizesi için başvuru harcı doğrudan İtalya Cumhuriyeti tarafından belirlenmektedir. 2024 yılında uzun süreli İtalya vizesi için başvuru harcı 3.879 TL olarak belirlenmiştir. Yaş, milliyet veya başka unsurlar gözetilerek herhangi bir gruba D tipi İtalya vizesi başvuru harcında indirim veya muafiyet tanınmamıştır.

İtalya Vizesi İçin iDATA Vize Servis Ücreti

iDATA aracılığı ile yapılacak kısa veya uzun süreli tüm İtalya vizesi başvurularında vize başvuru merkezine 1.378 TL koordinasyon ücreti ödenmelidir.

İtalya Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti

2024 yılı için 7 günlük bir seyahat sağlık sigortası için ödenmesi gereken ücret ortalama 22 EUR'dur. 

Belirtmek gerekir ki; İtalya vizesi için seyahat sağlık sigortası ücretleri başvuru sahibinin yaşı, COVID geçmişi, cinsiyeti ve alınacak sigorta süresine göre farklılık göstermektedir.

İtalya Vizesi İçin Danışmanlık Hizmeti Ücreti

İtalya vizesi için danışmanlık ücretleri danışmanlık hizmeti aldığınız firma ve başvurulan vize türüne göre farklılık göstermektedir.

2024 yılında Vizem.net aracılığı ile yapılacak kısa süreli İtalya vize danışmanlık ücreti 25 ile 90 EUR arasında, uzun süreli İtalya vizesi başvuruları için ise 70 ile 160 EUR arasında değişmektedir.

Sık Sorulan Sorular

İtalya vize başvuru masrafları ve harç ücretleri hakkında merkezimize sıkça iletilen soruların yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

İtalya Vize Harcı Nereye Ödenir?

İtalya vize başvuru harcı, başvuru esnasında yetkili vize başvuru merkezi veya konsolosluklara ödenmelidir.

İtalya Ankara Büyükelçiliği, İtalya İstanbul Başkonsolosluğu veya İtalya İzmir Konsolosluğu'ndan yapılacak başvurularda vize başvuru harcı TL cinsinden ve nakit olarak ödenmelidir.

Yetkili vize başvuru merkezi iDATA aracılığı ile yapılacak başvurularda ise vize başvuru harcı TL cinsinden nakit olarak veya kredi kartı ile ödenmelidir.

İtalya Vizesi İçin Randevu Alırken Ücret Ödemem Gerekir Mi?

Evet, vize başvurunuzu iDATA üzerinden yapacak olmanız durumunda, online vize randevu sistemini kullanarak kredi veya banka kartı ile bir ön ödeme yapılması gerekmektedir. 

Fakat iDATA üzerinden randevu oluştururken yapılması gereken ön ödeme randevu ücreti değildir ve ödenen ücret başvuru esnasında aracı kurum hizmet bedelinden düşülmektedir. İtalya vize başvurusu için randevu işlemi ücrete tabi değildir; bu nedenle, randevu oluşturmak için ücret talep edenlere itibar edilmemelidir.

Vize başvurunuzu dış temsilcilikler aracılığı ile yapacaksanız randevu oluştururken herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

İtalya Vize Başvurum Reddedilirse Ödediğim Ücret İade Edilir Mi?

Hayır, vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda ödemiş olduğunuz ücretler iade edilmez.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: