İtalya Vize Ücretleri

İtalya Vize Ücreti ve Harç Masrafları 2023

İtalya vize ücreti ve harç masrafları, her yıl İtalya Türkiye Büyükelçiliği tarafından duyurulup uygulanmaktadır. 2022 yılı itibariyle İtalya pasaport vize ücretleri 12 yaşından büyük bireyler için 921 TL (nakit) olup 2021 yılıyla aynı olarak uygulanacaktır. 2022 yılı güncel harç masrafları, 2020 senesine göre yükseliş göstermiştir. İtalya Schengen ülkelerine dahil olduğundan dolayı tüm Schengen ülkeleri için ödenmesi gereken Konsolosluk harç masrafları yakınlık göstermektedir.

Aşağıdaki tabloda 2022 yılına ait İtalya vize işlemleri ücretleri verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya vize harcı80 EUR
İtalya vize formu- dilekçe doldurma20 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Seyahat Sağlık Sigortası15 EUR
Aracı kurum hizmet bedeli25 EUR
Toplam tutar180 EUR

İtalya Vize Harç Ücreti Ne Kadardır?

2 Şubat 2020’de, İtalya vize harç bedeli, yetişkinler için 60 Euro’dan 80 Euro’ya, 6- 12 yaş grubu için ise 35 Euro’dan 40 Euro’ya yükselmiştir.

İtalya’ya gitmek için vize ücreti, vize işlemleri karşılığında Başkonsolosluk tarafına tahsil edilmektedir. İtalya’ya gitmek için vize ücretleri güncel kurlar ile TL ve nakit olarak kabul edilmektedir. 2022 yılında İtalya’ya gitmek için harç ücretleri C tipi vize başvuruları için 921 TL, D tipi vize başvuruları için 1336 TL şeklindedir. Türkiye İtalya vizesi ücretini değiştirme hakkı, İtalya Konsolosluğu tarafından saklı tutulmaktadır.

İtalya Vize Randevu Ücreti Ne Kadardır?

İtalya vize randevu için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Dolandırma amaçlı randevu ücreti talep eden kişi ve kurumlara itibar etmemek mağduriyete uğramamak için oldukça önemlidir.

İtalya için Vize Başvuru Ücreti Nereye Yatırılır?

Vize harcı ve diğer hizmet bedelleri için İtalya için vize başvuru ücretleri, randevu tarihinde iDATA veya VFS Global İtalya vize başvuru merkezlerine nakit ve TL olarak tahsil edilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İtalya vize başvurularında, başvuru ücreti başvuru sahibinin adına yatırılmaktadır.

İtalya Vize Harcı Nereye Yatırılır?

İtalya vize harçları nakit ve TL olarak başvurunun gerçekleştiği vize merkezlerine (iDATA, VFS Global) yatırılmaktadır. İtalya vize başvurusu Vizem.net danışmanlığında yapılırsa, harç bedelleri Vizem.net (VZM Group Danışmanlık) hesabına yatırılmaktadır.

İtalya Kısa Süreli (C Tipi) Vize Fiyatları Ne Kadardır?

İtalya kısa süreli C tipi vize fiyatları standart vize ücreti olan 80 Euro’nun TL karşılığı şeklindedir. Schengen vize ücreti 2019 İtalya fiyatlandırmasıyla aynı olmakla birlikte, Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda o günkü Garanti BBVA Euro satış kuru baz alınarak hesaplanmakta ve ödeme alınmaktadır. İtalya vize fiyatları, C tipi vizeler için toplam ödenmesi beklenen tutar vize türü ve alınacak hizmete bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

İtalya’ya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya’ya transit vize harç ücreti 80 Euro olarak talep edilmektedir. İtalya transit vize başvurusunda bulunurken kişi aynı güzergahtan geri dönmeyi planlamaktaysa başvuruyu gerekli belgelerle (kişisel, mesleki finansal) destekleyip çift girişli vize talebinde bulunmalıdır.

İtalya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya turistik vizesi harç ücreti 80 Euro’dur. İtalya turistik vizesi Schengen kapsamında olmaktadır. İtalya vize ücreti, turistik vize başvuru formu, dilekçe doldurma, yeminli tercüme, biyometri işlemleri, randevu alma, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmetleri gibi hizmetlerin hepsinin ortalama ücreti 2019 senesiyle aynı olarak 190 Euro şeklindedir.

Başvuru sahibinin son 5 yıl içerisinde alınmış Schengen vizesi bulunuyorsa, Vizem.net’e sadece gerekli evrakları kargolayarak ve İtalya turistik vizesi ücretini ödeyerek başvuru yapabilmektedir.

İtalya Balayı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya balayı vizesi ücreti, turistik vize kapsamında değerlendirildiği için 80 Euro’dur.

İtalya balayı vizesi seyahati planlandıktan, başvuru evrakları tamamlandıktan sonra konsolosluğa yapılan müracaat ve diğer tüm hizmetler için 2022 ücret planı 190 Euro’dur. İtalya balayı vizesi, turistik vize kapsamında olduğundan dolayı seyahatler 90 günü aşamamaktadır.

İtalya Şoför Vize Ücretleri Ne Kadardır?

İtalya şoför vizesi için talep edilen vize ücreti 250 Euro’dur.

İtalya Multi (Çok Girişli) Vize Fiyatları Ne Kadardır?

İtalya multi çok girişli vize harç fiyatları 80 Euro’nun TL karşılığı tutarı şeklindedir. Seyahat sağlık sigortası, İtalya multi girişli vize başvuru formu, dilekçe işlemleri ve danışmanlık hizmetleri dahil tüm hizmetler ortalama 210 Euro’nun TL karşılığı olarak talep edilmektedir.

İtalya çok girişli vize dilekçesi ve uzun süreli seyahat sağlık sigortası İtalya vize danışmanları tarafından başvuru sahibine temin edilmektedir. İtalya multi vize ücretleri kurlar baz alındığından dolayı değişiklik gösterebilmektedir.

İtalya Vize Fiyatları Muafiyeti Hangi Durumlarda Geçerlidir?

İtalya vize fiyatları muafiyetleri, İtalya’ya kısa süreli C tipi vize alacak diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına uygulanmaktadır. AB ve AET vatandaşlarının aile bireyleri vize ücretinden muaf olmakla birlikte, eğitim vizelerinde kursun tam zamanlı olması, haftada en az 20 saat ders alınması gibi şartlar karşılandığı durumlarda muafiyet durumları incelenmektedir.

İtalya vize ücreti, 6 - 12 yaş arası başvuru sahipleri için 40 Euro olup, 6 yaşından küçük başvuru sahiplerinden alınmamaktadır.

İtalya Ulusal (D Tipi) Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya ulusal D tipi vize ücreti, 120 Euro’nun TL karşılığıdır. 2022 yılı için İtalya Konsolosluğu vize ücreti, 1336 TL olarak talep edilmektedir. Başvuru harcı için ödemeler TL olarak talep edilmekle beraber, danışmanlık, noter, yeminli tercüme ve dilekçe ücretleri vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya vize ücreti öğrenci kapsamında aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya öğrenci vize harcı1336 TL
İtalya öğrenci vize başvuru formu- dilekçe doldurma50 EUR
Başvuru randevusuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Yeminli tercüme20 EUR
Noter onayı417 TL
Danışmanlık hizmetleri30 EUR
Toplam tutar140 EUR + 1753 TL

İtalya Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya Erasmus vize ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya Erasmus vize harcı100 EUR
İtalya Erasmus vize başvuru formu- dilekçe doldurma30 EUR
Başvuru randevusuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Yeminli tercüme20 EUR
Noter onayı417 TL
Danışmanlık hizmetleri30 EUR
Toplam tutar220 EUR + 417 TL

İtalya Aile Birleşimi Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya aile birleşimi vize ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya aile birleşimi vize harcı120 EUR
İtalya aile birleşimi vize başvuru formu- dilekçe doldurma60 EUR
Başvuru randevusuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Yeminli tercüme30 EUR
Noter onayı417 TL
Danışmanlık hizmetleri40 EUR
Toplam tutar290 EUR + 417 TL

İtalya Çalışma Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya çalışma vizesi ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya çalışma vizesi harcı100 EUR
İtalya çalışma vizesi başvuru formu- dilekçe doldurma60 EUR
Başvuru randevusuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Yeminli tercüme40 EUR
Noter onayı417 TL
Danışmanlık hizmetleri100 EUR
Toplam tutar340 EUR + 417 TL

İtalya Yatırımcı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya yatırımcı vizesi ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya yatırımcı vizesi harcı100 EUR
İtalya yatırımcı vizesi başvuru formu- dilekçe doldurma60 EUR
Başvuru randevusuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Yeminli tercüme40 EUR
Noter onayı417 TL
Danışmanlık hizmetleri100 EUR
Toplam tutar340 EUR + 417 TL

İtalya Sanatçı Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İtalya sanatçı vizesi ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
İtalya sanatçı vizesi harcı80 EUR
İtalya sanatçı vizesi başvuru formu- dilekçe30 EUR
Başvuru randevusuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Yeminli tercüme25 EUR
Noter onayı417 TL
Danışmanlık hizmetleri45 EUR
Toplam tutar220 EUR + 417 TL

İtalya sanatçı vizesi için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra başvuru yapılmalıdır. İtalya sanatçı vizesi , ev hanımları, engelli bireyler, çalışmayanlar veya freelancer olarak çalışanlar gibi vizelerde normalden daha spesifik evraklar talep edilebilmektedir.

İtalya Vize Aracı Kurum ve Danışmanlık Ücretleri Ne Kadardır?

İtalya vize aracı kurum ve danışmanlık ücretleri vize harç bedellerinden daha düşüktür. İtalya vizesi başvurusu için aracı kurum ile birlikte başvuruda bulunacak kişiler vize harcı ve danışmanlık ücretleri şeklinde ödeme yapmak durumundadırlar.

İtalya vize aracı kurumları VFS Global ve iDATA şirketleridir. İkamet edilen illere göre İtalya vizesi aracı kurum şirketleri değişiklik gösterebilmektedir. Vizem.net, 81 ilde ikamet eden TC vatandaşları için İtalya vize başvuruları için danışmanlık hizmetleri veren akredite bir şirkettir. Vizem.net aracılığıyla yapılan İtalya vize danışmanlık ücretleri, başvuru sahibinin talep ettiği vize türüne göre 25- 90 Euro şeklinde değişiklik gösterebilmektedir.

İdata İtalya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

iDATA İtalya vize başvuru ücreti ek hizmetler olarak adlandırılır ve başvuru sahibinin talebi doğrultusunda işlemler yapılmaktadır. Başvuru sahibi İtalya vize ücretini iDATA aracılığı ödeyerek başvuru yapmayı planlıyorsa İtalya vize masraflarına ek olarak iDATA’dan alınan hizmetlerin bedellerini nakit veya kredi kartı şeklinde ödeme yapmak durumundadır.

iDATA İtalya vize başvuru ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerÜcretlendirme
İtalya vize başvuru formu doldurma hizmeti61 TL
Kargo hizmeti87 TL
Biyometrik fotoğraf hizmeti50 TL
Fax, fotokopi, mail hizmetleriKağıt başı 2.5 TL
Toplam tutar200.5 TL

VFS GLobal İtalya Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

VFS Global İtalya vize başvuru ücretleri, başvuru sahibinin vatandaşlığına başvuru sahibinin yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ödemeler başvuru esnasında yapılmakla birlikte TL cinsinden ödemeler kabul edilmektedir.

VFS Global İtalya vize başvuru ücretleri aşağıda verilmiştir.

HizmetlerFiyatlandırma
Fotoğraf işlemleri6.30 Euro
Kurye hizmeti10 Euro
VIP servis hizmeti50 Euro
Form doldurma hizmeti7 Euro
Toplam tutar73.30 Euro
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: