İtalya Turist Vizesi

İtalya Turistik Vize Başvuru Süreci 2024

Bir tura veya geziye katılma, tatil ya da balayı gibi turistik amaçlar ile geçici bir süre için İtalya'ya seyahat etmek için turistik İtalya vizesi alınmalıdır.

İtalya turistik vize başvurusunda bulunacaksanız ana varış noktanızın ya da Schengen'e ilk giriş yapacağınız ülkenin İtalya olması gerekmektedir. Kısa süreli İtalya vizelerinden biri olan turistik vize ile İtalya ve Schengen Bölgesinde 90/180 kuralına uyma şartı ile vizenizin geçerlilik süresi boyunca kalabilirsiniz. 

Aşağıda turistik İtalya vizesi ve başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi verilmiştir.

İtalya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Aşağıda listelenen adımları takip ederek turistik İtalya vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

 1. Vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlayın ve vize başvuru formu doldurun.
 2. İkamet edilen ile göre yetkili iDATA ofisinden randevu oluşturun.
 3. Randevu günü vize başvuru merkezini şahsen ziyaret edin.
 4. Dijital yüz taraması ve parmak izinden oluşan biyometrik bilgilerinizi verin.
 5. Pasaport ve başvuru dosyanızı teslim edin.
 6. Vize başvuru harcını ve hizmet bedelini ödeyin.

Ödeme yapıldıktan sonra başvuru dosyanız değerlendirme sürecine girer. Değerlendirme sürecinin sonunda iDATA ofisine giderek pasaportunuzu teslim alabilir ve başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz.

İtalya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

İtalya turistik vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • En az 90 gün geçerliği olan pasaport aslı ve fotokopisi
 • Varsa eski pasaportlara ait fotokopiler
 • İtalya Schengen vizesi başvuru formu
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • TC nüfus cüzdanı ya da oturum izni fotokopisi
 • Schengen seyahat sağlık sigortası
 • Seyahat, ulaşım ve konaklama rezervasyonlarına ilişkin belgeler
 • Banka hesap dökümü ve maddi yeterliliğe ilişkin diğer belgeler
 • Meslek ve çalışma durumuna ilişkin evraklar
 • Barkodlu nüfus kayıt belgesi ve ikametgah belgesi
 • Tüm seyahati ayrıntılı açıklayan vize başvuru dilekçesi
 • Vize başvuru harcı makbuzu

Eksiksiz ve açıklamalı evrak listesi İtalya vizesi için gerekli evraklar sayfasında verilmiştir.

İtalya Turist Vizesi Başvuru Formu

İtalya turist vizesi için standart Schengen vize başvuru formu eksiksiz şekilde doldurulmalı ve 37. maddede ve son sayfada yer alan imza kutucuğu başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır. Başvuru sahibi reşit değil ise formu ebeveyni ya da yasal vasisi imzalamalıdır.

Turistik vize talep etmek için başvuru formunda 23. soruda "Turismo" seçeneği işaretlenmelidir.

İtalya Turistik Vize Talep Dilekçesi

İtalya turisti vizesi için tüm seyahati ayrıntılı şekilde açıklayan bir talep dilekçesi sunulması gerekmektedir. Bu dilekçe içerisinde aylık ortalama gelirinizi de beyan etmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak birlikte seyahat edecek olan kişilerin de dilekçede bildirilmesi gerekmektedir.

Dilekçede yer verilmesi gereken diğer bilgiler ve yazım önerileri için İtalya vizesi için talep dilekçesi makalemizi inceleyebilirsiniz. 

İtalya Turist Vizesi İçin Randevu Alma İşlemi

İtalya turist vizesi için randevunuzu iDATA internet sitesi üzerinden çevrimiçi olarak oluşturmanız gerekmektedir. Randevu alma işlemi esnasında aracı kurum hizmet bedelinin bir kısmını kredi veya banka kartıyla ödemeniz gerekir.

Vizem.net danışmanlığında yapacağınız başvurularda mümkün olan en erken tarih için randevunuz vize uzmanlarımız tarafından oluşturulmaktadır.

İtalya Turist Vizesi Başvuru Ücreti

2024 yılında turistik İtalya vize ücreti; 2.675 TL vize başvuru harcı, bir hafta için ortalama 15 euro seyahat sağlık sigortası poliçe bedeli, 1.378 TL vize servis bedeli ve vize başvurusu için yapılması gerekebilecek diğer masraflar dikkate alındığında ortalama 160 euro tutmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Vizem.net olarak danışanlarımızdan turistik İtalya vizesi ile ilgili en çok aldığımız sorular ve uzmanlarımızın verdiği yanıtlar aşağıdadır.

İtalya Tatil Vizesi Kaç Günde Çıkar? 

İtalya Tatil Vizesi

İtalya turist vizesi için yapılan başvurular kural olarak 15 gün içinde sonuçlanmaktadır. Vize işlem süresi; ilk defa Schengen başvurusu yapıyorsanız ilgili dış temsilcilik tarafından mülakata çağırılacak olmanız, iş yoğunluğunun arttığı tatil dönemlerinde başvurda bulunmanız veya yetkili vize başvuru merkezi iDATA'nın Altunizade, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Antalya, Bodrum ve Adana'da bulunan ofislerinden başvuru yapmanız durumunda uzayabilmektedir. Her halükarda vize başvurunuz 60 gün içerisinde değerlendirilerek karara bağlanacaktır.

İtalya Turist Vizesi Hangi Durumlarda Reddedilir? 

İtalya için yapılan turistik vize başvuruları genellikle vize şartlarının sağlanmaması, zamanında başvuru yapılmaması veya sahte, hatalı ya da eksik evrakla başvuru yapılması gibi nedenlere bağlı olarak reddedilmektedir. 

Son dönemde başvuru sahibinin yeterli maddi kaynağa sahip olmaması, vize süresi sonunda ülkesine dönmeyeceği ve göçmenlik amacı taşımasından şüphe duyulması nedenleriyle verilen ret kararlarında artış olduğu görülmektedir.

Vize başvurusu reddedilen kişiler; ret kararına itiraz etme ya da tekrar başvuru yapma hakkına sahiptir. İtiraz işlemleri hakkında detaylı bilgi için kısa süreli İtalya vize reddine itiraz işlemleri ile ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

İtalya'da Balayı Tatili İçin Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

italya-balayi-viz-3.jpg

Balayı tatili için İtalya'ya gitmek istiyorsanız başvurunuzu standart turistik vize başvuru prosedürünü takip ederek yapmanız gerekmek ile birlikte diğer başvuru sahiplerinden farklı olarak bir takım ek belgeler sunmanız gerekmektedir.

İtalya'da balayı tatili için vize başvurusu ile ilgili tüm bilinmesi gerekenlere balayı için İtalya vizesi makalesinden ulaşabilirsiniz.

İtalya'da Görülmesi Gereken Turistik Şehirler Hangileridir?

İtalya'da görülmesi gereken en güzel turistik şehirler aşağıda listlenmiştir.

 • Roma
 • Floransa
 • Venedik
 • Milano
 • Bolonya
 • Napoli
 • Siena

İtalya'da görülmesi gereken tarihi ve turistik yerler hakkında daha fazla bilgi ve seyahat rotalarına için İtalya'nın resmi turizm sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Roma Seyahati İçin Vize Nasıl Alınır?

Roma Vize Başvurusu

İtalya'nın başkenti Roma'ya gitmek için vize başvurunuzu standart turistik vize başvuru prosedürünü takip ederek yapmalısınız. Öncelikle vize başvurusu için iDATA başvuru merkezinden randevu oluşturmalı, vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlamalı ve başvuru formunu doldurmalısınız. Randevu günü başvuru merkezini ziyaret ederek başvuru dosyanızı teslim etmeli, biyometrik bilgilerinizi vermeli ve vize ücretini ödemelisiniz.

Gerekli evraklarınızı hazırlarken Roma'ya ulaşımınız ve Roma'da kalacağınız otel veya diğer konaklama yerlerine ilişkin rezervasyon belgelerinizi ibraz etmelisiniz. Başvuru dilekçenizde Roma'da bulunacağınız süre boyunca seyahat planınızı aktarmalı ve Roma'nın sınırları içerisinde yer alan Vatikan'ı ziyaret edecekseniz bu durumu da dilekçenizde yetkili makamlara bildirmelisiniz.

Seyahatinizi planlamak için ihtiyacınız olan tüm bilgilere Roma'nın resmi turizm portalı Turismoroma sitesinden ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Turist Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

Hayır, İtalya’da turist vizesi ile çalışmak mümkün değildir. İtalya’ya turist vizesi ile seyahat eden kişilerin, ülkede en fazla 90 gün için ve sadece turistik aktivitelerde bulunma hakkı vardır.

İtalya’ya turist vizesi ile gidip iş bulmanız halinde, Türkiye'ye dönerek uzun süreli İtalya çalışma vizesi almanız gerekmektedir.

Turist Vizesi İle İtalya'da Evlenebilir Miyim?

Evet, turist vizesi ile İtalya'da evlenmek mümkündür. İtalya'da bulunduğunuz sürede bir İtalyan vatandaşı veya yabancı ülke vatandaşıyla, oturum izni şartı aranmadan evlenebilirsiniz.

İtalya’ya Turist Vizesi ile Gidip İltica Etmek Mümkün Müdür?

Evet, İtalya’ya turist vizesi ile gidip iltica etmek mümkündür.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: