İtalya Tır Şoför Vizesi

İtalya Tır Şoför Vizesi Başvuru Süreci 2023

İtalya şoför vizesi, nakliye firmaları bünyesinde çalışan tır ve otobüs şoförlerinin İtalya ve diğer Schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilmesi için alması gereken bir vize tipidir. İtalya şoför vizesinin geçerlilik süresi 5 yıla kadar çıkarılabilmekte, fakat vize sahibine 180 gün içinde en fazla 90 gün boyunca İtalya ve diğer Schengen ülkelerinde kalma hakkı verilmektedir.

Vizem.net, İtalya ve diğer ülkeler için yapılan Schengen şoför vizesi başvurularında danışmanlık vermekte olan akredite bir kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İtalya şoför vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: İtalya şoför vizesine başvuran kişinin, vize için başvurulan tarih aralığından sonra en az 90 gün daha geçerliliği bulunan ve en az 2 boş sayfası bulunan bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. İtalya şoför vizesi başvurusu için, pasaporttaki, ve varsa eski pasaportlardaki, kişisel bilgilerin bulunduğu sayfa ve önceki seyahatlere ait damgaların bulunduğu sayfaların fotokopileri eklenmelidir.
 • Kimlik fotokopisi: Vizeye başvuran kişinin T.C. nüfus cüzdanının fotokopisi başvuruya eklenmelidir. Başvuran kişi Türk vatandaşı değil ise, T.C. makamları tarafından verilmiş oturma izninin fotokopisi başvuruda sunulmalıdır.
 • İtalya vize başvuru formu: İtalya şoför vizesine başvuran kişi, Schengen vize başvuru formunu eksiksiz biçimde doldurmalı ve gerekli yerleri imzalı bir şekilde teslim etmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru sahibine ait, son 6 ay içerisinde çekilmiş, açık renk fonlu ve 35 mm x 40 mm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: İtalya şoför vizesi alabilmek için, planlanan ve Schengen ülkelerinde kalınacak süre boyunca geçerli olacak, seyahat gününden bir gün önceyi ve sonrayı kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılmış olması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası poliçesinde teminat bedeli, Euro olarak belirtilmelidir.
 • İtalya vize harcı: İtalya Schengen vizesi harç bedeli, vize başvuru merkezinde nakit olarak ödenmeli ve makbuzu başvuru dosyasına eklenmelidir.
 • Davet mektubu: Vize başvurusunda bulunacak kişinin, bünyesinde bulunduğu İtalyan şirketinden gönderilmiş bir davet mektubu gerekmektedir. Davet mektubu, İtalya’daki şirketin yasal temsilcisi tarafından imzalanmış olmalı ve imzalayan kişinin kimlik fotokopisi de başvuruya eklenmelidir.
 • Şirket dilekçesi: İtalyanca ya da ingilizce olarak antetli kağıda yazılmış, nereye seyahat edileceğini, seyahatin amacını, kalınacak süreyi ve her türlü masrafın karşılanacağını beyan eden şirket dilekçesi başvuruya eklenmelidir. Şirket dilekçesinde şirket yetkilisinin adı, soyadı, imzası ve şirket kaşesi bulunmalı, başvuruda dilekçenin aslı beyan edilmelidir.
 • İmza sirküleri: Şirkete ait imza sirkülerinin fotokopisi gerekmektedir. Şirket şahıs şirketi ise, imza beyannamesinin fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Çalışma evrakları: İşe girişi ve tüm hizmet geçmişini kanıtlar nitelikte barkodlu SGK 4A hizmet dökümünün yanında, işveren tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş son 3 aya ait maaş bordrolarının vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Herhangi bir kuruma bağlı olarak çalışmayan başvuru sahiplerinin, noter onaylı iş sözleşmelerini vize başvurusunda beyan etmeleri gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi: Şirketin faaliyet durumuna uygun şirket faaliyet belgesinin aslı vize başvurusuna eklenmelidir.
 • Vergi levhası fotokopisi: Başvuru için şirkete ait vergi levhası fotokopisi gerekmektedir.
 • Uluslararası sürücü belgesi: Başvuran kişinin uluslararası yollarda araç sürebileceğini kanıtlar nitelikte uluslararası geçerliliği olan ehliyet ya da sürücü belgesinin bulunması gerekmektedir.
 • Mesleki yeterlilik sertifikası (SRC3): Şoför vizesi başvuru sahibine ait, Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilmiş QR kodlu mesleki yeterlilik sertifikasının başvuruda sunulması gerekmektedir.
 • C2 / L2 yetki belgesi: İhracat lisansı olarak da geçen C2/ L2 yetki belgesinin şoför vizesi başvuru dosyasında bulunması gerekmektedir.
 • T1 ve T2 formları: İtalya ile olan ticari ilişkiyi ve mal hareketlerini kanıtlayan, son taşımalara ilişkin T1 ve T2 formları başvuruya eklenmelidir.
 • CMR belgesi: CMR formu üzerine düzenlenmiş uluslararası nakliye sertifikaları başvuruya eklenmelidir.
 • U.N.D yazısı: Varsa destekleyici mahiyetteki U.N.D yazısı başvuruya eklenmelidir.
 • Yurtdışı giriş çıkış belgesi: Başvuruyu yapan tır şoförünün, Avrupa Birliği ülkelerine giriş/ çıkışını beyan eden evrakları vize başvurusunda beyan etmesi gerekmektedir.
 • Araca ait dolaşım belgeleri: Seyahatin yapılacağı araca ait ruhsat ve benzeri evraklar, vize başvuru dosyasına eklenmelidir.

İtalya Şoför Vizesi için Nereye Başvurulur?

İtalya şoför vizesi başvurusu, Türkiye’den yapılan İtalya vize işlemlerinde yetkili İdata veya VFS Global vize başvuru merkezleri ile akredite vize acenteleri üzerinden yapılabilmektedir. Vize başvurularının değerlendirilmesi ve onaylanmasında, tek yetkili kuruluş İtalya dış temsilcilikleridir.

İtalya Tır Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılı için İtalya tır vizesi harç ücreti 80 Euro’dur. İtalya şoför vizesi başvuru ücreti; danışmanlık hizmetleri, biyometri işlemleri, başvuru formu doldurma ve dilekçe hazırlama hizmetleri ile birlikte, toplam 220 Euro’ya ulaşabilmektedir.

İtalya Tır Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya tır şoför vizesi için, seyahat tarihinden en az 15 gün önce başvuru işlemlerine başlanılması önerilmektedir. Schengen vize başvuruları, başvuru sahibinin uyruğu, talep edilen vize türü ve Başkonsolosluğun yoğunluğu gibi nedenlere bağlı olarak değişiklik göstermekle birlikte, ortalama 4 - 5 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: