İtalya Erasmus Vizesi

İtalya Erasmus Vizesi ve İtalya'da Erasmus Şartları

İtalya Erasmus vizesi, İtalya’da 3 aydan fazla süren Erasmus eğitim programı için tercih edilen ve yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin yaygın olarak tercih ettiği bir vize çeşididir. 90 günden uzun süren Erasmus programları için İtalya ulusal vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Çok iyi üniversitelere sahip olan İtalya’da sosyal hayatın her bölümünde yurt dışından gelmiş öğrencilere, özellikle Floransa’da kütüphanelerde Avrupalı bir çok öğrenci çeşitliliğine rastlamak mümkündür. Birçok milletten öğrenciye ev sahipliği yapan İtalya’da eğitim görürken farklı kültürleri keşfetmek ve farklı çevrelerden birçok arkadaş edinmek çok daha kolaydır. Arkadaş canlısı olan İtalya halkı kendi dillerini yabancılara öğretmeyi çok severler ve birçok turiste ev sahipliği yapan İtalya’da İngilizce konuşarak günlük hayatı idame ettirebilmek diğer ülkelere göre daha kolaydır. İtalya, trenle birçok komşu ülkeye seyahat etme olanağı da sağlayabilmektedir.

İtalya’da Erasmus programına katılmayı düşünen öğrenciler, eğitim aldıkları bölümlerin sıradaki dönemi için İtalya’da dönemlik eğitime devam edebilecekleri gibi İtalya Erasmus staj vizesi ile de stajlarını İtalya’da tamamlayabilmektedirler. İtalya’da Erasmus programı ile eğitim almak dışında 3 aydan uzun süre eğitim almayı düşünen öğrenciler İtalya öğrenci vizesi ile de İtalya’da eğitim görebilmektedirler.

Vizem.net İtalya’da Erasmus programlarına kabul almış kişiler için vize danışmanlığı veren ve Schengen Erasmus vize başvurularında son 4 yılda en yüksek onay oranına sahip akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İtalya Erasmus Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İtalya Erasmus öğrenci vizesi alırken öncelikle İtalya’ya gidiş amacı üniversite öğrenimi ya da staj olarak belirlenmelidir. İtalya Erasmus vizesi için gerekli şartlar sağlanıyorsa ibraz edilmesi gereken belgeler toplanmalıdır. Aracı kurum üzerinden çevrimiçi olarak İtalya Erasmus vizesi başvurusunda bulunulmalıdır. Randevu gününde görüşmeye katılarak gerekli belgeler teslim edilmelidir, vize harcı ödenmelidir ve talep edilirse biyometrik bilgiler verilmelidir. Tüm İtalya Erasmus vize başvuru aşamaları tamamlandıktan sonra başvurunun işlenmesi için beklenilmelidir, evrakların kontrolü ve başvurunun işlenmesi 3 aya kadar sürebilmektedir.

İtalya’da Erasmus Şartları Nelerdir?

İtalya’da Erasmus şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya’daki bir üniversiteden Erasmus programı için kabul mektubu almak
 • İtalya’da kalınacak süre boyunca masrafları karşılayabilecek finansal kaynağa sahip olmak
 • Yükseköğrenimde eğitim görüyor olmak, resmi bir derece veya diploma eğitimi alıyor olmak
 • Eğitim görülen yükseköğrenimde ilk yılı başarıyla tamamlamış olmak

İtalya’da Erasmus Yapmak için Dil Şartı Nedir?

İtalya’da Erasmus yapmak için İtalyanca, İngilizce veya İtalyanca ve İngilizce dil yeterliliği aranmaktadır.

İtalya’da Erasmus programına katılabilmek için aranan dil yeterliliği seviyeleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

ÖĞRENME SÖZLEŞMESİ TEKLİFİNE DAHİL OLAN DERSLER VE ETKİNLİKLERİN ÖĞRETİM DİLİMİNİMUM DİL GEREKSİNİMLERİ
İtalyancaB1 seviyesi
İngilizceB2 seviyesi
İngilizce ve İtalyancaİngilizce B2 seviyesi ve İtalyanca B1 seviyesi

İtalya Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İtalya Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya Erasmus vizesi başvuru formu: Çevrimiçi olarak doldurulan başvuru formunun 2 adet nüshası alınıp başvuru sahibi tarafından imzalanmalıdır, başvuru sahibi 18 yaşını doldurmamış ise velayet sahibi tarafından başvuru formu imzalanmalıdır.
 • Vesikalık fotoğraf: Son 6 aya ait arka fonu beyaz olan biyometrik 2 adet vesikalık resim, 35 mm genişliğinde ve 40 mm yüksekliğinde olmalıdır.
 • Pasaport: İtalya Erasmus vizesinin bitiş tarihinden en az 3 ay daha geçerliliğe sahip pasaport ya da seyahat belgesine sahip olmak gerekmektedir. Pasaportta kişisel bilgilerin yer aldığı sayfanın iki adet fotokopisi İtalya Erasmus vizesi için gerekli evraklar arasına eklenmelidir.
 • İtalya’daki bir üniversiteye kayıt ya da ön kayıt: İtalya’daki bir üniversiteye vize başvurusu öncesi kaydın veya ön kaydın yapıldığının kanıtlanması gerekmektedir.
 • Konaklama kanıtı: İtalya’da Erasmus programı kapsamında eğitim görülen süre boyunca konaklanacak yere sahip olunduğuna dair kanıt sunulmalıdır. Konaklama kanıtı, kira kontratı ya da otel rezervasyonu ile kanıtlanabilmektedir.
 • Mali destek kanıtı: İtalya Erasmus vizesi başvuru sahibinin İtalya’da kalacağı süre boyunca masraflarını karşılamasını sağlamasına yardımcı olarak mali desteğe sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Akademik yıl için ayda en az 448,07 euro, yılda toplam 5824,91 Euro mali desteğe sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.
 • İtalya sağlık sigortası: İtalya’da kalınacak tüm süreci kapsayan ve tüm sağlık masraflarını kapsayan sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir.
 • Ülkeye geri dönüş için mali kanıt: İtalya’dan tekrar başvuru sahibinin kendi ülkesine dönmesi için gerekli finansal araçları kanıtlaması gerekmektedir.
 • Dil yeterliliği kanıtı: Başvurulan programa göre gerekli olan İtalyanca ya da İngilizce dil yeterliliğine sahip olunduğu ispatlanmalıdır.
 • Göçmenlik izni: Başvuru yapan öğrenci reşit değilse ebeveynleri tarafından ya da ebeveynleri yokluğunda yasal vasi tarafından imzalanmış göçmenlik iznini sunmak gerekmektedir.

İtalya Erasmus Staj Vizesi Talep Dilekçesi Örneği Nedir?

İtalya Erasmus staj vizesi talep dilekçesi, İtalya’da neden staj yapılmak istediğini açıklayan ve staj yapabilmek için öğrencinin yeterliliğe sahip olduğunu anlattığı dilekçedir. İtalya Erasmus staj vizesi talep dilekçesi yazılırken verilen bilgilerin doğru olması ve açıklayıcı bir üslupla yazılması önemlidir.

Erasmus Vizesi için İtalya Sağlık Sigortası Nedir?

Erasmus vizesi için İtalya sağlık sigortası, İtalya’da bulunulan süre boyunca geçerli ve sağlık sorunları, acil tedavi, hastane yatış, hastalık veya vefata bağlı yurda dönüş masraflarını karşılayabilecek en az 30.000 Euro teminatlı kapsayıcı bir sağlık sigortası olmalıdır.

İtalya’da Erasmus için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

İtalya’da Erasmus için bankada mali desteğe sahip olunduğuna dair kanıt olarak akademik yıl için aylık en az 448,07 Euro olacak şekilde, yıllık toplam masrafları karşılayabilmek adına 5824,91 Euro olmaya sahip olunduğu kanıtlanmalıdır.

Erasmus İtalya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Erasmus İtalya vize başvuruları için yetkili kurum olarak İdata ve VFS Global görev yapmaktadır. Vizem.net Erasmus vize başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

İtalya Konsolosluğuna Erasmus Vizesi Başvurusu Yapılabilir Mi?

Hayır, İtalya Konsolosluğuna Erasmus vize başvurusu yapılamamaktadır. İtalya Erasmus vizesi İdata, VFS Global aracı kurumları ve akredite acenteler üzerinden başvuruları yapılabilmektedir.

İtalya Erasmus Vize Ücreti Ne Kadardır?

İtalya Erasmus öğrenci vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HİZMETLERÜCRETLER
İtalya Erasmus vize harcı100 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma30 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
TOPLAM210 EUR

İtalya Erasmus Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Erasmus vizesi işlem süresi minimum 15 gündür ve en fazla 90 gün içerisinde sonuçlanabilmektedir. İtalya Erasmus vizesi başvuru işlem süreleri İtalya Konsolosluklarının yoğun olduğu Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Paskalya ve Noel öncesinde uzayabilmektedir. İtalya Erasmus vizesi başvuru evraklarında eksik belge tespit edilirse ve belge tekrar talep edilirse İtalya Erasmus vizesi başvuru işlem süresi uzayabileceği gibi pandemi dolayısıyla da işlem sürelerinde gecikmeler olabilmektedir.

İtalya Erasmus Vize Reddi İtirazı Nasıl Yapılır?

İtalya Erasmus vize reddi itirazı yapılırken ret cevabından en geç bir ay içerisinde yapılmalıdır, itiraz dilekçesi İngilizce ya da İtalyanca olacak şekilde yazılmalı ve şahsen imzalanmalıdır. Ret cevabındaki gerekçelere değinerek itiraz dilekçesinde bir açıklama bulunmalıdır. İtiraz dilekçesinde İtalya vizesi reddinin neden hatalı bir karar olduğunu destekleyen kanıtlar bulunmalıdır. İtiraz dilekçesi gönderildikten sonra vize bölümü tarafından yapılan ayrıntılı inceleme genellikle 3 aya kadar sürebilmektedir. İtiraz dilekçesinin incelenmesinin ardından İtalya Erasmus vizesi başvuru sahibinine sonuç bildirilecektir. Eksik evrak veya seyahat süresinin geçmesi nedeniyle reddedilen vize başvurularına itiraz etmek yerine eksiklikler tamamlanarak tekrar başvurmak önerilmektedir.

Erasmusla İtalya’ya Gitmenin Avantajları Nelerdir?

Erasmusla İtalya’ya gitmenin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • İtalya’da bir üniversitede eğitim görmek için harç ödemeye gerek yoktur.
 • Ulaşım, toplu taşıma ile sağlandığında aylık 22 Euro gibi bir miktar ile oldukça uygun fiyatlıdır.
 • Diğer Avrupa ülkelerine ulaşımı kolaydır ve çevre ülkelere trenle kolaylıkla seyahat edilebilmektedir.
 • Zengin bir yemek kültürüne sahip İtalyan mutfağı, herkesin damak lezzetine uygun yemekler sunabilmektedir.
 • İtalyanlar sıcakkanlıdır ve yabancı öğrencilere oldukça hoşgörülü davranmaktadırlar.
 • İtalya’nın Erasmus programı ile en çok tercih edilen 5. ülke olması, öğrenci çeşitliliğinin fazla olması, farklı kültürlerle tanışmak ve geniş bir çevrede sosyalleşmek için olanaklar sunmaktadır.
 • Dünyada ilk 500’de en çok üniversiteye sahip olan 3. Avrupa ülkesi olan İtalya, çok iyi eğitim olanakları vadetmektedir.
 • Venedik, Milano, Roma, Floransa, Torino ve daha birçok turistik şehre sahip olan İtalya’da gezilebilecek birçok turistik mekan bulunmaktadır. Her ayın ilk pazarı İtalya’da müzelere giriş ücretsizdir.
 • İtalya halkı yabancılara İtalyancayı öğretmeyi oldukça sevmektedir, bu sayede İtalya’da sosyal yaşamda kolaylıkla yabancı bir dil öğrenebilmeye olanak sağlamaktadır.

İtalya’da Erasmus Stajı Nedir?

İtalya’da Erasmus stajı öğrenci okuduğu bölümden mezun olmadan önce ya da mezun olduktan sonra bir yıl içerisinde en fazla bir kez yapılabilen, 2 ila 12 ay süren, öğrencilere iş deneyimi kazandırmayı amaçlayan programdır.

Bir kurumdan davet alınarak gidilebilen İtalya Erasmus stajı öğrencilere İtalya piyasasında çok yönlü iş deneyimleri kazandırabilmektedir. İtalya’da staj yapmak isteyen öğrenciler İtalya staj vizesi ile İtalya’ya seyahat edebilmektedirler.

Erasmus İtalya Hibe Miktarı Nedir?

Erasmus İtalya hibe miktarı öğrenim hareketliliği için aylık 600 eurodur, İtalya Erasmus hibe miktarı staj hareketliliği için aylık 750 eurodur.

İtalya’da Erasmus Yapmak Pahalı Mıdır?

İtalya’da Erasmus yapmak çok pahalı olmamakla birlikte bazı şehirlerde kira ve eğlence masrafları daha yüksektir. Öğrencilerin yaygınlıkla tercih ettiği ve çok iyi üniversitelerin bulunduğu Milan, Roma, Bologna, Floransa şehirleri diğer İtalyan şehirlerine göre daha pahalı şehirlerdir. Numbeo’nun 2021 yaşam maliyeti endeksine göre İtalya; İngiltere, ABD ve Almanya’yı geçerek dünyanın en pahalı 26. ülkesi olmuştur. Ortalama bir öğrencinin aylık gideri 900 Euro olduğundan ve hibe miktarı 600 Euro ve staj hibe miktarı 750 Euro olduğu için bazı durumlarda hibe miktarı İtalya Erasmus yaşam masrafları için yetersiz kalabilmektedir.

İtalya’da Erasmus Yaparken Konaklama Seçenekleri Nelerdir?

İtalya Erasmus yaparken konaklama seçenekleri oldukça fazladır. Değişim programı için başvuru yapılan üniversitede yurt olanağı varsa öğrenciler genellikle yurtları tercih etmektedir. Yurt olanağı olmadığında öğrenciler, bulundukları üniversiteye yakın ev kiralama yoluna gitmektedirler. Birçok kişinin aynı evde farklı odalarda kalarak daha az kira ödemesi tercih edilen bir yöntemdir.

Bologna’da 4 yatak odalı bir dairede tek kişilik kiralık oda fiyatları 600 ila 800 Euro arasında değişirken tek kişilik stüdyo daireler 900 ila 1300 Euro aralığında değişiklik göstermektedir. Roma’da çok odalı dairelerde kiralık oda ücretleri 500 ila 700 Euro civarındayken tek kişilik daireler 800 ila 100 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Şehre göre ve evin konumuna göre İtalya ev fiyatları değişiklik göstermektedir.

İtalya’da Erasmus Yaparken Ortalama Aylık Gider Ne Kadardır?

İtalya’da Erasmus yaparken ortalama aylık gider 900 Euro kadardır. En büyük masraf olan barınma masrafı aylık yaklaşık 450 ila 650 civarında iken yemek ve market alışverişi masrafları yaklaşık aylık 250 eurodur.

Oldukça uygun fiyatlı olan İtalya’da ulaşım için ise aylık 22 Euro toplu taşıma ücreti de Erasmus İtalya aylık gider masrafları arasındadır. İtalya’da İtalya yaşam maliyeti içerisinde sosyalleşmek için büyük bir bütçe ayırmak gerekmemektedir.

İtalya’da Erasmus için Oturma İzni Gerekli Midir?

İtalya’da Erasmus için oturma izni, AB vatandaşı olmayanlar için gereklidir ve İtalya’da 3 aydan fazla süre kalacak herkes İtalya oturum izni için başvuru yapmak zorundadır. İtalya’da ikamet edilen şehrin postanesine oturum izni için başvurulabilmektedir.

İtalya Erasmus Oturum İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • İtalya Erasmus oturum izni için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.
 • Pasaportun vizeli sayfasının ve kişisel bilgilerin yer aldığı sayfanın kopyası
 • Sağlık sigortası poliçesinin kopyası
 • Değişim programı için başvurulan üniversiteden kabul mektubu

İtalya’da Erasmus Vizesi ile Çalışmak Mümkün Müdür?

İtalya’da Erasmus vizesi ile çalışmak mümkündür. İtalya’da öğrenciler 52 hafta içerisinde en fazla 1040 saat çalışabilmektedirler

İtalya’da Erasmus Eğitimi Alınabilecek Üniversiteler Hangileridir?

İtalya Erasmus eğitimi alınabilecek üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Milano Üniversitesi (Milano)
 • Bologna Üniversitesi (Bologna)
 • Roma La Sapienza Üniversitesi (Roma)
 • Roma Tor Vergata Üniversitesi (Roma)
 • Floransa Üniversitesi (Floransa)
 • Pisa Üniversitesi (Pisa)
 • Politecnico di Milano (Milano)
 • Politecnico di Torino (Torino)
 • Padova Üniversitesi (Padova)
 • Pavia Üniversitesi (Pavia)
 • Bari Aldo Moro Üniversitesi (Bari)
 • Bocconi Üniversitesi (Milano)
 • Napoli Federico II Üniversitesi (Napoli)
 • Venedik Ca’ Foscari Üniversitesi (Venedik)
 • Vita-Salute San Raffaele Üniversitesi (Milano)
 • Milano Konservatuvarı (Milano)
 • İtalya Foggia Üniversitesi Erasmus (Foggia)

Eğitim görülen programa göre daha birçok İtalya Erasmus üniversiteleri mevcuttur.

Erasmus İtalya Ulusal Ajansı İletişim Bilgileri Nedir?

Erasmus İtalya Ulusal Ajansı iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

 • Adres: Via Cesare Lombroso 6/15 50134, Firenze İtalya
 • Telefon numarası: +39 055 238 03 48
 • E-posta: erasmusplus@indire.it
 • Web sitesi: http://www.erasmusplus.it/
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: