Tek Girişli Vize

Tek Girişli Vize Ne Demektir, Nasıl Alınır?

Tek girişli vize, vize sahibine Schengen bölgesi ülkelerine sadece bir kez giriş izni veren bir vize tipidir. Schengen vizesi, başvuru sırasında iki veya çok giriş seçeneği seçilmediği sürece, tek giriş için verilmektedir.

Tek girişli vizeler, 90 gün ve altı süreyle seyahat edilecek kişilere verilen kısa süreli C tipi vize kapsamındadır. Tek girişli Schengen vizesi ile Schengen bölgesi üye ülkelerinden birine giriş ve çıkış yapıldıktan sonra, vize ile sağlanan seyahat süresi henüz dolmamış olsa bile, aynı vize ile Schengen ülkesine tekrar giriş yapmak mümkün olmamaktadır.

Tek Girişli Vize Hangi Durumlarda Verilir?

Tek girişli vize, herhangi bir Schengen alanı üye ülkesine ilk kez girecek olan ve ilk defa vize başvuru yapan kişilere verilmektedir.

Tek Girişli Vize Nasıl Alınır?

Tek girişli vize almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda açıklanmıştır.

 1. Schengen vizesi başvuru formu doldurulur: Schengen vizesi başvuru formunun, başvuran kişi tarafından eksiksiz olarak ve doğru bilgileri içerecek şekilde doldurulması, giriş sayısı kısmında tek giriş seçeneğinin işaretlenmesi ve formun son sayfasının imzalanması gerekmektedir. Vize başvuru formunda yer alan başvuru sahibi kimlik bilgileri içeren kısımlar, pasaportta yazıldığı şekliyle doldurulmalıdır.
 2. Vize başvuru evrakları hazırlanır: Seyahat edilecek ülke için listelenen; pasaport, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası ve banka hesap dökümü gibi, gerekli evrakların eksiksiz ve şartlara uygun olarak hazırlanması gerekmektedir.
 3. Vize başvuru randevusu alınır: Vize başvurusunun yapılacağı ülkenin temsilciliğinden veya ülke doğrudan başvuru almıyor ise aracı vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.
 4. Vize başvuru ücreti ödenir: Vize başvurusu için vize türüne ve giriş sayısına göre talep edilen ücretin, başvuru tamamlanmadan önce ödenmesi gerekmektedir.
 5. Evrak teslimi ve biyometri işlemleri tamamlanmalıdır: Gerekli tüm başvuru evrakları hazırlandıktan sonra, başvuru sahibinin veya vekalet verdiği kişinin, randevu tarihinde dış temsilciliğe veya vize başvuru merkezine giderek, evrakları şahsen teslim etmesi ve biyometri işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Tek Girişli Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tek girişli vize başvurusu yapmak için gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 • Pasaport: Tek girişli vize başvuru sahibinin, planlanan seyahatin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerli olan, son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 2 adet boş sayfası bulunan geçerli bir pasaporta sahip olması gerekmektedir.
 • Tek girişli Schengen vize başvuru formu: Vize başvurusu yapılacak ülke tarafından talep edilen, Schengen vizesi başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulur ve başvuru sahibi veya velisi tarafından imzalanır. Vize başvuru formunda; başvuranın talep ettiği vize türünün ve giriş sayısının belirtilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklerde, 35 x 45 mm ölçülerinde, beyaz arka fonlu ve son üç ay içerisinde çekilmiş iki adet fotoğraf istenmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonları: Tek girişli vize başvurusunda bulunurken, seyahat edilecek ülkeye gidiş ve dönüş tarihlerini gösteren bilet rezervasyonlarının sunulması şarttır.
 • Konaklama rezervasyonları: Seyahat süresince konaklama yapılacak otel, pansiyon veya kiralık ev gibi tesislere yapılan rezervasyonların, vize başvurusu için belgelenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı, Schengen alanında geçerli ve seyahat süresinin tamamını kapsayan seyahat sağlık sigortası poliçesinin, vize başvuru evrakları ile sunulması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası yetkili acentelere başvurularak yaptırılabilmektedir.
 • Mali duruma ilişkin belgeler: Seyahat edecek kişinin mali durumunu ve yapacağı seyahatin hangi kaynaklarla finanse edileceğini gösteren, banka hesap dökümü veya maaş bordrosu gibi belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir.

Tek girişli vize başvurusu için gereken standart belgeler yukarıda sayılmıştır; ancak, vize başvurusu yapılan ülkeye, başvurulan vize türüne veya başvuru yapan kişinin durumuna göre ülke temsilcilikleri ya da aracı kurumlar tarafından farklı evrakların talep edilmesi mümkündür.

Tek Girişli Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Tek girişli vize başvuruları için yazılması gereken vize dilekçesinde, yapılacak seyahatin amacı ve detaylarına, konaklama ve ulaşım bilgilerine, seyahatin nasıl finanse edileceğine ilişkin bilgilerin yer alması gerekmektedir. Tek girişli vize dilekçesinde, yabancı ülkeye ilk giriş yapılacak tarih ve dönüş tarihi belirtilmek zorundadır.

Vizenin Tek Girişli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Başvuru yapan kişiye verilen vizenin tek girişli olduğu, üzerinde yer alan Giriş Sayısı başlığı ile belirtilmektedir ve bu başlığın yanında 01 ibaresi bulunan hallerde vizenin tek girişli olduğu anlaşılmaktadır.

Tek girişli bir vize örneği aşağıda verilmiştir.

Tek Girişli Vize Örneği
Tek Girişli Vize Örneği

C Tipi Tek Girişli Vize ile Transit Geçiş Yapılabilir Mi?

C tipi tek girişli vizeler ile Schengen bölgesi üye ülkeleri arasında, vizede belirlenen kalış süresine uyulması kaydıyla, transit geçiş yapılması mümkündür. Tek girişli vize ile geçiş yapılabilecek ülkelere ilişkin tek istisna Bulgaristan’dır. Bulgaristan bir Avrupa Birliği üye ülkesi olmakla birlikte, Schengen bölgesinde bulunmadığı için, tek girişli Schengen vizesi ile ülkeden transit geçiş yapmak mümkün değildir.

C Tipi Tek Girişli Vize ile Kaç Ülke Gezilebilir?

C tipi tek girişli vize ile Schengen bölgesinde bulunan toplam 26 ülkeyi, kalış sürelerine uymak şartı ile ziyaret etmek mümkündür.

Tek Girişli Vize ile Çift Girişli Vize Arasındaki Fark Nedir?

Tek girişli vize sahibi kişiler, Schengen bölgesi ülkelerine sadece bir kez giriş yapabilmektedir; ülkeden çıkış yapılmasının ardından kalış süresi doldurulmamış olsa dahi, tekrar giriş yapmak mümkün değildir.

Tek girişli vizeden farklı olarak çift girişli vize sahipleri, Schengen bölgesi ülkelerine iki kez giriş hakkına sahiptirler. Schengen bölgesi ülkelerinden bir kez çıkış yapılmış olsa dahi, çift girişli vize ile ikinci kez bölgeye giriş yapmak mümkündür; ikinci kez girişin ardından çıkış yapılması halinde, çift girişli vize ile Schengen bölgelerine giriş hakkı da sona ermektedir.

Tek Girişli Vize Ücreti Ne Kadardır?

Tek girişli vize ücretleri, vize başvurusu yapılan ülkeye göre değişmektedir.

Schengen bölgesi üye ülkelerine yapılan vize başvurularında, 2022 yılı için belirlenen tek giriş vize harcı 80 Euro’dur.

Güncel ücretler için: 0850 241 1868

En Fazla Tek Girişli Vize Başvurusu Yapılan Ülkeler Hangileridir?

Vizem.net’in danışmanlık hizmeti ile en fazla tek girişli vize başvurusu yapılan ülkeler aşağıda verilmiştir.

 • Almanya tek girişli vize
 • Avusturya tek girişli vize
 • İtalya tek girişli vize

Tüm Schengen bölgesi üye ülkelerine yapılan, Schengen tek girişli vize başvuruları aynı sürece tabi olmaktadır ve tek girişli vize seçeneği, kısa süreli ziyaret yapacaklar tarafından tercih edilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: