Work and Study

Work and Study ve 2022'de Dil Okulu Çalışma İzni Veren Ülkeler

Work and study, dil eğitimi alan öğrencilerin hem dil eğitimlerine devam ettiği hem de çalışarak dil ve sosyal becerilerini geliştirdikleri ve mesleki tecrübe edindikleri bir programdır.

Work and study programı kapsamında yurt dışında bir eğitim kurumundan dil eğitimi alan bireylere, bulundukları ülkelerde çalışma izni verilmektedir.

Çalışma izni veren ülkeler, program kapsamı ve gerekli vizeler gibi detaylar aşağıdaki başlıklarda açıklanmıştır.

Work and Study Nedir?

Work and study programı, bireylerin yurt dışında eğitim alırken aynı zamanda çalışma imkanı edindikleri bir programdır. Çalışma koşulları, eğitim alınan ülkeye göre tam zamanlı veya yarı zamanlı olabilmektedir.

Work and study programı, İngilizce dil eğitimi alan öğrencilerin masraflarının bir kısmını ya da tamamını karşılamaları durumunda, eğitim aldıkları ülkelerde çalışabilmelerini sağlayan bir programdır.

Program süresi eğitim alınacak ülkeye göre değişebilir, ancak programın genel süresi 18 hafta ile 25 hafta arasındadır. Programda daha fazla süre geçirmek isteyen öğrenciler program süresini uzatabilir.

Work and study programına katılmak için vize şartlarının karşılanması hariç herhangi bir şart aranmamaktadır ve bu sebeple dil öğrenmeyi amaçlayan herkes başvurabilmektedir.

Programa başvuru süreci, hangi ülkede eğitim almak istendiği seçilerek başlar ve karar verilirken ülkelerin vize şartları ve okulların maliyetlerinin incelenmesi gereklidir. Ülke seçildikten sonra dil eğitimi alınacak dil okuluna kayıt yaptırılması gereklidir. Süreç içerisindeki kayıt, vize, uçak bileti alınması gibi adımlarda danışmanlık hizmetleri alınabilmektedir.

Türk Vatandaşı Dil Okulu Öğrencilerine Çalışma İzni Veren Ülkeler Hangileridir?

Türk vatandaşı dil okulu öğrencilerine çalışma izni veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

  • Yeni Zelanda
  • Avusturya
  • İrlanda
  • Dubai
  • Malta

Yeni Zelanda Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Yeni Zelanda’da bulunan bir dil okuluna kayıt olarak Work and Study programına katılmak isteyen bireyler öğrenci vizelerini fiziken ya da online olarak; Türkiye’de bulunan Yeni Zelanda vize başvuruları için yetkili aracı kurum ve akredite vize acenteleri üzerinden alabilmektedir.

Eğer vize başvuruları online olarak yapılacak ise; başvurulacak olan vize türü https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa sitesinden seçilmelidir ve devamında açılan sayfada başvuru butonuna tıklanması gerekmektedir; bu işlemden sonra https://apply.immigration.govt.nz adresine yönlendirilmesi ile RealMe hesabı oluşturulması gereklidir. RealMe hesabı üzerinden başvuru tamamlanabilmektedir.

Başvuru online olarak yapılmayacak ise; başvuru formu indirilerek doldurulmalı ve başvuru için gerekli diğer evraklar hazırlanarak mesai saatleri içerisinde aracı kurum vize başvuru merkezine şahsen teslim edilmeli ya da posta veya mail yoluyla kuruma gönderilmelidir. Yeni Zelanda’da öğrenci vizesi, başvuru evrakları teslim edildikten ya da gönderildikten sonra kurumdan randevu alınması gerekmektedir. Randevuda vize harcı ve vize servis ücreti ödenerek başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Malta Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Malta Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?
Malta Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Malta’da bir dil okulunda eğitim alırken Work and Study programına dahil olmak isteyen kişiler vize başvuru süreçlerine doğru vize türünü seçerek başlamalıdır. Vize başvuru formu internet üzerinden indirilir ve Malta vize başvuru formunda istenen bilgiler eksiksiz olarak doldurulur.

Malta Work and Study programı için vize başvuru formu doldurulduktan sonra randevu alınması ve gerekli evrakın hazırlanması gereklidir. Gerekli evraklar arasında; geçerli pasaport ile fotokopisi, bir adet güncel ve renkli biyometrik fotoğraf, tamamı doldurulmuş başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi, uçak bileti, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler, öğrenci belgesi ve seyahat sağlık sigortası bulunmaktadır.

Malta öğrenci vizesi için ödenmesi gereken harç 70 eurodur.

Randevu ve gerekli belgelerin tesliminden sonra normal şartlarda Malta vize başvurusunun sonuçlanma süresi 5 ila 10 gün arasındadır.

İrlanda Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda’da bir dil okuluna gitmeyi ve work and study programına katılmayı düşünen Türk öğrenciler, İrlanda D tipi vize başvurusu yapmak durumundadır.

Öğrenciler İrlanda dil okuluna kayıt yaptırdıktan sonra D tipi vize başvuruları için aracı bir kurum yardımı ile ya da şahsen ilgili kurumdan randevu almalı ve vize için online başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalıdır. İrlanda dil okulu vizesi başvurusu için alınan randevuda teslim edilmesi gerekli evrakın arasında; 2 adet güncel durumda biyometrik fotoğraf, geçerli durumda olan pasaport ile fotokopisi, vize talep dilekçesi, seyahat sağlık sigortası, maddi yeterlilik belgesi ve son 3 ay içerisinde alınmış nüfus kayıt örneği bulunmaktadır. Ödenmesi gereken vize harcı 60 eurodur.

Vize başvurusu sürecinin bir aksilik olmadığında tamamlanma süresi 15 ila 30 gün arasındadır.

Dubai (BAE) Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Work and study programına Dubai’de bir dil okuluna kayıt olarak katılmak isteyen bireylerin okullarını seçtikten ve kayıtlarını yaptıktan sonra vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. 18 yaşını doldurmuş olmak ve yeterli İngilizce dil bilgisine sahip olmak, Dubai’de work and study programına katılabilmek için yeterlidir.

Dubai uzun süreli öğrenci vizesi için Dubai’de bulunan eğitim kurumunun sponsorluğunda vize başvurusu yapılmaktadır. Gerekli evraklar yüksek çözünürlüklü olarak taranır ve eğitim kurumuna iletilir. Eğitim kurumu kişi adına başvuru işlemlerini tamamlar. Dubai’de dil kursu kısa süreli ise turistik vize ile de ülkeye giriş yapılabilmektedir, ancak work and study program süreleri uzun süreli vizelerin alınmasını gerektirmektedir.

Avusturya Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?
Avusturya Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Work and Study programı için Avusturya’da bir dil okuluna başvurmak isteyen kişilerin, Avusturya’daki bir dil okuluna kayıt yaptırmaları ve sonrasında vize almaları gerekmektedir.

Vize alacak olan kişilerin vize harç ücretini ödemeleri ve maddi yeterliliğini kanıtlamaları gereklidir.

Avusturya dil okulu vizesi başvuruları, aracı kurum üzerinden randevu alınarak Avusturya’nın Türkiye’de bulunan temsilciliklerine yapılmalıdır. Vize başvuru formunda istenen bilgiler tam ve eksiksiz doldurulmalı ve Avusturya vize başvurusu yapılacak olan ilgili kurum randevusunda gerekli diğer belgeler ile birlikte teslim edilmelidir. Gerekli evraklar olan pasaport, başvuru formu, biyometrik fotoğraf, kayıt belgesi, ulaşım ve konaklama rezervasyon belgeleri, öğrenci belgesi, seyahat sağlık sigortası ve maddi durumu gösteren belgeler teslim edilerek, vize ücreti ödenerek ve biyometri bilgileri verilerek vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Vizem.net Dil Okulu Vizesi İçin Danışmanlık Hizmeti Veriyor Mu?

Evet, dil okulu vizesi almak isteyen bireyler Vizem.net danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Vizem.net dil okulu vizesi başvurularında gerekli evrakların hazırlanmasından vize damgası alınan pasaportun teslimine kadarki tüm sürecin takibi için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Vize danışmanlığı almak isteyen bireyler; İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerine müracaat ederek veya Vizem.net çağrı merkezine ulaşarak hizmet alabilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Vizem.net Dil Kursu Vizesi Danışmanlık Hizmeti Ne Kadardır?

Vizem.net dil kursu vizesi danışmanlık hizmeti, kısa süreli vizeler için ortalama 55 dolar, uzun süreli vizeler için 85 ile 165 dolar arasında ücretlendirilmektedir.

Paylaş: