Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan Vize: Hırvatistan Vize Başvurusu ve Randevu İşlemleri

Hırvatistan’ı 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ziyaret etmek isteyen bordo pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının alması gereken vize türü Hırvatistan kısa süreli (C tipi) vize türüdür.

Hırvatistan vize 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarındaki vize başvurularında vizem.net son 4 yıl içerisinde %97.9 ile başvuru onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Hırvatistan Vize İstiyor mu?

Hırvatistan Halk Cumhuriyeti, bordo (umumi) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından vize istemektedir. Yeşil (hususi), gri (hizmet), siyah (diplomatik) pasaport sahipleri olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmayan Hırvatistan seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Hırvatistan Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Türkiye Cumhuriyeti’nde kamu görevi üstlenen memurlara ve belirli kriterleri taşıyan aile fertlerine 5 yıllık süre ile düzenlenen pasaport türü yeşil (hususi) pasaporttur.

Yeşil (hususi) pasaport sahibi olan kişiler, Hırvatistan’a girişlerde ve transit geçişlerinde vizeden muaf sayılmaktadır. Yeşil (hususi) pasaporta sahip olan kişiler, 180 gün içerisinde en fazla 90 gün olacak şekilde gerçekleştirecekleri Hırvatistan ziyaretlerinde vizeye ihtiyaç duymamaktadır.

Hırvatistan Vizesi Şartları Nelerdir?

Hırvatistan’a vize almak için gerekli olan şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibine ait adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin kendi ülkesine tekrar döneceğini kanıtlayan belgelere sahip olması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin geçmişte aldığı vizesine yönelik ihlalde bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Schengen istihbarat sisteminde (SIS) başvuru sahibinin adına herhangi bir kaydın olmaması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin yeterli geliri, birikimi veya kendisine maddi anlamda destek olacak sponsorun olması gerekmektedir.

Hırvatistan Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hırvatistan kısa süreli (C tipi) vize başvurusu, gerekli vize evraklarının hazırlanması ve evrakların akredite acentelere veya VFS Global vize başvuru merkezine teslim edilmesi ile yapılmaktadır.

Vizem.net, Hırvatistan kısa süreli (C tipi) ve Hırvatistan uzun süreli (D tipi) vize başvuruları hakkında danışmanlık hizmeti veren ve son 4 yılda onay oranı en yüksek olan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hırvatistan Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Hırvatistan vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından elektronik olarak https://crovisa.mvep.hr/ adresi üzerinden doldurulmuş, çıktısı alınarak gerekli yerleri imzalanmış vize başvuru formunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: Planlanan Hırvatistan seyahatinden sonra en az 3 ay daha geçerliliği ve 2 boş sayfası bulunan, son 10 yıl içinde alınmış pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • Pasaport fotokopisi: Başvuru sahibine ait pasaporta işlenmiş eski vizeler ve geçmişte yapılmış seyahatlere yönelik damgaların olduğu sayfaların fotokopilerinin çekilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35x45 mm ebatlarında, renkli ve fonu beyaz 2 adet güncel fotoğrafın teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Hırvatistan seyahat sağlık sigortası: Başvuru sahibinin olası sağlık nedenlerinden dolayı ülkeye geri dönüşünü, acil tıbbi yardımı ve acil bakım masraflarını karşılayacak şekilde en az 30.000 Euro teminat tutarında olan ve Hırvatistan’da kalış süresini kapsayan seyahat sağlık sigortasının düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Konaklama rezervasyonu: Başvuru sahibinin Hırvatistan’da geçireceği sürede konaklama yapacağı otelin veya konutun tutulduğuna dair belge sunulması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonu veya biletleri: Hırvatistan gidiş dönüş uçak biletinin veya ulaşım aracına ilişkin seyahat planının gösterildiği belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Finans planı: Hırvatistan vizesi başvuru sahibinin seyahati boyunca giderlerini nasıl karşılayacağını kanıtlar nitelikte olan gelir evrakları ve adına kayıtlı banka hesabında son 3 aylık hareketleri gösteren banka hesap cüzdanının sunulması gerekmektedir. Banka hesap bakiyesi, seyahat süresince kişi başı gereken günlük tutar en az 70 Euro olmalıdır. Başvuru sahibi adına önceden ödemesi yapılmış bir tur paketi varsa bankada gösterilmesi gereken tutar günlük en az 30 Euro olmaktadır.
 • Başvuru sahibinin durumunu gösteren belgeler: Başvuru sahibi çalışan ise; işveren tarafından imzalı, kaşeli, adres ve telefon numarası görünen, antetli kağıda yazılmış izin belgesi, son üç aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu hizmet dökümünün, şirket sahibi ise; çalıştığı şirketin imza sirküleri, ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi, vergi levhasının,çiftçi ise; bağlı olduğu ziraat odasından alınan çiftçi belgesinin, emekli ise; emeklilik belgesi ve emekli maaşının yattığı banka hesap dökümünün,öğrenci ise; barkodlu öğrenci belgesi sunulması gerekmektedir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; ebeveynleri veya yasal vasisi tarafından imzalanmış noter onaylı, Hırvatça ya da İngilizceye tercüme edilmiş muvafakatname, ile ebeveynlerin kimlik fotokopileri sunulmaktadır.
 • Vize ücreti dekontu: Hırvatistan vize başvuru ücretinin ödendiğini gösteren makbuzun vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen evrak listesi tüm Hırvatistan vize başvurularında gerekli olan standart bize belgeleridir. Hırvatistan vize evrakları, başvuru yapılacak vize türüne göre çeşitlilik göstermektedir. Hırvatistan vize başvuruları için evrakların eksiksiz bir şekilde doğru beyanlarla hazırlanması gerekmektedir.

Emekliler için Hırvatistan Vize Evrakları Nelerdir?

Emekli kişiler için standart vize evraklarına ek olarak gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Emeklilik belgesi: Başvuru sahibi TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapacağı e-devlet hesabı üzerinden emeklilik belgesi alma sayfasından barkodlu olarak emeklilik belgesi edinilmektedir ve vize başvurusuna eklenmelidir.
 • Emekli kimlik kartı: Başvuru sahibine ait emekli kimlik kartı bulunuyorsa fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Banka hesap hareketleri: Başvuru sahibinin emekli maaşının düzenli olarak yattığı banka hesap hareketlerini gösteren banka hesap cüzdanının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Çalışanlar için Hırvatistan Vize Evrakları Nelerdir?

Çalışan kişiler için standart vize evraklarına ek olarak sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan vize izin yazısı: Başvuru sahibinin çalıştığı şirketin antetli kağıdına yazılmış ve kişinin pozisyonu, işe başlama tarihi, maaş bilgilerini ve seyahatine yönelik tarihlerde izinli olup dönüşünde çalışmaya devam edeceğini gösteren yazının eklenmesi gerekmektedir. Hırvatistan vize izin yazısı ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Vize başvuru sahibinin son 3 aylık maaş bordrosu e-devlet üzerinden barkodlu olarak ya da SGK’dan ıslak imzalı olarak alınabilmektedir.
 • SGK hizmet dökümü: Başvuru sahibi, e-devlet hesabı üzerinden barkodlu olarak ya da SGK’dan ıslak imzalı olarak alabileceği 4A hizmet dökümünün vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • İşe giriş bildirgesi: Başvuru sahibi, e-devlet hesabı üzerinden barkodlu olarak ya da SGK’dan ıslak imzalı olarak alabileceği işe giriş bildirgesini ibraz etmek durumundadır. İşe yeni başlayan kişiler, önceki işyeri bilgilerini ve bordrolarını sunabilmektedir.
 • Şirket evrakları: Başvuru sahibinin çalıştığı şirkete ait güncel ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, ven eski bir önceki yıla ait vergi levhası fotokopisi, imza sirküleri fotokopisi ve faaliyet belgesi fotokopisi gibi evrakların vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir. Tüm şirket evraklarının son 6 ay içinde olması gerekmektedir.

Memurlar ve Diğer Kamu Çalışanları için Gerekli Vize Evrakları Nelerdir?

Memur ve diğer kamu çalışanları için Hırvatistan standart vize evraklarına eklenmesi gereken ek evraklar aşağıda listelenmiştir.

Hırvatistan vizesi işyeri izin yazısı: Başvuru sahibinin çalıştığı kamu kurumunun antetli kağıdı üzerine kişinin pozisyonu, işe başlama tarihi, maaş bilgileri, seyahat tarihleri, seyahat amacı ve seyahatten sonra çalışmaya devam edeceğini belirten ıslak imzalı ve kaşeli izin yazısının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Kurum kartvizitinin fotokopisi: Vize başvuru sahibinin çalıştığı kamu kurumunda sahip olduğu pozisyon, iletişim ve adres bilgilerini içeren kartvizitin fotokopisinin sunulması gerekmektedir.

İşverenler ve Şirket Sahipleri için Hırvatistan Vize Evrakları Nelerdir?

İşverenler ve şirket sahipleri için Hırvatistan standart vize evraklarına ek olarak gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Şirketin güncel ticaret odası kaydı: Şirketin bağlı olduğu ticaret odasından alınan güncel ticaret odası kaydının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Şirketin ticaret sicil gazetesi: Kuruluş kaydı bulunan ticaret sicil gazetesini sunulmalıdır.
 • Şirketin vergi levhası fotokopisi: En eski bir yıl öncesine ait şirket vergi levhasının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Şirketin imza sirküleri: Şirkete ait imza sirküleri ibraz edilmelidir.
 • Şirketin faaliyet belgesi fotokopisi: Şirkete ait faaliyet belgesinin son 6 ay içinde alınması ve vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Hırvatistan Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Hırvatistan vize formunda başvuru sahibine ait ad, soyad, doğum tarihi, doğum yeri, uyruk, cinsiyet, medeni durum ve kimlik numarası gibi kimlik bilgileri ile pasaport bilgileri, meslek bilgileri, adres ve iletişim bilgileri ve seyahat tarihi, seyahat amacı gibi bilgiler yer almaktadır.

Hırvatistan vize başvuru formu pdf formatında online olarak indirildikten sonra mavi tükenmez kalemle doldurulmaktadır. Hırvatistan vize başvuru formu doldurulduktan sonra üzerinde karalama, çizme ve düzeltme gibi müdahalelerin yapılmış olması, buruşması, yırtılması ve ıslanması gibi sebepler sonucunda Hırvatistan Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Hırvatistan vize başvuru formunun doğru bilgilerle doldurulması, diğer vize başvuru evraklarında yer alan bilgileri destekler nitelikte olması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Hırvatistan Online Vize Formu Nereden İndirilebilir?

Hırvatistan online vize formunun indirilebildiği adres https://www.mvep.hr/files/file/obrasci/VisaApplicationTurkish.pdf’dir.

Hırvatistan Vize Talep Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Hırvatistan vize talep dilekçesi, Hırvatistan Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille yazılması gerekmektedir. Hırvatistan vize talep dilekçesi kapsamında konaklama detayları, kalış süresi ve ulaşım şekli hakkında bilgilere yer verilmesi gerekmektedir.

18 yaşından küçük olan başvuru sahipleri için Hırvatistan vize talep dilekçesi, anne veya baba tarafından yazılmakta ve çocuğun seyahati esnasında yapacağı masrafların kim tarafından karşılanacağı bilgisinin verilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan vize talep dilekçesi, resmi bir dille anlaşılır bir şekilde yazılmalı ve ıslak imzalı olmalıdır. Dilekçe, bilgisayardan yazılarak çıktı alınabilir veya okunaklı bir el yazısı ile yazılabilmektedir.

Hırvatistan Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Nedir?

Hırvatistan vizesi seyahat sağlık sigortası, başvuru sahibi adına düzenlenmiş ve sağlık durumlarına yönelik ülkeye geri dönmeyi sağlayan, acil medikal yardım ve hastane giderlerini karşılayan nitelikte olması gerekmektedir. Hırvatistan vizesi seyahat sağlık sigortası en az 30.000 Euro teminatlı ve başvuru sahibinin Hırvatistan seyahat tarihlerini kapsar nitelikte olması şart koşulmaktadır.

Hırvatistan çoklu giriş vizesi için başvuru yapacak kişilerin seyahat sağlık sigortaları, Hırvatistan’a yapılacak ilk giriş tarihini kapsamalıdır. Başvuru sahibini ileri tarihlerde yapacağı Hırvatistan ziyaretleri için de Hırvatistan seyahat sağlık sigortası geçerli olmalıdır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hırvatistan Vize Sponsor Dilekçe Örneği Nasıl Yazılmalıdır?

Hırvatistan vize sponsor dilekçesi, vize başvuru sahibinin seyahat süresince finansal ihtiyaçlarını bir akraba ya da kurum tarafından karşılanacağını gösteren bir belgedir. Hırvatistan vize sponsor dilekçesinin gereksiz detaylar olmadan Hırvatistan Konsolosluğu’na hitaben resmi bir dille sponsor tarafından yazılması gerekmektedir.

Hırvatistan vize sponsor dilekçesi kısa ve net olmalı; sponsora ait kimlik bilgileri, sponsorun karşılamayı taahhüt ettiği giderler ve başvuru sahibi ile sponsor arasındaki ilişki beyan edilmelidir. Hırvatistan vize sponsorluk dilekçesi kapsamında, diğer vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgiler ile tutarlı bilgilerin yer alması gereklidir.

Hırvatistan vize sponsor dilekçesinin sonuna sponsora ait telefon numarası ve e-posta adresi gibi iletişim bilgilerinin eklenmesi gerekmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hırvatistan vize başvurularında başvuru sahibinin kişisel durumları ve sponsorun koşullarına göre Hırvatistan vize sponsor dilekçe örneği deneyimli danışmanlar tarafından yazılmaktadır

Hırvatistan Vize Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Hırvatistan vizesinde kullanılacak fotoğrafların ölçülerinin 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde olması gerekmektedir.

Hırvatistan vize fotoğrafının güncel tarihli olması, arka fonu beyaz ve biyometrik özelliklere sahip olması gerekmektedir. Başvuru sahibine ait vize fotoğrafında gözler açık olmalı ve ağız kapalı olmalıdır.

Hırvatistan Vizesi için Otel Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Hırvatistan vizesi için otel rezervasyonları gerçekten kalınacak oteller üzerinden yapılması gerekmektedir. Ücretsiz rezervasyon yapılan oteller için Hırvatistan vize reddi ihtimali mevcuttur.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, otel voucher’i Hırvatistan’da bulunan anlaşmalı otellerden temin edilerek başvuru sahibi adına düzenlenmektedir.

Hırvatistan Vizesi için Otel Rezervasyonu Şart Mıdır?

Hırvatistan’a gerçekleştirilecek turistik ve kültürel ziyaretler için Hırvatistan vizelerinde otel rezervasyonu zorunlu tutulmaktadır.

Hırvatistan Vizesi için Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Hırvatistan vizesi için adli sicil kaydı, e-devlet üzerinden barkodlu olarak veya nüfus müdürlüklerinden ıslak imzalı ve kaşeli olarak İngilizce dilinde alınabilmektedir. Hırvatistan vizesi için ibraz edilmesi gereken adli sicil kaydının vize başvuru tarihine yakın bir tarihte alınması gerekmektedir.

Hırvatistan Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Hırvatistan vizesi için başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesabında, Hırvatistan’da planlanan kalınacak gün başına en az 70 Euro bulunması gerekmektedir. Hırvatistan vize banka hesap dökümü belgesinin vize başvuru tarihinden kısa bir süre önce alınması gerekmektedir.

Hırvatistan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Hırvatistan vize başvurusu VFS Global vize başvuru merkezi veya akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Hırvatistan Express Vize için Nereye Başvurulmalıdır?

Vizem.net, Hırvatistan express vize başvurusu için randevu ve başvuru hızlandırma hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Hırvatistan kısa süreli (C tipi) vize başvuruları için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra VFS Global vize başvuru merkezi ya da akredite acenteler üzerinden randevu alarak başvuru yapılmaktadır. Yapılan vize başvurularını değerlendirme makamı Hırvatistan Büyükelçiliği’dir.

Hırvatistan uzun süreli (D tipi) ulusal vize başvurularını Hırvatistan Büyükelçiliği kabul etmektedir. Hırvatistan Büyükelçiliği’nden randevu alınarak randevu tarihi geldiğinde gerekli vize evrakları teslim edilerek ve biyometri işlemleri yapılarak başvuru tamamlanmaktadır.

Çalışmayanlar ve İşsizler için Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Çalışmayanlar, işsizler ve ev hanımları için Hırvatistan vizesi için sabit gelir gösteren gayrimenkul tapuları, kira sözleşmesi veya şirket hissedarlığı gibi belgeler aracılığıyla başvuru yapılabilmektedir. Ancak herhangi bir tapu, kira sözleşmesi veya hissedarlığı bulunmayan kişilere birinci dereceden aile üyeleri sponsor gösterilerek Hırvatistan vizesine başvuru yapılabilmektedir.

İşsiz olarak Hırvatistan vize almak için Hırvatistan’da bulunan bir şirket veya eğitim kurumu sponsorluk üstlenmesi gerekmektedir. Hırvatistan vizesi sponsor yazısı ve destekleyici belgelerin Hırvatistan vize başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Öğrenciler için Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Öğrenciler için Hırvatistan vizesi, Hırvatistan’da yapılacak masrafların karşılanacağı bir sponsor dilekçesi ile alınabilmektedir. Öğrencinin Hırvatistan’da yapacağı harcamalar için öğrencinin aile bireyleri, eğitim kurumu, şirket veya dernekler sponsor olabilmektedir. Üstlenilen sponsorluk için imzalı sponsor dilekçesinin Hırvatistan dış temsilciliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

Bebekler ve Çocuklar için Hırvatistan Vizesi Nasıl Alınır?

Bebekler ve 18 yaşından küçük çocuklar için Hırvatistan vize başvurusu, ebeveynleri veya yasal koruyucuları tarafından yapılmaktadır. Hırvatistan vizesine başvuru yapılan çocuk, ebeveyni beraber yolculuk yapıyorsa ebeveyne ait geçerli Hırvatistan vizesinin fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.

Hırvatistan vize başvurusunda bulunacak bebek ve çocukların tek başına başvuru yapması halinde her iki ebeveynden noter tasdikli muvafakatname alınması gerekmektedir. Boşanmış anne babaların 18 yaşının altındaki çocuklarına Hırvatistan vize başvuru yapılırken çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararının orijinali ve her iki ebeveynden alınan noter tasdikli muvafakatname gerekli olmaktadır.

Hırvatistan Vizesi Nereden Alınır?

Hırvatistan vize başvurularını değerlendirme konusunda tek yetkili kurum Türkiye’de bulunan Hırvatistan dış temsilcilikleridir. Hırvatistan vize başvuruları, Hırvatistan Konsolosluğu vize departmanı tarafından onaylandıktan sonra başvuru yapılan merkeze gönderilmektedir. Bildirim alan vize başvuru sahiplerinin pasaportlarını ilgili adresten alması gerekmektedir.

Hırvatistan Vizesi için Yetkili Kurum Hangisidir?

Hırvatistan vizesi için VFS Global ve vizem.net üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Hırvatistan Vize İşlemleri Hangi İllerden Yapılabilir?

Hırvatistan vize işlemleri yapılabilecek iller aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan vize işlemleri İstanbul
 • Hırvatistan vizesi Ankara
 • Gaziantep Hırvatistan vizesi
 • Antalya Hırvatistan vize başvuru merkezi
 • Bursa Hırvatistan vize işlemleri
 • İzmir Hırvatistan vize işlemleri

Hırvatistan Vize Başvuru Randevusu Nasıl Alınır?

Hırvatistan vize randevusu, başvuru sahibinin ikamet ettiği ile göre VFS Global vize aracı kurumundan online olarak alınmaktadır.

Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda randevu alma işlemi danışmanlar tarafından yapılmaktadır. Hırvatistan vize randevu işlemlerinin vize başvuru sahibinin kimlik bilgileri ile yapılması gerekmektedir.

Hırvatistan Vize Randevu İptali Nasıl Yapılır?

Hırvatistan vize randevusunu iptal etmek isteyen kişiler, VFS Global başvuru merkezinin web sitesi olan https://visa.vfsglobal.com/tur/tr/hrv/track-application adresinden işlem yapabilmektedir.

Vizem.net üzeriden alınan Hırvatistan vize randevuların iptali için ilgili ülke danışmanına mail atmak veya telefon yoluyla ulaşmak yeterli olmaktadır.

Hırvatistan Vizesi Parmak İzi İşlemleri Nerede Yapılır?

Hırvatistan vizesi parmak izi işlemleri VFS Global vize başvuru merkezlerinde yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hırvatistan vize başvurularında, vize merkezlerinde tamamlanacak biyometri işlemleri için vizem.net Hırvatistan saha danışmanı başvuru sahibine refakat etmektedir.

Hırvatistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan vizeleri için standart vize işlem süreci, başvurunun Hırvatistan dış temsilciliğine ulaştıktan itibaren 15 gündür. Başvuru evraklarının durumuna göre 15 günlük süre değişiklik gösterebilmektedir.

Vize başvurusu esnasında teslim edilen evrakların gerekli kriterleri karşılamaması, eksik olması ve yanlış bilgiler içermesi gibi nedenlerden ötürü işlem süresi 30 gün ile 60 gün arasında uzayabilmektedir.

Hırvatistan Vizesi Kaç Aylık Çıkar?

Hırvatistan vizesinin kaç aylık çıkacağı çeşitli kriterlere bağlıdır. Hırvatistan Konsolosluğu, vize sürelerine karar verirken başvuru sahibinin geçmiş Schengen kayıtlarını, daha önce gerçekleştirdiği Hırvatistan ziyaretleri, pasaport geçerlilik süresi, otel rezervasyon tarihleri, uçak biletleri, seyahat sağlık sigortasının geçerlilik tarihleri ve diğer başvuru evraklarında yer alan kanıtlanmış bilgilere göre hareket etmektedir.

İlgili kriterler göz önünde bulundurularak Hırvatistan ziyaret amacına bağlı kısa süreli Hırvatistan vizesi veya 90 günden uzun süreli kalışlar için uzun süreli Hırvatistan vizesi düzenlenebilmektedir.

Vize Sorgulama Hırvatistan için Nasıl Yapılır?

Hırvatistan vize sorgulama işlemi, VFS Global vize başvuru merkezinin web sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilebilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan Hırvatistan vize başvuruları için vize sorgulama işlemi online olarak yapılabilmektedir.

Hırvatistan Vize Reddi Sebepleri Nelerdir?

Hırvatistan vize reddi sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan vize başvuru formunda yer alan bilgiler ile diğer vize başvuru evraklarındaki bilgilerin uyuşmaması
 • Hırvatistan’da bulunan otelde yapılan otel rezervasyonunun geçerliliğini kaybetmiş olması
 • Hırvatistan seyahati için yapılan uçak rezervasyonunun vize başvurusu değerlendirildiği anda geçerliliğini kaybetmiş olması
 • Seyahat sağlık sigortasının gerekli kriterleri karşılamaması
 • Vize başvuru sahibinin geçmişte Schengen ihlali yapmış olması
 • Hırvatistan vize başvuru sahibinin adli sicil kaydında suç unsurunun bulunması
 • Hırvatistan’da planlanan kalış süresindeki ihtiyaçları karşılayabilecek finansal bütçenin Hırvatistan Konsolosluğu tarafından yetersiz kaldığına kanaat getirilmesi
 • Vize başvuru sahibinin Hırvatistan halk sağlığına ve toplum güvenliğine risk oluşturması

Hırvatistan Vize İtiraz Dilekçesi Örneği Nasıl Yazılır?

Hırvatistan vize reddine nasıl itiraz edilir? Hırvatistan vizesi için yapılan başvuru reddedildiği durumda, başvuru sahibinin 15 gün içerisinde Hırvatistan Büyükelçiliği’ne itiraz dilekçesi ile itiraz etmesi mümkündür.

Hırvatistan vize reddinin yanlış bir karar olduğunu düşünen başvuru sahipleri, kararın yanlış olduğuna yönelik argümanlarını dilekçeye yazmalı ve destekleyici belgeler sunmalıdır. Hırvatistan vize reddine itiraz başvurusu 43 Euro karşılığında yapılabilmektedir.

Hırvatistan Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Hırvatistan vizesi alan kişiler, Hırvatistan’da vize süresinden daha uzun süreyle bulunmasını gerektiren durumlarda Hırvatistan vize uzatma başvurusunda bulunabilmektedir. Hırvatistan İçişleri Bakanlığı tarafından kabul göreceği şartlar oluştuğu takdirde Hırvatistan vizesi uzatmak mümkün olmaktadır.

Hırvatistan vize uzatmak için geçerli bir gerekçeye sahip olan kişiler, mevcut vize süresi sona ermeden önce yetkili makamlara başvurarak vize süresinin uzatılmasını talep edebilmektedir. Hırvatistan vize uzatma talebine yönelik yapılan başvuruların kabul edilip edilmeyeceği ve kabul edilecekse ne kadar süreyle uzatılacağı Hırvatistan İçişleri Bakanlığı tarafından kararlaştırılmaktadır.

Hırvatistan Vip Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hırvatistan vip vize başvurusu, akredite acentelerin ve vize başvuru merkezinin vip servislerinden faydalanılarak yapılabilmektedir. Hırvatistan vip vize başvurusu ile çeşitli ayrıcalıklardan faydalanmak vize başvuru sonucuna etki etmemektedir.

Hırvatistan Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Hırvatistan vizesi almak; vize başvuru formunun doğru bilgilerle doldurulması ve pasaport, eski vize fotokopileri, biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı, seyahat sağlık sigortası, finans planı evrakları, uçak bileti ve otel rezervasyonu gibi gerekli vize belgelerinin düzenli bir şekilde hazırlanması ile kolay olmaktadır.

Hırvatistan Vizesi Ne Kadardır?

Hırvatistan vizesi, 2021 yılı itibariyle harç, seyahat sigortası ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere ortalama 185 Euro’ya karşılık gelmektedir.

Hırvatistan vizesi başvuru evrakları, vize başvuru merkezine veya akredite acentelere teslim edildiğinde görevliler tarafından kontrol edilmektedir. Başvuru sahibinin ödeyeceği Hırvatistan vize ücreti, evrakların kontrolünden sonra belirlenmektedir.

Hırvatistan Vize Danışmanlık Ücretleri Nedir?

Hırvatistan vize danışmanlık ücreti 40 Euro’dur.

Hırvatistan Vize Başvuru Sonucu Nereden Öğrenilir?

Hırvatistan vize başvuru sonucu, başvuru yapılan aracı kurum web sitesi üzerinden takip edilmektedir. Vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı ancak pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilebilmektedir.

Hırvatistan Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Hayır, Hırvatistan vizesi Schengen özellikli değildir ancak çift girişli veya çok girişli Schengen vizesine sahip olan kişiler, Hırvatistan’a giriş yapabilmektedir.

Hırvatistan vizesi evrakları ile Schengen vizesi evrakları bazı istisnalar dışında benzer özelliklere sahiptir. Hırvatistan vizesi Schengen mi sorusuna karşılık olarak Hırvatistan 2013 yılından itibaren Avrupa Birliği üyesi olduğu ve bu tarihten itibaren AB ülkeleri ile Hırvatistan arasında karşılıklı vize uygulamalarının bulunduğu söylenebilmektedir. Hırvatistan’ı ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hırvatistan vizesi almaları zorunludur.

Hırvatistan’ın Vize İstediği Ülkeler Hangileridir?

Hırvatistan’ın vize istediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Afganistan
 • Cezayir
 • Çin
 • Irak
 • Kongo
 • Kuzey Kore
 • Küba
 • Libya
 • Moğolistan
 • Nijerya
 • Pakistan
 • Somali
 • Sudan
 • Suriye
 • Suudi Arabistan
 • Türkiye
 • Türkmenistan

Hırvatistan’ın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Hırvatistan’ın vize istemediği ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Çekya
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Güney Kıbrıs
 • Hollanda
 • İrlanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İtalya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malta
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan

Hırvatistan Vizesiyle Diğer Avrupa Ülkelerine Gidilir Mi?

Hırvatistan, Schengen bölgesinde yer alan Avrupa Birliği ülkeleri ile 2013 yılından itibaren vize anlaşmasına sahip olduğu için Hırvatistan vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gidilebilmektedir. Ancak, sahip olunan Hırvatistan vizesinin tek girişli olması halinde Hırvatistan’dan ayrıldıktan sonra tekrar Hırvatistan’a giriş yapılamamaktadır.

Hırvatistan vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine gidebilmek için Hırvatistan vize süresinin geçerliliğini koruması gerekmektedir.

Hırvatistan Vizesi ile Nerelere Gidilir?

Hırvatistan vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Andorra
 • Arjantin
 • Arnavutluk
 • Avusturya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belarus
 • Belçika
 • Belize
 • Bermuda
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Birleşik Krallık
 • Bolivya
 • Bosna Hersek
 • Botsvana
 • Brezilya
 • Brunei
 • Bulgaristan
 • Cebelitarık
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • El Salvador
 • Endonezya
 • Ermenistan
 • Estonya
 • Faroe Adaları
 • Fas
 • Fiji
 • Filipinler
 • Filistin
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Gambiya
 • Grenada
 • Grönland
 • Guatemala
 • Gürcistan
 • Haiti
 • Hollanda
 • Honduras
 • Hong Kong
 • İrlanda
 • ispanya
 • İsrail
 • İsveç
 • İsviçre
 • İtalya
 • İzlanda
 • Japonya
 • Karadağ
 • Katar
 • Kazakistan
 • Kıbrıs
 • Kırgızistan
 • Kolombiya
 • Kosova
 • Kosta Rika
 • Kuzey Makedonya
 • Letonya
 • Lihtenştayn
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Macaristan
 • Malezya
 • Malta
 • Meksika
 • Moldova
 • Monako
 • Norveç
 • Özbekistan
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Saint Vincent ve Grenadinler
 • Samoa
 • San Marino
 • Senegal
 • Sırbistan
 • Singapur
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Solomon Adaları
 • Şili
 • Tayvan
 • Trinidad ve Tobago
 • Tunus
 • Tuvalu
 • Türkiye
 • Ukrayna
 • Uruguay
 • Vatikan
 • Venezuela
 • Yeşil Burun Adaları
 • Yunanistan

Türkiye Hırvatistan’dan Vize İstiyor Mu?

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamili olan Hırvatistan vatandaşları, 90 günü aşmayacak şekilde gerçekleştirecekleri Türkiye ziyaretlerinde vizeden muaf tutulmaktadır.

Hırvatistan E-Vize Uygulaması Var Mıdır?

Hırvatistan online vize uygulaması ve e-vize uygulaması bulunmamaktadır.

Hırvatistan Pasaport İstiyor Mu?

Hırvatistan, Türk vatandaşlarından pasaport istemektedir. Ayrıca, bordo (umumi) pasaport sahiplerinden vize de istemektedir. Yeşil (hususi) pasaport, gri (görev) pasaportu ve siyah (diplomatik) pasaport sahibi olan Türk vatandaşlarının 90 günden kısa süreli Hırvatistan ziyaretlerinde vizeye ihtiyaç duyulmamaktadır.

Hırvatistan’a Vizesiz Giriş Yapılabilir Mi?

Bordo (umumi) pasaport sahibi olan yabancı uyruklu kişiler vizesiz Hırvatistan’a giriş yapamamaktadır. Hırvatistan’a giriş yapabilmek için Hırvatistan dış temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gereklidir.

Hırvatistan Vize Muafiyeti Hangi Şartlarda Geçerli Olur?

Hırvatistan vize muafiyeti Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup gri (görev) pasaportu, siyah (diplomatik) pasaport ve yeşil (hususi) pasaport sahibi olan kişilere uygulanmaktadır ve 180 gün içinde 90 günü aşmayacak Hırvatistan ziyaretlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı üye ülkelerin vatandaşları serbest dolaşım kapsamında geçerli pasaport veya kimlikleri ile Hırvatistan’ı vize olmadan ziyaret edebilme hakkına sahiptir.

Hırvatistan Vize Kolaylığı Hangi Durumlarda Uygulanır?

Hırvatistan vize kolaylığı, vize kolaylaştırma antlaşması kapsamında olan ülkelerin vatandaşlarına vize almada kolaylık sağlamaktadır.

Hırvatistan vize kolaylığı sağlanan ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Arnavutluk
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bosna Hersek
 • Yeşil Burun Adaları
 • Kuzey Makedonya
 • Gürcistan
 • Moldova
 • Karadağ
 • Sırbistan
 • Rusya
 • Ukrayna

Hırvatistan Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hırvatistan vize takip işlemleri, Hırvatistan vize başvuru merkezi web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Hırvatistan vize sonucuna online olarak erişim bulunmamaktadır.

Vizem net aracılığıyla gerçekleştirilen vize başvuruları için vize takip işlemleri 5 aşamalı otomatik SMS’ler ve online olarak sağlanabilmektedir.

Hırvatistan Vize Durumu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Hırvatistan vizesi başvuru durumunun sorgulanması ve onaylanıp onaylanmadığı ancak pasaport teslim alındığı tarihte öğrenilebilmektedir, internet üzerinden online olarak öğrenilmemektedir. Vize onaylanıp Hırvatistan Konsolosluğu tarafından tekrar vize başvuru merkezine iletildiğinde mail yolu ile başvuru sahibine teslim alması için bildirim yapılmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Hırvatistan vize başvurularında tüm süreç danışmanlar tarafından yürütülmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: