Hırvatistan'da İş İmkanları

Hırvatistan İş İlanları ve İş Fırsatları

Hırvatistan İstatistik Bürosunun verilerine göre 2021 Eylül ayında işsizlik önceki yıla göre 1.8 azalarak yüzde 7’ye düşmüştür. Yine Hırvatistan İstatistik Bürosunun belirttiği üzere Hırvatistan iş bulma oranı ise önceki yıla oranla 2.2 artarak yüzde 63.6’ya ulaşmıştır.

Hırvatistan’daki işlerin çoğu üçüncül sektör işleridir. Hırvatistan’da çalışanların yüzde 70’inden fazlası geçimi için hizmet sektörüne güvenmektedir.

Hırvatistan yasal düzenlemeleri çalışma saatlerinin haftada 40 saat, günde 30 dakika mola verilmesini ve haftada 24 saatlik dinlenme süresi olmasını gerektirmektedir. Hırvatistan çalışma saatleri bazı koşullar altında haftada 50 saate çıkabilmekte, hatta mevsimlik işçiler için 60 saati bulabilmektedir.

Hırvatistan’da aylık minimum kazanç 4.250 HRK’dır (562 EUR).

Hırvatistan’da iş bulunması için Dekra Arbeit Group gibi işe alım acenteleri, Adorio gibi Hırvatistan iş portalları ve Hırvatistan İstihdam Servisi hizmet vermektedir.

Hırvatistan’da İş İmkanları Nasıldır?

Hırvatistan iş imkanları çoğunlukla hizmet sektörü etrafında yoğunlaşmaktadır. Hırvatistan’ın en önemli gelir kaynaklarından birisi turizmdir ve yılda yaklaşık 14 milyon ziyaretçi ağırlamaktadır; bunun yanında tekstil, balıkçılık, tarım ve ormancılık ülkenin önemli gelir kaynaklarındandır. Hırvatistan refah seviyesi bakımından, The Economist Intelligence Unit tarafından 2019’da hazırlanan verilere göre dünya ülkeleri arasında 21. sırada yer almaktadır.

Hırvatistan İş Fırsatları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

Hırvatistan iş fırsatları en çok turizm gibi hizmet sektörlerinde bulunmaktadır ancak imalat alanında da geniş bir skalası olan Hırvatistan’da kimya ve ilaç sektörleri, demir, çelik, fabrikasyon metal, gemi yapımı ve gıda işleme gibi alanlarda da oldukça fazla iş bulunmaktadır.

Hırvatistan İş Bulma Siteleri Hangileridir?

Hırvatistan iş bulma siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Adorio
 • Bika
 • Danas Radim
 • Freelance.hr
 • Jooble HR
 • MojPosao
 • Njuškalo
 • Nova karijera
 • Oglasnik
 • PickJobs
 • Posao

Hırvatistan iş arama sitelerinin yanı sıra Hırvatistan İstihdam Servisi de iş bulmaya yardımcı olmaktadır, aynı zamanda Hırvatistan gazetelerinde de iş ilanları yayınlanmaktadır. Hırvatistan iş ilanlarının yanı sıra Zagreb iş ilanları da içeren çeşitli siteler bulunmaktadır.

Hırvatistan Zagreb İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Hırvatistan Zagreb iş ilanlarının yayınlandığı siteler aşağıda listelenmiştir.

 • Linkedin
 • Glassdoor
 • MojPosao
 • Career Jet
 • Plavi Oglasnik

Hırvatistan’da Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

Hırvatistan’da kişi başı milli gelir, Dünya Bankası 2019 verilerine göre 29.790 USD’dir.

Hırvatistan ekonomisi 2007-2008 yıllarında yaşadığı ekonomik krizden sonra büyüme kaydetmiştir.

Hırvatistan’da İşsizlik Oranları Nedir?

Hırvatistan’da işsizlik oranları yıllara göre azalma göstermektedir. Hırvatistan İstatistik Bürosu verilerine göre Eylül 2020’de yüzde 8.8 olan Hırvatistan işsizlik oranı, Eylül 2021 yılında yüzde 7’ye kadar düşmüştür.

Hırvatistan’da İşçi Hakları Nasıldır?

Hırvatistan’da işçi hakları, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından geliştirilen İstihdam Koruma Mevzuatı (EPL) ile korunmaktadır.

Hırvatistan’da bir çalışan haftada maksimum 40 saate kadar çalıştırılabilmekte, bazı durumlarda bu süre mesaiyle haftada 50 saate çıkabilmektedir. Fazla çalışma durumunda mesai saatlerinin yıllık 180 saati geçmemesi gerekmektedir. Hırvatistan’da çalışan birisi günde 30 dakika mola hakkına, haftada 24 saatlik dinlenme süresi hakkına ve her 24 saatlik periyot için kesintisiz 12 saat dinlenme hakkına sahiptir.

Hırvatistan iş politikasında belirlediği işten çıkarılmadan en az 6 ay önce çalışana bildirilmesi gerekmesi gibi yasalarla pek çok Avrupa ülkesine göre işçi haklarını korumaya daha fazla olanak sağlamaktadır.

Hırvatistan’da 14 milli tatil günü vardır ve bu günlerde ülke genelinde çalışma olmamaktadır.

Hırvatistan Asgari Ücret Nedir?

Hırvatistan asgari ücreti 2021 Trading Economics verilerine göre ortalama 4.261 HRK (567 EUR)’dir.

Hırvatistan asgari ücreti Eurostat verilerine göre aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

YılAsgari Ücret
2011381 EUR
2012373 EUR
2013372 EUR
2014395 EUR
2015395 EUR
2016408 EUR
2017433 EUR
2018462 EUR
2019505 EUR
2020546 EUR
2021567 EUR

Hırvatistan asgari ücret son yıllarda hızlı bir artış göstermiştir.

Hırvatistan’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

Hırvatistan’da iş bulmak için öncelikle kişinin Hırvatistan çalışma vizesi olması gerekmektedir. Hırvatistan’da iş bulabilmek için resmi dil olan Hırvatça’nın bilinmesi kolaylık sağlamaktadır, ancak en azından İngilizce dilinin bilinmesi gerekmektedir.

Hırvatistan çalışma vizesi ile ilgili daha detaylı bilgi için vizem.net uzmanları ile iletişime geçilebilmektedir.

Türk Vatandaşlarının Hırvatistan’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının Hırvatistan’da çalışma hakkı kazanmak için öncelikle çalışma iznine ihtiyacı olmaktadır.

AB üyesi olmayan vatandaşların Hırvatistan’a girişini, kalışlarını ve çalışmalarını düzenleyen Yabancılar Yasası gereğince, işverenlerin ilk olarak Hırvatistan İstihdam Servisi ile (HZZ) iletişime geçerek başvurulmak istenen pozisyona uygun işsiz Hırvat uyruklu vatandaş olup olmadığını belirlemek için bir işgücü piyasası değerlendirmesi yapması gerekmektedir. Hırvatistan İstihdam Servisinin yaptığı çalışmada iş için kalifiye Hırvat eleman bulunmazsa, işveren yabancı uyruklu bir çalışan için oturma ve çalışma iznine başvurabilmektedir.

Hırvatistan’da çalışma izni almak için pasaport fotokopisi, biyometrik fotoğraf, Hırvatistan’da kişinin geçimini sağlayabileceğine dair kanıt, sağlık sigortası, bir iş sözleşmesi, akademik nitelik ve becerilerin kanıtı ve başvurulan şirketin kaydının kanıtı gibi evraklar gerekmektedir. Gerekli evraklar Hırvatistan dış temsilciliklerine sunularak başvuru tamamlanmaktadır.

Hırvatistan’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Hırvatistan’da çalışanların, Hırvatistan dışından evlendikleri kişiler için Hırvatistan aile birleşimi vizesi almaları gerekmektedir.

Hırvatistan aile birleşimi vizesi için Hırvatistan vize başvuru merkezlerine gerekli evrakları teslim ederek başvuru yapılabilmektedir. Geçerli aile birleşimi vizeleri ile Hırvatistan’a gelen eşler, aile birleşimi amacıyla eş oturma iznine başvurabilmektedir.

Hırvatistan’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Hırvatistan’da yüksek lisans yaparken çalışılabilir.

Hırvatistan’da okumak ve Hırvatistan’da bir üniversiteye kayıtlı olmak şartıyla öğrenciler yarı zamanlı çalışabilmektedir.

Hırvatistan’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Hırvatistan’da en yaygın iş ilanları reklam ve pazarlama, işletme, çocuk bakımı ve eğlence, bilgisayar, inşaat, yolcu gemileri, finans, insan kaynakları, turizm ve otelcilik, fotoğrafçılık, restorancılık, TEFL / ESL alanlarındadır.

Hırvatistan’da ihtiyaç duyulan ancak yeteri kadar bulunmayan bilgi ve iletişim teknoloji uzmanı, doktor, makine mühendisi, hasta bakım görevlisi, ortaokul matematik öğretmeni gibi mesleklere de ihtiyaç bulunmaktadır.

Hırvatistan Türk İşçi İlanları Nerede Yayınlanır?

Hırvatistan Türk işçi ilanları, ilgili firmaların kariyer sayfalarında veya iş bulma sitelerinden takip edilebilmektedir. Hırvatistan’a Türkiye’den çalışmak amacıyla göç edenler genellikle hizmet sektöründe çalışmaktadırlar.

Hırvatistan’a göç eden Türklerin bazıları Hırvatistan’da iş yapan Türk firmaları ile çalışmaktadırlar.

Hırvatistan’da İş Alımı Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Hırvatistan’da iş alımı yapan Türk firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Tav Havalimanları Holding
 • Kentbank
 • Doğuş Grubu
 • Saran Holding
 • Rixos Hotels
 • Unit Invest Group
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: