Hırvatistan Ticari Vize

Hırvatistan Ticari Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Hırvatistan ticari vizesi, kısa süreli C vize kategorisinde bir vize türü olup kişinin bağlı olduğu firma aracılığıyla belirli bir süre iş faaliyeti, kongre, konferans, proje veya seminerde bulunabilmek adına Hırvatistan’a seyahat etmek için alınması gereken vize türüdür.

Hırvatistan ticari vize en fazla 5 yıllığına verilmekte ve 180 gün içinde en fazla 90 gün Hırvatistan’da bulunulmasına izin vermektedir. Hırvatistan vize başvurusu, VFS Global üzerinden yapılabilmektedir.

Kısa süreli ticari vizeye sahip yabancı uyruklu kişiler Hırvatistan Cumhuriyeti sınırları içinde çalışamamaktadır.

Hırvatistan Ticari Vize Şartları Nelerdir?

Hırvatistan ticari vize şartları aşağıda belirtilmiştir.

 • Hırvatistan’daki organizsyonu yapan ilgili kurumdan davetiye almak
 • Hırvatistan’daki ilgili kurum tarafından hazırlanmış garanti mektubunun orjinaline sahip olmak

Hırvatistan Ticari Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hırvatistan ticari vize başvurusu için crovisa.mvep.hr adresindeki vize başvuru formu online olarak doldurulmalı, doldurulmuş form ile diğer gerekli evraklar gereken şartlarıyla hazırlandıktan sonra VFS Global üzerinden randevu alınmalıdır.

Hırvatistan ticari vize başvurusu için alınan randevu günü geldiğinde, gerekli belgelerle birlikte seçilen VFS Global merkezine gidilmesi, gerekli belgelerin sunulması ve başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Hırvatistan Ticari Vize Evrakları Nelerdir?

Hırvatistan ticari vize evrakları aşağıda belirtilmiştir:

 • Hırvatistan ticari vize başvuru formu: https://crovisa.mvep.hr/ sitesinden, başvuru sahibi tarafından online olarak doldurulmalı, çıktısı alınmalı ve gerekli yerlere imzalar atılmalıdır. Reşit olmayanlar için velisi veya yasal vasisi tarafından imzalanmalıdır.
 • Pasaport: En az 2 boş vize sayfası olmalı, son 10 yıl içinde verilmiş olmalı ve Hırvatistan’dan planlanan dönüş tarihi itibariyle en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.
 • Pasaport fotokopisi: Geçerli olan pasaportun tüm işlenmiş sayfaları ve eğer varsa eski pasaportların da kimlik bilgileri, vizeli ve mühürlü sayfaları dahil fotokopileri olmalıdır. Varsa eski Schengen, İngiltere, İrlanda, Japonya, Amerika ve Kanada vizelerinin fotokopileri sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm x 45 mm boyutlarında, renkli, fonu beyaz, 6 aydan eski olmayan, 2 adet fotoğraf sunulmalıdır. Sunulacak fotoğrafların; doğal bir yüz ifadesiyle, gözlerin açık ve ağzın kapalı olduğu nötr bir yüz ifadeli içermesi, dini veya siyasi sebeplerle başın kapalı olduğu fotoğraflarda yanaklar, çene ve alnın görünmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Sağlık sebepleriyle ülkeye geri dönüş, acil tıbbi yardım veya hastane bakımı masraflarının karşılanabilmesi için en az 30.000 Euro miktarında teminatlı ve Hırvatistan’da kalınacak süre boyunca geçerli olmalıdır. Çoklu giriş vizesi için başvuran kişiler için Hırvatistan ziyaretlerinin ilk dönemini kapsamalı ve daha sonraki ziyaretler için de seyahat sağlık sigortası beyannamesi doldurulmalıdır.
 • Seyahat rezervasyonu: Tüm seyahat sürecini dahil eden satın alınmış rezervasyon veya seyahat planı sunulmalıdır. Rezervasyon tarihleri, seyahatin gidiş dönüş tarihleriyle uyumlu olmalıdır.
 • Uçak rezervasyonu veya ulaşımla ilgili kanıtlayıcı belge: Gidiş dönüş uçak rezervasyonu veya ulaşım aracına ilişkin aracın ruhsatı, ehliyet, araç sigortası/yeşil kart, otobüs bileti gibi ulaşımı kanıtlayıcı belgeler ibraz edilmelidir.
 • Finansal durumu kanıtlayan evraklar: Başvuru sahibinin seyahati boyunca masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren gelir belgelerini içeren evraklar olup son üç aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü, hesap bakiyesini gösteren banka tarafından onaylı belge, tapular, kira kontratları, araç ruhsatları ya da maddi destek sağlayan kişinin evrakları ibraz edilmelidir. Seyahat süresi boyunca kişi başı gereken günlük tutar en az 70 Euro veya eşdeğer başka bir para birimi olmaktadır. Başvuru sahibinin onaylı garanti mektubu olması durumunda, Hırvatistan’daki seyahati süresi boyunca gereken günlük tutar 30 Eurodur. Hırvatistan’a giriş itibariyle kişinin tüm seyahati süresince masraflarının tamamı garantör tarafından karşılanacaksa ve bunu belirten garanti mektubu varsa, başvuru sahibinin masraflarının nasıl karşılanacağını gösteren belgeler sunulmak zorunlu değildir.
 • Hırvatistan ticari vizesi için gerekli ek belgeler: Başvuran çalışan ise; işveren tarafından imzalı, kaşeli, adres ve telefon numarası görünen, antetli kağıda yazılmış izin belgesi, son 3 aylık maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü barkodlu veya ıslak imza-kaşeli olacak şekilde ibraz edilmelidir. Şirket sahibi ise; şirketin imza sirküleri, ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası olmalıdır. Çiftçi ise; Ziraat odasından çiftçi belgesi olmalıdır. Şoför ise; Şirket teminat yazısı ve şirketin üyesi olması halinde UND tarafından verilen teminat yazısı, şoförlerin/çalışanların listesi, C2 belgesi, uluslararası ehliyet, Hırvatistan’daki şirketten davet mektubu veya iş ortaklığı belgesi ve TIR numarası da belirtilmiş olan eski ve güncel CMR kayıtları ibraz edilmelidir. Fuara katılım olacaksa fuara giriş kartı veya katılımla ilgili belge olmalıdır. Üçüncü ülke vatandaşları için, Türk vatandaşı olmayan kişilerin Türkiye’de oturum kartının fotokopisi yani ikamet belgesi olmalıdır.

Hırvatistan İş Vizesi Dilekçe Örneği İngilizce Nasıl Yazılır?

Hırvatistan iş vizesi dilekçesi, Hırvatistan Konsolosluğu’na hitaben seyahatin içeriğini kapsayan şekilde yazılmalıdır.

İş vizesi için İngilizce dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

Hırvatistan İş Vizesi İngilizce Dilekçe Örneği
Hırvatistan İş Vizesi İngilizce Dilekçe Örneği

Hırvatistan Ticari Vize Nasıl Alınır?

Hırvatistan ticari vizesi, kısa süreli (C tipi) vize olup, gerekli vize evraklarının hazırlanması ve evrakların akredite acentelere veya VFS Global vize başvuru merkezine teslim edilmesi ile alınmaktadır.

Hırvatistan Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Hırvatistan ticari vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir:

HizmetlerÜcretler
Hırvatistan ticari vize harcı80 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma60 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti60 EUR
Toplam240 EUR

Hırvatistan Ticari Vize En Fazla Kaç Yıllık Alınır?

Hırvatistan ticari vize, en fazla 5 yıllığına alınmaktadır.

Hırvatistan ticari vizeyle 180 gün içerisinde maksimum 90 gün olacak şekilde Hırvatistan’da kalınabilmektedir.

Hırvatistan Konferans Vizesi Nereden Alınır?

Hırvatistan konferans vizesi, aracı kurum ve akredite acenteler aracılığıyla alınabilmektedir.

Hırvatistan’ın aracı kurumu VFS Hırvatistan olup, Hırvatistan Konsolosluğu doğrudan ticari vize başvurusu kabul etmemektedir.

Hırvatistan Ticaret Vizesi ile Hırvatistan’da Şirket Kurulabilir Mi?

Hırvatistan ticaret vizesi ile Hırvatistan’da şirket kurulabilmektedir.

Hırvatistan’da şirket kurabilmek için ilk adım vize alarak Hırvatistan’a gitmektir. Hırvatistan’da şirket kurulup ofise kaydettirildikten sonra oturma izni başvurusunda bulunulabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hırvatistan’da şirket kurabilmektedir.

Hırvatistan’da Şirket Kurmak Hangi Hakları Sağlar?

Hırvatistan’da şirket kurmak, kişiye oturma iznine başvurma hakkı tanımaktadır.

Hırvatistan’da şirket kurduktan sonra oturma izni alan kişiler, Hırvatistan’da oturma izni süresi boyunca barınabilmekte ve başvuru yaparak ailesini yanına getirebilmektedir. Hırvatistan’da şirket kurmak isteyen Türk vatandaşları, şirketi kurup ofise kaydettirdikten sonra en az 180 günlük oturma iznine başvurabilmektedir. Hırvatistan’da oturma iznini 5 yıl boyunca yenileyerek kesintisiz yaşayan Türk vatandaşları, vatandaşlık başvurusunda bulunabilmektedir.

Hırvatistan Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Hırvatistan ticari vize işlem süresi, başvurunun Hırvatistan Konsoluğu’na ulaştığı günden itibaren ortalama 15 gündür.

Hırvatistan ticari vize sonuçlanma süresi, Hırvatistan Konsolosluğu’nun yoğunluğuna ve tatil günlerine bağlı olarak 30 veya 60 güne uzayabilmektedir.

Hırvatistan Ticari Ateşeliği Adres ve Telefon Bilgisi Nedir?

Hırvatistan ticari ateşeliği adresi, Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb/ Hırvatistan olup mesai saatleri, pazartesi- cuma 09:00- 12:30, cumartesi 14:00-17:00 saatleri arasıdır.

Hırvatistan ticari ateşeliğinin telefon numarası 00 385 1 486 46 77, faks numarası 00 385 1 485 42 61, mail adresi zagrep@ekonomi.gov.tr’dir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: