Hırvatistan Vizesi için Davet Mektubu

Hırvatistan Vize Davet Mektubu ve Davetiye Vizesi

Hırvatistan vize davet mektubu, vize başvuru sahibi adına Hırvatistan’a davet eden kişi ya da kurum tarafından yazılan bir mektuptur.

Hırvatistan'a yapılacak ticari görüşme, aile, arkadaş veya akraba ziyareti, sportif, eğitim ve kültürel etkinliklere katılım gibi kısa süreli seyahatlerde yabancı ülke vatandaşlarının Hırvatistan vize başvurularında davet mektubu ibraz etmeleri gerekmektedir. Davet mektubu Hırvatistan vizesi için gerekli evraklar ile birlikte başvusu esnasında sunulmalıdır.

Hırvatistan davetiye vize başvusu için: 0850 241 1868

Hırvatistan'a Vize Almak için Kimlerin Davetiye Alması Gerekir?

Hırvatistan’a vize almak için davetiye alması gereken kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan’a turistik amaçlı ziyaret eden kişilerden konaklama için ücret ödemek yerine bir ev sahibi ile kalmayı tercih edenler davet mektubu ibraz etmelidirler.
 • Hırvatistan’a aile veya akraba ziyareti amacıyla gidenlerden otel yerine ailesi veya akrabasının yanında kalmayı düşünenlerin davet mektubuna gereksinimleri vardır.
 • Hırvatistan’a iş amacıyla seyahat edenlerin işle ilgili konferanslara, toplantılara ve genel etkinliklere katılımlarında bir ticari kuruluştan davet mektubu almaları zorunludur.
 • Hırvatistan’a kültürel, bilimsel, dini, sportif ve siyasi amaçlarla seyahat eden kişilerden başvuruları esnasında davet mektubu sunmaları beklenmektedir.
 • Hırvatistan’a giden siyasi bir heyetin üyesi olan kişiler ve bir Hırvatistan devlet kurumu veya bir Hırvatistan müzakere organı tarafından Hırvatistan’ı ziyaret etmeye davet edilenlerin davet mektubuna ihtiyaçları bulunmaktadır.

Hırvatistan Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Hırvatistan vize davet mektubunda gerekli bilgi ve belgelerin doğru ve gerçekçi bir şekilde paylaşılmasının yanı sıra resmi dilin etkin bir şekilde kullanılması ve Hırvatistan büyükelçiliğine hitap edilmesi gerekmektedir.

Hırvatistan vize davet mektubunun içeriğinde isim, doğum tarihi ve yeri, uyruk, pasaport numarası ve pasaportun verildiği yer ve bitiş tarihi gibi yabancı uyruklu vatandaşla ilgili bilgilerin yanı sıra yabancı uyruklu vatandaşın Hırvatistan’ı ziyaret amacı, Hırvatistan Cumhuriyeti’nde kalacağı dönem ve konaklaması ile ilgili bilgiler de yer almalıdır.

Hırvatistan davet mektubunda ayrıca yabancı uyruklu vatandaşın Hırvatistan Cumhuriyeti’nde seyahat masraflarını kimin karşılayacağı hakkında bilgiler ve ev sahibi konumundaki vatandaşın ismi, soyadı, unvanı (pozisyonu, işi), adresi ve telefon numarası da eklenmelidir.

Hırvatistan davet mektubu görseli aşağıda verilmiştir.

Hırvatistan Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Hırvatistan Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?
Hırvatistan Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır 2
Hırvatistan Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır 2
Hırvatistan Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır 3
Hırvatistan Vize Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır 3

Hangi Hırvatistan Vize Türleri için Davet Mektubu İstenmektedir?

Hırvatistan vize başvuru sürecinde davet mektubu talep edilen vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hırvatistan ticari vize
 • Hırvatistan aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Hırvatistan resmi ziyaret vizesi
 • Tedavi amaçlı Hırvatistan vizesi
 • Hırvatistan transit vize
 • Hırvatistan şoför vizesi
 • Hırvatistan kültürel ve sportif etkinlik vizesi
 • Hırvatistan AB eğitim programlarına katılım vizesi

Hırvatistan Resmi Ziyaret Vizesi Davetiye Mektubu

Hırvatistan resmi ziyaret vizesi davetiye mektubu yabancı uyruklu vatandaşlara, Hırvatistan ulusal makamları ya da uluslararası organizasyonlar tarafından kamu yararlı uluslararası bir konferansa ya da Hırvatistan Hükümeti, Hırvatistan Cumhurbaşkanlığı ya da Hırvatistan Hükümeti destekli uluslararası bir faaliyete katılmalarını talep etmek için gönderilen davetiye mektubudur.

Hırvatistan Kültürel Etkinlik Vizesi için Davet Mektubu

Hırvatistan kültürel etkinlik vizesi için davet mektubu, ziyaret edilen veya katılmakta olunan kurumları temsil eden kişi tarafından yazılmalıdır. Hırvatistan’da kültürel etkinlik veya konferansa katılabilmek için kültürel etkinliği düzenleyen organizatörden ya da kültürel faaliyet sağlayıcı tarafından onaylanmış ya da sanatsal bir amaç için davetiye alınmış olması gerekmektedir.

Hırvatistan’daki etkinlikler için kişiyi davet eden organizasyonun, kişinin seyahati boyunca yol, yiyecek ve konaklama gibi tüm masraflarını karşılaması durumunda bu ayrıntının davetiye mektubunda açık bir şekilde belirtilmesi zorunludur.

Hırvatistan’da sportif faaliyetlere katılabilmek için spor kulübünden veya federasyondan davetiye alınması, spor müsabakasına katılacağını gösteren akreditasyon kartına sahip olunması ya da davetiye gönderen spor kulübünden veya federasyondan alınan belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Hırvatistan’da sportif faaliyetlere katılım için yapılan grup başvurularında Hırvatistan’da yer alan federasyondan davet mektubunun ve Türkiye’deki federasyondan açıklayıcı yazının alınmış olması zorunlu tutulmaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: