Dubrovnik Vize İşlemleri

Hırvatistan Dubrovnik Vize İşlemleri, Dubrovnik Vizesi Başvuru Süreci 2023

Hırvatistan Dubrovnik ziyaretinde bulunacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeye giriş yapmaları için Hırvatistan vize işlemleri için başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Hırvatistan Dubrovnik vize işlemleri dış temsilcilikler, aracı kurum olan VFS Global ve akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır. Dubrovnik vizesi için gerekli belgeler toplanıp, randevu gününde teslim edilerek başvuru yapılabilmektedir.

Dubrovnik Türkiye’den Vize İstiyor Mu?

Dubrovnik, yaklaşık 28.500 nüfusu ile yıllık 1 milyonu aşkın turist getirisiyle ilgi çeken Hırvatistan şehirlerinden biridir ve seyahatlerde vize gerekmektedir. Dubrovnik Türkiye’den vize istemektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin Dubrovnik seyahatlerinde vize alması zorunludur. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla ülke girişlerde vizeden muaftır.

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri arasında Hırvat ve Türk sivil uçaklarının sivil mürettebatlarının veya kurtarma timi üyelerinin; kurtarma görevlerine katılan Hırvat ve Türk uçaklarının mürettebatlarının veya kurtarma timi üyelerinin; gemilerde sivil mürettebatların 90 günü aşmayan ülke girişlerinde ya da transit geçişlerde vizeye ihtiyacı yoktur.

Dubrovnik Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Dubrovnik vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Dubrovnik vizesi müracaat formu: Başvuru sahibi tarafından online olarak doldurulmuş, gerekli yerlerde imzalı Dubrovnik vizesi başvuru formunun çıktısı alınmalıdır; reşit olmayanlar için velileri ve yasal vasisi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 • Pasaport: Planlanan dönüş tarihine ek en az 90 gün daha pasaport geçerliliği olmalı, 10 yıl içerisinde verilmiş ve vize için ek 2 sayfası olmalıdır.
 • Pasaport fotokopisi: Pasaport fotokopisinde mevcut veya süresi dolmuş tüm vizelerin yanı sıra kullanılan tüm sayfalar dahil edilmelidir.
 • İki adet vesikalık fotoğraf: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde biyometrik fotoğraf teslim edilmelidir.
 • Dubrovnik seyahat sağlık sigortası: Tüm seyahat süresini kapsamalı, ani hastalık, kazalar ve geri dönüş için en az 30.000 Euro olmalıdır.
 • Dubrovnik’te konaklama kanıtı: Dubrovnik’teki otel rezervasyonunu içermesi gerekir.
 • Dönüş bileti: Dönüş bileti kopyası, bilet rezervasyonunun kanıtı olmalıdır.
 • Finansal durumu kanıtlayan belgeler: Dubrovnik ziyareti boyunca yapılacak masrafların karşılanabileceğine dair evraklar teslim edilmeli.
 • Dubrovnik vizesi ücreti: Hırvatistan İdari Harçlar Kanunu ve AB ile yapılan anlaşmaya uygun olarak Dubrovnik vize ödemesi yapılmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Nüfus kaydı, Nüfus Müdürlüğünden veya e-devletten online olarak alınabilmektedir.
 • Dubrovnik vize talep dilekçesi: Dubrovnik’e seyahat amacını açıklayan dilekçe teslim edilmelidir.

Hırvatistan Vizesi Müracaat Formu Nedir?

Hırvatistan vizesi müracaat formu, Hırvatistan yetkilileri tarafından hazırlanmış ve vize almak isteyen vatandaşların bilgilerini içeren resmi belgedir. Hırvatistan vize işlemleri, Hırvatistan vizesi müracaat formunun doldurulması ile başlamaktadır.

Doldurulan Dubrovnik vize başvuru formu vize başvuru merkezin sunulmalıdır. Eksik veya yanlış bilgi Hırvatistan vize formu üzerinde bulunmamalıdır, aksi takdirde başvuru reddedilebilmektedir.

Dubrovnik Hırvatistan Vize Şartları Nelerdir?

Dubrovnik Hırvatistan vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Daha önce vize ihlalinde bulunmamış olmak
 • Dubrovnik seyahati için yeterli mali kaynaklara sahip olmak
 • Hırvatistan yasalarına aykırı bir suçtan hüküm giymemiş olmak
 • Hırvatistan’dan seyahat sonunda çıkılacağını kanıtlayabilmek

Hırvatistan Dubrovnik Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Hırvatistan Dubrovnik vizesi, Almanya, İtalya, Yunanistan, Portekiz, Danimarka ülkeleri gibi Schengen özellikli değildir. Ancak 22 Temmuz 2014 tarihinde verilen karara göre geçerli Schengen vizesine sahip ziyaretçiler ek Hırvatistan vizesi almadan 6 ay içinde 90 gün ülkede kalabilir.

Dubrovnik Vizesi Almak Zor Mu?

Dubrovnik vizesi müracaat formunda doğru bilgiler verildiği ve gerekli evraklar sorunsuz hazırlandığı sürece almak zor değildir.

Dubrovnik Vizesi Nereden Alınır?

Dubrovnik vizesi için VFS Global ve Konsolosluk tarafından görevlendirilen akredite acenteler üzerinden başvuru yapılabilir.

2017-2020 yılları arasında %98.4 ile en yüksek vize onay oranına sahip olan vizem.net Dubrovnik vize danışmanlık himzeti sunmaktadır.

Dubrovnik Vizesi Nasıl Alınır?

Dubrovnik vizesi için öncelikle planlanan seyahatin en erken 3 ay öncesinde ziyaretçilerin başvuru yapması beklenir. Ardından gerekli belgeleri eksiksiz tamamlandıktan sonra evrak teslimi için vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekir. Başvuru sırasında parmak izi taraması da yapılmaktadır. Randevu günü Dubrovnik vizesi için gerekli belgelerin teslimi ile vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Dubrovnik Kapı Vizesi Nasıl Alınır?

Hırvatistan kapı vizesi ve Dubrovnik kapı vizesi; Hırvatistan vizeyi ülkeye giriş yapmadan önce zorunlu tuttuğu için bulunmamaktadır.

Dubrovnik’e seyahat etmek isteyen turistlerin Hırvatistan kapıda vize alamayacakları için, seyahatlerine uygun bir vize almaları gerekmektedir.

Dubrovnik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Dubrovnik vize ücreti aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Dubrovnik vize harcı80 EUR
Dubrovnik vize harcı (12 yaşını doldurmamışlar için)40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti70 EUR
Toplam190 EUR

Vizem.net uzmanları ile iletişime geçilerek Hırvatistan vize başvuru ücreti ve başvuru süreci hakkında ek bilgi alınabilmektedir.

Dubrovnik Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Dubrovnik vize işlemleri için Covid-19 önlemleri kapsamında verilmesi gereken bilgiler aşağıda listelenmiştir.

 • Varıştan en fazla 72 saat önce yapılmış negatif Covid-19 PCR veya hızlı antikor sonucu gerekmektedir.
 • Covid-19 aşı sertifikasına sahip olmalıdır.
 • Covid-19 önlemleri kapsamında en güncel bilgilere ulaşmak için vizem.net ile iletişime geçilmelidir.

Vizesiz Dubrovnik Turu Yapılabilir Mi?

Dubrovnik bir Hırvatistan şehri olduğu için tüm girişler vizeye tabidir. Vizesiz Dubrovnik turu yapılamamaktadır.

Vizesiz Dubrovnik Turu Nasıl Yapılır?

Hırvatistan ziyaretinde bulunacak umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize alması zorunlu olmakla birlikte hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri 6 ay içinde 90 güne kadar vizesiz Dubrovnik turu yapabilmektedir.

Dubrovnik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Dubrovnik vizesi yaklaşık 15 gün sonra sonuçlanmaktadır. İstenilen şartlara uymayan veya eksik evraklar olduğu takdirde Dubrovnik vizesi işlem süresi 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Dubrovnik Vize Süresi Hangi Koşullara Bağlıdır?

Dubrovnik vize süresi ziyaretçilerin ülkede yapacağı seyahat koşuluna bağlıdır. Dubrovnik’te 90 günden uzun süre kalabilmek için D tipi vize gereklidir. Hırvatistan’da çalışmak, eğitim görmek veya aile üyelerine katılmak isteyenler uzun süreli vize alabilmektedir. Eğer daha önceden Schengen veya Hırvat vizesi alınmış ise, bu durum Dubrovnik vize süresini etkileyebilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: